Domů » Bleskovky » Světově první telefon s technologií 5G. Který to bude?

Světově první telefon s technologií 5G. Který to bude?

5G technologie je v poslední době velmi diskutovaná a pochopitelně žádaná. První telefon s touto funkcí bude mít nesmírnou konkurenční výhodu a není proto divu, že výrobci dělají co mohou. Ti se tak přou už o dva tituly zároveň. Kromě zmíněného je to boj o skládací telefon, který je již na dosah.

Blízké plány Huawei: letos skládací telefon, příští rok podpora sítí 5G

Prvními, kteří se přihlásili do soutěže o takto prestižní titul jsou Huawei, LG a Samsung. Lze předpokládat, že další výrobci budou následovat. Prozatím je to ale souboj mezi těmito třemi. Huawei již dokonce oznámil svůj plán na superphone s 5G do června 2019.

Samsung prý vydá podobný telefon ještě dříve než Huawei. Nástupce, Samsung Galaxy S10 to ještě nebude, ale ten další, který má dle plánů vyjít v březnu 2019 by již měl mít 5G technologii.

Samsung představil 5G modem Exynos 5100, dostupný bude ještě letos

LG se přihlásil do boje jako poslední z oněch tří. Společnost je podporována operátorem Sprint v USA. jejich telefon by měl vyjít primárně pro americký trh, ale prozatím nejsou známy informace o vydání. Další, kteří se připojí budou zřejmě Oppo, Sony, Xiaomi, možná HTC.

Stále je zde omezení dostupnosti sítě.

Pochopitelně budou telefony stále omezeny dostupností sítě. Kvalitní 5G sítě ještě nejsou vybudovány a chvíli to ještě potrvá. 5G technologie tak bude minimálně ze začátku omezena. Samsung plánuje vydat svůj telefon lokalizovaně v Koreji (SK Telecom), Huawei v Číně (China Mobile) a LG v USA (Sprint).

5G

Takže který výrobce bude první? Bude to Samsung, LG, Huawei, nebo se nakonec na scéně objeví někdo další a rychlejší? Na tuto informaci si budeme muset minimálně pár měsíců počkat a možná i déle. Další otázkou je, kdy se taková technologie i se zařízením dostane do Evropy, potažmo do České republiky.

Mimochodem, jeden telefon s podporou 5G sítí už představen byl, stala se jím Moto Z3, nicméně to má několik háčků – podrobnosti naleznete v tomto článku.

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

6 komentářů

 1. David (neregistrovaný)

  Nějak nechápu, proč by technologii 5G sítí nemohl mít už Galaxy S10!!!!

  Právě, že bych řekl, že ten by měl být vůbec prvním mobilem, který by tohoto dosáhl. Ale ok.. Logika jako prase.

  • Pekami (neregistrovaný)

   Přečtěte si to znovu :D

   • David (neregistrovaný)

    No, tak tady ta věta mluví za vše..: „Samsung prý vydá podobný telefon ještě dříve než Huawei. Nástupce, Samsung Galaxy S10 to ještě nebude, ale ten další, který má dle plánů vyjít v březnu 2019 by již měl mít 5G technologii.“

    Ale já napsal: „Nějak nechápu, proč by technologii 5G sítí nemohl mít už Galaxy S10!!!!“

    Takže nechápu, proč bych si měl číst článek znovu..

 2. Honza (neregistrovaný)

  A je to tu zas. Opět a jako vždy. Už zase berete Motorole prvenství ? Nebylo by to poprvé a ne naposled.

 3. Filip (neregistrovaný)

  „Kvalitní 5G sítě ještě nejsou vybudovány a chvíli to ještě potrvá.“

  Ještě prakticky ani nezačaly být budovány. Sice mají být na přelomu 2018 a 2019 spuštěny první testovací sítě ale v pásmu 28GHz což asi nebude dvakrát použitelné pro mobilní telefon. Vidím to tak spíš na sítě do obchoďáků, na koncerty atd. Klasické sítě na nižších frekvencích se nezačnou stavět dřív jak příští rok takže o nějaké konkurenční výhodě jen těžko hovořit.

 4. Jirka (neregistrovaný)

  Jen by mne zajímalo zda je skládací telefon takovou nutností?Mám pocit že tohle vychází ze stejné logiky jako onen výřez na nových modelových řadách.Pochopitelná je 5G technologie,ta přinese výrazný posun ke celkové kvalitě…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *