Sledujte nás na YouTube

Společnost ZTE je zachráněna. Místo zničujícího zákazu vyvázne „jen“ s tučnou pokutou

Značka ZTE svůj byznys se smartphony ukončovat nemusí. Ministerstvo obchodu USA nabídlo čínské firmě výrazně nižší trest, než jakým bylo původní odepření přístupu k americkým technologiím po dobu 7 let.

Nejnovější dohoda, kterou zástupci ZTE přijali, obsahuje „pouze“ pokutu ve výši 1 miliardy amerických dolarů (asi 21,8 miliard korun) a dalších 400 milionů dolarů na svěřeneckém účtu pro případy dalších poručení amerických zákonů. Kromě toho bude americká vláda čínskou firmu bedlivě sledovat, a to vlastními lidmi v jejím vedení.

Čeká podobný osud i Huawei?

Příběh ZTE tak má relativně šťastný konec, byť s ním budou mít jistě problémy někteří senátoři v kongresu. Ti zároveň velmi těžce nesou, že Google nadále spolupracuje se společností Huawei a poskytuje jí licence na používání operačního systému Android. Zatímco ZTE bylo oprávněně popotahováno za porušování amerických sankcí vůči Iráku a Severní Koreji, Huawei je podle amerických tajných složek prodlouženou rukou čínské vlády.

Z tohoto důvodu se telefony Huawei na americkém trhu prakticky neprosazují, neboť vláda od jejich nákupu odrazuje. Americké ministerstvo obrany dokonce s Huawei neprodloužilo stávající kontrakty na stavbu infrastruktury, neboť americká certifikační autorita FCC označila tento krok za strategické bezpečnostní riziko. Zda budou proti Huawei vznesena nějaká konkrétní obvinění, je v tuto chvíli nejisté.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentáře

 1. htcjirka

  “bedlivě sledovat, a to vlastními lidmi v jejím vedení.”

  Tomu říkám komedie až zoufalost nebo troufalost? 🙄

 2. Carach (neregistrovaný)

  Tohle snad nejde ani komentovat..

 3. Yegor (neregistrovaný)

  Jen se divím, že si tohle nechá Čína líbit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *