Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Steve Ballmer chtěl koupit celou Nokii včetně divize HERE. Nakonec jej tento obchod stál křeslo

Steve Ballmer chtěl koupit celou Nokii včetně divize HERE. Nakonec jej tento obchod stál křeslo

Server Bloomsberg BusinessWeek zveřejnil článek o zákulisních scénách z rozhodování Microsoftu o nákupu mobilní divize společnosti Nokia, v němž měli hlavní slovo všichni tři dosavadní generální ředitelé, jak Bill Gates a Steve Ballmer, tak i současný CEO Satya Nadella. Dle všeho se právě tento obchod stal Ballmerovi osudným.

  

Steve Ballmer byl velkým prosazovatelem myšlenky nákupu Nokie, přičemž nechtěl koupit pouze její mobilní divizi, ale kompletní společnost včetně divize HERE, zabývající se mapovými podklady. Správní rada včetně jejího někdejšího předsedy a prvního ředitele Microsoftu Billa Gatese však tento návrh dohody zamítla a označila jej jako příliš nákladný a složitý. Současný generální ředitel Satya Nadella zpočátku s nákupem Nokie také nesouhlasil, nicméně později si své stanovisko rozmyslel a v e-mailovém prohlášení sdělil: „Nokia přináší oblasti mobilních zařízení takřka vše – hardware, software, design, globální dostupnost a hluboké porozumění po celém světě. A to je ten správný krok pro Microsoft.

  

Při červnovém jednání v roce 2013 prý Ballmer křičel tak, že to bylo slyšet za zdmi konferenčního sálu, později dosáhl svého a správní rada schválila nákup mobilní divize Nokia za 7,2 miliardy dolarů. Tento krok ale dočasně narušil přátelství Steva Ballmera a Billa Gatese, který od počátku nesouhlasil, aby největší softwarový výrobce začal produkovat vlastní zařízení. Spor těchto dlouholetých přátel musel nakonec urovnat výkonný viceprezident Brad Smith na listopadové valné hromadě a přesvědčit je, aby vystoupili společně na pódiu. 

   

I když tedy Steve Ballmer dosáhl svého, akvizice Nokie Microsoftem nebyla všeobecně populární, velkým odpůrcem byl i Tony Bates, bývalý výkonný viceprezident divize pro spolupráci s partnery. Narozdíl od Nadelly však svůj názor nezměnil a tyto vnitřní boje nakonec vyústily v rozhodnutí Steva Ballmera opustit křeslo generálního ředitele Microsoftu. Není tajemstvím, že žhavým kandidátem na toto místo byl právě i Tony Bates, zvolen byl však Nadella a Bates se podle posledních informací rozhodl Microsoft opustit.

  

Ballmer svou práci v Microsoftu miloval a několikrát to i dokázal svým divokým vystupováním na veřejnosti, bohužel pozdní reakce na raketový nástup iPhonu a tvrdohlavá snaha se mu vyrovnat jej nakonec stála místo. Rozhodnutí vzít si do souboje s jablečnými telefony jako hlavní zbraň Nokii znamenalo postavit se proti všem. Její koupě je již na spadnutí, ačkoliv se může ještě ohradit čínský regulátor trhu. Uvidíme, jak s odkazem Steva Ballmera naloží současný generální ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments