Domů » Bleskovky » Satya Nadella: byl jsem proti akvizici Nokie, na třetí ekosystém už bylo pozdě

Satya Nadella: byl jsem proti akvizici Nokie, na třetí ekosystém už bylo pozdě

Ředitel Microsoftu Satya Nadella vydal svoji autobiografii nazvanou Hit Refresh, která je věnována transformaci redmondské firmy a technologiím, které brzy budou ovlivňovat naše životy, jako jsou umělá inteligence, smíšená realita a kvantová výpočetní technika. Část knihy se věnuje i mobilním zařízením včetně nešťastné akvizice mobilní divize finské Nokie.

Zmíněný obchod uzavřel Nadellův předchůdce Steve Ballmer, bohužel akvizice byla podle Nadelly ukázkovým a bolestivým příkladem ztráty. Redmondští pod Ballmerovým vedením doufali, že inženýrské a projektové týmy společnosti Nokia společně s vývojáři softwaru z Microsoftu urychlí růst systému Windows Phone a posílí jeho ekosystém. Toto spojení údajně mělo být velké a mělo podíl mobilních Windows dramaticky posunout blíže k Androidu a iOS.

Steve Ballmer chtěl koupit celou Nokii včetně divize HERE. Nakonec jej tento obchod stál křeslo

Současný šéf Microsoftu ale s Ballmerem podobné myšlenky nesdílel a ve vyvolané anketě členů týmu hlasoval proti. Nechápal totiž, proč by svět potřeboval třetí ekosystém, pokud by výrazně neměnil pravidla. A to platforma Windows Phone v roce 2013 nedělala – podle Nadelly již bylo příliš pozdě získávat zpět ztracenou půdu, neboť v tu dobu již Microsoft pouze sledoval koncová světla svých konkurentů. Podle Nadelly má smysl zůstat v mobilním byznyse pouze ve chvíli, kdy má společnost něco, čím se může od konkurence odlišit.

Microsoft Andromeda: vývojáři Hololens připravují nové mobilní zařízení s čipsetem ARM

Zbytek příběhu již známe, podíl legendární finské značky se propadal a mobilní Windows se ve světě smartphonů příliš neprosadila, výjimkou byl pouze dvouciferný podíl v několika evropských zemích. Microsoft nakonec uznal akvizici Nokie za nepovedenou, její hodnotu 7,5 miliard dolarů loni odepsal z účetnictví a propustil téměř 18 tisíc získaných zaměstnanců.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments