Domů » Články » Continuum: Proměňte svůj smartphone v počítač (recenze)

Continuum: Proměňte svůj smartphone v počítač (recenze)

Windows 10 Mobile přicházejí s funkcí, kterou konkurence zatím nemá. Jmenuje se Continuum a z vybraných Lumií dokáže během několika vteřin vytvořit počítač. Jaká je tohle řešení v praxi, prozradí naše recenze.

Nové vlajkové modely Microsoftu – Lumia 950 a Lumia 950 XL jsou vůbec prvními smartphony na trhu, u kterých najdete novou verzi systému Windows 10 Mobile. A jednou z nejčastěji skloňovaných funkcí, kterou lze na těchto novinkách využívat, je Continnum. Microsoft se chlubí, že díky tomuto řešení ze svého telefonu během několika okamžiků uděláte jednoduchý počítač, při jehož používání nedochází k paralyzování samotného telefonu; ten je totiž možné nezávisle používat dál.

Počítač nenahradí, přesto umí nadchnout

Continuum rozhodně nemá ambice nahradit klasické počítače. Jedná se ale o zajímavou ukázku toho, jak je možné využít současný hardware mobilních zařízení a vytěžit z něj co možná nejvíce. Užitečným pomocníkem může být zejména v případě, máte li po ruce kompaktní bezdrátovou (nebo drátovou) klávesnici a myš, jelikož si tak snadno lze na cestách vytvořit prostředí pro pohodlnější psaní e-mailů, komunikaci, nebo třeba psaní článků (za předpokladu, že po ruce nemáte svůj notebook). Vhod může přijít i při firemních prezentacích.

Na druhou stranu se zatím stále nemohu ubránit dojmu, že spíše než o reálně využitelnou funkci, se jedná o propracované technologické demo. To ale zas tak nevadí, protože Microsoft má nyní v rukou poměrně mocný nástroj, který by se v budoucnu mohl stát silnou konkurenční výhodou. I v tomto případě ale osud Continuua mají částečně v rukou vývojáři.

Prostředí Continuum totiž staví na tzv. univerzálních aplikacích, které jsou kompatibilní jak s PC (Windows 10), tak s telefony (Windows 10 Mobile). Jenže jak si za chvíli ukážeme, takových aplikací zatím existuje poskrovnu. Alespoň že něco málo do základu poskytuje Microsoft, zbytek však zůstává na vývojářích.

Pro běh Continuua jsou vyžadovány výkonnější čipy, což je v případě Lumií 950 a 950 XL se Snapdragonem 808/810 splněno, stejně tak u Aceru a jeho modelu Jade Primo. Redmondský gigant by také rád v budoucnu podporu rozšířil i na méně výkonné smartphony, ale k tomu zdá se ještě povede dlouhá cesta (více informací).

Drátově i bezdrátově

Microsoft k novým Lumiím prodává (v případě modelu 950 XL rozdává) příslušenství v podobě krabičky Microsoft Display dock, přes kterou lze Continuum „drátově“ provozovat. Display dock (HD-500) standardně stojí zhruba 2 900 Kč, i když některé e-shopy jej nabízejí o cca 1000 Kč levněji.

 

Tahle krabička disponuje DisplayPortem, HDMI a USB-C konektorem a třemi USB 2.0 porty a asi už tušíte, k čemu ji po propojení s telefonem využijete. Do USB portů připojíte myš a klávesnici, skrze HDMI zase externí monitor či televizi a skrze USB-C budete Lumii dobíjet.


Microsoft Display dock

Je také dobré vědět, že skrze HDMI se obraz přenáší maximálně ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) při 60 fps. Takové tedy bude rozlišení vaší pracovní „plochy“ v Continuu. Rozhodně se ale nemusíte omezovat dráty – k Lumii klávesnici a myš můžete připojit také skrze Bluetooth a pro bezdrátový přenos obrazu využijete technologii Miracast.

Ani tím ale možnosti propojení nekončí. Pro bezdrátový (WiDi) přenos se nabízí například Microsoft Wireless Display Adapter (cca 1 600 Kč) a teoreticky by Continuum mělo fungovat s jakýmkoliv zařízením s podporou technologie Miracast. Pokud vás zajímají další řešení, která lze pro propojení využít, mrkněte se do speciální sekce v našem diskuzním fóru. My jsme mimochodem v redakci Continuum otestovali také skrze víceportový USB-C adaptér od Applu (původně určený pro 12″ MacBook) a přenos obrazu fungoval bez problémů, klávesnice a myš připojená do USB 2.0 portu už ale detekována nebyla.


Čtení e-mailů v Outlooku a otevřené notifikační centrum na pravém okraji

A pokud vaše TV nepodporuje Miracast a máte doba Xbox One (recenze), můžete si Continuum otestovat po bezdrátovém propojení telefonu a  konzole. Má to však drobný háček – musíte být členy Xbox One Preview Programu, do kterého lze pozvánku získat například od kamaráda, který už členem je.

 

První spuštění

Jakmile máte vše připravené (periferie k telefonu připojené přes Display dock, bezdrátově či přes jiné příslušenství), stačí v telefonu spustit aplikaci Continuum. Na úvodní obrazovce si vyberete, zda preferujete drátové či bezdrátové připojení. Následně už vás na připojeném monitoru nebo televizi přivítá prostředí, které vypadá jako zjednodušená plocha klasických Windows 10.

Ve spodní části máte lištu s nabídkou Start, tlačítkem Zpět, vyhledáváním, přepínačem aplikací (klasika Alt + Tab nebo Win + Tab) a prostorem pro další spuštěné univerzální aplikace. Na pravém okraji najdete tlačítko pro přístup k notifikacím a přepínačům systémových modulů. V horní tenké liště pak vidíte informace o telefonním a Wi-Fi signálu, Bluetooth a informace o baterii a času.

K otestování vám postačí libovolný monitor či TV s podporou Miracast

Mimochodem, Continuum si poměrně snadno můžete otestovat i v případě, že máte po ruce pouze monitor či TV s podporou Miracastu, ale klávesnici a myš (drátovou/bezdrátovou) nikoliv. Jakmile se totiž Continuum aktivuje, displej telefonu se promění ve virtuální touchpad, který využijete pro pohyb kurzoru myši na „ploše“.

 
Nabídka Start a přepínač aplikací

Dokonce u něj lze využít multidotykového gesta, kdy dvěma prsty posouváte obraz (například v dokumentu či webovém prohlížeči). Bez připojení klávesnice nemá psaní delších textů smysl, ale pro stručné otestování dobře poslouží i samotný displej telefonu.

Jakmile v Continuu kliknete do nějakého textového pole (vyhledávání, adresní řádek, dokument…), rázem se nad virtuálním touchpadem objeví ještě klasická softwarová klávesnice z Windows 10 Mobile. Jen pozor, občas se mi během testování stalo, že se klávesnice jednoduše nezobrazila. V takovém případě pomohlo přepnutí do jiné aplikace či textového pole.

Při připojení přes Miracast je samozřejmě nutné počítat s pomalejší odezvou než při drátovém propojení. V tomto případě je Continuum použitelné spíše pro prezentace, při běžné práci už budete zbytečně zpomalováni; přes Display Dock je zkrátka vše mnohem přirozenější a rychlejší.

Univerzální aplikace: Nedostatkové zboží

Vaše první kroky pravděpodobně povedou právě do nabídky Start. V té najdete zrcadlený seznam aplikací, které jsou v telefonu nainstalované. Ty, které mají ikonku normálně zbarvenou, jsou tzv. univerzální – spustit je tedy lze jak na telefonu, tak v Continuu. Zašedlé ikonky značí aplikace, které univerzální nejsou a po kliknutí se vám objeví hláška, že je možné aplikaci otevřít pouze v telefonu.


Univerzální aplikace Microsoft Word

Není žádným překvapením, že většina systémových aplikací od Microsoftu včetně kancelářského balíku Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) je univerzální – jmenujme například Zprávy, Kalendář, webový prohlížeč Edge, Outlook, Počasí, Store, Fotografie, Filmy, Mapy, Kalkulačka, Průzkumník souborů, OneDrive, Lidé a případně Cortana.

Zmíněné aplikace dělají to, co se od nich očekává a co znáte z telefonu. Jen máte k dispozici přehlednější a větší prostředí. Pro psaní textů, třídění fotografií, práci s cloudem, psaní zpráv či brouzdání po internetu téměř ideální mobilní řešení. Systémový přehrávač videí (Filmy a TV pořady) si poradí i se *.srt titulky.

V případě, že jsou titulky přímo součástí souboru s videem (například formát .mkv), zobrazí se také. Přesto bych se vůbec nezlobil, kdyby byl pro Windows 10 Mobile dostupný „univerzální“ VLC Player, který by se pro přehrávání filmů v Continuu skvěle hodil. Zvuk se samozřejmě vždy přenáší po kabelu nebo bezdrátově do propojeného zařízení.

 
Webový prohlížeč Microsoft Edge

Nástroje z dílny Microsoftu fungují spolehlivě a například práce s kancelářskými dokumenty byla velice svižná. Samozřejmostí je provázání se službou Office 365. Pracovat v terénu s Office dokumenty skrze Continuum je docela příjemné a pro mě samotného to je jedna z nejpřesvědčivějších ukázek co se využití této technologie týče. A v těsném závěsu je webový prohlížeč Edge, skrze který obsloužím zbytek mnou využívaných online služeb. Mimochodem, chtěl jsem zkusit, jaký je maximální limit počtu otevřených oken v prohlížeči Microsoft Edge, ale po 40 otevřených kartách jsem to vzdal.

Přihlášení do redakčního systému, editace článku či moderování diskuzního fóra – tyhle činnosti na svém počítači a notebooku dělám denně, a se stejnou rychlostí je zvládám provádět i ve webovém prohlížeči skrze Continuum.

Přepínání a práce s aplikacemi

Stejně jako ve Windows 10, i zde aktuálně spuštěné aplikace prezentuje jejich ikonka ve spodní liště. Maximálně jich spustíte osm a v momentě, kdy se rozhodnete otevřít devátou, nahradí se jí ta první spuštěná. Nejsem si jistý, zda rovnou dojde k ukončení té první, pravděpodobně ale ne a pouze dojde k jejím odstranění z přehledu.

Samotné přepínání mezi aplikacemi je skutečně bleskové a nedochází zde k žádné prodlevě, o čemž se můžete přesvědčit z našeho videa níže. Určitě vás napadne, co se stane v případě, kdy máte otevřenou nějakou aplikaci v Continuu a následně se rozhodnete ji spustit v telefonu. Vzhledem k tomu, že se jedná o univerzální aplikace, dojde k přenesení jejího aktuálního stavu a přeformátování zobrazení – buď na připojený displej nebo na telefon.

Pokud zrovna editujete dokument ve Wordu přes Continuum a následně Word vyvoláte znovu přímo v telefonu, přepne se zobrazení aplikace na telefon včetně aktuálního stavu (můžete mít třeba označený text). A když pak zase kliknete na ikonku Wordu v Continuu, opět se obraz přepne tam. V tomhle vidím obrovský přínos univerzálních aplikací a uvidíme, co všechno si pro nás vývojáři připraví.

Video: Jak funguje Continuum v praxi?

Kromě těch univerzálních aplikací od Microsoftu totiž nyní žádné další od vývojářů třetích stran prakticky neexistují. Některá vývojářská studia již podporu přislíbila, ale to ještě bude chvíli trvat. Jednou z prvních univerzálních aplikací by měl být například Facebook klient. Toho si zatím v Continuu neužijete, jedině klasické webové verze přes prohlížeč Edge. A opět platí, že otevřené karty v prohlížeči v telefonu se po otevření Edge v Continuu zobrazí i zde. Proč? Protože univerzální aplikace.

Nabídka Nastavení v Continuu nenabízí žádné možnosti konfigurace této funkce, ale jedná se opět o zrcadlení všech položek z Nastavení ve Windows 10 Mobile. Jinými slovy – to co zde nastavíte, nastavujete přímo pro telefon.

Interakce a klávesové zkratky

Pro rychlejší práci v prostředí se nabízí využití celé řady klávesových zkratech (za předpokladu, že máte připojenou klávesnici). Fungují zde samozřejmě ty klasické, jako Ctrl + C/V/X, zmíněný Alt + Tab (nebo Win + Tab) či označování při držení Shiftu. Schránka pro obsah samozřejmě funguje z telefonu na Continuum a opačně. Pokud tedy máte zkopírovaný nějaký text v telefonu, snadno jej přes Ctrl + V nebo kontextovou nabídku vložíte do Continuua.

