Domů » Bleskovky » Revoluce v nabíjení? Samsung má příští rok představit smartphone s grafenovou baterií

Revoluce v nabíjení? Samsung má příští rok představit smartphone s grafenovou baterií

Grafen má být materiál budoucnosti, který najde využití ve spoustě oblastí lidské činnosti, smartphony nevyjímaje. Tato tenká forma uhlíku s grafitovou strukturou je údajně nejpevnější materiál na světě s dobrou elektrickou vodivostí, s jeho použitím se počítá mimo jiné i v akumulátorech mobilních telefonů.

Struktura grafenu
Struktura grafenu

Grafenové baterie budou oproti Li-Ion rychlejší a trvanlivější

Baterie z grafenu mají zlepšit ukládání energie a výrazně urychlit nabíjení, koneckonců firma Dongxu Optoelectronics před třemi lety v Pekingu demonstrovala prototyp akumulátoru, který umí svoji kapacitu 4 800 mAh dobít za neuvěřitelných 15 minut, a navíc unese až 7× větší počet nabíjecích cyklů něž současné Li-Ion baterie. Bohužel zatím jsme se v komerčním zařízení žádného takového akumulátoru nedočkali, již brzy by však mohlo dojít ke změně.

evleaks 1

Podle obvykle přesného informátora @evleaks hodlá s grafenovým akumulátorem pro telefony přijít korejský Samsung, a to už v příštím nebo přespříštím roce. Vývoj je patrně již ve finální fázi, @evleaks tvrdí, že Samsung musí nyní navýšit výrobní kapacity a zároveň snižovat náklady na výrobu těchto akumulátorů.

První smartphone s grafenovou baterií už příští rok?

Samsung o použití grafenových baterií přemýšlí již nějakou dobu, první patenty si nechal zaregistrovat v roce 2017, na konci loňského roku se objevily první interní informace, že vývoj je prakticky hotov. Je tak možné, že se prvního smartphonu s novým typem baterie uvnitř dočkáme skutečně už příští rok. Snad se její použití pozitivně projeví nejen na rychlosti nabíjení a zvýšené trvanlivosti, ale také na samotné výdrži; podle dřívějších zpráv by měly mít nové akumulátory od Samsungu až o 45% vyšší kapacitu při zachování rozměrů současných Li-Ion článků.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

  1. TEORETICKÉ technologie akumulátorů jsou fajn, vždycky pobaví ?

    • Takových keců tady už bylo, dokud to nebude potvrzené, tak mě moc tato 10x opakovaná „předpověď“ fakt moc netankuje.

      • Ono je to podle mě ÚMYSLNĚ tlačené do toho, aby nějaká lepší technologie akumulátorů „zbytečně“ moc rychle nevznikla a to samozřejmě protože elektromobily. Pamatujete někdo jak to bylo s vývojem elektromobilů? ÚPLNĚ stejně… „brzo bude v komerční výrobě…“ a pak ticho… takové zprávy se tehdy opakovaly snad 100x… prostě lobbing…

  2. A přitom grafen už je v mobilu u jednoho výrobce a hádejte u koho ?

  3. U Honor Magic 2 se o grafenové baterii jen spekulovalo, ale nakonec to byly jen sliby (jak jinak) a dostal jen grafenové chlazení (což mají i P30ky), což je jaksi ÚPLNĚ mimo baterii…

  4. Konečně nějaká hodnotná inovace.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).