Domů » Recenze » Recenze Xiaomi Redmi Note 4: Povedený, ale opět bez kompletního LTE

Recenze Xiaomi Redmi Note 4: Povedený, ale opět bez kompletního LTE

Smartphone Xiaomi Redmi Note 3 spatřil světlo světa na konci loňského listopadu a při svém uvedení způsobil telefon poměrně velký rozruch. Za cenu kolem 5 000 korun totiž nabídnul velmi dobrou výbavu v čele s 5,5palcovým FullHD displejem, osmijádrovým čipsetem MediaTek Helio X10 a kovovým tělem. V podstatě jediným nedostatkem (i když velkým) byla absence některých českých LTE pásem.

Na konci léta se ovšem objevila evropská verze Redmi Note 3, která dostala plnou podporu českých LTE. Chvíli před představením evropské verze ovšem výrobce představil nástupce, který dostal označení Xiaomi Redmi Note 4.

xiaomimobile_bannerZa zapůjčení děkujeme internetovému obchodu XiaomiMobile.cz

Nízká cena zůstala zachována, výbava je ještě o kus lepší. Drobnou proměnou prošel i vzhled, kovová konstrukce však zůstala zachována. Má Xiaomi Redmi Note 4 vůbec nějaké nedostatky, nebo se jedná o takřka dokonalý kousek? To vám prozradí naše recenze.

Videorecenze

Xiaomi Redmi Note 4: Recenze

Obsah balení

Balení produktů Xaiomi byla vždy navrhována o ohledem na co nejnižší náklady. Výrobce svou filozofii drží i u modelu Redmi Note 4, který vám dorazí v malé krabičce. Kromě telefonu se uvnitř nachází pouze napájecí adaptér s odpojitelným kabelem microUSB, špendlík na vyjmutí slotu pro karty microSIM a microSD a samozřejmě uživatelská příručka.

img01

Někdo by mohl postrádat například sluchátka, ale většina uživatelů stejně vždy raději použije svá osvědčená, takže jejich absenci nepovažujeme za výrazný nedostatek.

Konstrukce a design: Kvalita vyšší třídy

Xiaomi Redmi Note 4 se se svými rozměry 151 × 76 × 8,4 mm a hmotností 175 gramů řadí mezi větší a těžší telefony. Přesto díky šikovné vychytávce v systému není problém ani s ovládáním jednou rukou. Stačí pouze prstem přejet přes senzorová tlačítka pod displejem doleva nebo doprava a celé prostředí se automaticky zmenší.

Základem konstrukce je kovový rámeček, na který navazují kovová záda. Ty mají matný povrch, na kterém nejsou viditelné otisky prstů a díky zaobleným bokům se telefon velmi dobře drží v ruce. Na horní straně zad zaujme asi nejvíce čočka hlavního 13megapixelového fotoaparátu doplněná o duální přisvětlovací LED. Pod fotoaparátem je umístěná kruhová čtečka otisků prstů, která vyniká svou rychlostí a přesností.

xiaomi_redmi_note_4_2

Čelní straně vévodí 5,5palcový displej s rozlišením FullHD (1920 × 1080 pixelů). Pod ním je umístěna tradiční trojice senzorových tlačítek, která jsou podsvícena. Na vrchu čelní strany nejdete mřížku reproduktoru, čelní selfie kameru a okénko se senzory. Celý předek kryje odolné sklo se zaoblenými hranami (2,5D sklo).

Pravý bok smartphonu je již tradičně domovem tlačítka Power a kolébky pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku se nachází kombinovaný slot na karty microSIM a nanoSIM nebo microSD. Na spodní hraně telefonu se nacházejí dvě mřížky. Reproduktor je umístěný pouze pod pravou z nich, levá je zde pouze kvůli symetričnosti a ukrývá také jeden z mikrofonů. Je škoda, že se výrobce rozhodl osadit tento model datovým konektorem micro USB. Mnohem raději bychom zde viděli USB typu C, které se začíná v poslední době poměrně hojně rozšiřovat.

img12

Zmínit se musíme ještě o horní hraně, kde kromě obligátního 3,5mm konektoru jack zaujme především okénko infraportu a druhý mikrofon. Po konstrukční stránce nemůžeme modelu Redmi Note 4 v podstatě nic vytknout. Kovové tělo zaručuje výbornou pevnost a dodává telefonu i pěkný vzhled. Na první pohled působí testovaný kousek rozhodně dražším dojmem, než ve skutečnosti stojí a svou kvalitou zpracování se může měřit i s high-endovými modely.

Displej: Vydařená podívaná

Displej, který zabírá přibližně 73 procent čelní strany nabízí úhlopříčku 5,5 palců a rozlišení FullHD (1080 × 1920 pixelů). Výsledná jemnost tak činí velmi slušných 401 ppi. Xiaomi zvolilo panel typu IPS, který je zárukou velmi dobrých pozorovacích úhlů a v tomto případě také věrného podání barev.

img08

Automatická regulace jasu reaguje možná trochu pomaleji, než je tomu u konkurence, pochválit musíme ale široký rozsah intenzity jasu. Problémy s čitelností tak nebudete mít ani během slunného dne, a naopak v noci nebude smartphone nadměrně zatěžovat vaše oči.

Hardware, zvuk a konektivita: A zase to LTE

Srdcem telefonu se stal čipset MediaTek Helio X20. Ten nabízí celkem 10 procesorových jader – 2 × Cortex A72 s taktem 2,1 GHz, 4 × Cortex A53 s taktem 1,85 GHz a 4 × Cortex A53 s takem 1,4 GHz. V našem případě měl čipset k dispozici 3 GB operační paměti, na trhu je ovšem k dostání také verze pouze se 2 GB. Grafický čip Mali-T880 MP4 si bez potíží poradí se všemi dnešními mobilními hrami.

 • AnTuTu benchmark: 85 116 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 14 566 bodů
 • Basemark OS II: 1 648 bodů

Z výsledků benchmarků je patrné, že Helio X20 rozhodně není žádné ořezávátko. V současné době se jedná o druhý nejvýkonnější čip z produkce MediaTeku (po Helio X25). Výkon se pohybuje zhruba na stejné úrovni jako je tomu u čipu Snapdragon 652 od Qualcommu. Špičkovému Snapdragonu 820 se však zatím žádný čip od MediaTeku nevyrovná.

Z dostupných 3 GB operační paměti zůstávala při běžném provozu volná zhruba třetina. Při prvním spuštění hlásil telefon volných 55,5 GB vnitřního úložiště z celkových 64 GB. Díky přítomnosti slotu pro paměťovou kartu si můžete navíc úložiště snadno rozšířit.

Hlavní reproduktor ukrytý pod mřížkou na spodní hraně smartphonu nabízí poměrně slušnou hlasitost. Horší už je to s kvalitou přednesu, který se řadí do běžného průměru. Kvalita sluchátkového výstupu je na tom o poznání lépe a řadí se k lehčímu nadprůměru.

Konektivita modelu Redmi Note 4 by se dala označit za perfektní nebýt jediné, ale zato podstatné chyby. Ano tušíte správně, problém se opět týká podpory LTE sítí. Konkrétně zde chybí podpora pásma na frekvenci 800 MHz, které využívají operátoři pro pokrytí venkova. S ostatními v česku používanými pásmy si telefon poradí bez problémů.

Doplnění: na českém trhu je již dostupná varianta s označením Global, u které nechybí kompletní podpora všech potřebných LTE pásem. Tato varianta je navíc dostupná i ve vybavenější verzi se 4 GB RAM a 64GB interní pamětí.

Testovaný kousek je vybavený dvoupásmovou WiFi, Bluetooth v4.2 a také infraportem, který můžete využít pro dálkové ovládání spotřebičů. Zamrzí chybějící podpora technologie NFC, která se začíná postupně prosazovat při bezkontaktním placení.

Baterie a výdrž: Dva dny s pomalým nabíjením

Za zvolený akumulátor si zaslouží Xiaomi pochvalu. Jeho kapacita je totiž velmi slušných 4100 mAh, což se příznivě podepisuje na celkové výdrži. Při běžném používání jsem k elektrické zásuvce zamířil většinou až druhý den večer. Naše kritika ovšem směřuje k dodávanému napájecímu adaptéru. Ten nabízí výstupní proud pouze 1 A, což je opravdu žalostně málo. Nabíjení z prázdného stavu do plna tak trhá více jak 3,5 hodiny. Pokud použijete jiný adaptér s vyšším výkonem, můžete čas zkrátit zhruba na polovinu.

Vyzkoušeli jsme tradičně i výdrž při přehrávání HD videa s nastavenou poloviční hlasitostí reproduktoru a také polovičním jasem displeje. Smartphone se vypnul až po 12 hodinách přehrávání, což je úctyhodný výsledek.

Systém a prostředí: Android změněný k nepoznání

Jestli je pro smartphony značky Xiaomi něco typické, potom je to rozhodně operační systém s grafickou nástavbou MIUI. Redmi Note 4 nám při prvním spuštění nabídl aktualizaci na novou verzi MIUI osmé generace. Základem je operační systém Android ve verzi 6.0 Marshmallow, který je ovšem změněný k nepoznání. Launcher řadí ikony jednotlivých aplikací přímo na plochy, samostatné menu zde nenajdete. Samozřejmostí je řazení jednotlivých zástupců do složek. Pokud by vám nevyhovovala výchozí podoba launcheru, můžete se jednoduše stáhnout některé z celé řady grafických témat.

V případě notifikační lišty se výrobce inspiroval pravděpodobně u Samsungu. Přepínače systémových funkcí jsou seřazeny v jedné řadě a můžete mezi nimi jednoduše listovat. Nabídka nastavení je také odlišná od čisté verze systému Android, ale změny se týkají především grafického zpracování. Po obsahové stránce zde najdete to, co u jiných telefonů.

Xiaomi bohužel stále ještě do svých smartphonů předinstalovává poměrně velké množství „bonusových“ aplikací. Ty jsou bohužel pro české zákazníky nevyužitelné, protože jsou většinou pouze v čínštině. Navíc na sebe tyto aplikace poměrně často upozorňují notifikacemi, které se dají naštěstí vypnout.

Lokalizace je zatím slabou stránkou systému. Pro model Redmi Note 4 totiž zatím není dostupná česká lokalizace, takže jedinou možností je angličtina. Ani anglická lokalizace ovšem není dokonalá a občas jsme se během testování setkali v systémových nabídkách s čínskými znaky. Redmi Note 4 je ovšem velmi zajímavý kousek, takže předpokládáme, že se brzy objeví lokalizovaná verze systému od české komunity uživatelů a vývojářů. Pokud se podaří vyladit všechny nedostatky současné verze, bude se jednat o svižný a pěkný systém.

Aktualizováno: Pro Redmi Note 4 už je k dispozici kompletně přeložená MIUI ROM, která výše popsanými neduhy netrpí :-)

Fotoaparát a záznam videa: Jen průměr

Fotoaparát umístěný na zádech přístroje nabízí maximální rozlišení 13 megapixelů a je doplněný o dvojici přesvětlujících LED. Stejnou výbavu nabízí také nedávno testovaný Redmi Note Pro, který dostal do výbavy ještě jeden snímač pro záznam rozdílné hloubky ostrosti.

xiaomi_redmi_note_4_4

Aplikace fotoaparátu má velmi jednoduché ovládání, ale přesto obsahuje pěknou porci snímacích režimů. Tím nejzajímavějším je manuální režim, kde si můžete ovšem ručně upravit pouze hodnotu citlivosti ISO a vyvážení bílé, což je škoda. Pokud by byl přítomen plnohodnotný manuální režim, mohli by zkušenější uživatelé z telefonu dostat ještě o něco kvalitnější snímky.

Celkové kvalita výsledných fotografií není špatná, ale ani nenadchne. Dobré je barevné podání a nízká hladina šumu, horší je to s dynamickým rozsahem a také s vykreslením detail. Ty totiž u většiny pořízených snímků splývají, a to i za slušných světelných podmínek. S ubývajícím světlem kvalita snímků klesá a u fotografií pořízených ve tmě se již naplno projevuje šum.

Redmi Note 4 podporuje samozřejmě i záznam videí, a to v maximálním rozlišení FullHD, tedy 1920 × 1080 pixelů. Neoslní ani frekvenci snímání, která je v dobrých světelných podmínkách pouze 30 snímků za sekundu. V šeru nebo ve tmě se snímkovací frekvence sníží a výsledná pořízená videa se stanou v podstatně nepoužitelnými.

