Domů » Články » Samsung Galaxy Fold a první dojmy testerů: prototyp nebo hotový produkt?

Samsung Galaxy Fold a první dojmy testerů: prototyp nebo hotový produkt?

Samsung v minulém týdnu zahájil předobjednávky na svůj ohebný smartphone Galaxy Fold, po prvním dni si tento telefon v USA objednalo téměř 15 tisíc zájemců z řad zákazníků operátorů T-Mobile a AT&T. Do rukou prvních majitelů se telefon dostane 26. dubna, některé zahraniční redakce a známí youtubeři ale dostali telefon s předstihem a dělí se o svoje první dojmy.

Nepřehlédněte: Samsung Galaxy Fold má problém, ohebný displej je extrémně náchylný na poškození

Galaxy Buds přímo v balení

Samsung Galaxy Fold je dodáván v poměrně rozměrné krabici s poměrně bohatým obsahem, nechybí dokonce ani bezdrátová sluchátka Galaxy Buds. Telefon je do balení umístěn v otevřeném stavu. Po úvodním nastavení a spuštění se objeví domovská obrazovka, která není pro vnitřní a vnější displej stejná – každá z nich má své vlastní rozložení ikon.

Na 7,3″ vnitřní obrazovku je nastavena tapeta s motýlími křídly, která je v místě ohybu černá a částečně tak zakrývá nedokonalost v přechodu. Ten prý není při přímém pohledu na první pohled viditelný, z úhlu je však patrný, zejména u světlých obrazovek.

Přechod je také patrný při přejetí prstem, byť situace je údajně mnohem lepší než u Royole FlexPai. Pravý horní roh vnitřního displeje okupuje velký výřez pro vnitřní soustavu fotoaparátů, z tohoto místa není možné stahovat notifikační roletku.

Samsung Galaxy Fold: vysoký, široký a těžký

Telefon je prakticky nemožné zavřít či otevřít jednou rukou, a to i přesto, že mezi oběma částmi je vzduchová mezera. Zavření telefonu je doprovázeno uspokojujícím přilnutím, které zajišťují magnety. Telefon v zavřeném stavu je velmi vysoký (160,9 mm) a tlustý (17 mm), takže není snadné najít kapsu, do které se vejde. Hmotnost je nadstandardních 263 gramů. Vyvážení alespoň zajišťuje rozdělení akumulátoru se souhrnnou kapacitou 4 380 mAh (4 235 mAh u modelu s 5G) na dvě části. S ohledem na velké tělo se zdá až směšně titěrný vnější 4,6″ displej, který je tak srovnatelný např. s iPhone 8. Není tak snadné na něm psát texty na klávesnici.

Bleskurychlé přepínání aplikací

Díky funkci App Continuity je naštěstí velmi snadné přepnout aplikaci na vnitřní displej, což funguje velmi rychle a spolehlivě, aplikaci na vnitřním displeji najdete přesně v místě, na kterém jste ji opustili. Podporovány jsou vesměs aplikace od Samsungu a Google, u dalších titulů je zapotřebí zásahu vývojářů; v současné situaci se aplikace zobrazí pouze v malém okně o velikosti vnějšího displeje.

Velký displej lze využít pro otevření několika aplikací najednou, stačí použít gesto tažení z pravé strany displeje a ze seznamu ikon si vybrat další aplikaci k zobrazení. Celkem lze obrazovku rozdělit na tři části, další aplikace pak lze otevřít v plovoucích oknech; údajně je takto možné dostat na jeden displej až osm současně otevřených aplikací.

Bixby ve čtečce otisků

Telefon se dá dobíjet buď USB-C konektorem nebo bezdrátově, přičemž nechybí ani funkce reverzního bezdrátového nabíjení. Sluchátkový konektor chybí, na bok telefonu je netradičně umístěna čtečka otisků prstů, která u tohoto telefonu slouží zároveň jako tlačítko k aktivaci asistentky Bixby.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Fold
Systém: Android 9.0
Rozměry: 160,9 × 117,9 × 7,6 mm (rozevřený), 160,9 × 15,7 - 17,1 × 62,8 mm (zavřený), Hmotnost: 276 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core 1x 2,84 GHz Kryo 485, 3x 2,42 GHz Kryo 485, 4x 1,8 GHz Kryo 485
RAM: 12 GB, Interní paměť: 512 GB, Pam. karta:
Displej: Dynamic AMOLED, 4,6" + 7,3", 720 × 1680 px, 2152 × 1536 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 10 (f/2.2)+ 8 (f/1.9) Mpx, 4K video, HDR
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4380 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Samsung Galaxy Fold je velmi dobře použitelný telefon

Většina testujících se shodla na jednom – Galaxy Fold je překvapivě použitelný telefon, který nevypadá pouze jako prodejní prototyp. Kloub je pevný, mechanismus zavírání a otvírání hladký, Geoffry Fowler z The Washington Post dokonce přirovnal kvalitu zpracování k německému automobilu.

Samsung Galaxy Fold specifikace
Kompletní specifikace Samsungu Galaxy Fold

Na první generaci se tak jedná o úctyhodný výsledek, byť stále je zde několik věcí k dořešení, zejména velká tloušťka a vysoká hmotnost. Doufáme také v brzkých příchod konkurenčních produktů, aby se v budoucnu podařilo stlačit cenu do nižších pater, Galaxy Fold totiž stojí 1 980 USD, což je s připočtením daně zhruba 55 tisíc korun.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin123
Uživatel
Martin123

Je to zbytečný prototyp a nesmysl tohle koupi jen pár fandů ale zbytek si radši počká na kvalitu.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Lepší než ten čínskej krám.

Dealler
Uživatel
Dealler

Mám stejný pocit. Evidentně nad tím někdo přemýšlel, aby se to dalo opravdu používat.

zappalik
Uživatel
zappalik

Zbytečný prototyp? Všechno jednou bylo poprvé a někdo ten vývoj zaplatit musí. Buďme rádi za fandy s penězi, kteří se toho financování ujmou. Ano, teprve až třetí, čtvrtá generace bude pro většinu smysluplná, ale to neznamená, že bychom měli první generace nějak dehonestovat.

Dealler
Uživatel
Dealler

Neřeš ho, on je jenom takovej místní de*bil.

Pavel
Anonym
Pavel

Mnohem lepsi je Huawei….tohle Samsung nedomyslel.Doufam ,ze tohle samsung reseni zanikne…je to paskvil a k tomu z vyrezem v displeji

uni
Uživatel
uni

Huawei co má displej v zavřeném stavu vně? Oh god..

Carda
Anonym
Carda

Už jen kvůli tomu nevkusnému výřezu co má tenhle Samsung bych radši dal přednost Huawei

Kulhavec
Anonym
Kulhavec

To bys na to nejdřív musel mít peníze…

MIO10
Anonym
MIO10

Už by jste tedy mohli přestat s tím dohadováním. Za mě super, že se Samsung, Huawei a i Xiaomi předhání v technologiích. Je to krok dopředu, byť bych zrovna toto taky nevyužil. Ale díky tomuto se jistě zase posune technologie i pro chytré mobily.Takže hurá za všechny tyto někdy i slepé větve vývoje. I díky nim tu máme neustálý pokrok.

Dragereker
Anonym
Dragereker

Dizajnovo sa mi viac páči Mate X ale zase nepáči sa mi softvér EMUI…Fold sa mi zase nepáči dizajnovo ale softvér vyzerá zase lepšie…Keby som sa musel rozhodnúť medzi týmito dvoma tak nebral by som asi ani jeden…spraviť dizajn Mate X so softvérom z Galaxy Fold tak neváham…

Kuba
Anonym
Kuba

Děláte někdo testera na plný úvazek? kde děláte? poradíte mi prosím, jak si najít dobrou práci testera?

Michal
Anonym
Michal

Já ano, měnil jsem teďka práci, narazil jsem totiž v Praze na společnost, kde jsem se zaregistroval, a díky nim jsem rychle našel velice dobrou práci u Pražské firmy.

Kuba
Anonym
Kuba

Platil jste za tohle něco té společnosti? mohl by jste prosím napsat, co to je za společnost?

Michal
Anonym
Michal

Ne ne neplatil jsem vůbec nic, podívejte se na stránky společnosti coolpeople .cz, mají to tam vše dobře popsané, pro Vás to funguje zdarma.