Domů » Bleskovky » Falcon Heavy zvládl první „ostrou“ misi bez jediné chyby, SpaceX slaví další historický úspěch

Falcon Heavy zvládl první „ostrou“ misi bez jediné chyby, SpaceX slaví další historický úspěch

Je to už více než rok od chvíle, kdy odstartovala největší raketa současnosti na svůj první testovací let. Falcon Heavy tehdy do vesmíru vynesl elektromobil Tesla Roadster s postavičkou Starmana, což bylo sice velmi efektní, ale přeci jen šlo pořád o pouhý test.

Arabsat-6A Mission

Pokud jste však dnes trochu ponocovali, mohli jste být svědky prvního komerčního letu s funkčním nákladem. Dnes v 0:35 našeho času z floridského Kennedyho vesmírného střediska odstartovala mise nesoucí přibližně šestitunový saudskoarabský komunikační satelit Arabsat 6A.

Bezchybná mise otevírá novou kapitolu letů do vesmíru

Za 34 minut po startu byl Arabsat úspěšně vypuštěn na orbit a mise tak z hlediska zákazníka proběhla úspěšně. Pro vesmírné nadšence i firmu SpaceX však bylo možná zajímavější sledovat, jestli se tentokrát dokáží vrátit na Zem všechny tři boostery (resp. dva boční boostery a centrální první stupeň).

Jestli si totiž ještě vzpomínáte, při testovacím letu velmi efektně přistála dvojice bočních boosterů na pevnině. Třetí měl přistát na plošině v oceánu, což se ale kvůli nedostatku samozápalné směsi těsně nepovedlo. Dnešní mise však už byla úspěšná i v tomto ohledu a centrální první stupeň bez problémů přistál na autonomní lodi Of Course I Still Love You kdesi v Atlantském oceánu.

Úspěšné přistání obřích boosterů je nejen unikátní podívaná, ale také velký ekonomický úspěch. SpaceX totiž opětovným používáním boosterů ušetří desítky milionů dolarů, což určitě není zanedbatelná částka. Ve SpaceX navíc dokázali z oceánu vytáhnout i obě půlky aerodynamického krytu nákladu, který tak bude taktéž moci být opět použit. Bezchybná mise navíc přirozeně slouží i jako skvělá reklama a Falcon Heavy tak zřejmě nebude mít problém získat další zákazníky. Už na červen je naplánován další let pro ministerstvo obrany USA a plánují se i další komerční mise.

Falcon Heavy je v současnosti největší a nejsilnější raketou používanou pro lety do vesmíru. Historicky ji převyšuje jen Saturn V, který však letěl naposled v roce 1973. NASA vyvíjí vlastní raketu Space Launch System (SLS), ovšem neustálé odklady hrají do karet SpaceX. Počátkem dubna se dokonce nechal šéf NASA slyšet, že Falcon Heavy by v případě potřeby dokázal nahradit SLS a vynést na oblet Měsíce těžkou vesmírnou loď Orion. V samotném SpaceX však možná trochu paradoxně plánují Falcon Heavy nahradit víceúčelovou raketou Starship, jejíž první testy mají začít již na jaře. Tato raketa má (s boosterem) svou velikostí překonat i ikonický Saturn V a téměř zdvojnásobit nosnost Falconu Heavy.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments