- Skládací iPhone má podle čínského insidera dorazit na přelomu roku 2026 a 2027
- Vypadá to ale na absenci teleobjektivu a čtečky obličeje Face ID, kterou nahradí starší Touch ID
- Přitom zařízení by údajně mělo stát zhruba 56–70 tisíc korun
Skládací iPhone je zase na scéně. I když sada nových informací, se kterou přichází uznávaný čínský analytik Ming-Chi Kuo, potenciální zákazníky spíše nepotěší. Představení by se mohlo skutečně uskutečnit už v příštím roce, avšak bez masové výroby kdykoliv během roku. Dodání prvním zákazníkům je tak otázkou spíše roku 2027. Zároveň jsme se dozvěděli, že cena rozhodně nebude nízká.
Skládací iPhone bez záhybu v displeji
Insider Kuo se na svém blogu pochlubil novými informacemi z pozadí vývoje očekávaného iPhonu s ohebnou konstrukcí. Zařízení by mělo přijít ve stylu „fold“, tedy s použitelným venkovním displejem a větším vnitřním. V uzavřeném stavu má být telefon tenký 9–9,5 milimetru, v otevřeném aktivním stavu pak 4,5–4,8 milimetru. Pro porovnání: Honor Magic V3 je v otevřeném stavu tenký 4,4 milimetru.
Na tělo zatím bezejmenného iPhonu by se měl vrátit dříve ikonický prvek – čtečka otisků prstů Touch ID. Nebude však v displeji, ale v bočním tlačítku. Tedy podobně jako u jiných ohebných telefonů současnosti, například Galaxy Z Fold 6 či Honor Magic V3. Naopak prý nemáme počítat se skenerem obličeje Face ID, který se do těla nevměstná kvůli enormně tenké konstrukci.
My latest industry survey indicates that Bright Laser Technologies (BLT) is a leading supplier and key beneficiary in producing the foldable iPhone’s hinge cover and middle frame NPI, both crafted from titanium alloy. The hinge cover is required to be very thin, while the middle… https://t.co/KsGu49JXkP
— 郭明錤 (Ming-Chi Kuo) (@mingchikuo) March 6, 2025
Apple údajně přemýšlí nad nasazením 7,8″ vnitřního displejového panelu a 5,5″ venkovního. Tato spekulace tak naznačuje, že zařízení by mělo být širší než většina současných skládaček – něco ve stylu Google Pixel 9 Pro Fold. Určitě bychom tak prý neměli počítat s tím, že z venkovní části bude displej na úrovni současných iPhonů, minimálně velikostně. Kuo se také zdráhá tipovat, že by měly displeje výřez či průstřel Dynamic Island.
Přitom ten vnitřní by neměl nabízet typický hmatatelný ohyb, se kterým se setkáme prakticky u všech současných skládacích smartphonů, a to i u těch nejdražších. Konstrukce skládacího kloubu by pak měla být zčásti z oceli a zčásti z titanu, šasi telefonu pak bude komplet titanové.
Cena? Dost přes 50 tisíc
Kuo se celkem překvapivě vyjádřil i k tomu, kolik by měl ohebný iPhone stát. Číňan očekává cenu kolem 2–2,5 tisíce dolarů, tedy asi 56–70 tisíc korun včetně připočtení všech možných výloh za dopravu a cla. Řeč je hypoteticky o základní paměťové variantě, ačkoliv není jasné, jak velké úložiště bude novinka v základu nabízet.
Aktuálně nejdražší iPhone 16 Pro Max startuje s 256GB úložištěm na 35 990 Kč včetně DPH, nejvyšší 1TB varianta pak vyjde na necelých 48 tisíc korun. Skládací iPhone by tak dle očekávání stanul na první pozici coby nejdražší iPhone všech dob; a vlastně i jeden z nejdražších smartphonů současnosti.
Podle Kua to však pro cílovou skupinu nebude velký problém. „Očekává se, že díky statusu iPhonu jako zařízení, které musíte mít, a věrné fanouškovské základně společnosti Apple vyvolá vysokou poptávku i přes prémiovou cenu, tedy za předpokladu, že kvalita splní očekávání,“ napsal na svůj blog.
Kdy dorazí?
Asi nikoho nepřekvapí, že Apple už s koncepcí skládacího iPhonu nějakou dobu pracuje. Kuo to ve svém reportu naznačuje, podle něj totiž už během poloviny letošního roku dojde k finalizaci představy o produktu jako takovém. Na konci roku 2026 by se měla rozjet sériová výroba, což by mohlo znamenat, že skládací iPhone bude představen někdy krátce před tím, nebo naopak krátce poté.
První náklad hotových kusů má být zhruba 3–5 milionů. Zároveň Kuo naznačuje brzkou přípravu druhé generace. Ta by se měla začít vyrábět v druhé polovině roku 2027, aby mohl být smartphone představen klasicky na podzim téhož roku. Všechny výše uvedené informace týkající se ohebného iPhonu je však nutné brát s rezervou, protože pochází vlastně z jediného zdroje.