Ruský „Google Play“ zdecimován! Hackeři zkomplikovali jeho spuštění

sebastiaan stam hacker bezpecnost unsplash

S probíhající válkou na Ukrajině čelí Ruská federace postupnému vyloučení z mezinárodní komunity, což mimo jiné znamená také stažení celé řady technologických firem z tamního trhu. Rusko se ovšem snaží tvářit, že se ho žádný technologický exodus netýká, a promptně připravuje celou řadu alternativ populárních západních služeb.

nashstore
Webové stránky alternativního obchodu s aplikacemi NashStore

Po ruském Instagramu s názvem Rossgram přišla také variace na obchod s aplikacemi pro Android jménem NashStore. Ten měl být původně spuštěn už 9. května na Den vítězství, avšak vývojáři potřebovali více času na jeho dokončení, tudíž jeho oficiální uvedení do provozu nastalo včera, 16. května. To nicméně neproběhlo ideálně, neboť se NashStore stal terčem masivního DDoS útoku, který jej vyřadil z provozu. „Před spuštěním NashStore jsme se stali obětí vážného DDoS útoku. Přístup k webovým stránkám a možnosti stažení aplikace obchodu není v tuto chvíli stabilní,“ uvedli zástupci ANO Digital Platforms na Telegramu.Kirill russia orthodox churchNepřehlédněte

Hackeři napadli stránky Ruské pravoslavné církve, cílem bylo poškodit patriarchu Kirilla

Neznámí hackeři alternativní obchod s aplikacemi každopádně nevyřadili na dlouho – webové stránky už jsou opět v provozu a APK balíček lze bez větších potíží stáhnout. Aktuálně obchod obsahuje přes tisíc aplikací, mezi nimiž nechybí například Banki.ru, Alfa-Bank, RN-Cart, RuTube, PSB Business, Sber-Market či Sovcombank, přičemž západní aplikace a služby byste na něm hledali marně.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku