Domů » Články » Redakce doporučuje: 5 aplikací s widgety pro zrychlení vašeho telefonu

Redakce doporučuje: 5 aplikací s widgety pro zrychlení vašeho telefonu

Pokud máte pocit, že je váš telefon postupem času pomalejší a pomalejší, často až za únosnou mez, můžete vyzkoušet jednu z mnoha aplikací, které nabízí různí vývojáři ve virtuálních obchodech. Často je zpomalení systému způsobeno mnoha nepotřebnými soubory, které zůstaly v úložišti po aplikacích či hrách, jež jste již dávno odinstalovali. Dalším důvodem líné odezvy může být mnoho najednou spuštěných programů, především na telefonech s menší velikostí paměti RAM.

Na tuto problematiku se zaměřil nespočet vývojářů, kteří se snaží svými čistícími aplikacemi napomoci k navrácení rychlosti, které telefon dosahoval po vybalení z krabičky. Debaty, zda jsou tyto aplikace užitečné, kolují po internetu již velmi dlouho. Samotný Android by měl být schopen starat se o RAM paměť bez pomoci externích programů, od zbytečných souborů se však sám očistit nedokáže, a zde se dostávají ke slovu dnes zmínění pomocníci.

Sprava_droidu_nahled

Ti vám pomohou vyčistit paměť telefonu a krátkodobě zrychlit reakce systému. Dlouhodobě však v systému nejsou nezbytně nutné, vzhledem k jejich relativně vysokým nárokům na baterii se může snadno stát, že budou spíše ke škodě a často těmto aplikacím poskytnete více soukromých dat, než opravdu potřebují. Pokud si tedy svá data rádi hlídáte, doporučujeme následující aplikace používat pouze omezený čas, ideálně pro jednorázový úklid v telefonu.

Pokud však chcete vyčistit svůj telefon a navrátit mu část lesku, který za měsíce používání ztratil, pojďte se s námi podívat na pět aplikací, se kterými toho můžete dosáhnout.

DU Speed Booster & Cleaner

První aplikací je DU Speed Booster & Cleaner, jež je velmi komplexní a nabídne správu takřka všech oblastí, kde můžete nahnat výkon. Od zrychlení telefonu, přes mazání nepotřebných souborů a optimalizace aplikací, až po zrychlení datových přenosů, úspory baterie a zlepšení výkonu ve hrách.

Do jaké míry všechny tyto slibované funkce opravdu fungují nejsme schopni posoudit, nicméně minimálně u zavírání běžících aplikací, mazání nepotřebných souborů a správy aplikací si můžete být jisti, že k určité optimalizaci dojde.

Zavření běžících aplikací je u spousty telefonů možné přímo od výrobce, zde však máte vše v jednom. U mazání zbytečných souborů pak aplikace uvolní data, která nejsou pro běh telefonu nezbytně nutná a odstraní je. Především se jedná o vyčištění mezipaměti, která se však velmi rychle opět zaplní. K rychlému pročištění RAM paměti můžete využít i widget doplněný o spoustu praktických rychlých voleb, které vám mohou chybět v nativní horní liště.

DU7

K aplikaci si také můžete doinstalovat spořič baterie, u kterého vývojáři slibují prodloužení výdrže na baterii až o 50 %. Toho je dosaženo s pomocí několika nastavení, jejichž přidaná hodnota však spočívá v tom, že vypnou více funkcí telefonu najednou. Pokud tedy chcete ušetřit energii, můžete buď ručně vypnout WiFi, vibrace, bluetooth, synchronizaci, nastavit si jas na minimum, dobu rozsvícení displeje, anebo udělat vše v jednom jediným dotykem.

Clean Master

Aplikace Clean Master funguje na velmi podobném principu jako ta předchozí. Mezi její výsady patří také ukončení procesů, vyčištění mezipaměti, správa aplikací a nebo například ochrana soukromí, kdy dojde k vymazání veškeré historie z vašich webových prohlížečů.

Skrze Clean Master můžete ze svého telefonu vymazat i soubory, které vývojáři vysledovali jako jedny z nejnáročnějších na paměť zařízení. Jedná se například o soubory z kecálka WhatsApp, nebo klasicky soubory uložené v mezipaměti zařízení. Stejně jako DU Speed Booster můžete jakýmsi placebo efektem snížit teplotu svého zařízení, dojde však pouze k ukončení všech aplikací.

Pokud pořizujete více fotek jedné scény, a poté vybíráte tu nejpovedenější, Clean Master zvládne vyhledat duplicitní obrázky a nabídne vám jejich smazání, aby došlo k uvolnění místa. Ne vždy však aplikace zvolí tu nejlepší fotografii, nicméně snaží se a často se i zadaří.

CM Speed Booster

Dalším z komplexních nástrojů pro správu vašeho telefonu je CM Speed Booster, jež je jakýmsi doplňkem Clean Masteru, lze jej však používat i samostatně. I ten nabízí v základu mnoho funkcí a je možné doinstalovat i další, které funkcionalitu rozšíří.

Poté, co aplikaci otevřete, se ihned spustí test telefonu. Po jeho skončení a optimalizaci se dozvíte další podrobnosti, jako je například teplota procesoru, množství uvolněného místa a další doporučení. Zajímavou přidanou hodnotou je možnost spustit fotoaparát ze zamčené obrazovky zatřesením telefonem.

Namísto widgetu nabízí CM Speed Booster pouze ikonku, přes kterou můžete s pomocí působivé animace „vyčistit“ a zrychlit váš telefon. Z ikonky totiž vyletí UFO, případně raketa, vysají všechny aplikace a odletí pryč. Pokud se nějaká z vašich nainstalovaných aplikací chová nestandardně a často se restartuje, nástroj vás o této skutečnosti informuje a doporučí řešení.

Battery Doctor

Z názvu samotné aplikace, která je z klávesnice vývojářů Clean Master, je jasné, že vám pomůže s prodloužením výdrže baterie.

Toho dosahuje také ukončením aplikací běžících na pozadí, vypnutím datových přenosů a zkrácením doby, po kterou zůstane displej rozsvícený. Battery Doctor dále sbírá statistiky nabíjení, a tak se můžete podívat, kdy jste telefon nabili do plné kapacity baterie, nebo kdy jste telefon přebíjeli. K tomu vám aplikace dá i pár tipů – doporučuje nenabíjet baterii déle, než 9 hodin a jednou za měsíc ji vybít pod 20 % a znovu nabít do maximální kapacity, což by mělo zajistit lepší výdrž.

Na poslední záložce si můžete také zkontrolovat, co vám saje energii nejvíce a aplikaci zde ukončit. Pokud samotný Doctor vyhodnotí, že se jedná o aplikaci vysoce náročnou na spotřebu baterie, doporučí vám ukončit aplikaci a v podstatě ji zakázat, což můžete i rovnou udělat. Poté se však zakázaná aplikace stane v podstatě zbytečnou, zvláště pokud se bude jednat o kecálka, jako je například Facebook Messenger. Po opětovném manuálním zapnutí, se samozřejmě její činnost obnoví a pro její ukončení bude nutné zopakovat postup uvedený výše.

‎Battery Dr. Pro
Cena: zdarma

Assistant for Android

Tento androidí asistent vám prozradí mnoho informací o vašem zařízení. Pokud vás zajímají údaje jako teplota procesoru, jeho využití, napětí, nebo třeba využití paměti RAM a rádi je máte na jednom místě, je tato aplikace přesně pro vás.

Kromě sledování těchto údajů můžete i zavřít aplikace, které nechcete, aby běžely na pozadí. Najdete zde také velmi rozsáhlý ovládací panel, který nabízí kromě klasických ovládacích prvků, jako je zapnutí/vypnutí WiFi, Bluetooth a podobně, i možnost odinstalovat několik aplikací najednou, přesunout je na SD kartu, nebo třeba využití správce souborů, či možnost zavřít některé aplikace ihned po startu systému.

U widgetů, které si můžete umístit na plochu, si můžete vybrat, zda chcete rychlý přístup ke košťátku a vymést aplikace z RAM paměti, nebo zda se vám spíše zamlouvá rychlý přístup k informacím o běžících aplikacích, nebo dalším možnostem čištění souborů.

Assistant for Android
Cena: zdarma

Používáte podobné aplikace i vy, nebo necháváte správu telefonu na samotném systému?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

7 komentářů

 1. Nic take ako aplikacia na zrychlenie telefonu neexistuje. Vo vacsine pripadov narobi este viac škod ako uzitku.

  Ak je naozaj telefon spomaleny, tak sa treba poohliadnut po custom ROM, pripadne zakazat systemove palikacie äod JB to android podporuje)

 2. 1) Čištění paměti RAM – NE! Z podstaty fungování Androidu je to ke škodě a ne k užitku
  2) Vypnutí datových přenosů – toto může pomoct k lepší výdrži, nicméně se to dá udělat jedním kliknutím na ikonku v liště
  Jediné, co by občas mohl uživatel potřebovat, je mazání cache – na to jsou jednoduché aplikace typu cache cleaner, čistič mezipaměti atd…
  Ale cache se dá také jednoduše vymazat z menu-nastavení-úložiště-data v paměti

  Výše uvedené aplikace bohužel v rukou nezkušených uživatelů nadělají více škody než užitku a pak se spousta těchto uživatelů diví, že jim nefunguje nějaký widget, messenger apod…

 3. SLOVovca (neregistrovaný)

  A přesně kvůli takovým aplikacím má Android pověst zalagovaného a pomalého systému.

 4. Jako sorry,ale on „David Preiss“ je asi neznalec a pise tady blbosti jak zasvinit system.Asi pouziva neco jineho a ne android!Tady mel byt maximalne Ccleaner nebo Avast cleanup a ne cinske kraviny pro BFU.A ani ti to snad nepouzivaji.

 5. petras (neregistrovaný)

  Když vám v Androidu vesele běží na pozadí fb,maps a další „nezytnosti“,které nepoužíváte nebo ste z nich odhlášení tak se vám ten android začne zasekávat a je pomalej jak šnek.

 6. Hey. We have urgent business to discuss, please add me on facebook and lests chat [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).