Domů » Články » Takhle bude vypadat Android 9.0 Pie na telefonech Samsung

Takhle bude vypadat Android 9.0 Pie na telefonech Samsung

Android 9.0 Pie už je s námi více než měsíc a výrobci smartphonů usilovně pracují na aktualizaci svých modelů. Jedním z nich je i Samsung, který by jako první měl aktualizovat své vlajkové smartphony řad Galaxy S a Note. Společně s novým Androidem dostanou telefony od Samsungu inovované prostředí Samsung Experience ve verzi 10.0. Jak bude vypadat, si můžete prohlédnout v následujících screenshotech, které byly pořízeny na smartphonu Galaxy S9+ s testovacím sestavení systému.

Android 9.0 pro Samsung: systémové prostředí

Novinkou, která dá vyniknout Super AMOLED displejům telefonů Samusng, je bezpochyby nové tmavé prostředí nazvané jako Night theme. V testovacím sestavení je překvapivě defaultně aktivované bez možnosti přepnout se do světlého tématu, nicméně to bude zřejmě brzy napraveno.

Designově odlišný je také nový styl karet a nabídek, které mají nově zakulacené rohy, což má i Android 9.0 v čisté podobě. Změna bude vidět např. v notifikacích, v nastavení, apod.

Stahovací lišta s rychlými přepínači má rovněž jiný vzhled, ikonky přepínačů jsou kruhové a některé funkce (například připojení k Wi-Fi) bude možné zařídit bez nutnosti navštívit systémové nastavení.

Vzhled změní i zamykací obrazovka, která použije jiný design docku; ikonky ve spodní části nahradí pouze barevné proužky. Hodiny rovněž změní vzhled a posunou se více na střed.

Jiný bude i multitasking, který se více přiblíží čistému Androidu; mezi naposledy spuštěnými aplikacemi se bude posouvat horizontálně, pod jejich seznamem bude přítomen dock s nejčastěji používanými aplikacemi.

Nabídka Nastavení

Do systémového nastavení má přibýt několik novinek. Jednou z nich má být přepínač mezi světlým a tmavým tématem, který bude možné aktivovat buď ručně, nebo jej půjde automatizovat podle zvoleného času.

Do nastavení také přibyde jednotná nabídka, ve které bude možné aktivovat a deaktivovat pohyby a gesta (na displeji i na čtečce otisků prstů). Novinkou bude probuzení telefonu při jeho zvednutí ze stolu.

Samsung také přidá nové ovládání gesty, ne však takové, jaké Google představil s Androidem 9.0 Pie. V případě Samsungu půjde pouze o schování klasické trojice tlačítek, přičemž jejich stisknutí bude realizováno tažením z zespodu z pozice jejich původního umístění. Klasické ovládání tlačítky zůstane zachováno.

Systémové aplikace

Změny proběhnou i v aplikacích od Samsungu, které se budou umět adaptovat na nové tmavé téma. Přepracován bude telefon, který dostane přepínač funkcí (číselník, poslední čísla, telefonní seznam, místa) na spodní stranu obrazovky. Vyhledávácí pole bude širší a silnější.

Podobný přepínač dostane i aplikace Zprávy, a to pro přepínání mezi konverzacemi a kontakty. I tato aplikace bude mít tmavé téma a bude využívat vzhledu se zaoblenými okraji.

Nové rozhraní dostanou i další systémové aplikace, jako Prohlížeč souborů, Mail nebo Galerie, byť u nich zatím žádné novinky nebyly přidány; emailový klient jako jediný nepodporuje tmavé téma.

Pár nových funkcí má dostat alespoň asistentka Bixby, avšak v aktuální testovací verzi je stále vše při starém.

Ve fotoaplikaci přibyly nové přepínače mezi mikro a makro snímky, reprezentují je ikony stromu a květiny. Samsung také hýbal s některými položkami nastavení.

Android 9.0 pro Samsung: kdy se dočkáme?

Samsung Experience 10 bude poměrně velkým updatem, současné inženýrské sestavení ale zatím není příliš stabilní a neobsahuje všechny očekávané funkce. Z tohoto důvodu je také složité odhadovat, kdy bude vypuštěna stabilní verze, kvůli masivní nadstavbě trvají Samsungu aktualizace o něco déle než konkurenčním výrobcům. Dá se očekávat, že veřejná beta verze bude dostupná někdy ke konci letošního roku, ostrá verze by pak mohla dorazit na začátku roku příštího.

S jistotou lze očekávat, že se nové verze systému dočkají poslední dvě generace vlajkových modelů, tedy Galaxy S8/S8+, S9/S9+, Note 8 a Note 9. Update by mohl přijít i na vybrané telefony Galaxy A, nejspíše na vyšší modely Galaxy A8 a A8+ z letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments