Stovka za 2,1 sekundy. Tesla Model S Plaid má rekordní dojezd a rychlost 320 km/h

Tesla, jumpstory

Apple má svoje WWDC, Google má zase konferenci I/O a svůj event má i americká automobilka Tesla. Jedna taková akce s názvem Tesla Battery Day se odehrála včera a přinesla hned několik zajímavých novinek.

Ještě dostupnější auto než Model 3

Tesla Model 3 je aktuálně nejdostupnější model, který si od americké automobilky můžete koupit. I jiné automobilky se snaží tlačit cenu dolů, jak jen to jde. Takový Hyundai Kona Electric, Peugeot e-208 nebo Škoda Enyaq startují okolo jednoho milionu korun. Konkrétně Konu pořídíte za 849 900 Kč, zatímco na Enyaq vám jeden milion korun stačit nebude.

Tesla se včera zmínila o tom, že novým cílem je postavit elektrické auto, které bude stát 25 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 562 tisíc korun. Cenu by se mělo podařit snížit především díky pokroku ve vývoji baterií. Ovšem už v roce 2018 Tesla prohlašovala, že postavit elektromobil s touto cenovkou, by mělo být reálné do tří let.

Pokud se to Tesle povede, tak by nový model mohl konkurovat Volkswagenu ID.3, které by v základní variantě mělo na českém trhu startovat pod hranicí 800 tisíc korun. Na to si však budeme muset počkat.

Větší dojezd a vlastní baterie

Nebyla by to konference o elektromobilitě, aby nepřišla řeč na větší dojezd. Můžete si o Tesle myslet, co chcete, ale ve spotřebě elektrické energie patří k tomu nejlepšímu, co si můžete koupit. Tesla chce i nadále dojezd zvyšovat a to díky vlastním bateriím.

Aktuálně Tesla odebírá baterie od společnosti Panasonic a očekává se, že v tom bude pokračovat i nadále. Avšak postupně se Tesla chce odprostit od dodavatelů a baterie si vyvíjet sama. Musk prozradil, že chce postavit novou „továrnu“ pro výrobu baterií v Severní Americe.

Nejrychlejší Model S dorazí do ČR už příští rok

Tesla v minulosti už proháněla Model S Plaid například na Nurburgringu a tak byla otázka času, kdy a jak s tímto modelem americká automobilka naloží. Aktuálně už na webových stránkách Tesly tento model najdete a můžete si ho objednat. Model S Plaid sází na tři motory, zrychlení z klidu na sto proběhne papírově za 2,1 sekundy, maximální rychlost je 320 km/h a odhadovaný dojezd je 840 kilometrů.

Zatímco za variantu Long Range zaplatíte 2,2 milionů korun, verze Performance vás vyjde na 2,7 milionů. Nejrychlejší verze v nabídce startuje na 3,7 milionech korun. Pro srovnání Porsche Taycan Turbo S má papírový zrychlení za 2,8 sekundy. Termín dodání do České republiky je konec roku 2021.

Autor článku
Patrik Svatoš
Redaktor automobilové sekce, který má rád technologie, auta, fandí Olympique Marseille a nedokáže žít bez kofeinu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku