Domů » Recenze » Recenze Honor 7 Lite: Levnější, než by se mohlo zdát

Recenze Honor 7 Lite: Levnější, než by se mohlo zdát

Zhruba před šesti měsíci na český trh zavítal povedený Honor 7 (recenze), na kterou nyní navazuje levnější a hardwarově odlehčená verze s přídomkem Lite. Ta na svého většího sourozence pochopitelně v některých ohledech strádá, pohled na specifikace však neodhaluje žádné zásadní nedostatky a cena 5 990 Kč je také více než sympatická.

Abychom byli konkrétnější, za své peníze dostanete například 5,2palcový Full HD displej, osmijádrový procesor Kirin 650 a 16GB interní paměť. Ještě nedávno byly obdobné údaje záležitostí telefonů s pěticifernou cenovkou a Honor tak opět vsází na velmi zajímavý poměr ceny a výkonu.

Na papíře jde tedy o velice sympatickou nabídku a výrobce nás již několikrát přesvědčil, že tomu tak bývá i ve skutečnosti. Platí to ale i v případě modelu 7 Lite? Abychom to zjistili, podrobili jsme jej redakčnímu testu.

Obsah balení

U obsahu balení nečekejte žádné zázraky. V dvoudílné modré krabičce se totiž mimo samotný telefon nachází pouze nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem v bílém provedení, stručný návod a záruční list. Žádná sluchátka, žádná fólie na displej, nic takového se nekoná. Na druhou stranu, s ohledem k ceně jsme ochotni nad tímto přimhouřit oko. Posuňme se tedy dále.

Konstrukce a design: Více plastu, než přiznává

Honor 7 Lite se snaží působit na obrázcích velice hodnotně a ani v reálu úplně neselhává. Výrobce zvolil poměrně netradiční řešení, kdy rám telefonu je plastový a zadní kryt kovový. Obvykle to bývá spíše naopak, není to však ničemu na překážku. Konstrukce působí vskutku bytelně a telefon má určitě potenciál vydržet i nějaký ten pád, ačkoliv zkoušet to samozřejmě nedoporučujeme.

Částečně za tento dojem může i hmotnost, která činí 156 gramů a v kapse tak zařízení rozhodně ucítíte. Rozměry 147,1 × 73,8 × 8,3 mm telefon také neřadí mezi ty nejkompaktnější a ovládání jednou rukou není vzhledem k 5,2palcovému displeji vždy možné (ač je přítomen speciální režim, který zmenší obraz a tento úkon usnadní), avšak z ergonomického hlediska jinak výrobce odvedl dobrou práci. Smartphone z ruky nevykluzuje, úchop je jistý a umístění ovládacích prvků na pravý bok vyhovující.

Po stránce designu Honor 7 Lite odkazuje na svého většího sourozence a ačkoliv se nejedná zrovna o nejkreativnější počin roku, zařízení působí elegantně a ani v námi testované zlaté variantě nepůsobil nějak lacině, jako tomu někdy u telefonů v tomto provedení bývá. Zadní kryt z broušeného kovu dodává na dojmu luxusu a potěší také fakt, že na těle neulpívají otisky prstů.

Když už jsme se dostali k nim, nelze samozřejmě opomenout jejich čtečku pro Honor tradičně umístěnou na zadní straně pod fotoaparátem. To s sebou samozřejmě nese klasický nedostatek, kdy při položení na stůl musíte telefon pro odemčení nejprve zvednout, naopak při vytahování z kapsy se ale po chvilce naučíte přístroj odemknout ještě předtím, než se podíváte na obrazovku. K samotné funkčnosti čtečky nemáme výhrad, nastavení je jednoduché, reaguje přesně a rychle.

Displej: Ve své třídě pěkná podívaná

Jedním z lákadel Honoru 7 Lite je v dané cenové kategorii rozhodně Full HD rozlišení displeje, jehož úhlopříčka činí 5,2 palce. Z toho vyplývající jemnost 424 pixelů na palec má za následek jemný a ostrý obraz, kde jednotlivé pixely nemáte šanci rozpoznat. Jen škoda nepatrně mdlejšího barevného podání; nejde ale o nic strašného a stále patří ve své kategorii k nadprůměru.

img13

S tím souvisí maximální hodnota jasu, která je poněkud nižší a poznáte to především při používání za slunečného počasí. Nejedná se o nic tragického, k dokonalosti tu ale kousek chybí. Co se týče automatické regulace jasu, má místy tendence trochu šetřit, většinu času ale funguje spolehlivě.

Hardware, zvuk a konektivita: Stačí na vše

Honor 7 Lite je osazen procesorem Kirin 650, který nabídne čtyři jádra na frekvenci 2 GHz a čtyři 1,7GHz. Doplňuje jej 2GB operační paměť a o nedostatek výkonu se tak rozhodně nemusíte bát. Tato kombinace stačí jak na plynulý běh systému, tak i na náročnější hry a procesy. To ostatně dokazují i výsledky benchmarků:

 • AnTuTu: 53 021 bodů
 • Basemark OS II: 1 272 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 11 430 bodů

Pro uživatelská data je připraveno 16GB úložiště, z něhož je k dispozici necelých 8GB. To je důsledek několika předinstalovaných her od Gameloftu, jejich odinstalací však nějaké místo můžete uvolnit hned po prvním spuštění. Nechybí možnost paměť rozšířit až o 128 GB prostřednictvím paměťových karet, ovšem pouze tehdy, když používáte jen jednu SIM. Kvůli hybridnímu slotu totiž používání druhé SIM znamená nemožnost paměťovou kartu vložit.

Spodní hrana telefonu vzbuzuje dojem, že jsou přítomny stereo reproduktory, ve skutečnosti se však reproduktor nachází pouze pod pravou z nich. Dokáže vyvinout dostatečnou hlasitost k tomu, abyste nepřeslechli vyzvánění, jeho kvalita je však průměrná a pro poslech se nehodí. Zvukový výstup do sluchátek nijak nevybočuje ze standardu, většině uživatelů tak bude zcela vyhovovat. Chválíme za hlasité sluchátko, díky němuž si zatelefonujete i v hlučnějším prostředí.

Tip: Kompletní specifikace včetně srovnávače parametrů najdete v našem katalogu

Po stránce konektivity Honor 7 Lite nijak zásadně nestrádá. K dispozici je samozřejmě WiFi a Bluetooth 4.0, výborně funguje také GPS, která se rychle zorientuje i v hustěji zastavěných oblastech. Samozřejmostí se stává LTE, u nějž nechybí žádná z v České republice používaných frekvencí. Snad jediné, co byste mohli postrádat, je tradičně NFC.

Baterie a výdrž: Pomalu se nabíjí, pomalu se vybíjí

Telefon dostal do vínku uživatelsky nevyměnitelný 3000mAh akumulátor a i v otázce výdrže následuje své předchůdce, jelikož rozhodně patří do nadprůměru. Sám výrobce se chlubí tím, že se Honor 7 Lite bez nabíječky obejde při náročném používání den a půl, my jsme se při vcelku solidním vytížení dostali i na dva. V každém případě platí, že pokud nebudete nepřetržitě hrát hry, nehrozí, že by s vámi telefon nevydržel celý náročný den.

Nechybí samozřejmě ultra úsporný režim, jenž vás může zachránit tehdy, kdy máte pár procent a elektrická energie není na dosah. Jen si budete muset vystačit s telefonováním a zprávami.

Podpora rychlonabíjení se nekoná a tak se na poloviční kapacitu budete dostávat asi hodinu a dvacet minut, do plna se poté telefon nabije za téměř tři hodiny. Budiž alespoň nadprůměrná výdrž kompenzací. Naopak v testu přehrávání HD videa s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek smartphone nezklamal a vydržel 7 hodin a 40 minut.

Operační systém: Marshmallow doplněný o vychytávky

Výrobce se poučil ze svých chyb a zařízení uvádí na trh s aktuální verzí Androidu, 6.0 Marshmallow. Ta je samozřejmě značně pozměněna nadstavbou Emotion UI 4.1 a ačkoliv příznivcům čistého Androidu radost opravdu neudělá, můžeme ji jinak označit jako jednu z těch povedenějších.

Android 6.0 přináší lepší správu oprávnění aplikací a u Honoru si můžete být jisti, že žádná z nich nebude využívat něco, co by neměla. Při instalaci více aplikací po prvním spuštění je to sice trochu otravné, rozhodně však není od věci mít nad přístrojem kontrolu. Zařízení vás kromě toho také informuje, pokud nějaká aplikace spotřebovává energii na pozadí.

Zajímavou funkcí je také možnost využívat čtečku otisků prstů i jinými způsoby. Podržením tak můžete například pořídit fotografii či vypnout budík, přejetím shora dolů poté stáhnout notifikační lištu. To je velice praktické, protože při držení v jedné ruce tento krok jindy vyžaduje pokročilou „prstovou akrobacii.“ Té zabraňuje také režim pro držení v jedné ruce, který aktivujete přejetím po navigačním panelu a celé okno s obsahem se zmenší.

Software se povedl i z hlediska optimalizace. Systém reaguje zcela bleskově, stabilita aplikací je příkladná a ani při náročnějších úkonech se nesetkáte s žádným zásadním zpomalením. Zajímavostí je krokoměr který od spuštění běží v notifikační liště a počítá i vzdálenost. Jeho výsledky jsou poměrně přesné a určitě není od věci si tyto údaje občas vzít k srdci. Sečteno podtrženo můžeme říct, že v oblasti softwaru výrobce odvedl velmi dobrou práci a nenacházíme zde žádné nedostatky.

Fotoaparát a nahrávání videa

Honor 7 Lite nabídne 13Mpx fotoaparát s možností natáčet video ve Full HD rozlišení při 30 fps. Bohužel, kvalita snímků spadá spíše do průměru. To je způsobeno především horším vykreslováním detailů a patrným šumem, který výrazně roste se zhoršením světelných podmínek. Podání barev je naopak velice obstojné a s trochou snahy lze vykouzlit velmi dobře vypadající makro snímky.

img11

Na podobné neduhy doplácí i video, které se opět potýká s místy horší ostrostí a slabšími detaily. Ani nahrávaný zvuk původ v mobilním telefonu nezastře, avšak nejde o nic, co by se vymykalo standardu. Celkově tak výkon naprosto postačí pro snímky na sociální sítě, na dovolenou si ale raději vezměte i fotoaparát. Tedy pokud ji již celou nezaznamenáváte prostřednictvím selfies, protože zde naopak přední 8Mpx snímač rozhodně patří k tomu lepšímu, co je k dostání.

Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde.

Aplikace fotoaparátu působí na první pohled velmi stroze, její možnosti jsou však široké. Zmiňme na tomto místě praktickou funkci, kdy dvojí stisknutí tlačítka pro snížení hlasitosti pořídí ze zamčené obrazovky snímek, což se v náhlých situacích může hodit. Kreativní duše potěší nabídka devíti barevných filtrů, stejně tak ocení panoramatický režim či mód pro focení jídla.

Ačkoliv schopnosti fotoaparátu nejsou kdovíjaké, oceňujeme přítomnost manuálního režimu, který umožní regulovat čas závěrky a ručně ostřit. Potenciál telefonu to výrazně rozšiřuje a přinejmenším to pomůže při vytváření makro snímků, s nimiž si zařízení poradí dobře. Trochu amatérskou chybou je ale fakt, že tato podrobná nastavení neumí být orientována na šířku.

Honor 7 Lite: Camera demo

Závěrečné hodnocení

Značka Honor opět dokazuje, že rčení „za málo peněz hodně muziky“ je jí vlastní. Šest tisíc korun vám v tomto případě postačí na velmi dobře zpracovaný smartphone se solidním displejem, ve své třídě výkonným hardwarem a propracovaným plynulým softwarem. Chválíme také za výtečnou výdrž baterie, ačkoliv nabíjení zabere déle času, než je dnes běžné a je škoda, že na rychlonabíjení se zde zapomnělo. Snad jediné větší zklamání shledáváme ve fotoaparátu, který není vyloženě špatný, ale dosahuje nanejvýše průměru.

Až na ten se však nebudete potýkat s žádným kompromisním řešením a ve všem ostatním je smartphone plně dostačující i pro náročnější uživatele. Naopak třeba čtečka otisků prstů rozhodně není v dané cenové kategorii standardem, její funkčnost je nicméně bezchybná.

Výrobce zde tak trochu vytváří konkurenci pro Huawei P9 Lite (recenze), jenž za příplatek 1500 Kč nenabízí v podstatě nic navíc, snad kromě NFC. I pokud tak operujete s větším rozpočtem, než je šest tisíc, zamyslete se nad tím, jestli vám Honor 7 Lite nebude stačit. Pravděpodobnost, že ano, je totiž vysoká.

Honor 7 Lite

7.2

Design a zpracování

7.2/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

6.9/10

Kvalita fotografií a videa

5.6/10

Výdrž baterie

8.8/10

Klady (+)

 • skvělý poměr cena/výkon
 • povedený displej
 • nadprůměrná výdrž baterie
 • svižný Android 6.0

Zápory (–)

 • průměrný fotoaparát
 • pomalé nabíjení
 • absence NFC

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

19 komentářů

 1. Xoo (neregistrovaný)

  Měl jsem ho k porovnání vedle iPhone 6S a displej je TOP, plynulý systém, perfektní odezva, dokonce nepůsobí tak hrozně plastovým dojmem. Za ty prachy je to pěkný, čtečka otisků je rychlejší než u iPhone 6S, kdo by si tak připlácel dalších 11000 za iPhone 16GB, který má akorát rychlejší SoC, trochu lepší foťák a nemožnost rozšíření kapacity vnitřní paměti. ac wifi chybí? Nejlepší volba je stejně OnePlus3… :)

  Na těhle levných androidech je krásně vidět úpadek iOS a špatná optimalizace, kdy 6S s trojnásobně výkonným SoC je v mnoha činnostech pomalejší…

 2. Bohdana (neregistrovaný)

  Uvažuji nad tímhle telefonem, případně s příplatkem nad Nexusem 5x. Co má Tenhle Honor co Nexus nemá ? K Nexusu mě táhne lepší foťák než má Honor.

  • Zprasený OS.

  • Xoo (neregistrovaný)

   Kdy na to HuhŇavej naportoval iOS?

  • Nexus foti vyborne hlavne za horsich svetelnych podmienok. A hlavne ma cisty android a stale aktualny. Tento Hujahéj je vyborny telefon ale odporucam priplatit a kupit Nexus. Ja som to tak spravil tiez. Kolega ma Honor 7 a je velmi spokojny ani mne neprisiel vobec zly. Nexus je ale rychlostou, odozvou a aktualizaciami systemu stale o krok dalej.

 3. IceLuke (neregistrovaný)

  Podle Antutu mi prijde, ze Kirin 650 je vykonejsi nez Kirin 930/935. Je tomu opravdu tak nebo jen Antutu nyni testuje chipsety podle jine metodiky? Podle Antutu je totiz Kirin 650 ve vsech kategoriich lepsi nez lonsky chipset vyssi rady…

  • Xoo (neregistrovaný)

   AnTuTu ignoruj mění metodiku s každou druhou aktualizací, porovnávej hodnoty Geekbench MultiCore, to je podstatný, pokud tě zajímá herní výkon, tak 3Dmark.

  • Nicméně realněji (pokud to není oxymorón:-) ) poukazuje na výkon stroje jako celku, málo koho zajímají okrajové scénáře tipu „SETI“ apod. až obskurní (min z pohledu mobilu) scénáře, na to jsou spíše pracovní stanice než mobily.

  • Xoo (neregistrovaný)

   Zrovna AnTuTu od v6.0 výkon „stroje jako celku“ už vůbec nehodnotí, dřív se dalo AnTuTu omezené využít v rámci jedné platformy, dnes už je to jen opička, která kaká čísílka podle toho jako má náladu.

   Ten rozptyl hodnocení u jednoho kusu přístroje je ve ve verzi 6.x tak vysoký, že s trochou snahy lze ovlivnit velice snadno výsledek měření klidně o 20000 bodů.

   To se Geekbench nebo 3Dmark nestane, ty měří poctivě né pocitově.

   Proto taky Samsung tak rád falšuje a přikrášluje AnTuTu benchmark, je to hrozne snadný, má nízkou vypovídací hodnotu… ale hlupáci na to slyší.

  • @Xoo: Ale nepovídej, Geekbench multicore? To by ty 3., 4. a další jádra musely v reálu taky něco dělat. Single Core operace hrají prim v 90% činnosti. Skutečný reálný výkon ti ukáže test jako např. tento: [odkaz]

  • jmenopriezvisko

   SingleCore výkon nemá žádnou váhu, kdyby ano vyráběly by se SingleCore SoC ne MultiCore.

   U většiny OctaCore SoC v okamžiku kdy telefon není v deepsleep a je používán jede trvale QuadCore a druhý QuadCore cluster se připojuje podle potřeby, na plno jede nejčastěji při hraní.

   U HexaCore je to stejný, jen má pouze dvě výkonná jádra.

   Kdyby to bylo tak jak ty píšeš, to by na tom byl iPhone hodně špatně, kdyby v 90% činnostech využíval pouze dvě grafická jádra ze šesti, nedejbože iPad Pro kdyby používal jen dvě jádra z dvanácti, proč by tam těch zbylých deset cores implementovali?

   SibgleCore hraje prim jen u několika málo starých aplikací na x86 platformě.

   U ARM hodnota SingleCore má na výkon stejnou váhu asi jako latence paměti.

  • Tedy vy tomu tématu (ne JP23) dáváte strašně prd… Zkuste spíše server o vaření nebo zahradničení.

  • jmenopriezvisko

   uni

   „stále jen ty samé žvásty mimo realitu“

   Žvásty s ultrarychlém vnitřním úložišti, které je údajně lepší při kapacitě 16GB než UFS 64GB tu plodíš neustále TY.

   Běžnému uživateli se jeví jedno, jestli úložiště pracuje rychlostí 100MB/s nebo 120MB/s nehledě na to, že rychle NVME úložiště disponují pouze 64GB a 128GB varianty iPhone 6S Plus, takže většina uživatelů iPhone má stejně hrozně pomalé úložiště tvojí logikou jako ostatní uživatelé androidů, protože 6S Plus zrovna Apple moc neprodává.

   Ještě tu pravidelně plodíš nepravdivé slinty o důležitosti SingleCore SoC, přestože víš, že to je nejméně podstatný parametr, podobně jako latence pamětí, kterou má mmj iPhone jednu z nejhorších, protože osazuje levné DDR čipy podobně jako levné IPS panely, v tom objemu výroby jsou to stovky milionů USD o které Apple ojebe své zákazníky a chytí je na vařenou nudli tak jako JP23. :-)

   Mimo realitu je když uni říká, že je lepší mít pomalejší 16 GB úložiště v základní verzi iPhone, než rychlejší UFS 64GB v OnePlus3.

   Nebo když uni onanuje nad obyčejnými HD panely v iPhone 6S.

   Nebo když uni onanuje nad SingleCore výkonem SoC A9, který je ve skutečnosti včetně GPU OctaCore a svého výkonu dosahuje právě díky vyššímu počtu grafických jader v kombinaci s ultra nízkým rozlišením nejvíce prodávaných iPhonů 6S a SE.

  • jmenopriezvisko: Jako pindy si tu ploď jak chceš, je mi to fakt jedno (ačkoli mě tady vadí, že můžeš mást ostatní méně pozorné), ale dost si vyprošuju vkládání těch pindů do mých úst, díky! (naopak pindy že mám xyz entit je mi opět úplně jedno).

  • jmenopriezvisko

   uni
   Přesně tyhle hlody tady s železnou pravidelností plodíš, tak se nestyď a přihlaš se je svým žvástům o tom, že 16GB iPhone 6S má nejrychlejší vnitřní úložiště, i když se do ní rychlé NVME vůbec neosazuje…

   Nebo hlody o „důležitosti“ SingleCore, které jsou v hrubém rozporu s realitou ve většině případů i na x86, ne jen ARM, kde SingleCore nehraje žádnou roli…

 4. Marduch (neregistrovaný)

  Ty fotky jsou dělaný večer? Protože kdyby nebyly tak tmavý, tak mi přijdou celkem fajn.

 5. Jiří lukáš

  Má svoje mouchy, co mně osobně mrzí jsou miniatury kontaktů při vytáčení a příjmu hovorů, malé kolečko s fotkou na tak velkém display působí celkem groteskně, se srovnáním samsungu s3, s4 kdy je obrázek velký a i pro slaběji vidící uživatele zřetelný, další věc je absence ac wi-fi což považuji za dost velký nedostatek. Nemám ho dlouho, takže víc zádrhelů jsem zatím nenašel.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).