Rusko bude mít vlastní Instagram. Spustí jej už za pár dní

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě

Od pondělí v Rusku přestala fungovat sociální síť Instagram. Tamní blogeři a influenceři ale nemusejí dlouho truchlit, protože brzy přijde lokální náhrada v podobě sítě s názvem Rossgram. Ta má být spuštěna již 28. března a kromě sdílení fotek nabídne i funkce pro crowdfunding nebo placený obsah. Otázkou ale zůstává, zda bude Rossgram dostupný celosvětově, nebo pouze v Rusku. V druhém případě by placený obsah pro zahraniční značky nedával žádný smysl a monetizační model by se tak musel spoléhat pouze na finance tamních společností.

instagram unsplash
Ilustrační obrázek

Blokování Instagramu ruským cenzurním úřadem Roskomnadzor je jen další součástí snahy Ruska odstřihnout se od západních služeb. Bylo ohlášeno v reakci na prohlášení společnosti Meta, která Instagram provozuje. Ta totiž změnila svůj postoj k omezování agresivních a násilných příspěvků a v souvislosti s Ukrajinou nebude blokovat výzvy k násilí proti ruským vojákům.Pexels luca sammarco facebook appleNepřehlédněte

Facebook otočil o 180 stupňů, výhružky Putinovi jsou opět zakázané

Instagram není jedinou západní službou, kterou se Rusko snaží napodobit pro své občany. V listopadu loňského roku společnost Gazprom Media vypustila službu Yappy, která kopíruje populární Tik-Tok. Pracuje se ale i na hardwaru. Státní společnost Rostec nyní už několik měsíců vyvíjí svůj vlastní smartphone AYYA T1.

V Rusku již nějakou dobu nefunguje Facebook, Twitter ani YouTube. Instagram byl tedy jednou z posledních populárních amerických platforem fungujících na ruském území.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku