TOPlist

Recenze Samsung DeX Pad 2018: telefon počítačem

Samsung DeX recenze

Samsung v loňském roce představil zajímavé příslušenství v podobě dokovací kolébky DeX (recenze), se kterou je možné vybrané top modely řady Galaxy využívat také jako jednoduchý počítač. Letošní generace dostala označení DeX Pad a na první pohled ji od té loňské poznáte díky zcela odlišnému designu. Zatímco do klasického DeXu se telefon dával šikmo „na stojáka“, v případě DeX Padu už jde o podložku, na které telefon leží, a co je důležité, do USB-C portu jej zapojíte i bez nutnosti sundávat ochranný kryt.

Letošní Samsung Dex Pad je kompatibilní s telefony Galaxy S9, S9+, S8, S8+, Note8 a rozumět si s ním bude i připravovaný Galaxy Note9. DeX Pad se po stránce konstrukce kompletně změnil, v útrobách najdeme aktivní větráček, který ale při běžném provozu není téměř slyšet, hlasitěji se roztočí až když telefonu dáte více zabrat (střih videa, úpravy fotografií, více záložek v prohlížeči, práce s velkými dokumenty, sledování filmů…).

Samsung DeX Pad recenze

Ve spodní části podložky najdeme dva plnohodnotné USB porty, HDMI a napájecí USB-C konektor. Oproti loňské generaci zde bohužel chybí síťový RJ-45 konektor a 3,5mm výstup na sluchátka. V druhém případě to ale ničemu nevadí, jelikož všechny kompatibilní Samsungy tento audio výstup nabízejí a vzhledem k tomu, že telefon na podložce nestojí, ale leží, není zvukový výstup nijak blokovaný, jako tomu bylo u loňského DeXu.

Bez monitoru, klávesnice a myši to nepůjde

Abyste si prostředí Samsung DeX mohli užít, jsou samozřejmě zapotřebí ještě další zařízení – monitor nebo televize, klávesnice a myš. Se zdrojem obrazu DeX Pad propojíte skrze dodávaný HDMI kabel (2 metry), klávesnici a myš můžete připojit drátově do USB portů, ale mnohem lepší bude sáhnout po bezdrátových periferiích. Ale pozor, ověřte si, zda jsou kompatibilní se systémem Android.

Systém DeX vám bude fungovat i bez klávesnice a myši, ale práce v prostředí rozhodně nebude tak pohodlná. Pro ovládání kurzoru myši můžete využít displej, který se po zapojení bude chovat jako touchpad s podporou celé řady gest. K zadávání znaků zase využijete softwarovou klávesnici na připojené obrazovce. Rovnou ale upozorňuji, že tohle řešení se hodí jen jako nouzovka, psaní delších textů si bez připojené klávesnice bude hodně velká otročina. Do volných USB portů můžete připojit třeba Flash disk nebo SSDčko.

Součástí balení je také adaptér s USB-C kabelem a podporou Adaptive Fast Charging, který je nutné do DeX Padu připojit, jinak vám nebude fungovat. A nespoléhejte ani na obyčejné nabíječky, Dex Pad zkrátka potřebuje silnější napětí a vyšší proud, proto Samsung do balení přidává vlastní adaptér (případně můžete použít ten, který jste dostali ke svému smartphonu řady Galaxy Sx).

Téměř jako na klasickém počítači

Jakmile do podložky DeX Pad vložíte telefon, v našem případě jsme použili Samsung Galaxy S9 (recenze), dojde k inicializaci prostředí DeX, které následně naběhne na připojeném monitoru nebo televizi. Celý proces trvá zhruba 12 vteřin, po kterých vás přivíta klasická desktopová plocha s ikonami, nabídkou s programy a spodní lištou, která umí zobrazovat široké množství informací, notifikace a také zástupce aktuálně spuštěných aplikací.

