Domů » Články » Takhle bude vypadat Android 9.0 Pie na telefonech Samsung

Takhle bude vypadat Android 9.0 Pie na telefonech Samsung

Android 9.0 Pie už je s námi více než měsíc a výrobci smartphonů usilovně pracují na aktualizaci svých modelů. Jedním z nich je i Samsung, který by jako první měl aktualizovat své vlajkové smartphony řad Galaxy S a Note. Společně s novým Androidem dostanou telefony od Samsungu inovované prostředí Samsung Experience ve verzi 10.0. Jak bude vypadat, si můžete prohlédnout v následujících screenshotech, které byly pořízeny na smartphonu Galaxy S9+ s testovacím sestavení systému.

Android 9.0 pro Samsung: systémové prostředí

Novinkou, která dá vyniknout Super AMOLED displejům telefonů Samusng, je bezpochyby nové tmavé prostředí nazvané jako Night theme. V testovacím sestavení je překvapivě defaultně aktivované bez možnosti přepnout se do světlého tématu, nicméně to bude zřejmě brzy napraveno.

Designově odlišný je také nový styl karet a nabídek, které mají nově zakulacené rohy, což má i Android 9.0 v čisté podobě. Změna bude vidět např. v notifikacích, v nastavení, apod.

Stahovací lišta s rychlými přepínači má rovněž jiný vzhled, ikonky přepínačů jsou kruhové a některé funkce (například připojení k Wi-Fi) bude možné zařídit bez nutnosti navštívit systémové nastavení.

Vzhled změní i zamykací obrazovka, která použije jiný design docku; ikonky ve spodní části nahradí pouze barevné proužky. Hodiny rovněž změní vzhled a posunou se více na střed.

Jiný bude i multitasking, který se více přiblíží čistému Androidu; mezi naposledy spuštěnými aplikacemi se bude posouvat horizontálně, pod jejich seznamem bude přítomen dock s nejčastěji používanými aplikacemi.

Nabídka Nastavení

Do systémového nastavení má přibýt několik novinek. Jednou z nich má být přepínač mezi světlým a tmavým tématem, který bude možné aktivovat buď ručně, nebo jej půjde automatizovat podle zvoleného času.

Do nastavení také přibyde jednotná nabídka, ve které bude možné aktivovat a deaktivovat pohyby a gesta (na displeji i na čtečce otisků prstů). Novinkou bude probuzení telefonu při jeho zvednutí ze stolu.

Samsung také přidá nové ovládání gesty, ne však takové, jaké Google představil s Androidem 9.0 Pie. V případě Samsungu půjde pouze o schování klasické trojice tlačítek, přičemž jejich stisknutí bude realizováno tažením z zespodu z pozice jejich původního umístění. Klasické ovládání tlačítky zůstane zachováno.

Systémové aplikace

Změny proběhnou i v aplikacích od Samsungu, které se budou umět adaptovat na nové tmavé téma. Přepracován bude telefon, který dostane přepínač funkcí (číselník, poslední čísla, telefonní seznam, místa) na spodní stranu obrazovky. Vyhledávácí pole bude širší a silnější.

Podobný přepínač dostane i aplikace Zprávy, a to pro přepínání mezi konverzacemi a kontakty. I tato aplikace bude mít tmavé téma a bude využívat vzhledu se zaoblenými okraji.

Nové rozhraní dostanou i další systémové aplikace, jako Prohlížeč souborů, Mail nebo Galerie, byť u nich zatím žádné novinky nebyly přidány; emailový klient jako jediný nepodporuje tmavé téma.

Pár nových funkcí má dostat alespoň asistentka Bixby, avšak v aktuální testovací verzi je stále vše při starém.

Ve fotoaplikaci přibyly nové přepínače mezi mikro a makro snímky, reprezentují je ikony stromu a květiny. Samsung také hýbal s některými položkami nastavení.

Android 9.0 pro Samsung: kdy se dočkáme?

Samsung Experience 10 bude poměrně velkým updatem, současné inženýrské sestavení ale zatím není příliš stabilní a neobsahuje všechny očekávané funkce. Z tohoto důvodu je také složité odhadovat, kdy bude vypuštěna stabilní verze, kvůli masivní nadstavbě trvají Samsungu aktualizace o něco déle než konkurenčním výrobcům. Dá se očekávat, že veřejná beta verze bude dostupná někdy ke konci letošního roku, ostrá verze by pak mohla dorazit na začátku roku příštího.

S jistotou lze očekávat, že se nové verze systému dočkají poslední dvě generace vlajkových modelů, tedy Galaxy S8/S8+, S9/S9+, Note 8 a Note 9. Update by mohl přijít i na vybrané telefony Galaxy A, nejspíše na vyšší modely Galaxy A8 a A8+ z letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

42 komentářů

 1. Vasyl (neregistrovaný)

  Na s7edge nebude?

 2. RH (neregistrovaný)

  Dá se očekávat, že veřejná beta verze bude dostupná někdy ke konci příštího roku, ostrá verze by pak mohla dorazit na začátku roku příštího.

 3. takže v podstatě náhrada za jakékoli tmavé téma z store a zakulacení. No nic mnoho. Pravda, přehlednější přepínání aplikací, ale to jen doháníme vyspělejší řešení.

  • Nevím, zda doháníme vyspělejší řešení, to nejvyspělejší je momentálně to, které má Oreo. Člověk zmáčkne tlačítko (takže i nejrychlejší) a vidí nejvíc aplikací, což je samozřejmě naprosto klíčové. To, jak to má Pie či iOS, kde je vidět pár aplikací, to je pravěk a ne vyspělé řešení :)
   Ale víme uni, jak jsi to myslel, neboj, až představí tmavé téma konkurence, tak tu budeš hekat štěstím, jak je to technologická revoluce :)

   • Zmatenče:) Úkol není vidět hromadu aplikací, na to máš Appdrawer nebo plochu, tohle slouží k přepínání aplikací. A tento princip slouží dobře k přepínání aplikací. Stále se učíme co, zase jsi o kousek vzdělanější, grats. S tvou zmateností to asi nijak nehne.

   • TomasSX1

    Najlepsie to ma aj tak W10M

   • uni: Tento princip slouží tak dobře a je tak intuitivní, že výrobce musí dávat do balení návod, jak se vlastně zařízení ovládá :) Toť k tomu asi vše :) A k tmavému tématu ses opět nevyjádřil, protože se opět nehodí do krámu :)

   • A PS zmatený uni: Beztak nevím, proč to řešíš, když ty jedeš tak maximálně na KitKatu :)

   • Tmavé téma konkurence už dávno umí, např. W10M, jak píše TomasSX1. Tam naopak byl problém se světlým, kvůli kterému se muselo upravovat GUI (a které bylo dost marginální).

   • uni: Nevím, zda svou zmatenost jen předstíráš, nicméně ty víš moc dobře na kterou konkurenci jsem narážel :) Myslím tu „konkurenci“, která podle tebe dělá všechno dobře (dělá to až tak dobře, že musí uživatelům vysvětlovat letákem, jak se zařízení vlastně ovládá). A že tu zrovna ty, který na „mrtvé“ W10M pindáš neustále, tento systém vytáhneš, to už je až absurdní situace :) Navíc se bavíme o opravdové konkurenci. Mrtvé W10M nejsou konkurencí vůbec pro nic.
    Tvůj názor celkem koresponduje s tím, jak nám tu už roky prezentuješ uživatele iOS. Ale uni, ne každý používá dvě aplikace, když mám v paměti cca 10 aplikací, Oreo nabízí jednoznačeně nejrychlejší a nejpohodlnější možnost, jak aplikace přepínat. Tento model, kdy vidíš jednu vpravo a jednu vlevo, potažmo dvě vlevo, ten by nestačil ani průměrnému uživateli. Však o nevhodnosti tohoto modelu í
    svědčí i to, že se neustále točí v kruhu (však už i staré WP to používaly, pak to přebral Apple) a neustále se upravuje, pak zas se navrací a tak. Nebude to trvat dlouho a přijde opět změna.

   • Menty: Máš pravdu. Bývalá konkurence. Nicméně ty jsi zcela ve svém duchu zcela zmatený. Téma není, co umí/neumí systém, téma je nadstavba. A tmavé téma do nadstavby skutečně umí konkurence již roky, a jak jsem již psal, umí to roky přímo i Samsung.

    Over, únava.

   • uni: Takže mám pravdu, ale přesto jsem zmatený? :D Obávám se uni, že to není únava, ale že ti spíš skončily vycházky, protože takhle krásně si protiřečit, to tu snad umíš už jen ty. Navíc se zdá, že se snažíš stále vymanit z toho, že jsem narážel na jistou konkurenční firmu, která dělá všechno dobře. A ty mi tu zmateně odpovídáš, svádíš to na ostatní a tak. Takže pro tebe. Samozřejmě, že v podání Samsungu je tmavé téma „nic moc“ a není to revoluce, to bude, až to přinese Apple. Už chápeme?

   • TomasSX1

    uni: nemyslel som len tmavu temu, ale aj prepinanie aplikacii.

   • TomasSX1: To už si nepamatuji a už se nemám kam podívat. Tohle téma je skutečně už RIP?

   • htcjirka

    Uni, ty si toho zamerne nepamatujes vic, ta tvoje makovice vid? Uf..

   • lukass71

    Proc by mel v hlavy mit informace o OS, ktery uz je davno verejne zapomenuty.

 4. lololol (neregistrovaný)

  A jak bude vypadat Android 9 Pie na TCL? Pripadne na specialnej bazarovej edicii TCL?

 5. QNX (neregistrovaný)

  Preto nemám rád nadstavby.
  Milión rokov čakať na update navyše sa mení dizajn hociako. Proste som za to aby sa všade používal čistý Android a aby update boli dostupné do 3 dní od vypustenia Googlom.

  Sa čudujem, že za tých X rokov čo tu je Android sa Googlu ešte nepodarilo vyriešiť tú najväčšiu slabinu Androidu – aktualizácie. (Viem, že za to môžu výrobcovia ale je na Google aby si to ošetril tak aby ich donútil)

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   A preco by ich mal k tomu nutit? Nadstavby vzdy obsahuju funkcie, ktore sa do cisteho androidu dostavaju tak za dva roky. Tak isto dizajn prostredia je aspon rozdielny. Kto chce, nech si vyberie zariadenie a cistym androidom. Mne osobne je to jedno, vyberam na zaklade inych parametrov.

 6. RadekLaz

  Hm, stále velké mezery po okrajích a kolem widgetů. Stále nepochopili, že bílé pozadí patří pouze pod psaný text, nikoliv do nabídek a pod. Stále nefunguje průhlednost widgetů. Pravda, už to jsou o něco menší omalovánky, ale zase se nám vše příliš zakulacuje. Takže třeba u S9 je okraj displeje po stranách 2,5mm (oproti 5mm u iPhonu X je to ještě supr), mezera mezi widgetem (moc těch co jdou do kraje není) je další 3mm, no a mezera mezi textem a okrajem widgetu bude další 4mm. No tak to se dostáváme skoro na cenťák. Supr design…..

 7. TomasSX1

  Na Pie som sa tesil z jedineho dovodu. Ovladanie Gestami. Samsung to cele doj*bal, takze nie je na co sa tesit. Dizajn je grcka, ta tmava tema je viac biela ako tmava. Tak nic…

  • wsx (neregistrovaný)

   Na ovládání gesty ti stačí aplikace od XDA, volně stáhnutelná z google play

   • No to není zase tak jednoduché, často je to už bez vývoje nebo s hodně zpožděným, je to furt nadstavba (v podstatě „do nadstavby“), takže tlučení se navzájem, atd. To jsi to téma opravdu hodně zjednodušil:)

   • kjkszpj (neregistrovaný)

    uni: Tlcenie si asi casto zazival ty ako maly, tak by sa dali vysvetlit tvoje prispevky.

   • wsx (neregistrovaný)

    Ajé, mentální postižení došlo. Co to zas meleš čuni? Já tu aplikaci normálně používám na Xperii a funguje bez problémů, tak jaký tlučení navzájem? Nejdřív si to vyzkoušej , jestli máš na čem [odkaz]
    Aplikace je nová pro android 8 a poslední aktualizace je červencová, vzhledem k tomu, že funguje, tak se asi není čemu divit, že se od té doby zatím neaktualizuje.

   • zipiik (neregistrovaný)

    wsx: Dík za tip, prubnu :)

   • TomasSX1

    wsx: dik za tip ?

 8. Peter86 (neregistrovaný)

  Dúfam,že to na s8 nepríde,mne sa to osobne nepáči.Ani oreo som nechcel,ale stále ma to otravovalo,tak som nakoniec inštaloval.

  • Klidně si dál užívej své téma, zaoblení se ale nevyhneš. Máš ho v displeji, nedávno jo dostal browser, jen v tom logicky pokračují dále.

 9. Miki (neregistrovaný)

  Proč jsou přepínače rychlého nastavení zase nahoře :( Logicky by mělo být snadno přístupné dole, i v jabku to už pochopili.

 10. TomasSX1

  Mne sa to vobec nepaci…

  [odkaz]

 11. Kotas (neregistrovaný)

  Zdravím všechny. Stručný a výstižný článek o nových funkcích a o některých, které zde ještě nezazněly doporučuji zde: [odkaz]

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *