Domů » Bleskovky » Plně nabitá baterie za 12 minut? Samsung si patentoval novou technologii

Plně nabitá baterie za 12 minut? Samsung si patentoval novou technologii

Když minulý rok Samsung prodělal více než 5 miliard dolarů na stažení vybuchujícího Note 7 z prodeje, rozhodl se, že je čas posílit vývoj baterií, aby se nic podobného již neopakovalo. SAIT (Samsung Advanced Institute of Technology) tak intenzivně začal pracovat na výzkumu nových technologií pro akumulátory a nyní představil první výsledek.

Toto už by Samsung nerad opakoval…

Tím je jakási „grafenová kulička“, která by měla umožnit vyrábět menší a po všech stránkách efektivnější baterie, než jsou současné lithium iontové. Nabíjení prý bude moci být pětkrát rychlejší a baterie by při stejné velikosti měla mít až o 45% vyšší kapacitu, než je tomu nyní. Patent na technologii společnost zaregistrovala v domácí Jižní Korei i v USA, takže to zřejmě s vývojem myslí skutečně vážně.

O grafenu se jako o vhodném materiálu pro výrobu baterií nové generace mluví již delší dobu, nabízí totiž skvělé parametry elektrické vodivosti při zachování velké elasticity.

Budova SAIT (Zdroj)

Nový typ baterií je určitě velmi potřeba, protože akumulátory jsou v podstatě jediná oblast dnešních smartphonů, notebooků a dalších zařízení, která se nijak zvlášť nevyvíjí. Samostatnou kapitolou jsou pak elektromobily, kde by násobně vyšší rychlost nabíjení spolu s lehčími články znamenala doslova revoluci, díky níž by se elektrické vozy mohly stát skutečně široce používanou alternativou.

Experti ale varují, že Samsung pravděpodobně nebude schopen produkovat sériové grafenové baterie ještě několik let. Technologie je to ale nadějná, takže nezbývá než výzkumníkům přát hodně štěstí a trpělivě čekat, čím nás překvapí.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

  1. Chudák samsung zas byl předběhnut a dokonce ukázali i prototyp, jen samsung to má na papíře [odkaz]

    • Martin (neregistrovaný): Hele, až tohle bude v mobilech se zmiňovanými vlastnostmi, tak potom budu jásat…tedy tato rychlost nabíjení+počet nabíjecích cyklů a 2x kapacita (pokud teda zachovají velikost)…..to by byla určitě pecka. Hlavně vodě odolná provedení apod.

  2. … a uvedení na trh za cca 5 let :-D Něco na ten způsob to určitě bude, takže klasika, jako vždy.

  3. Ó grafenovych článcích se občas píše, ale než se to dostane do výroby a budou jimi vybavování nejrůznější zařízení…..tak 3-5let.
    Zatím.at se co nejvíc výrobci zaměří na optimalizaci, úsporné displeje viz černá u amoledu, kde to v reálu není ani poznat a další hw.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).