Xiaomi Redmi Note 4: Camera demo

Pořízená videa trpí stejnými problémy jako fotografie – nelíbilo se nám především horší vykreslení detailů. Při horších světelných podmínkách se kromě snížení frekvence snímání výrazně objevuje také šum. Telefon je vybaven elektronickou stabilizací obrazu. Ta ve většina případů funguje až překvapivě dobře, ale v horších světelných podmínkách může zlobit. Celkově je se tak fotoaparát řadí mezi průměr. Za dobrých světelných podmínek podává slušné výsledky, ale rozhodně se nejedná o nic překvapujícího. V tomto ohledu si mohl dát výrobce záležet o něco více.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Redmi Note 4 je velmi vydařený telefon, který zcela jistě naváže na prodejní úspěchy svého předchůdce. Líbilo se nám prvotřídní dílenské zpracování, vysoký výkon, povedený displej, výborná výdrž a rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů.

Zklamáním byla (opět) neúplná podpora českých LTE pásem, pomalé nabíjení a také nelokalizovaný operační systém. Novinka se na českém trhu prodává zhruba kolem 7 000 korun, což je odpovídající částka. Rep

Zhruba o tisícovku levněji se prodává konkurenční Honor 7 Lite (recenze). Ten nabízí nižší výkon, srovnatelný fotoaparát i rychlost nabíjení, ale přidává navrch odladěný operační systém, povedený displej a také výbornou výdrž.

Velmi zajímavým konkurentem může být také Nexus 5X (recenze) z produkce LG. Jeho hlavními zbraněmi je především odladěná čistá verze systému Android, kvalitní fotoaparát, rychlé nabíjení a dobré zpracování. Xiaomi tohoto jihokorejského konkurenta převálcuje ve výdrži a nemalou výhodou je také slot pro paměťovou kartu.

Doplnění: na českém trhu je již dostupná varianta s označením Global, u které nechybí kompletní podpora všech potřebných LTE pásem. Tato varianta je navíc dostupná i ve vybavenější verzi se 4 GB RAM a 64GB interní pamětí.

Xiaomi Redmi Note 4 má rozhodně co nabídnout. Pokud překousnete chybějící LTE na frekvenci 800 MHz, nelokalizovaný systém a pouze průměrný fotoaparát, dostanete za své peníze opravdu povedený smartphone.

Xiaomi Redmi Note 4

7.9

design a zpracování

8.3/10

výkon a optimalizace

8.5/10

hardwarová výbava

7.5/10

kvalita fotografií a videa

6.3/10

výdrž baterie

8.7/10

Klady (+)

 • kvalitní zpracování
 • dostatečný výkon
 • svižný systém
 • výborná výdrž
 • přijatelná cena

Zápory (–)

 • chybí LTE pásmo 800 MHz (doplněno: Global verze už toto pásmo podporuje)
 • dlouhá doba nabíjení
 • průměrná kvalita fotografií

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

18 komentářů

 1. Na ceske ROMky je tu miuios.cz, clovek s koupi techhle cinskych kramu musi pocitat s trochou pocatecniho tuneni vymenou za lepsi cenu…ja kdyz jsem kupoval Redmi Note 2ku, tak mi prisel s nejakou EU ROMkou, ktera ani nebyla urcena pro ten telefon, kazdych 10 vterin telefon hlasil, ze aplikace Phone prestala pracovat, takze to nedetekovalo ani SIMku, nedalo se s tim delat prakticky nic jineho, nez preflashovat spravnou ROMku…

  Osobne preferuju radsi vetsi baterku, nez rychle nabijeni (samozrejme oboji naraz je lepsi…=), i kdyz ma clovek rychle nabijeni, tak pak nekam jede a zapomene si „tu spravnou nabijecku“ a stejne pak nabiji vypujcenou 1A nabijeckou, bezdratem, nebo kabelem z PC, takze se veskere vyhody ztraci…2ku nabijim kazdy vecer a nikdy se mi nestalo, ze by se vybila…kdyz se snazim, tak vydrzi cely vikend a to ma jen 3000mAh, tady ta 4ka ma 4000mAh…

  Predpokladam, ze jde taky o hybrid SIM model. Ja jsem se na cinske telefony puvodne zacal divat hlavne protoze u nas byl mizerny vyber DualSIMu, ale od doby, co vsichni objevili ty hybridni supliky, tak je vyber plnohodnotnych Dual SIMu jeste horsi. Navic s tim modernim typem supliku, u ktereho si bez spendliku ani neskrtnete…a to se mi stane pokazde, kdyz to nahodou potrebuju…
  Mam 64GB MicroSD kartu a je proste neefektivni kupovat kazdy rok nebo dva 128GB top mobil a pak se ho zase zbavit…to si radsi koupim takovyhle levny kram s 32GB a vsechny sve data budu mit na SD karte, kterou pak vymenim…

  Dela jeste nejaka znacky plnohodnotne DualSIMy?