Další zkratky fungují v kombinaci s klávesou Windows. Win + I například spustí Nastavení, Win + A Centrum akcí a přes Win + PrintScreen pořídíte screenshot obrazovky (při stisknutí Volume Up + Power na telefonu se vytvoří pouze screenshot z prostředí telefonu). Kompletní seznam klávesových zkratek najdete zde (klikněte na text Keyboard shortcuts in Continuum for phones).

Na pokročilejší interakci s aplikacemi a přesouvání obsahu (drag and drop) například z Obrázků do Outlooku ale zatím zapomeňte. V Continuu zatím jednoduše není možné mít na jedné obrazovce spuštěné dvě či více aplikací zároveň – vždy jste omezeni pouze na nabídku konkrétní spuštěné aplikace.

Ochutnávka budoucnosti? Zatím spíše technologické demo

Continuum je z hlediska práce s univerzálními aplikacemi a možností využití v kombinaci s mobilním zařízení velmi zajímavým počinem. Po dlouhé době tu máme skutečně originální řešení, u kterého už Microsoftu prvenství nikdo neodpáře. Opravdu mě bavilo zkoumat jednotlivé možnosti aplikací, pracovat s nimi, a rozhodně bych si s tímto řešením dovedl představit nějakou základní práci v terénu.

Řada uživatelů vyráží na dovolenou bez počítače, kancelář jednoduše chtějí nechat doma a odpočinout si. Jenže zrovna v takové situaci se něco pokazí a člověk k PC prostě musí usednout. V takovém případě jste pak většinou odkázáni na nějaký veřejný počítač v hotelu, a nebo jako krajní řešení použijete Continuum.

Na druhou stranu, abyste si téhle vymoženosti užili naplno, nevyhnete se investice do Display Docku nebo obdobnému příslušenství. K prvním várkám Lumií 950 XL jej sice dostanete zdarma, ale ostatní za něj budou muset zaplatit a rozhodně se nejedná o stokorunovou záležitost. Navíc za zhruba 3 500 Kč se dá sehnat Intel Computer Stick, což je plnohodnotný počítač s klasickými Windows 10 (recenze).

Continuum rozhodně nikdy nenahradí plnohodnotný počítač, ale má ambice stát se alespoň jeho zjednodušenou náhradou, která čas od času může přijít vhod. V současné době se ale jedná spíše o elegantní technologické demo, které nám možná naznačuje, jakým směrem se do budoucna bude provázání s počítači a telefony ubírat. A možná také ne… o tom rozhodnou především spotřebitelé a až čas ukáže, zda tahle karta Microsoftu byla zahrána správně.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

54 komentářů

 1. Ten odvedle (neregistrovaný)

  nemálo podrobná recenze. Díky za ni! :) Já pořád doufám, že to rozjedou i na mou Lumii 1520.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Tak ciastocne to pojde. Vo Win10 mas moznost nastavit parametre obrazovky tak ze zacne zobrazovat aplikacie ako keby boli pre velku obrazovku. Pravda, nebudes moct pouzivat ako touch pad alebo na nieco ine, ale ked Lumiu pripojis na monitor tak bude to vyzerat ako continuum. Teda cital som o tom, zatial neskusal….

 2. Dano (neregistrovaný)

  Editácia dokumentov vo Worde a Excely ide aj zdarma,alebo sa prejaví veľkosť displaya nad 10 palcov a je vyžadované predplatné Office 365?

  Inak mám pocit že s tým Intel kúskom spomenutým na záver (plnohodnotné Win) by som urobil viac muziky za oveľa menej peňazí. Mám tablet s Win čo je v podstate taký istý HW s displayom a jeho výkon ma riadne prekvapil…

  Uvidíme kam to pôjde s nástupom univerzálnych aplikácií. Inak to rozdávanie toho adaptéra je dobrý ťah,jedine tak sa to presadí.

  • Dobrý den, ano, editace vlastních dokumentů (lokálních či v cloudu) + vytváření nových je zdarma a předplatné Office 365 není vyžadováno. Jakmile ale budete chtít v Continuu použít některou z nabízených šablon (pro tvorbu nového dokumentu/tabulky/prezentace), už vám vyskočí hláška s předplatným Office 365.
   Nicméně když si šablonu otevřete přímo v telefonu, tak zde předplatné Office 365 není vyžadováno :) je to sice trochu krkolomné řešení, ale rozhodně mě to pobavilo.

 3. Kamil (neregistrovaný)

  Aplikace pro RDP (Remote Desktop) je UNI a funguje tam?

 4. shd (neregistrovaný)

  je to celkom svizne pokial do ide cez ten display dock… este by to chcelo viac zaberov ako to funguje pri bezdratovom pripojeni.. ci to bude vobec pouzitelne..

  inak neviete preco zrusili photobeamer a lumiabeamer ?? na zrkadlenie plochy a prezeranie fotiek som pouzival hlavne to … bol to tiez jeden z najrychlesjich sposobov, ako poslat fotku do copmu …

 5. kraken (neregistrovaný)

  Dnes aktualizácia :TELEFON: na W10M. Konečne ide swipnut do strán bez toho aby ste vytukavali číslo na klávesnici.

 6. io (neregistrovaný)

  Divný, zmatený. Tímto směrem se vývoj ubírat nebude. Fail.

  • Taky nazor..ale chtelo by se dodat „nikdy nerikej nikdy“.

   Kazda novinka ma svuj vyvoj, podivejte se treba, jak fotily mobily pred cca 13lety…

   Masove vyuziti bych si dokazal predstavit az:

   – pouze jeden kabel (napajeni, popr bezdratova podlozka kdyby to uz utahla – treba zabudovana ve stolku v hotelu)

   – zadna krabicka navic

   – hojne rozsireni TV s podporou prenosu obrazu ve 4* a 5* hotelech (sparovani treba pres QR kod zezadu TV aby jste se nepripojil k sousedovi)

   – rychlejsi technologie prenosu obrazu (a zvuku)

   Tohle si vemte a reknete mi proc by jste se tahal s ntb (plus nabijecka, casto i brasna a mys) na sluzebku, kdyz by stacilo jenom srolovat klavesnici a pribalit onu mys…

  • kraken (neregistrovaný)

   Podla mňa tiež to nebude fungovať. Ak už teraz sú na trhu tablety do 200EUR s plnohodnotným WIN 10 načo je to treba rozdelovat na mobilný ak na ňom nespustím plnohodnotne programy? Cele toto malo byt postavene od samého začiatku na Intel/AMD a s plnohodnotným WIN s upraveným GUI pre smart. Toto my príde ako kočkopes.

  • No vidis, za 3-4 roky to bude mit Apple a bude to vydavat za super novinku.

  • Kraken: ja nechci nejak rejpat, ale kdo si proboha kupuje tablet na praci namisto ntb? Ve svem okoli jsem par takovych lidi mel, ale nakonec stejne skoncili u ntb, protoze na tom tabletu se delalo vsechno dost nepohodlne (pry).

   Muj prispevek byl spise o moznosti tyhle dalsi kramy s sebou vubec netahat, coz mi prijde celkem lakave – za podminek co jsem vypsal. :)

  • kraken (neregistrovaný)

   Áno máš pravdu ak je k tabletu s plnohodnotným W10 prepojiteľná klávesnica s touchpadom tak na ňom fakt nič nespravíš. Takýto Tablet alebo 2v1 zariadenie som mal na mysli. Len som poukazoval na to že ak to ide na inom nositeľom zariadení tak prečo to neaplikovali hned od začiatku do Smartfonov.

  • kraken (neregistrovaný)

   A určite na takom tablete urobíš viac prace ako na smartfone cez Continuum.

  • kraken (neregistrovaný): no ono furt budeš koukat na pidi displej (ohnutej), touchpad je fakt jen nouzovka a kroutit si prsty na nějaké 70% klávesnici (bez numpadu) s podivnou odezvou je taky docela řehole.

  • UNI: „out“ nikdy som nevidel zmysel NumPadu a uprednostnujem klavesnice bez nej (momentalne mam TP BT Keyboard).

  • TomasSX1: tak já mám doma taky klávesnici bez numpadu, tam bych jej asi užil opravdu max na přepínání kanálu v TV, ale pracovně je to must have, ne že ne.

  • UNI: ja ani pracovne.

 7. Míky (neregistrovaný)

  Titulky externí(.srt) fungují i u „Filmy a TV pořady“ ale musí být pojmenovány stejně jako název videosouboru. Pokud ani tak nejde, stačí přejmenovat na něco jednoduššího asi si to neporadí se všemi znaky v názvu. Objeví se při přehrávání ikona „CC“.

