Domů » Bleskovky » Samsung předběhl Apple: Galaxy S9 umí měřit krevní tlak

Samsung předběhl Apple: Galaxy S9 umí měřit krevní tlak

Nová vlajková loď Samsungu Galaxy S9 má jednu zajímavou funkci, která je často nejen v recenzích přehlížena. Jedná se o integrovaný měřič krevního tlaku a tepu. Na vývoji tohoto speciálního senzoru pracuje Samsung s Kalifornskou univerzitou a jeho ladění stále probíhá, avšak podle dostupných informací jsou data o tlaku poměrně přesná, od běžných manžetových tlakoměrů se prý výsledky liší jen minimálně.

A to je poměrně nepříjemnou zprávou pro Apple, který nic takového nenabízí ani u nejnovějšího iPhone X (recenze). Dokud měl Samsung pouze poměrně neužitečný snímač tepu, nemusel na to Apple nijak reagovat. Rychlé a spolehlivé měření tlaku pohodlně zabudované přímo v telefonu však už je vcelku značným benefitem zejména pro uživatele se zdravotními problémy, na něž se ale snaží cílit právě Apple.

Chytré hodinky Apple Watch totiž jablečný výrobce prezentuje do značné míry jako jakéhosi osobního zdravotního asistenta, k čemuž se vážou také frameworky HealthKit a ResearchKit, kvůli jejichž vývoji Apple dokonce najal zkušeného doktora a bývalého zaměstnance světoznámé Dukeovy univerzity.

Tip: pokud Galaxy S9 vlastníte, můžete si testovací verzi aplikace pro měření krevního tlaku stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se však o neoficiální zdroj, jelikož oficiální cestou je aplikace dostupná pouze v USA. Měření navíc nemusí vždy fungovat stoprocentně, Samsung ještě na vývoji aplikace pracuje a hodnoty je proto nutné brát s rezervou.

Samsung Galaxy S9: recenze

Úsilí Applu ale může snadno narušit Samsung, který se evidentně na rostoucím trhu „mobilního zdraví“ plánuje prosadit také. Tlakoměr je totiž pouze špička ledovce, před několika měsíci jihokorejský výrobce v rámci platformy Samsung Health navázal spolupráci s americkou zdravotnickou organizací a svým uživatelům tím zajistil (byť zatím jen v USA) možnost non-stop video-konzultace zdravotních problémů s profesionálními lékaři.

iPhone X: recenze

Apple často se zavedením funkcí z konkurenčních výrobků váhá, k bezdrátovému nabíjení se například odhodlal až u současné generace iPhonů. Tato taktika má své výhody, funkce jsou v době zavedení Applem již dobře prověřené a jeho výrobky tak netrpí dětskými nemocemi prvních generací nových technologií. Pokud však bude vyčkávat i s tlakoměrem, je dost možné, že cílovou skupinu uživatelů pod svá křídla postupně přetáhne Samsung. Dočkáme se tedy u dalších iPhonů nového senzoru?

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

  1. Tvl borci, to si děláte fakt prdel s těmi nadpisy a články. Galaxy S9 umí ledatak kulový. Změřit krevní tlak fakt není prdel a zcela URČITĚ se to nedá provést přiložením prstu na nějaký senzor.

    Nastudujte si co je to krevní tlak a co je nutné pro jeho přesné měření.

  2. Tak Samsung je už nějakou dobu před Applem s tím navíc, co umí…

  3. Majitelé iPhone to nepotřebuji, budou to potřebovat, až to v příštím iPhone bude…

  4. Proč se pořád píše jak Samsung předběhl apple vždyť to není žádná novinka.. A ne jen samsung více výrobců zařízení je dále a to se netýká jen nějakých senzorů.

  5. Ono to mereni neni vubec rychle a uz vubec ne spolehlive. Naopak, ukazuje to pic0viny

  6. Tak počty funkcí Samsung vždy uměl, to není problém. Horší je to s reálnou použitelností a dojmem z užívání.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).