Domů » Bleskovky » Moto Z3 je první smartphone s podporou 5G na světě. S několika háčky

Moto Z3 je první smartphone s podporou 5G na světě. S několika háčky

Tento týden zveřejnil viceprezident společnosti Lenovo na síť Weibo příspěvek o tom, že čínská společnost jako první na světě představí smartphone s podporou sítí 5G. Dnes byl skutečně představen, ale má to hned několik háčků. Přivítejte Moto Z3, další z řady modulárních smartphonů značky Motorola.

Stejné tělo, větší displej

Moto Z3 je nový vlajkový smartphone společnosti, jedná se o vybavenějšího sourozence již představeného modelu Moto Z3 Play. Oba telefony mají kvůli podpoře Moto Mods podobný design, i u tohoto modelu narostl displej na přední straně a zmenšily se rámečky, což vedlo k přesunutí čtečky otisků prstů do zamykacího tlačítka na pravou stranu. Moto Z3 má Super AMOLED displej s úhlopříčkou 6 palců a rozlišením 1 080 × 2 160 pixelů.

Nad displejem najdeme 8Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0 a úhlem záběru 84°. Hlavní fotoaparát je umístěn v typickém kruhovém fotomodulu, který vystupuje ze zad; je postaven na dvou 12Mpx kamerkách, jednu tvoří klasický RGB snímač, druhou monochromatický. Světelnost zadního fotoaparátu je rovněž f/2.0.

5G jen s příslušenstvím. A jen u Verizonu

Na zádech také najdeme proužek se zlatavými piny, ke kterému se připojuje modulární příslušenství, a právě to je tím největším marketingovým tahákem tohoto modelu. Lenovo tvrdí, že se jedná o první telefon s podporou 5G, avšak tato podpora dorazí až v průběhu příštího roku v podobě nového 5G modulu.

To je jeden háček. Druhý háček je, že se do sítě 5G přihlásí jenom uživatelé americké sítě Verizon, pro kterou je smartphone Moto Z3 exkluzivní. Chystaný modul půjde pochopitelně připojit i na starší smartphony Moto Z, ale platí pro něj stejná pravidla – chcete 5G? Musíte mít telefon od Verizonu.

Stejná střeva jako loni

Další zklamání bohužel přichází zevnitř telefonu, kde tepe čipset Qualcomm Snapdragon 835, tedy loňský vlajkový procesor, který je osazen i v loňské Moto Z2 Force. Ta nabídla odolnost vůči pádům i vodě, bohužel tento telefon nijak odolný není a verze Force se údajně ani nechystá. Se Snapdragonem 835 je spárován 4GB RAM modul, vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB.

Akumulátor má na šestipalcový smartphone poměrně slabou kapacitu 3 000mAh, lepší výdrž mohou zajistit právě přídavné moduly. I zmíněný 5G modul (postavený na modemu Qualcomm X50) v sobě bude obsahovat 2 000mAh baterii.

Cena a dostupnost

Moto Z3 pohání Android 8.1 Oreo v čisté podobě, telefon bude dostupný pouze v barvě Ceramic Black. Prodej se rozběhne 16. srpna, cena telefonu je stanovena na 480 dolarů, tedy 10 600 korun bez DPH. 5G Moto Mod bude v prodeji počátkem příštího roku a bude stát 180 dolarů (asi 4 tisíce korun bez DPH). O globální dostupnosti tohoto telefonu zatím nemáme žádné informace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentáře

  1. Tak teď jen čekám, kdy přijde ŤamŤung s tím, že byl opět lživě prvý. Klasika. Jako s tou čtečkou otisku prstů – že si jí nechá patentovat na bok přístroje. Ubožáci. A ještě větší ti, co tuhle ubohou kopírující kompany podporují a ty jejich blafy žerou.

  2. Samsung is best Honziku a nespamuj

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).