Domů » Bleskovky » Řidičák i občanka v telefonu? V USA odstartovaly digitalizaci dokladů

Řidičák i občanka v telefonu? V USA odstartovaly digitalizaci dokladů

Jednou z novinek chystaného systému iOS 15 je možnost nahrát do služby Apple Peněženka svůj občanský nebo řidičský průkaz. Pochopitelně tato novinka nevyžaduje pouze vylepšení softwaru, ale především součinnost se zainteresovanými úřady a institucemi. Apple je v tomto směru velmi aktivní – ještě před vydáním iOS 15 má domluvenou podporu v některých amerických státech.

V osmi státech USA se obejdete bez fyzického řidičáku

Apple zveřejnil, které americké státy budou jako první uznávat digitální řidičský průkaz uložený v aplikaci Peněženka. V první vlně to budou letiště a další kontrolní stanoviště TSA ve státech Arizona a Georgia, krátce poté budou následovat Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma a Utah. Řidičským průkazem se půjde v těchto státech prokázat nejen na iPhonu, ale na vybraných místech i prostřednictvím hodinek Apple Watch.

Apple ID
V osmi státech USA u sebe fyzicky nebudete muset mít State ID ani řidičský průkaz, vystačíte si s digitální verzí nahranou v iPhonu či hodinkách

Pro přidání State ID, neboli naší obdoby občanského průkazu, případně řidičáku, do iOS 15 bude vyžadováno vyfocení tváře, jejíž snímek poté bude zpřístupněn vydávajícímu státu k případným pozdějším kontrolám. Při samotné kontrole nebude nutné vydávat iPhone z ruky, obsluha si identitu ověří pomocí čtečky. O zabezpečení proti zneužití se pak postarají technologie Face ID či Touch ID, přičemž implementace mobilního ID do jablečných zařízení splňuje standard ISO 18013-5 zahrnující pokyny o ochraně osobních údajů.

Apple jedná o uznávání digitálních průkazů i s dalšími americkými státy, ovšem žádný časový rámec nezveřejnil. Stejně tak zatím není jasné, kdy tato funkce dorazí ze Spojených států do Evropy – vše totiž bude záležet na tom, zda a kdy se Applu s orgány Evropské unie povede domluvit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Že to trvalo :D

  • Se neraduj, to je v USA…..než to bude tady, tak si dalších 10 let počkáme :D :D

 2. Dobrý den, kontrola, předložte občanku, řidičák….
  A z auta se ozve nemáte USB C nabíječku nebo aspoň kabel pane policajt??

  Dnes mi šlohou mobil. hmmm blbý…
  zítra mi šlohnou mobil a než si toho všimnu budu předluženej bezdomovec…

  • Dnes mi slohnou peněženku s občankou, ridicakem, platební kartou a nic z toho nemá žádné zabezpečení.
   Mobil mám zabezpečen otiskem, gestem, skenem obličeje. Po zadání několika chybných pokusů se mobil vymaže a zloděj má jen mobil nic víc…

   Takže co je bezpečnější?

  • Přesně tak. Argument ztráty/krádeže je v tomto případě naprosto lichý, resp. opačný…

  • Člověk, který dneska ukradne někomu mobil, to musí bejt dobrej blázen. Kromě toho, ukradeni, nebo ztracení mobilu je minimálně u mě tak okrajová záležitost, že se mi za posledních 20 let ani jednou nestala. Momentálně tedy ani vybití.

  • Cleric

   Zkus na mou ukradenou občanku dojednat solidní úvěr.
   Pokud v mobilu budou doklady sjednáš úvěr na pár kliknutí.
   Kouzlo „bezpečnosti“ dle mne je v tom, že musíš dojít osobně s dokladem totožnosti do banky, kdy je jistá šance, že úředník zkontrolije podobu občanky, druhého dokladu a toho kdo s nima přišel.

  • Pořád zapomínáš na biometriku zabezpečení jenž se nachází v mobilu. Ano zloděj určitě půjde žádat o úvěr do banky :D :D Nejsi náhodou blondýna??

  • Tohle může napsat pouze technologický analfabet Dalca..

 3. USA odstartovaly nebo V USA odstartovali

 4. Menty

  Tak dobrýho blázna jsem už jednou potkal. Vybrali mi v Arcelor Mittalu šatní skříňku i s mobilem. Opravdu se mi ho nechtělo s sebou tahat do „čistého“ provozu kolem tamních tandemek.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).