Domů » Bleskovky » Samsung představil 5G modem Exynos 5100, dostupný bude ještě letos

Samsung představil 5G modem Exynos 5100, dostupný bude ještě letos

Příští rok se naplno rozjede šíření 5G sítí a zařízení, která budou schopná se do těchto sítí připojit. Samsung nechce zůstat pozadu a už nyní představil vlastní 5G modem Exynos 5100, o kterém tvrdí, že je vůbec prvním modemem s podporou standardů 3GPP (3rd Generation Partnership Project).

Exynos 5100 je samostatně stojící čip vyrobený efektivním 10nm procesem. Již byl úspěšně otestován v reálném provozu s využitím základnové 5G stanice. Kromě podpory sítí 5G je modem zpětně kompatibilní i se staršími sítěmi 2G GSM / CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA a 4G LTE. Maximální teoretická rychlost při stahování může v pásmu 6 GHz dosahovat až 2 Gbps, popř. 6 Gbps při využití extrémně vysokých frekvencí (mmWave). V sítích 4G pak bude maximum 1,6 Gbps. Samsung hodlá svůj modem poskytnout zákazníkům ještě do konce letošního roku.

První 5G smartphony už příští rok

První smartphony s podporou sítí 5G tak můžeme očekávat někdy v průběhu příštího roku; před dvěma týdny byl například představen smartphone Moto Z3 s budoucí podporou 5G v rámci přídavného modulu.

Moto Z3 je první smartphone s podporou 5G na světě. S několika háčky

Svoji prvotinu odhlásila i společnost LG, která hodlá svůj první 5G smartphone představit v první polovině příštího roku. Ta ale bude dostupná zatím pouze u amerického operátora Sprint, 5G konektivitu u ní patrně zajistí Qualcomm s modemem x50.

Jsme zvědaví, zda se v první polovině příštího roku dočkáme podpory 5G i u některých vlajkových modelů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).