TOPlist

SpaceX má zelenou: Crew Dragon dopraví první astronauty na ISS už 27. května

spacex crew dragon nasa crew

NASA v pátek ústy svého ředitele oznámila, že určila finální datum pro první let Crew Dragonu s posádkou. Vesmírná loď soukromé společnosti SpaceX vynese první dva astronauty do vesmíru už 27. května. Po devíti letech od ukončení programu raketoplánů Space Shuttle tak USA opět získají schopnost ze svého území pomocí svých technologií dopravovat lidi do vesmíru. Dosud musely spoléhat na ruské Sojuzy.

https://twitter.com/JimBridenstine/status/1251178705633841167

Zdárné završení programu Commercial Crew je důležité nejen ze strategického, ale i finančního hlediska. Lety Sojuzů totiž nebyly zrovna levné – NASA za oněch devět let do Ruska poslala okolo 3,4 mld USD (85 mld. Kč).

Začátek nové kapitoly

Raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon odstartuje ze startovacího komplexu 39A na Cape Canaveral 27. května ve 22:32 našeho času. Navzdory tomu, o jak významnou událost půjde, nebude přístupná veřejnosti. Na vině je pochopitelně koronavirus.

Na palubě budou dva astronauti: Robert Behnken a Douglas Hurley. Mise Demo-2 pro ně bude jistě velmi zajímavá – nejen, že poletí jako první lidská posádka Crew Dragonu, ale ani předem nebudou vědět, jak dlouhý čas na ISS stráví. To totiž NASA plánuje rozhodnout teprve v průběhu mise v závislosti na tom, jak dlouho bude trvat příprava dalšího startu. Jisté však je, že nepůjde o delší dobu, než 110 dní. Právě na takový čas je totiž tento konkrétní Crew Dragon připraven. Až ale bude po absolvování této mise finálně certifikován, budou již další lodi tohoto typu schopné ve vesmíru setrvat minimálně 210 dní.

Tip: Proč je tak těžké vrátit se zpět na Měsíc? Důvodů je celá řada

Po konci mise každopádně Crew Dragon s posádkou automaticky opustí ISS a zamíří zpátky na Zem. Přistání na padácích proběhne u pobřeží Floridy, kde Crew Dragon podle plánů „vyloví“ záchranná loď SpaceX nazvaná GO Navigator. Z místa dopadu pak zamíří přímo ke Cape Canaveral. Jak již bylo řečeno, pokud vše proběhne takto podle plánů, půjde o finální krok ve vývojovém procesu. SpaceX následně pro Crew Dragon získá od NASA certifikaci pro pravidelné lety.

V roce 2024 by mělo proběhnout přistání lidí na Měsíci v rámci programu Artemis. Tam se počítá s lodí Orion na raketě SLS od Boeingu. Tento projekt však má velké zpoždění a výrazně překročil původní rozpočet, což ostře kritizovalo vedení NASA i americká vláda. Viceprezident Mike Pence se dokonce nechal slyšet, že se v případě potřeby nebudou váhat obrátit na konkurenci. Stejně loni mluvil i šéf NASA, který otevřeně zmínil možnost, že Orion by na měsíc místo SLS mohla dopravit raketa Falcon Heavy právě od SpaceX. Vesmírnou společnost Elona Muska tak v následujících letech podle všeho čekají velmi zajímavé možnosti spolupráce s NASA.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku