TOPlist

Skládací iPhone nebo iPad? Nebude, dokud Apple nevyřeší velmi specifický problém

Koncepce skládacího iPadu podle AI
  • Apple klidně zastaví vývoj skládacího iPhonu či iPadu
  • Klíčovým prvkem je displej, respektive hrbolek v něm vzniklý překládáním
  • Pokud Apple nedokáže tento detail eliminovat, možná vývoj opravdu ukončí

Zatímco výrobci jako Samsung, Honor nebo třeba Vivo vesele nabízejí už i 5. generace svých skládacích telefonů, Apple se stále drží v pozadí a s trendem ohebných konstrukcí ve spotřební elektronice komerčně neexperimentuje. Podle věrohodných zdrojů je za tím problém, který ale rozhodně netrápí jen jeho.

Ohebný iPhone, nebo spíš iPad?

O tom, že Apple pracuje na iPhonu s ohebnou konstrukcí a flexibilním displejem, se spekuluje prakticky již od první generace Samsung Galaxy Fold. A ten dorazil léta páně 2019. Skládací iPhone však stále není k vidění, když nepočítáme zběsilé koncepce či patenty, ze kterých se žádný nemusí proměnit v komerční produkt.



Koncept iPadu s ohebným displejem (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Apple pracuje na novince s ohebným displejem. Na odhalení si ještě počkáme

Některé reporty dokonce hovoří o tom, že jako první si americký výrobce ozkouší ohebnou konstrukci na iPadu, tedy jeho řadě počítačových tabletů, nikoliv na iPhonu. Takové zařízení lze podle původních informací očekávat v roce 2026 či 2027, tedy relativně brzy – ale v porovnání s ostatními žalostně pozdě.

Expert: Apple skládačka možná ani nebude

Je však pravděpodobné, že se dočkáme až později. Apple totiž řeší jeden možná velmi neškodný problém, který mu ale brání v uvedení ostrého produktu na trh, tvrdí uznávaný analytik Mark Gurman. Ve svém nejnovějším textu na Bloombergu to popsal výstižně:

„Společnost Apple musí přijít na způsob, jak vytvořit skládací obrazovky bez záhybů, které se objevují u podobných zařízení od společnosti Samsung a dalších. Bylo mi řečeno, že pokud Apple nebude schopen tento problém vyřešit, mohl by se rozhodnout koncept skládacích zařízení zcela opustit. Stále je však čas.“

Předěl v displeji
Předěl, lépe řečeno ohyb ve flexibilním displeji, zde u Honoru Magic V2

Apple zde tak aplikuje svou tradiční filozofii: pokud to nedokážeme udělat pořádně, nebudeme to dělat vůbec. Že mu kvůli tomu už teď ujelo několik vlaků v segmentu ohebných zařízení, je nad slunce jasné. Jeho jedinou výhodou je fakt, že zákazníci zatím nevnímají ohebné telefony jako nástupnický trend klasických placek; těch se totiž stále prodá řádově více než skládaček.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku