TOPlist

Testujeme iPhone 14 Pro: jak fotí a jaký je v reálu nový Dynamic Island?

iPhone 14 Pro test

Právě dnes začal Apple prodávat nové iPhony 14. Podrobnou recenzi modelu Pro již připravuji, nicméně mezitím si můžete prohlédnout rozsáhlou galerii snímků pořízených za nejrůznějších světelných podmínek. Jedním z největších lákadel letošních novinek jsou bezesporu právě fotoaparáty, které prošly výrazným vylepšením. Kvalita fotografií navíc často bývá rozhodujícím faktorem při výběru nového telefonu. Přikládáme také ukázku záznamu videa ve 4K rozlišení při 60 fps, vylepšeného Filmařského režimu a superstabilizace.

Parametry fotoaparátů

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max nabízejí shodnou fotosestavu. Stejně jako loni ji tvoří tři samostatné fotoaparáty, ale tentokráte rozlišení toho hlavního povyskočilo na 48 megapixelů. Apple jako jeho konkurence slučuje informace ze sousedních pixelů, takže z nových iPhonů nadále „polezou“ 12Mpx fotografie. Tedy většinou – při focení do formátu ProRAW si budete moci užít nativní rozlišení.

iPhone 14 Pro 01
Fotomodul s fotoaparáty je opravdu masivní. Čočky hodně vystupují.

Hlavní snímač oproti minulé generaci narostl o značných 65 procent na 1/1.28″ (stejně velký čip můžeme najít například u Xiaomi 12 Pro), přičemž každý jednotlivý fyzický pixel má velikost 1,22 mikronu. Senzor (nikoliv optika) je opět stabilizován, přičemž Apple použil druhou generaci svého stabilizačního systému. Optiku tvoří 7 členů, světelnost objektivu činí f/1.78.

iPhone 14 Pro 02
Prostředí aplikace fotoaparátu zůstává stejné

Apple hlavní fotoaparát používá i pro focení 2× přiblížených objektů (ohnisková vzdálenost 48 mm), ale k dispozici je i samostatný 3× opticky přibližovací (77 mm). Ten má standardní rozlišení 12 megapixelů, je opticky stabilizovaný a optika disponuje světelností f/2.8. Širokoúhlá kamerka je rovněž 12megapixelová. Její zorné pole činí 120° a clonové číslo f/2.2, ovšem i její čip se zvětšil.

Hardwarové parametry iPhone 14 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 16, čipset: Apple A16 Bionic, hexa-core, GPU: Apple GPU, RAM: 6 GB, interní paměť: 128/256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, hmotnost: 206 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Super Retina, 1179 × 2556 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3 200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.78, 24mm, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 120˚, PDAF, čtvrtý: TOF 3D LiDAR scanner, hloubkový senzor, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video

Hlavní fotoaparát

Hlavní snímač pořizuje perfektní snímky, ovšem oproti tomu 12Mpx nemáte za dobrého světla šanci poznat rozdíl, byť fotografie jsou velmi detailní a ostré. Jistě si všimnete i výrazného bokeh efektu u snímků blízkých předmětů, za což může právě větší čip.

Mně osobně se moc nelíbí HDR snímky, u nichž je vidět agresivní útlum světla, a naopak vyšisované stíny. I v šeru a za horších světelných podmínek hlavní objektiv fotí velmi slušně. Při scéně s nedostatečným světlem se aktivuje Noční režim (lze jej vypnout), který během několika vteřin pořídí více snímků s různou expozicí, ze kterých následně složí výsledek. Při focení statických scén budete s výsledky spokojeni, u pohybujících objektů delší čas snímání příliš smysl nedává.

Nesmím opomenout ani selfie kamerku, která má špičkovou světelnost f/1.9 a nejen za horších světelných podmínek je znát, že pořizuje ostřejší, detailnější a prosvětlenější snímky s nižší mírou šumu.

Širokoúhlý fotoaparát a schopnosti přiblížení

„Širokáč“ doporučuji používat výhradně za dobrého světla. V šeru a v noci nastupuje poměrně agresivní šum, který se sice software fotoaparátu snaží eliminovat, ale i přes větší čip tu zkrátka je. Díky autofokusu lze širokoúhlý objektiv využívat i pro focení makra, kdy zejména za dostatečně osvětlené scény dosáhnete velmi dobrých výsledků.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Objektiv s trojnásobným optickým přiblížením za dobrých světelných podmínek rovněž poskytuje ucházející výsledky. Překvapila mě míra ostrosti i malé množství šumu. I menší text je po přiblížení dobře čitelný. S ubývajícím světlem nutno počítat s horší ostrostí a výraznějším šumem. Při focení v noci lze sice využít Nočního módu, ale budete se muset spokojit s horší kresbou a častějším sléváním detailů.

Záznam videa

iPhony byly vždy silné v natáčení videa a i pro tuto oblast si Apple připravil několik vylepšení. Předně je zde nový filmařský režim, který natáčí až ve 4K HDR při 24 nebo 30 snímcích za vteřinu. A to vše s možností doladění hloubky ostrosti až dodatečně. Z prvních záběrů musím říct, že i zde vidím posun. Bokeh působí přirozeněji a zaostření je přesnější. Cinematic Mode mimochodem podporuje i selfie kamerka a nově také ve 4K rozlišení.

K dispozici je i nový akční režim, který dokáže tvořit superstabilizovaná videa, která pak vypadají, jako by byl iPhone připnutý ke gimbalu. Z prvního testu je patrné, že tato stabilizace je nejvíce účinná při natáčení širokoúhlým fotoaparátem. Ten hlavní má sám o sobě výbornou stabilizaci a zde je větší ořez spíše na škodu.

Jinak záznam videa ve 4K při 60 fps a v HDR Dolby Vision je špičkový. Nepotěší ovšem, že iPhone neumí během tohoto záznamu přepínat mezi jednotlivými fotoaparáty. To jde pouze u nižší snímkovací frekvence, nebo při nižším rozlišení.

Dynamický ostrov a Always-On

Místo klasického výřezu jsme se letos dočkali novinky s názvem Dynamic Island. Menší pilulka není tak nápadná, ale v některých situacích se umí zvětšit a zobrazit např. stav přehrávání hudby, stopky aj. Popravdě jsem čekal, že spojení mezi selfie fotoaparátem a senzory k Face ID nebude vidět, ale je, což mě trochu mrzí.

Animace představují fajn doplněk, jsou plynulé a Apple dokázal z otravného prvku udělat hravou a příjemnou záležitost, která je popravdě i docela užitečná, i když na její používání si ještě budu zvykat. Ovšem mnohem více vítám Always-On displej, který se konečně dostal i na iPhony.

iPhone 14 Pro 05
Always On displej

Již brzy se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi. Za zapůjčení děkujeme společnosti Mobil Pohotovost, kde si nový iPhone 14 Pro můžete zakoupit.

Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku