TOPlist

Samsung ukázal na CES ohebný telefon za zavřenými dveřmi. Co o něm víme?

Že umí Samsung vyrábět ohebné displeje, dokázal již na několika veletrzích, zatím však nedokázal tuto technologii nasadit do reálného produktu. Už letos jsme se měli dočkat prvního ohebného smartphonu, avšak kvůli potížím s uživatelskou zkušeností byl tento produkt odsunut až na rok příští.







Nepřehlédněte

Samsung odkládá ohebný smartphone na příští rok. Co způsobuje zpoždění?

Korejský gigant údajně dva koncepty ohebného smartphonu ukázal v minulém týdnu na veletrhu CES svým investorům za zavřenými dveřmi. Server LetsGoDigital.org na základě těchto informací připravil rendery toho, jak by tento smartphone měl vypadat. Mělo by se jednat o smartphone, který by měl světlo světa spatřit počátkem příštího roku a interně je označován jako Galaxy X. Telefon má podle serveru The Investor disponovat 7,3″ displejem s širokoúhlým poměrem stran 21:9, který je možné ve svém středu ohnout a obě poloviny displeje složit k sobě.

Jelikož zatím není technologický možné displej přehnout jako papír, je nutný zachovat určitý rádius zahnutí. Z tohoto důvodu má být mezi oběma polovinami zařízení ve složeném stavu vzduchová mezera, podobně jako např. u Surface Booku. Telefonu má dodávat pevnost kovový rám v polovině narušený skládacím kloubem, komponenty telefonu nebude nutné nijak ohýbat, pouze budou rozděleny do dvou částí telefonu. Tento design v minulosti odhalilo několik patentových přihlášek Samsungu, které daly vzniknout následujícím neoficiálním renderům od LetsGoDigital.

Vzduchovou bublinu mezi oběma polovinami má řešit druhý koncept, který počítá s displejem zevnějšku. V tomto stavu sice displej není nijak chráněn, je však možné s ním pracovat i v zavřeném stavu. Tento způsob ohybu je popsán jako pokročilejší technologie pro příští generace, tudíž nejprve se zřejmě dočkáme předchozí varianty.

V obou případech Samsung ohýbá širokoúhlý displej, v otevřeném stavu by tak telefon byl extrémně vysoký. Konkurence v souvislosti se skládacími telefony přemýšlí jinak – povětšinou spojuje dva klasické displeje, které mají v otevřeném stavu tvar přibližující se čtverci.

Technické parametry displejů či ostatních komponent jsou prozatím neznámé, jelikož je však projekt v prototypovém stádiu, může neustále docházet k jejich změnám. Budeme také muset doufat, že má Samsung vyřešené základní otázky, a to stav displeje po mnohonásobném ohnutí, či jeho ochranu – odolná skla Gorilla Glass lze v současné době vyrábět zahnutá, avšak ohýbat je nelze. A v neposlední řadě musí Samsung tomuto konceptu vdechnout smysl, takto širokoúhlý displej není vhodný pro běžné činnosti, jaké provádíme na současných smartphonech.

Na zodpovědění všech otázek si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, od Samsungu se v nejbližší době dočkáme „pouze“ nových vlajkových modelů Galaxy S9 a S9+.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku