TOPlist

Samsung Galaxy Fold: podrobné první dojmy a videopohled

samsung galaxy fold

Samsung minulý týden v Berlíně představil opravenou verzi modelu Galaxy Fold s ohebným displejem, a rovnou k němu přidal i druhou variantu s podporou 5G sítí. Samsung Galaxy Fold byl přitom světu oficiálně odhalen už v únoru na Unpacked eventu v New Yorku, kde nechyběla ani naše redakce, a vůbec poprvé jej jihokorejský gigant světu ukázal už na vývojářské konferenci loni na začátku listopadu. 

Nepřehlédněte: Samsung Galaxy Fold: doba ohebná zatím není pro každého [recenze]

 

Já sám patřím mezi velké fanoušky zařízení s ohebným displejem. Posledních zhruba 7 let jsem pokaždé na Mobile World Congress do Barcelony vyrážel s nadějí, že tenhle rok už tady některý z výrobců telefon s ohebným panelem ukáže. A letos se tak skutečně stalo, a rovnou ve dvou případech – kromě Samsungu Galaxy Fold svoji „ohýbačku“ v podobě modelu Mate X představil i Huawei, nicméně ten zvolil zcela jiný typ konstrukce.

Podrobný videopohled

Začíná nám doba ohebná?

Zatímco Samsung Galaxy Fold sází spíše na konzervativnější design, který se inspiroval u starších komunikátorů, Huawei Mate X působí o poznání futurističtěji. Právě díky těmto dvěma modelům nám pomalu začíná startovat doba ohebná a věřím, že příští rok bude na ohebné novinky ještě zajímavější. Ještě letos by měla být představena reinkarnovaná Motorola RAZR s flexibilním displejem, ta však bude cílit na zcela odlišnou skupinu uživatelů – půjde totiž o véčkovou designovku.

Nepřehlédněte – Huawei Mate X: nadčasová skládačka s ohebným displejem (první dojmy)

Na expozici Samsungu bylo možné si inovovaný Galaxy Fold 5G vyzkoušet, nicméně vždy pouze na několik málo minut a pak bylo potřeba stanoviště opustit. Vzhledem k tomu, že dostupnost v České republice zatím nebyla potvrzena (ale ani vyvrácena), a já se chtěl o telefonu dozvědět co nejvíce, absolvoval jsem ve dvou dnech veletrhu IFA frontu celkem osmkrát… :-). Čistého času jsem s Foldem v součtu strávil zhruba hodinu, abych pro vás mohl připravit co nejpodrobnější první dojmy.

Samsung Galaxy Fold 5G 07
Samsung Galaxy S10+ a Samsung Galaxy Fold 5G

Na Foldu jsem se toho snažil otestovat co nejvíce, od používání operačního systému & aplikací, přes pokročilý multitasking, sledování YouTube videa, focení a hraní her, až po práci s články v našem redakčním systému.

Srdce technologického nadšence zaplesá

Kdo mě zná, ví, že o telefonech píšu už téměř patnáct let a za tu dobu mi rukama prošlo obrovské množství zařízení, a ruku na srdce – originalita se v poslední době trochu vytratila, ale ono se není čemu divit, jelikož smartphony tak jak je známe už narazily na své limity.

Při setkání se Samsungem Galaxy Fold se u mě ale opět objevilo jakési příjemné nadšení z něčeho opravdu nového. U Galaxy Foldu je dopředu jasné, že se nebude jednat o žádnou masovku, ale své zájemce si tenhle kousek elektroniky určitě najde, a to nejen mezi technologickými nadšenci, mezi které se řadím i já, ale také mezi manažery či správci obsahu. Kombinuje v sobě totiž dvě zařízení současně – smartphone a tablet.

Samsung Galaxy Fold: inspirace u starých komunikátorů?

Co se týče designu, tady se Samsung nepouštěl do žádných brutálních experimentů. Ostatně už po představení se v diskuzích objevily názory, že Samsung Galaxy Fold vypadá jako Nokia 9500 Communicator z roku 2004. Huawei se svým Mate X byl v tomto ohledu mnohem odvážnější a jsem zvědavý, zda se během příštího roku dočkáme podobného zařízení i od Samsungu. Konstrukčně a designově je Mate X rozhodně zajímavější.

V zavřeném stavu Galaxy Fold připomíná dálkový ovladač. Je podlouhlý a s příjemnou šířkou (62,8 mm), ale kvůli ohnutému displeji je také celkem tlustý (v místě ohybu má v zavřeném stavu tloušťku 17,1mm, při otevření je to 7,6 mm); přesto se v ruce drží dobře a bez problémů se vejde do kapsy. Je ale škoda, že u pantů je tloušťka větší než u okrajů, které k sobě doléhají magnety. Hmotnost 276 gramů je na smartphone celkem dost, na tablet je to naopak velmi příjemné. Nemusíte se ale bát, že by vám telefon urval kapsu.

Záporné body telefonu dávám za velikost vnějšího displeje – ten má úhlopříčku pouze 4,6″, takže se hodí spíše na obsluhu toho nejnutnějšího (telefonní hovory, čtení e-mailů nebo náhled do kalendáře).

Pokud budete chtít třeba odepsat na SMS, mnohem pohodlnější je Galaxy Fold rozevřít a psát na velkém displeji. Stejně tak prohlížení webových stránek není na takhle malém panelu žádný velký zážitek. Papírově se jedná o Super AMOLED displej s rozlišením 720 x 1680 px (399 ppi) a poměrem stran 21:9. Nechybí zde tedy ani podpora funkce AlwaysOn.

Galaxy Fold 01
Malý displej pro pokročilou práci příliš vhodný není

Velký displej je prostě skvělý. A přepínání aplikací bleskové

Co má ale Samsung vyřešené skvěle, je přechod z malého displeje na velký (úhlopříčka 7,3″, Dynamic AMOLED, rozlišení 2152 x 1536 px, 362 ppi, poměre stran 4,2:3). Díky technologii App Continuity, která je součástí uživatelského prostředí One UI (Android 9.0 Pie), lze pohodlně přecházet z velkého displeje na malý, a to do takové míry, že si systém pamatuje rozepsané slovo či pozici na webové stránce. Kde App Continuity zatím nefunguje, je záznam videa – zde se při otevření/zavření telefonu probíhající záznam ukončí.

Galaxy Fold 02
Na velkém displeji se skvěle pracuje s textem

Chvíli jsem na Galaxy Foldu hrál Asphalt 9: Legends – začal jsem na malém displeji a během závodu jsem telefon rychle otevřel. Přepnutí na vnitřní displej bylo bleskové a ihned jsem pokračoval v hraní. Výkonu má telefon díky procesoru Snapdragon 855 a 12 GB RAM na rozdávání. Pro vaše data je připraveno 512GB úložiště, slot na microSD kartu ale chybí.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Fold

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,8 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 12 GB, interní paměť: 512 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,9 × 117,9 × 7,6 mm (rozevřený), 160,9 × 15,7 - 17,1 × 62,8 mm (zavřený), hmotnost: 276 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

4,6" + 7,3", Dynamic AMOLED, rozlišení: 720 × 1680 px, 2152 × 1536 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4380 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.5 - 2.4, 1/2.55", PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, hlavní, f/2.2, třetí: 16 Mpx, teleobjektiv f/2.4, 2× optický zoom, OIS, selfie kamera: 10 (f/2.2)+ 8 (f/1.9) Mpx, 4K video, HDR
Hardwarové parametry

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: , čipset: , GPU: , RAM: , interní paměť: , pam. karta:
Rozměry: , hmotnost: , zvýšená odolnost:

Displej, konektivita a baterie

, , rozlišení:
5G: , NFC: , Bluetooth: , Wi-Fi: , GPS: , konektor:
Baterie: , rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: , selfie kamera:

Multitasking na steroidech

V rozevřeném stavu je možné na displeji pracovat klidně se třemi aplikacemi současně – v jedné části obrazovky můžete mít otevřený třeba Chrome, v další sledovat YouTube video a v poslední kontrolovat události v kalendáři (velikost oken lze navíc měnit). A nad to všechno Galaxy Fold ještě zvládne otevřít další instance aplikací v plovoucích oknech. Takhle má vypadat multitasking.

Velmi dobře se mi psalo i na softwarové klávesnici. Ta je ve výchozím stavu rozdělena do dvou bloků, abyste na ní při držení Foldu mohli psát oběma rukama. V případě, že by vám tohle rozložení nevyhovovalo, je možné aktivovat klasickou klávesnici do jednoho bloku.

Příjemně překvapený jsem byl i z kvality flexibilního displeje. V místě ohybu je sice patrná drobná nerovnost, ale při práci to nijak neruší a abyste ji zpozorovali okem, musíte se hodně soustředit. Displej nabízí skvělé barvy a výborné pozorovací úhly.

galaxy fold mechanismus
Detail konstrukce ohebného mechanismu

Původní verzi Galaxy Foldu, která byla představena v únoru a která se mezi první recenzenty dostala v dubnu s porodními bolestmi a následně byla stažena, jsem neměl možnost otestovat, nicméně v Berlíně představená inovovaná verze už je plně připravená na uvedení do prodeje. Z fotografií to není až tak patrné, ale v reálu novinka působí bytelně a myslím si, že mechanická část Galaxy Foldu skutečně leccos vydrží.

Galaxy Fold nabízí celkem šest fotoaparátů

Zajímavě jsou řešeny fotoaparáty – na těle jich najdete celkem šest. Ten hlavní na zadní straně nabízí 12Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu a světelnost f/1.5 – 2.4. Vedle něj najdete 16Mpx širokoúhlý objektiv (f/2.2, záběr 123˚, fixní focus) a nezapomnělo se ani na 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, OIS a světelností f/2.4.

galaxy fold camera
Fotoaparáty na Samsungu Galaxy Fold

Zkušenější uživatelé ze specifikací fotoaparátů poznají, že se jedná o shodné řešení, které nabízí Samsung Galaxy S10+. O kvalitu fotek tedy nemusíte mít starosti – Galaxy Fold bude fotit i točit skvěle (video umí ve 4K rozlišení při 60 fps bez optické stabilizace obrazu, nebo při 30 fps s aktivní OIS).

fold camera 2
Focení v tabletovém režimu

Nad vnějším displejem má své místo 10Mpx selfie kamerka (f/2.2), a konečně ve výřezu vnitřního displeje najdete totožnou selfie kameru doplněnou o 8Mpx snímač pro detekci hloubky scény (f/1.9). Vnější i vnitřní autoportrétová kamera rovněž disponuje elektronickou stabilizací obrazu.

Se čtečkou na boku a bez 3,5mm výstupu

Čtečka otisků prstů je umístěna na pravém boku telefonu. Nedalo mi to a na testovacím kusu jsem ji vyzkoušel – rychlost i přesnost odemykání byla vždy blesková a vzhledem ke konstrukci Galaxy Fold by postrádalo smysl, integrovat ji do displeje. Kromě tohoto prvku zabezpečení se nabízí i možnost autentizace skrze obličej.

Bezdrátová sluchátka Galaxy Buds v základním balení

Výbavu uzavírá dvojice hlasitých stereo reproduktorů. 3,5mm výstup pro připojení sluchátek ale chybí. Spolehnout se tak budete muset na ta bezdrátová, nebo redukci z USB-C. Tu bohužel v základním balení nenajdete. Co ale k telefonu dostanete, jsou bezdrátová sluchátka Galaxy Buds a ochranný kryt z aramidových vláken.

galaxy fold kryt
Ochranu takto drahého smartphonu není radno podceňovat. Nalevo se nachází kožené pouzdro pro Galaxy Fold (nutno dokoupit), vpravo pak kryt, který najdete přímo v balení.
galaxy fold galaxy buds
V balení najdete i bezdrátová sluchátka Galaxy Buds

Rozdíly mezi klasickou a 5G variantou

Klasická verze Galaxy Fold disponuje duální baterií s celkovou kapacitou 4380 mAh, 5G varianta má 4235mAh akumulátor. Samsung slibuje, že by novinka měla bez potíží zvládnout jeden den aktivního používání. Tohle tvrzení ale budu moci ověřit až se mi telefon dostane do rukou na delší testování.

5G verze rovněž disponuje pouze jedním fyzickým slotem na nanoSIM, zatímco klasická varianta láká na podporu dvou SIM karet – nanoSIM + eSIM.

Nechybí samozřejmě ani rychlé dobíjení nejen přes USB-C kabel, ale i bezdrátově, a pak také funkce Wireless PowerShare pro bezdrátové dobíjení dalšího příslušenství, jako jsou například hodinky či sluchátka.

Samsung ale rozhodně není jediný, kdo ve svém portfoliu nabízí telefon s ohebným displejem. Své želízko v ohni má také čínská společnost Huawei se svým modelem Mate X (první dojmy). Ten má zcela odlišnou konstrukci a působí o poznání futurističtěji, zatímco Galaxy Fold sází na konzervativnější design.

Samsung Galaxy Fold definuje novou kategorii zařízení

Jak jihokorejský Samsung, tak čínské Huawei stojí u zrodu zcela nového segmentu zařízení s ohebným displejem. Vše je teď do jisté míry především v rukou spotřebitelů – pokud budou mít ohebná zařízení úspěch, projeví se to s dalšími generacemi pozitivně na pořizovací ceně. A postupně se budou odstraňovat i různé nedostatky a troufám si tvrdit, že druhá či třetí generace (nejen) Galaxy Foldu, ale i dalších ohebných zařízení už bude pro normální uživatele mnohem dostupnější.

Ta totiž zatím zůstává velmi vysoká… i když v porovnání s nejvyšší 512GB verzí iPhone 11 Pro Max (43 790 Kč) se zhruba osmitisícový doplatek na Folda už nezdá tak šílený.

Svého zástupce by letos měla představit také Motorola s reinkarnovaným RAZRem. V tomhle případě se má jednat o designové „véčko“ s flexibilním displejem a hardwarovou výbavou střední třídy. Zatímco Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate cílí především na profesionály, Motorola RAZR má být designovka pro běžné uživatele.

Samsung Galaxy Fold se v Německu začne prodávat 18. září za 2000 euro (přibližně 52 tisíc korun), 5G verze vyjde ještě o 100 euro dráž. V případě modelu Mate X by cena měla být ještě vyšší – téměř 2300 euro, což je v přepočtu téměř 60 tisíc Kč.

Galaxy fold barvy
Samsung Galaxy Fold pořídíte ve dvou barevných variantách

Původní Galaxy Fold (z února) se měl prodávat v celkem čtyřech barvách: Space Silver, Cosmos Black, Martian Green, Astro Blue, vylepšená verze ale nakonec bude dostupná jen v prvních dvou odstínech (stříbrná a černá).

Do diskuze nám můžete dát vědět, co si o ohebných smartphonech myslíte vy – je to podle vás budoucnost, nebo slepá větev. Stejně tak můžete prostor v komentářích využít na případné dotazy k Samsungu Galaxy Fold.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku