Domů » Články » Skládací smartphone od Samsungu: Něco se chystá. Dočkáme se už příští rok?

Skládací smartphone od Samsungu: Něco se chystá. Dočkáme se už příští rok?

V posledních dvou letech se staly trendem smartphony se zakřiveným nebo zaobleným displejem a největším inovátorem byl v tomto směru Samsung, který na trh uvedl model Galaxy Note Edge (recenze) se zaobleným panelem na pravé straně. Následovaly další novinky – Galaxy S6 edge (recenze) či letošní Galaxy S7 edge (recenze). Zaoblený panel ale v tomto případě má spíše designový charakter, byť je na něj navázáno i několik softwarových funkcí.

Podle nejnovějších informací, které přinesl jihokorejský server etnews.com, by měl Samsung na konci tohoto roku zahájit komerční výrobu skládacích displejů; první zařízení by se pak na trhu měly objevit během roku 2017. Na vývoji tohoto typu panelu spolupracují divize Samsung Electronics a Samsung Display.

Ředitel divize Samsung Display Lee Chang-hoon během lednového konferenčního hovoru s investory prozradil, že vývoj skládacích OLED panelů probíhá přesně podle plánů. „V budoucnu plánujeme masovou produkci těchto panelů i postupně uvolňování této technologie pro naše partery,“ dodal Lee. Není tedy vyloučeno, že by Samsung tuto technologii v budoucnu mohl poskytnout i dalším výrobcům, stejně jako to udělal se zaoblenými displeji.


Tři roky starý koncept zařízení se skládacím displejem 

Project Valley

Ostatně už na tři roky starém videu jsme mohli vidět koncept skládacího zařízení od Samsungu, který následně podpořila série patentů. Zařízení s displejem, který půjde přeložit, se údajně v laboratořích jihokorejského giganta vyvíjí pod kódovým označením Project Valley (nebo Project V).


Ilustrační obrázek

Takto konstruované zařízení bychom v reálu měli používat jako „peněženku“, u které po otevření získáme větší displej. Podle jihokorejského serveru Samsung přímo pracuje na sedmipalcovém OLED displeji, který by mohl být použit u prvního komerčně dostupného zařízení. Pokud bychom sedmipalcový displej zavřeli, dostali bychom se přibližně na velikost dnešních smartphonů.

Něco se chystá…

Samsung prý ještě čeká spousta práce, nicméně právě zařízení s ohebným displejem by se už brzy mohly způsobit významnou revoluci v tom, jakým stylem chytré telefony používáme. Zatím se nám takové zařízení může zdát jako jedno velké sci-fi, ale je jasné, že jihokorejský gigant s touto technologií má velké plány, tak doufejme, že se vývoj nijak nezkomplikuje a v dohledné době se skutečně dočkáme modelu s ohebným displejem.

  
Tyto snímky pochází z patentové přihlášky Samsungu z poloviny loňského roku

Už loni v září se objevily spekulace o tom, že bychom se letos v lednu měli takového zařízení dočkat; Samsung měl údajně testovat prototypy s procesory Snapdragon 820 a Snapdragon 620, ale od té doby se o nich žádné nové zprávy neobjevily. Samsung ale není jediný, kdo se na na vývoj ohebných panelů soustředí, velké plány s v tomto segmentu má také LG (informovali jsme zde).

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments