Domů » Bleskovky » Steve Ballmer chtěl koupit celou Nokii včetně divize HERE. Nakonec jej tento obchod stál křeslo

Steve Ballmer chtěl koupit celou Nokii včetně divize HERE. Nakonec jej tento obchod stál křeslo

Server Bloomsberg BusinessWeek zveřejnil článek o zákulisních scénách z rozhodování Microsoftu o nákupu mobilní divize společnosti Nokia, v němž měli hlavní slovo všichni tři dosavadní generální ředitelé, jak Bill Gates a Steve Ballmer, tak i současný CEO Satya Nadella. Dle všeho se právě tento obchod stal Ballmerovi osudným.

  

Steve Ballmer byl velkým prosazovatelem myšlenky nákupu Nokie, přičemž nechtěl koupit pouze její mobilní divizi, ale kompletní společnost včetně divize HERE, zabývající se mapovými podklady. Správní rada včetně jejího někdejšího předsedy a prvního ředitele Microsoftu Billa Gatese však tento návrh dohody zamítla a označila jej jako příliš nákladný a složitý. Současný generální ředitel Satya Nadella zpočátku s nákupem Nokie také nesouhlasil, nicméně později si své stanovisko rozmyslel a v e-mailovém prohlášení sdělil: „Nokia přináší oblasti mobilních zařízení takřka vše – hardware, software, design, globální dostupnost a hluboké porozumění po celém světě. A to je ten správný krok pro Microsoft.


  

Při červnovém jednání v roce 2013 prý Ballmer křičel tak, že to bylo slyšet za zdmi konferenčního sálu, později dosáhl svého a správní rada schválila nákup mobilní divize Nokia za 7,2 miliardy dolarů. Tento krok ale dočasně narušil přátelství Steva Ballmera a Billa Gatese, který od počátku nesouhlasil, aby největší softwarový výrobce začal produkovat vlastní zařízení. Spor těchto dlouholetých přátel musel nakonec urovnat výkonný viceprezident Brad Smith na listopadové valné hromadě a přesvědčit je, aby vystoupili společně na pódiu. 

   

I když tedy Steve Ballmer dosáhl svého, akvizice Nokie Microsoftem nebyla všeobecně populární, velkým odpůrcem byl i Tony Bates, bývalý výkonný viceprezident divize pro spolupráci s partnery. Narozdíl od Nadelly však svůj názor nezměnil a tyto vnitřní boje nakonec vyústily v rozhodnutí Steva Ballmera opustit křeslo generálního ředitele Microsoftu. Není tajemstvím, že žhavým kandidátem na toto místo byl právě i Tony Bates, zvolen byl však Nadella a Bates se podle posledních informací rozhodl Microsoft opustit.

  

Ballmer svou práci v Microsoftu miloval a několikrát to i dokázal svým divokým vystupováním na veřejnosti, bohužel pozdní reakce na raketový nástup iPhonu a tvrdohlavá snaha se mu vyrovnat jej nakonec stála místo. Rozhodnutí vzít si do souboje s jablečnými telefony jako hlavní zbraň Nokii znamenalo postavit se proti všem. Její koupě je již na spadnutí, ačkoliv se může ještě ohradit čínský regulátor trhu. Uvidíme, jak s odkazem Steva Ballmera naloží současný generální ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fredysz
Uživatel
fredysz

Pokud chce MS uspet na trhu mobilních zarizeni je Nokia jeho poslední sanci. MS neumi prodávat zarizeni globalne, neumi marketing, neumi si vybudovat povest znacky. To vse Nokia zvlada na jednicku…

steelspace
Uživatel
steelspace

I když tyhle knížecí rady nemusím, tak se obávám, že je to tak.

David Podzimek
Uživatel
David Podzimek

Lepší řešení by bylo udělat kvalitní služby pro všechny platformy, dneska už na operačním systému tolik nesejde. Hodně lidí by platilo za kvalitní aplikace pro iPad, třeba ve formě měsíčních poplatků za 365. Zároveň tyto věci lépe komunikovat, nabízet firmám apod.

Opice (neregistrovaný)
Anonym
Opice (neregistrovaný)

Souhlasím, kvalitní služby jsou alfou omegou všeho nejen v IT. Těší mě, že i tady se MS začal snažit a nabízí své služby na různých platformách.

steelspace
Uživatel
steelspace

Vždyť Microsoft je z nich hediný, který podporuje všechny platformy (paradoxně jsou někdy i aplikace pro Android dříve dostupné, než na WP).

Apple si jede na svém písečku a Google dělá „machra“.

mceza
Uživatel
mceza

steelspace: Ono je to vlastně naopak. Microsoft se poslední dobou rozšiřuje multiplatformě nejvíce. Programy pro iOS, Android, OSX, webové služby, multiplatformní Cloud. A do toho ještě všude cpe svoje vlastní OS.

Rozjeli to ve velkém, uvidíme, zda to zvládnou utáhnout.

David Podzimek
Uživatel
David Podzimek

Zkoušel jste na Androidu/iOS používat MS app, poslední dobou se hodně zlepšili, ale předtím to byla tragedie a byla řada lepších řešení. Office pořád nikde, Skype app nejsou žádný zázrak, SkyDrive ted po přechodu na OneDrive ujde, ale pořád chybí napojení na Office smysluplné pro Android/iOS. Komentovat dostupnost xbox music apod. je myslím škoda slov.

Poslední měsíce MS udělal velké kroky, jak na webu tak ostatních platformách, když takhle bude pokračovat, může vytvořit vlastní ekosystém nad operačními systémy, o tom dnes hra je. Snad to dotáhne úspěšně.

Velda
Uživatel
Velda

Jenže Skype nebyl zázrak nikdy a nikde.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

A opat nepravdivy nadpis:

„Steve Ballmer chtěl koupit celou Nokii včetně divize HERE…“

Nie, Ballmer nechcel kupit celu Nokiu. Nemal zaujem NSN diviziu.

mceza
Uživatel
mceza

On Gates chtěl koupit novou Nokii, protože se mu starý telefon rozbil. Ballmer to ale nepochopil…

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

NSN byl v te dobe jeste spolecny podnik se Siemensem.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

VLADA: A mal zaujem o ten podiel? Podla informacii nemal. Chcel kupit cele portfolio Nokiackych patentov? Podla informacii nechcel. Nechcel kupit celu Nokiu. Ten nadpis je jednoducho nepravdivy.