Nejpoužívanější aplikace lze umístit přímo na plochu, abyste je měli pěkně po ruce, případně do spodní lišty. Pokud jste používali už loňský DeX, ihned se v prostředí zorientujete. Po stránce designu a funkcí zůstává prostředí téměř identické, nicméně ono zde ani není příliš co vymýšlet. Základem je plocha s aplikacemi, u které si můžete změnit pozadí, nabídka s programy a zmíněná spodní lišta.

Samsung DeX po připojení rovněž automaticky nastaví nejvhodnější rozlišení podle typu připojeného zobrazovače. Ideální je zařízení připojovat k monitoru, DeX podporuje maximální rozlišení 2560 x 1400 px, což se na práci skvěle hodí. K dispozici jsou ještě rozlišení nižší (1920 x 1080 px a 1600 x 900 px).

Pro práci i zábavu

Skvělé také je, že si prostředí pamatuje velikost a pozici oken jednotlivých aplikací. Pokud tedy telefon náhle vypojíte z podložky, začnete jej používat klasicky a později jej do podložky zase vrátíte, nenaskočí vám sice plocha DeX se všemi předtím otevřenými aplikacemi, ale pokud aplikaci znovu spustíte, případně obnovíte z minimalizace, načte se již poslední uložený stav včetně poslední pozice okna na ploše.

Tak trochu jsem očekával, že se Samsung zaměří na navýšení počtu optimalizovaných aplikací pro prostředí DeX, ale tady bohužel k žádné výraznější změně nedošlo. Jinými slovy, webový prohlížeč, e-mailový klient, aplikace balíku Microsoft Office, YouTube, Skype, Adobe Photoshop Lightroom/Mix/Express, Behance, Twitch, VLC, MX Player, Spotify, kalendář, zprávy a další systémové aplikace jsou pro DeX optimalizovány pro využití celé plochy displeje, ale takový Facebook, Messenger, Instagram a řada dalších se stále spouštějí v menším okně a vypadají tedy stejně, jako na telefonu. Pokud nevlastníte předplatné Office 365, nebudete moci dokumenty editovat či vytvářet nové, ale pouze prohlížet.

Ve výsledku to ničemu až tak nevadí, aplikace samozřejmě můžete používat dle libosti a bez omezení, ale je škoda, že se Samsungu počet optimalizovaných aplikací do DeX nepovedlo navýšit. V prostředí samozřejmě můžete hrát hry – optimalizované jsou například tituly Vainglory, The Tribez, Lineage 2: Revolution, Final Fantasy XV, Black Desert, Last Day on Earth, BombSquad, Alto’s Adventures a řada dalších.

Vylepšete si prostředí DeX pomocí nástrojů třetích stran

Útěchou může být alespoň aplikace DeX MAX, která je zdarma dostupná na Google Play a která vám umožní upravovat aplikace tak, aby s nimi bylo možné v prostředí DeX pracovat ve zvětšeném či celoobrazovkovém režimu.

Opomenout nesmím ani užitečnou utilitu DeX Hub, která funguje jako monitorovací centrum systému a telefonu. Kromě informacích o využití procesoru, operační paměti, úložišti a jednotlivých modulů umí třeba také regulovat jas nebo spouštět aplikace, které s prostředím DeX nejsou kompatibilní ani v klasickém „telefonním“ režimu. I tuto aplikaci najdete zdarma na Google Play. Root telefonu není potřeba, postačí pouze aktivovat vývojářský režim a potvrdit vyžadovaná oprávnění.

Samsung DeX a QWERTZ klávesnice

Při psaní na spárované nebo kabelem připojené hardwarové klávesnici jsem se musel přeučit na QWERTY rozložení klávesnice, protože QWERTZ rozhraní DeX jednoduše v základu nepodporuje. Vyřešit se to dá skrze placenou aplikaci External Keyboard Helper v kombinaci s vytvořením úkolu v Taskeru (také placený).

Druhou možností je stažení .apk souboru aplikace RS – Hardware Keyboard Layouts, která je zdarma, avšak na Google Play už ji hodně dlouho nenajdete, APK soubor je tedy nutné stáhnout odjinud (například zde). Mějte ale na paměti, že instalaci tohoto souboru provádíte na vlastní zodpovědnost. Jakmile aplikaci nainstalujete, přidejte v nastavení systému do rozložení fyzické klávesnice profil  s názvem Czech (QWERTZ) RaidSix Keyboard Layout.

Podobně jako na počítači, i v prostředí Samsung DeX můžete po připojení klávesnice využívat různých klávesových zkratek pro práci s textem, a funguje také Alt + Tab pro přepínání mezi spuštěnými aplikacemi.

Telefonování skrze Samsung DeX

V případě, že máte telefon položený na podložce a pracujete v prostředí DeX, bude vám nový hovor signalizován přímo na ploše monitoru, kde jej můžete přijmout. Mikrofon se používá přímo ten na telefonu, zvuk může vycházet buď z telefonního reproduktoru, nebo z připojeného zařízení přes HDMI.

Během hovoru můžete v prostředí normálně pracovat jak jste zvyklí
Během hovoru můžete v prostředí dále pracovat bez jakýchkoliv omezení

Závěrečné hodnocení: má to smysl, ale…

Z technologického hlediska je Samsung DeX poměrně unikátní řešení, nad kterým zaplesá srdce nejednoho mobilního nadšence; díky dostatečně výkonnému hardwaru je telefon možné přeměnit v malý počítač, který toho zvládne překvapivě hodně. Navíc vás překvapí bleskové reakce prostředí a celková plynulost – vše zkrátka funguje svižně a použitelně a je vidět, že v Samsungu do vývoje této technologie investovali nemalé prostředky.

Psaní a editace článků v redakčním systému WordPress nebyla na DeXu žádný problém
Psaní a editace článků v redakčním systému WordPress nebyla na DeXu žádný problém

V závěru loňské generace doku Samsung DeX kolega předpovídal, že bychom se podobných řešení brzy mohli dočkat i v podání dalších výrobců, nicméně realita je taková, že kromě čínské značky Huawei a jejich Desktop Mode, který rozhodně není tak propracovaný, už nic jiného neexistuje.

Vůbec první vlaštovkou přitom byl Microsoft, který před několika lety představil nadějně vyhlížející technologii Continuum (recenze), ale všichni víme, jak to s těmi mobilními Windows nakonec dopadlo.

Kromě prostředí DeX můžete přes DeX Pad aktivovat také klasické zrcadlení obrazovky
Kromě prostředí DeX můžete přes DeX Pad aktivovat také klasické zrcadlení obrazovky

Samsung má tedy v současné době s DeXem obrovskou konkurenční výhodu, ale na druhou stranu si říkám, kdo přesně je cílovou skupinou pro tohle řešení? Manažéři, kteří hodně cestují s sebou stejně raději vezmou klasický notebook, než aby „po kapsách“ vláčeli klávesnici a myš, a ještě pak někde hledali monitor.

Samsung DeX tedy beru spíše jako technologickou ukázku toho, k čemu všemu je dnes možné využívat výkon telefonu, než věc, kterou bych používal každý den pro běžnou práci. Tady mi stále přijde komfortnější sáhnout po notebooku. Třeba se ale jednou dočkáme doby, kdy bude na hotelích standardní součástí výbavy monitor, klávesnice a myš, a vy jen přijdete do pokoje, umístíte telefon do doku a pustíte se do práce. A pak řešení jako Samsung DeX budou dávat mnohem větší smysl.

https://www.youtube.com/watch?v=vm1xHnvYIdc

Mimochodem, Samsung ve spojení s DeXem pracuje na dalším projektu – Linux on Galaxy, jehož cílem je umožnit na telefonech spouštět plnohodnotný Linux v nejrůznějších distribucích. Fungovat má dokonce i vývojářské prostředí Eclipse, takže teoreticky by v budoucnu vývojáři mohli psát aplikace přímo na telefonech v desktopovém prostředí.

Samsung DeX Pad 2018 se na českém trhu prodává za cenu lehce pod hranicí dvou tisíc korun, některé e-shopy jej ale nabízejí až o 500 Kč levněji. Jejich přehled najdete například na Zboží.cz.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku