Samsung Galaxy Fold má problém: ohebný displej je extrémně náchylný na poškození

Samsung Galaxy Fold

V tomto týdnu se dostal ohebný smartphone Samsung Galaxy Fold do rukou prvních zahraničních redaktorů a influencerů, kteří se tak mohli podělit o své první dojmy z používání tohoto zařízení. První setkání bylo u většiny vesměs pozitivní, nyní však přicházejí první problémy, které se týkají vnitřního ohebného displeje.

The Broken Galaxy Folds: Explained!

Galaxy Fold: ochrana vnitřního displeje není dostatečná

Aby se mohl displej ohýbat, nechrání jej tvrzené sklo, ale flexibilní tenká ochranná vrstva. Ta je vyrobena z plastového polymeru, který se různě deformuje; u prvních testovacích zařízení jsou tak patrná vyboulení, popř. vrypy a vtisky, a to i přestože s nimi jejich „majitelé“ zacházejí v rukavičkách.

bulge

Horní vrstva displeje je bohužel příliš měkká, a pokud se mezi obě části displeje dostane nečistota, může v zavřeném stavu telefonu způsobovat problémy. Bohužel se najdou i tací, jimž se vnitřní displej porouchal po dni používání ze zcela neznámých příčin.

https://twitter.com/stevekovach/status/1118571414934753280

Podobnou zkušenost má i informátor @evleaks, u jeho testovací jednotky se začínají v rozích vnitřního displeje postupně objevovat bílé prohlubně, které se každou hodinou zvětšují.

Nepřehlédněte: Samsung Galaxy Fold a první dojmy testerů: prototyp nebo hotový produkt?

Hlavně se nesnažte odstranit krycí fólii

Někteří redaktoři se dokonce pokusili ochranný film odstranit v domnění, že se jedná o typickou ochrannou fólii nalepenou na displej (dokonce tak i vypadá), ovšem se zlou se potázali – displej tímto způsobem nenávratně poškodili. Samsung sice na balení pro běžné spotřebitele upozorňuje, že horní vrstva není určena k odstranění, avšak přiznejme si: kdo dnes podobná upozornění čte?

Pokud tedy ze zvyku automaticky ze smartphonů odstraňujete fólii nalepenou z výroby, u Galaxy Fold toto v žádném případě nezkoušejte; je to, jak kdybyste u běžného telefonu odstranili sklo nad displejem.

Samsung v oficiálním vyjádření k této situaci uvádí, že zajistí, aby se informace o neodstraňování ochranné vrstvě displeje dostaly k zákazníkům včas, a zároveň analyzuje potíže s tvarovými abnormalitami.

Vnitřní displej je potažený speciální fólií, která se v žádném případě nesmí odstraňovat
Vnitřní displej je potažený speciální fólií, která se v žádném případě nesmí odstraňovat

Čeká se na ohebnou gorilu

Pozitivní první dojmy z používání Galaxy Fold jsou tak výrazně pokažené faktem, že telefon s prodejní cenou 1 980 dolarů (asi 45 tisíc korun bez DPH) může vydržet funkční pouze jediný den. Jsme zvědaví, jak na tom bude Huawei Mate X, který má ohebný displej umístěný na vnější stranu, a tudíž je ještě více vystaven nepříznivým vnějším vlivům.

Ohebné Gorilla Glass by tento problém mohlo vyřešit. Tato technologie je ale zatím na začátku vývoje.
Ohebné Gorilla Glass by tento problém mohlo vyřešit. Tato technologie je ale zatím na začátku vývoje.

Výrobci ohebných displejů tak musí doufat, že se na trhu již brzy objeví ohebné ochranné sklo. Jedno takové chystá výrobce skel Gorilla Glass, avšak vývoj je teprve v počátcích a finální vzorek může dorazit v až horizontu několika příštích let.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku