Domů » Bleskovky » Společnost ZTE je zachráněna. Místo zničujícího zákazu vyvázne „jen“ s tučnou pokutou

Společnost ZTE je zachráněna. Místo zničujícího zákazu vyvázne „jen“ s tučnou pokutou

Značka ZTE svůj byznys se smartphony ukončovat nemusí. Ministerstvo obchodu USA nabídlo čínské firmě výrazně nižší trest, než jakým bylo původní odepření přístupu k americkým technologiím po dobu 7 let.

Nejnovější dohoda, kterou zástupci ZTE přijali, obsahuje „pouze“ pokutu ve výši 1 miliardy amerických dolarů (asi 21,8 miliard korun) a dalších 400 milionů dolarů na svěřeneckém účtu pro případy dalších poručení amerických zákonů. Kromě toho bude americká vláda čínskou firmu bedlivě sledovat, a to vlastními lidmi v jejím vedení.

Čeká podobný osud i Huawei?

Příběh ZTE tak má relativně šťastný konec, byť s ním budou mít jistě problémy někteří senátoři v kongresu. Ti zároveň velmi těžce nesou, že Google nadále spolupracuje se společností Huawei a poskytuje jí licence na používání operačního systému Android. Zatímco ZTE bylo oprávněně popotahováno za porušování amerických sankcí vůči Iráku a Severní Koreji, Huawei je podle amerických tajných složek prodlouženou rukou čínské vlády.

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

Z tohoto důvodu se telefony Huawei na americkém trhu prakticky neprosazují, neboť vláda od jejich nákupu odrazuje. Americké ministerstvo obrany dokonce s Huawei neprodloužilo stávající kontrakty na stavbu infrastruktury, neboť americká certifikační autorita FCC označila tento krok za strategické bezpečnostní riziko. Zda budou proti Huawei vznesena nějaká konkrétní obvinění, je v tuto chvíli nejisté.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. „bedlivě sledovat, a to vlastními lidmi v jejím vedení.“

    Tomu říkám komedie až zoufalost nebo troufalost? ????

  2. Tohle snad nejde ani komentovat..

  3. Jen se divím, že si tohle nechá Čína líbit…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).