Elektrická Škoda ENYAQ iV odhalena. Milion vám stačit nebude

skoda enyaq 2

Na první elektromobil na platformě MEB od Škody Auto jsem si museli počkat do dnešního dne. Už několik hodin před samotnou premiérou se na internetu ukázala podoba novinky od mladoboleslavské automobilky. Co všechno nový elektromobil nabídne?

Hned na úvod si řekněme, že Enyaq se bude vyrábět v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Půjde tedy o jediný závod mimo Německo, který bude stavět modely na nové platformě MEB.  

Čtyři motorizace a dojezd přes 500 km

Enyaq si půjde objednat ve čtyřech motorizacích. Základní verze je Enyaq 60 iV, dalším v pořádí je Enayq 80 iV, dále Enyaq 80x iV a vlajkovou lodí v nabídce je Enyaq RS iV. Vybírat lze celkem ze čtyř výkonových stupňů, kde se výkon pohybuje od 132 do 225 kW. Zrychlení z klidu na sto se pohybuje od 6,2 sekund až 8,7 sekund dle vybrané motorizace.

Co se týká dojezdu, tak základní model má nabídnout 390 kilometrů, zatímco Enyaq 80 iV zvládne ještě o 120 kilometrů více. Potěší, že auto zvládne táhnout přívěs o hmotnosti až 1 400 kg (8% stoupání), respektive 1 200 kg v případě 12% stoupání. Naopak Enyaq 80 iV zvládne papírově až 510 kilometrů.

Nová ŠKODA ENYAQ iV

Důležitým parametrem je nabíjení. Enyaq iV zvládne nabíjet výkonem až 125 kW, což v praxi znamená, že Enyaq 80 iV, který disponuje 82kWh baterii, nabijete z 5 procent na 80 procent za 38 minut. Palubní nabíječka má výkon 11 kW. V závislosti na kapacitě baterie vám nabíjení zabere 6 – 8 minut. Nabít si Škodu Enyaq iV přes noc tedy nebude problém. Pokud hádáte, že číslice v názvem mají souvislost s kapacitou baterie, tak hádáte správně. K dispozici bude baterie o kapacitě 62 kWh a 82 kWh.

Novinka v nabídce Škody Auto má už ve standardní výbavě LED přední i zadní světla. Na přání jsou nabízeny i Matrix-LED světlomety. Po vzoru nové generace Škody Octavie i Enyaq dostal do nabídky head-up displej.

Délka nového vozu Enyaq iV činí 4 649 mm, šířka 1 879 mm a výška 1 616 mm. Díky rozvoru s délkou 2 765 mm a rovné podlaze bez středového tunelu nabízí Enyaq iV velkorysý vnitřní prostor, včetně místa před koleny cestujících na zadních sedadlech. Objem zavazadlového prostoru má v základním uspořádání 585 litrů.

Agresivní design zaujal

Maska chladiče je vzpřímenější a posunutá vpřed. Specifický vzhled dotváří inovativní Crystal Face. Od verze Enyaq 80 iV přitom na přání osvětluje 130 LED diod vertikální lamely a horizontální linka masku chladiče. Páté dveře s nápisem Škoda uprostřed doplňují zadní spoiler v černé matné barvě a zadní nárazník s šedým lakovaným difuzorem. Na přání lze objednat panoramatickou posuvnou střechu. Enyaq iV nabízí celkem sedm různých designů kol o průměru 19 palců až 21 palců.

Skoda Enyaq 01
Škoda ENYAQ iV naživo

Již základní verze Škoda Enyaq 60 iV nabízí mimo jiné třízónovou automatickou klimatizaci Climatronic, multifunkční kožený volant, bezklíčové zamykání a startování KESSY, DAB tuner, SmartLink, LED hlavní světlomety a možnost rychlodobíjení až do 50 kW.

ENYAQ iV

Dále také například parkovací senzory, zadní parkovací kameru, vyhřívaný volant a také pádla pod volantem, kterými řidič může změnit úroveň rekuperace. Chybět nemá ani několik Simply Clever řešení, které u modelů od této automobilky velmi dobře známe.

Moderní infotainment

Enyaq iV je vybaven nejnovější generací modulární platformy infotainmentu. Jeho součástí je centrální dotyková obrazovka s úhlopříčkou 13″, kterou lze také ovládat gesty nebo pomocí digitální asistentky Laury.

Důležité informace zobrazuje řidiči nový 5,3 palcový virtuální kokpit, který nabízí čtyři režimy zobrazení a také snadné ovládání na multifunkčním volantu. Pomocí aplikace Škoda Connect lze na dálku snadno ovládat nabíjení baterie nebo zapnutí klimatizace před plánovanou cestou.

ENYAQ iV 102
V interiéru najdete dvě bezdrátové nabíječky na telefony. Díky zabudované eSIM bude vůz neustále online.

Enyaq je neustále připojený online, takže využívat můžete mapové podklady online, ale v případě Enyaqu lze ovládat i nabíjení baterie, zapnutí klimatizace a tak podobně. Nechybí adaptivní tempomat s hlídáním jízdního pruhu. Ten mimochodem rozpozná i práci na silnici a hodit se může i asistent jízdy v koloně včetně nouzového zastavení. Všechny tyto systém Enyaq dostane ve verzi 2.0.

 

ENYAQ iV nabijecka

Na závěr ještě doplním, že v nabídce jsou dvě verze pohonu. Pohon zadních kol a pohon všech kol. To je jedna z několika věcí, čím se elektromobil od Škody Auto liší oproti své konkurenci. V prodeji bude i limitovaná edice 1 895 vozů pod názvem Founders Edition, které odkazují na 125letou historii společnosti Škoda Auto.

Cena a dostupnost

Předobjednávat vozy Škoda Enyaq iV bude na českém trhu možné od 3. září. Cena základního modelu bude na českém trhu začínat na 1 059 900 Kč, k dispozici však budou také další varianty. Jaké však Škoda Auto nastaví ceny na ostatní verze momentálně nevíme.

 

Vozy Enyaq iV z edice Founders Edition zdobí plaketa s pořadovým číslem na multifunkčním koženém volantu, kterou vyrábí český sklářský podnik Preciosa. Začátek prodeje vozů Enyaq iV z exkluzivní edice Founders Edition je plánován na jaro 2021.

Autor článku
Patrik Svatoš
Redaktor automobilové sekce, který má rád technologie, auta, fandí Olympique Marseille a nedokáže žít bez kofeinu.

Kapitoly článku