Domů » Bleskovky » Samsung zůstává největším výrobcem smartphonů na světě. Následuje Huawei a Apple

Samsung zůstává největším výrobcem smartphonů na světě. Následuje Huawei a Apple

Svět mobilních telefonů zažívá v poslední době velké změny. Přichází noví hráči a staří ztrácejí krok. To samozřejmě ovlivňuje také prodeje, či oblibu různých značek. Analytické společnosti Strategy Analytics a Counterpoint nyní zveřejnily údaje za druhé čtvrtletí roku 2019, které ukazují velmi zajímavý vývoj celosvětově prodaných smartphonů.

smartphony

Není však žádným překvapením, že celkový stav prodaných telefonů mírně poklesl. Navzdory celkovému poklesu, se však více dařilo společnostem Samsung a dokonce také Huawei, kteří zaznamenali mírný nárůst dodávek a celkového tržního podílu.

Nepřehlédněte – Samsung představil Galaxy Watch Active 2: chytré hodinky pro každého, a navíc s LTE a EKG

Samsung i Huawei nadále na vzestupu

Podle Strategy Analytics celosvětové dodávky smartphonů poklesly o 2,6 %. Společnost Samsung však zaznamenala nárůst o 1,9 procenta. A také Huawei se i přes sankce uvalené USA daří. Pyšní se nárůstem o 1,7 %. Na druhou stranu společnost Apple meziročně ztratil 0,7 procenta, ale až tak ji to trápit nemusí, protože ji v poslední době živí především služby.

telefony Q2 2019 StrategyAnalytics
Prodané smartphony za druhé čtvrtletí 2019 (zdroj: Strategy Analytics)

Podle těchto statistik snadno zjistíme celkové množství prodaných kusů. společnost Samsung prodal celkově 76,3 milionů smartphonů. 58,7 milionů zařízení odešlo z linek čínského Huawei. Applu se v prodejích dařilo nejméně ze tří gigantů, jelikož dokázal prodat 38 milionů kusů iPhonů.

Jak se daří dalším čínským značkám?

První tři největší výrobce následují značky Xiaomi a Oppo s 9,4 % a 8,7 % podílem na trhu. Obě společnosti přitom zaznamenaly mírný nárůst. Celkový počet prodaných kusů však pro Oppo poklesl. U Xiaomi zůstala čísla stejná.

Výzkum od společnosti Counterpoint poskytuje zhruba stejná data. Nabízí však trochu podrobnější informace o zbývajících značkách umístěných v první desítce. Podíl společnosti Samsung se podle Counterpoint na trhu pohybuje kolem 20 %. Huawei má téměř celých 16 procent. Apple skončil s podílem přesahujícím něco málo přes 10 %. Podle výzkumu společnosti Counterpoint všem třem výrobcům podíl na trhu poklesl. V porovnání se zprávou od společnosti Strategy Analytics poklesly celosvětové dodávky výrobců pouze o 1,2% na rozdíl od 2,6 procenta.

Expedované smartphony podle analýzy společnosti Counterpoint za druhé čtvrtletí 2019
Prodané smartphony podle analýzy společnosti Counterpoint za druhé čtvrtletí 2019

HMD, které vlastní značku Nokia, stále roste

Velmi zajímavé výsledky vykazuje také společnost HMD Global vlastnící práva na značku Nokia Nokia. Ta získala v letošním druhém kvartálu o 20% více dodávek, než loni. HMD Global tak nyní obsadila devátou pozici na celosvětovém žebříčku prodaných smartphonů.

Lenovo a Vivo také zaznamenávají mírný nárůst. Společnost LG si přitom své hodnoty pouze udržuje. Na žebříčku je také umístěna čínská společnost Realme, která v našich končinách není příliš známá. Její nárůst činí 848 procent. Číslo je to skutečně překvapující hodnota, ovšem vzhledem k tomu, že první telefon společnost vydala teprve ve druhém kvartálu loňského roku, je prý takový výsledek očekávaný.

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Uz jen malo a Xiaomi porazí apple :D jen tak dal at ten apple klesne na dno co to jde.

uni
Uživatel
uni
Offline

Mmt, uvědomuješ si, že Apple má o řády jiné cash flow a nějaké Xiaomi je fakt „muška na čelním skle“? ?

Jojo
Anonym
Jojo
Offline

Len sa utesuj :)

Menty
Uživatel
Menty
Offline

uni: A jak souvisí cashflow s úspěšností firmy? Sám si odpovím a zároveň dovzdělám i tebe: Nijak. Rozumíš vůbec něčemu uni?

David
Anonym
David
Offline

Ajéje. Zmindrákované hejno je tu nějak brzy.

MrViki
Uživatel
MrViki
Offline

Dnem myslíte rekordní zisky, rekordní počty uživatelů a rekordní cenu akcii? To je moc pěkné dno.

bob
Anonym
bob
Offline

u eplu je vsechno rekodni, nejvic rekordni je to nyni v cine

MrViki
Uživatel
MrViki
Offline

Jak to?

bob
Anonym
bob
Offline

maji v cupertinu noveho marketaka, nejakej mr.trumpeta

wepezwanil
Uživatel
wepezwanil
Offline

zisky rekordne nie su.

uni
Uživatel
uni
Offline

Mmt, uvědomuješ si, že Apple má o řády jiné cash flow a nějaké Xiaomi je fakt „muška na čelním skle“? ?

uni
Uživatel
uni
Offline

Boha, jim to ale blbne..

lololol
Anonym
lololol
Offline

Blbne len tvoja blba hlava. Nikto iny tu s diskusiami nema problem. A ked tak pozeram na ostatne tvoje prispevky, nauc sa pisat. Preco nemas iPhone a pouzivas bazarovy android, sa uz ani pytat nepojdem :D

uni
Uživatel
uni
Offline

lololol (neregistrovaný): Jo jasně, proto to posledně redakce opravovala, protože nikdo neměl problém. Vy jste hlava pane vachmajstr…

Ondrys
Anonym
Ondrys
Offline

Redakce nic neopravovala. Ty si oprav sve PC.