  • Microsoft.
   Ale ak si závislý na Androide tak samozrejme nie.

  • No, popravde jsem o tom kdysi premyslel…ty dlazdice se mi az tak nehnusi…=) Ale asi z praktickeho hlediska, kdy je cela rodina na Androidu a pracovni mam iPhone, nebudu do toho cpat jeste MS, to bych se z toho asi uz opravdu zcvoknul…

  • MS zadne telefony nevyrabi. A kupovat dnes vyprodejovou Lumii je naproste blaznovstvi.

  • Redmi 3s 3/32GB Global s ceskymi lte, oficialni ROM s podporou OTA, cestina, funguje naprosto spolehlive, nic nebylo potreba falshovat.

  • Jo, asi zalezi odkud a kdy jsi to kupoval…jak pisu, ja jsem zvolil lepsi cenu, koupil jsem z cinskeho shopu a musel jsem si to dobastlit…je jedine dobre, ze existuji prodejci, u kterych pak uz nemusis nic resit (ale tim taky roste cena, ja jsem kupoval kdyz to byla naprosta novinka a ceny v ceskych shopech me odradily, do 2 mesicu pak klesly o tretinu…)

  • Mam stejnou zkusenost jako Mirek. Koupil bych 2 ks Xiaomi 3S 3GB/32GB Global v Singapurujako darky pro sve blizke s oficialni ROM, po spusteni ota update na nejnovejsi miui. Oba slapou nadherne. A to nejlepsi? Cena 3200 Kc.

  • Oprava…koupil jsem…

  • Muzes doporucit prodejce? Mozna to budur resit jako darek k narozeninam na Unor…

  • Ja kupoval na lazada.sg – neco jako asijsky amazon, konkretne u tohoto prodejce:
   [odkaz]
   Ale obavam se, ze do Evropy nedorucuji, pouze v Singapuru.

 2. bože další nedodělek .. vono někoho ještě baví flešovat mobil? .. ach jo :-(

 3. Lukáš vejmelka

  Dobrý den je mobil od základu rootnuty?

 4. Mám GLOBAL verzi Note 4 s 3GB RAM a naprostá spokojenost. MIUI vidím poprvé v životě, coby bývalý majitel iPhonu jsem z této úpravy systému rozhodně nadšen. Je to rychlé, neseká se to, flat design se mi velmi líbí. Teprve nyní nechápu, jak jsem mohl fungovat na Samsungu, než jsem objevil toto… Za 4,5tis velký palec nahoru ;-)

 5. Monika Uherkova

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jaký typ tvrzeného skla jste použili na tento typ telefonu.Ten co mám bohužel nezabírá celý displej.Muzete mi poradit předem dekuji.Monika

 6. Dobrý den.
  Minulý tÝden jsem koupil v CZC Xiaomi Redmi Note 4 4GB / 64GB paměti s
  Android 7.0 NRD90M (Nougat)
  verze MIUI Global 9.2.1.0 (NCFMIEK)
  úroveň záplat 2017-12-05.

  Protože se mi funkčně líbil, koupil jsem do rodiny v CZC druhý, ale k mému údivu je v něm
  Android 6.0.1 MMB29M (Marshmallow)
  verze MIUI Global 9.2.10.0 (MCFMI)
  úroveň záplat 2017-05-01.

  Existuje možnost aktualizace na verzi 7?

  • Tak si sám odpovídám:
   Po delším hledání v systémových nastaveních jsem nalezl „Aktualizace systémových aplikací“ a v nich pak aqktualizaci systému. No a po delší práci se systém aktualizoval a po restartu se objevil žádaný Nouget! Jen pár ikonek je na jiných místech, ale to už je maličkost.

 7. Po aktualizaci telefonu mám problém s wifi připojením, stále píše že wifi je připojeno, ale není to pravda, nemá s tím někdo stejný problém, nebo poraďte co s tím, hledal jsem v nastavení a nikde nic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).