 8. marek.g (neregistrovaný)

  Asi jsem jediný, kdo si dokáže v horizontu několika let představit, že by univerzální aplikace nahradily aplikace určené pro desktop. Pochopitelně nejde tak předělat všechno (grafické programy, cinema4D apod.). Ale naopak si dokážu představit předělaní programů, které se běžně používají v kancelářích a to asi není jen balík office. Pak by stačilo, aby lidé ve firmě měli mobil s Continuum. V kanclu by byl jen monitor a klávesnice s myší nebo jiné řešení. Stejně tak doma to lze použít doma. Jen musí MS univerzální aplikace pořádně zafinancovat s tím naprosto souhlasím.

  • marek.g (neregistrovaný)

   Tu větu s tím „domem“ snad jste pochopili. Už jsem fakt unavenej.

  • Tak to byt vama doufam, ze to MS neprotlaci..pak by jste pracoval jeste doma a byl unaveny jeste vic O_o

  • Stanley (neregistrovaný)

   Jediný asi nebudeš, takových naivků se jistě najde víc (bez urážky :-) )

   1) aplikace – jak jsi správně poznamenal, zdaleka ne všechno půjde předělat a stačí aby nešla jedna aplikace, kterou potřebuješ a jsi zpátky na desktopu

   2) opět aplikace – zvláště menší firmy dodávající specializovaný software se určitě nepřetrhnou něco předělávat, dokud po tom opravdu nebude poptávka, aby se jim alespoň zaplatila práce, výsledek viz bod 1

   3) zdaleka ne vždy je žádoucí, aby si zaměstnanci brali domů výrobní prostředek, navíc i s daty

   4) podobného efektu lze dosáhnout už dnes, lépe a levněji

   5) z pohledu zaměstnance v době kdy už i ve velkých firmách funguje BYOD by mě zaměstnavatel vnucením 3% telefonu moc nepotěšil

   6) z pohledu firmy mě nenapadá žádný reálný přínos, žádná killer app, nic z čeho bych se jako firma posadil na zadek

   Celkově výborný marketingový tahák a moc pěkná hračka, jenže praktická použitelnost už tak slavná není a ve firmách se jede na efektivitu.

  • Rezza (neregistrovaný)

   No ja porad nechapu, proc tam jsou jen univerzalni aplikace. Klasicky desktopovy LibreOffice jsem byl schopny na televizi pustit ze staricke N900 (ktera na to ale nemela uplne vykon, dneska je to uplne jinde). Ano, budou muset chtit pak dodavatele prebuildit aplikace pro ARM a kdyz vyda nekdo telefon s Intelem, tak ani to nebude potreba. Ja chapu, ze to maji jako strategii jak zajistit vyvoj univerzalnich aplikaci, ale…

  • lerion (neregistrovaný)

   Souhlasim, podpora jakychkoli aplikaci (klidne distribuovanych jen a pouze pres MS Store) by byla velmi vitana. Vykon na to ten telefon ma, OS taky.

   Ze chteji tlacit univerzalni aplikace chapu, ale neni lepsi mit nejdrive nejaky rozumny podil na trhu a az pak cpat lidem nove technologie?

   Co je lepsi? Cpat 2% uzivatelu pouze univerzalni aplikace nebo pockat az bude mit platforma dejme tomu nejaky 30 % a pak ukazat svetu „vyhody“ uni aplikaci? Apple si taky nejdriv ziskal uzivatelskou zakladnu a pak zacal vymyslet blbosti. Vyvojari se ale zmenam prizpusobili a zustali.

 9. Tom (neregistrovaný)

  Ptal jsem se v MS, a tam říkali že to s dalším updatem bude fungovat pro všechny aplikace, nejen univerzální. Univerzální mají mít výhodu, že je bude možné používat současně na telefonu i TV.

 10. Petr (neregistrovaný)

  Když nejde používat více aplikací najednou tak je to jen větší tablet s klávesnicí a myší, ale na práci to moc není…

  • Ještě jsem tomu nevěnoval moc pozornost, ale ono to neumí ani dvě okna vedle sebe??? To mi přijde snad až nemožné, tak nějak automaticky jsem počítal normálně oknovým režimem, tak jak se chovají normálně Windows Apps… Fakt je to jen fullscreen režim? Tomu se nechce ani věřit.

  • Ta tak, treba Android uz to s uspechem ma asi 8 let.

 11. Olda (neregistrovaný)

  A proč ta krabička není klasický DOCK(?), proč tam musí být ten kabel???!!

 12. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Takže se potvrdilo co jsem od začátku tvrdil – v této podobě je to zajímavost pro hračičky, reálná použitelnost prakticky nulová. Díky redakci.

 13. Kubis (neregistrovaný)

  Bohužel to zase vypadá na MS fail hlavně díky aplikacím. Vyvojáři, kteří se do Windows mobile díky padajícímu podílu neženou, budou kromě pár lidí ve Windows mobile ještě vyvíjet nové univerzální aplikace pro pár % lidí z toho malého podílů uživatelů, kteří budou používat Continuum? Říká se dvakrát do téže řeky nevztoupíš, ale tady smrdí Windows RT…

  • Tak Windows Apps a Continuum jsou dvě témata. Pro Continuum jsou Windows Apps podmínkou, opačně ale nikoli.

   Windows Apps doufám budou mít úspěch, dává smysl si i své stávající projekty (nedej bože nové) udělat v WinApps, krom dosavadního Desktop prostředí si rozšíříš prostor o tablety a telefony a příp. i o Contiuum (pokud jej MS dotáhne do použitelného stádia). Doufám, že se WinApps rozjedou, Continuum Necontinuum.

  • Kubis (neregistrovaný)

   No jasně, pokud už převedou vývojáři stávající aplikace Win 8 do prostředí Win apps, tak to může mít smysl dále ještě převést na Univerzální pro Continuum.

   Zde se mi ale ztrácí ten smysl proč Continuum? Nějak jsem si myslel, že to nahradí klasické PC či notebook v práci, což tento článek vyvrací. Jako počítač na služební cestu si to nedovedu představit. Večer někde připojovat na Continuum televizi v hotelu bude asi slušný oser minimálně s taháním drátů všude možně. To si radši vezmu notebook a mám vše po ruce s další baterii při čekání na letišti, pro prezentace atd. bez nutnosti cizího HW a omezením aplikací. Ta dokovací stanice s kabely kolem je snad vtip. Možná příští generace bude k použití, ale tohle ne.

  • Já měl za to, že Windows Apps = univerzální. Tedy nasazení všude s W10 (M). Ono ne?

   A Continuum nejede přes Cast?

  • Jsi mimo jako vzdycky. W10 aplikace jsou univerzalni a funguji vsude. Continuum funguje pres Miracast i kabel.

  • steelspace: Nevím na koho reaguje, na mně nikoli, páč píšeš to samé. Tedy ano, Windows Apps = univerzální (Kubis (neregistrovaný) mimo) a na Continuum tedy se nemusí užívat „dock“. Aha, on je mimo Kubis (neregistrovaný) komplet, už chápu na koho reaguješ:) Vlastně na zakladatele vlákna, sorry, nějak jsem se v tom zamotal. Skoro jako potrefená husa;)

 14. Iggy (neregistrovaný)

  Místo docku za skoro samé prachy koupím základní chromebox za 3000 Kč, který je stále výkonově dál a nesnaží se o něco, co nevzládá.

  Jaký to má smysl?

  • Iggy: tvoje komenty ma poslednu dobu nehorazne bavia :D Skus sa nad tym zamysliet trosku co si napisal za blbost.

 15. Jarda (neregistrovaný)

  Super, tohle vyuziju, hned jak cena klesne a spolehlivost se zvysi ;-)

  Vzdaleny pristup do firmy s timhle driv nebo pozdeji pujde (RDP, Citrix), mail+office staci lokalne – na homeoffice idealni zarizeni.

  (firemni ntb se vsi tou systemovou politikou, sifrovanim a antiviry je neuveritelne pomaly..)

  • fisfis (neregistrovaný)

   A přesně takhle by to mělo být i z mnoha různých důvodů. VDI v práci nebo v nějakým čoudu, připojení přes takovouhle potvoru a kecy o apkách který nikdy nikdo nikam nepřepíše nebo nepojedou na slab0m HW nemají cenu. Nehledě na bezpečnost firemních dat atd, atd. Mě by vlastně stačil pouze bezdrátový terminál s dostatečnou rychlostí připojení, podporou telefonování a esemeskování, s možností připojení dvou displejů, klávesnice, myši. Zbytek ať si běží kde chce v bezpečném prostředí s multifaktorovou autentizací a s dostatečným výkonem. Za mě jediná správná cesta.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).