TOPlist

Recenze Xiaomi 13: vlajka, která padne do ruky

xiaomi 13 recenze2
  • Xiaomi 13 je zbrusu nová vlajková loď aktuálně nejúspěšnějšího čínského výrobce
  • Nabízí ideální rozměry, nádherný displej a pořádnou porci výkonu díky novému Snapdragonu
  • Novinka vyjde v základní verzi 8/256 GB na 23 499 Kč včetně DPH

Vloni Xiaomi nasedlo na novou taktiku, kdy základní model vlajkové číselné řady přichází v kompaktnějším provedení, zatímco Pro už je standardně velký. Výbavou samozřejmě excelují oba velmi podobně. Platilo to vloni u Xiaomi 12 a stejně tak i letos s modelovou řadou Xiaomi 13. Jak se vydařil základní model a půjde o ideální telefon pro odpůrce „přerostlých pádel“?

Xiaomi 13 vstupuje do předprodeje již zítra 27. února, který poběží až do 12. března. Při nákupu v předprodeji zákazník získá slevu 1 500 Kč a dárek v podobě kapesní tiskárny Xiaomi Instant Photo Printer 1S v hodnotě 3 499 Kč.

Cena základní verze Xiaomi 13 je 23 499 Kč včetně DPH – s úvodní předprodejovou slevou tedy 21 999 Kč včetně DPH. Smartphone je na českém trhu k mání v bílém, černém a světle zeleném provedení. Poslední zmíněnou variantu máme na test i my.

Obsah balení

Xiaomi zřejmě neshledává smysl v revolučně plochých a hodně odlehčených prodejních baleních. Xiaomi 13 k vám dorazí v bílé krabičce, která se v letech skoro nemění. Z nápisů na čelní straně a na boku se dozvíte, že čínský gigant spolupracuje s firmou Leica a také s Googlem.

Uvnitř je pak vše v pořádku: najdete zde telefon, průhledný plastový kryt, sponku na SIM slot, bílý metrový USB-A / USB-C kabel a také plnohodnotný nabíjecí adaptér s výkonem až 67 W. Poznamenám ještě, že na displeji byla z výroby nalepena ochranná fólie.

Design, který padne do ruky

Smartphone jménem Xiaomi 13 ihned po vybalení z krabičky působí sympatickým dojmem. Můžou za to hlavně jeho ne malé, ale určitě ne přerostlé rozměry. Na výšku dosahuje 152,8 milimetru, na šířku 71,5 milimetru a v pase je tlustý 8 milimetrů. S mýma velkýma rukama jsem mohl zhruba 85–90 % displeje ovládat pohodlně jednoruč – a to se dnes už moc často nevidí.

xiaomi 13 recenze obr 02
Není to drobek, ale ani přerostlé pádlo – majitelům větších dlaní bude do ruky pasovat pěkně

Výbornou službu odvádí i hranaté boky. Xiaomi se nikdy netajilo inspirací u Applu, a těžko by ji zakrýval i testovaný přístroj. Díky hranatému designu se příjemně drží v ruce: prsty při držení uspokojivě dopadnou na plochý bok, spodní roh však neřeže do dlaně. Ovládací prvky – vypínací tlačítko a kolébka pro regulaci hlasitosti – jsou na pravé straně výborně dostupné.

Celé zařízení je zhotoveno z hliníkového monolitu a svou pevností se vyrovná iPhonům. Nabízí dokonce i zvýšenou odolnost proti prachu a vodě dle certifikace IP68. Boky má lesklé, na zádech najdeme sklo, rovněž s lesklou povrchovou úpravou. Dominantou je velký černý fotomodul, který rozdělují dvě vodící čáry a nachází se v něm trio fotoaparátů. Ten lehce vystupuje a mobil se kvůli němu na rovné ploše kolíbá.

xiaomi 13 recenze obr 10
Fotoaparát vystupuje zhruba o 2 milimetry

O tlačítkách na pravém boku již řeč byla. Protilehlá strana je holá. Nahoře jsou mikrofony a infraport. Dolní strana je nejbohatší: slot pro dvě nanoSIM karty, USB-C port a reproduktor. Chybí 3,5mm audiojack a taktéž slot na paměťovou kartu.

xiaomi 13 recenze obr 09
Slot je duální, paměťové karty ale nepodporuje

Když už je řeč o stereo reproduktoru, ten zaslouží pochvalu. Oficiálně se o zvuk již nestará společnost Harman Kardon, ale určitě byste to netipovali. Kvalita reprodukce je na vysoké úrovni, hudba zní čistě, pronikavě a dostatečně hlasitě. Zklamáním je však telefonní sluchátko nad displejem, které při volání naopak není dost hlasité a hrana při zatlačení řeže do ucha.

Displej jako z partesu

Displej u Xiaomi 13 je něco, co budete obdivovat od prvního spuštění. Technologie OLED na úhlopříčce 6,36″ vytváří na pohled krásné barvy. Obrazovka se chlubí HDR10+ a také Dolby Vision. Po mém soudu je ale neméně důležitá i svítivost v maximální hodnotě 1 900 nitů, kterou využijete hlavně venku za slunného dne. Automatika podsvícení pracuje bez vad.

xiaomi 13 recenze obr 04
Displej zaujme vysokou svítivostí až 1 900 nitů

Rozlišení Full HD+ při poměru 20:9 (1 080 × 2 400 pixelů, jemnost 414 ppi) je maximálně dostačující a rastr běžným pohledem určitě neuvidíte. Velmi oceňuji tenoučké rámečky, které pozitivně přispívají k celkovému zážitku při sledování displeje. V horní části a na bocích zabírá rámeček pouze 1,61 mm, vespod je to 1,81 mm. Nahoře je titěrný kruhový výřez, který můžete v nastavení softwarově zakrýt.

Obnovovací frekvence je buď 60 nebo 120 Hz, nic mezi tím. Dále nechybí tmavý režim v systému, always-on zobrazení s velkou možností konfigurace, čtecí režim pro redukci modrého světla nebo vlastní nastavení barevného schématu – v případě, že by vám vividní charakter barev neseděl.

Výkon a výbava

Xiaomi 13 je vlajková loď. A jako taková by měla nabízet nejvyšší možný výkon a výbavu bez kompromisů. Z hlediska volby čipové sady výrobce nenechal nic náhodě a vsadil na osvědčenou klasiku – Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu. Tento 4nm čipset s 3,2GHz taktem procesoru si poradí s čímkoliv. Lepší mobilní čipset aktuálně neseženete.

Hardwarové parametry Xiaomi 13

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 13, čipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, octa-core,1× 3,2 GHz Cortex-X3 + 2× 2,8 GHz Cortex-A715 + 2× 2,8 GHz Cortex-A710 + 3× 2,0 GHz Cortex-A510, GPU: Adreno 740, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 128/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 152,8 × 71,5 × 8,0 - 8,1 mm, hmotnost: 185 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,36", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 23mm, 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS, druhý: 10 Mpx, teleobjektiv, f/2.0 75mm, 1/3.75", 1.0µm, PDAF, OIS, 3,2× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 15mm, 120˚, 1/3.06", 1.12µm, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, 0.7µm, Full HD video, HDR, panorama

Pohyb v menu je absolutně plynulý a bleskurychlý, stejně tak spouštění aplikací. V jednoduchosti řečeno, vše běží jako dobře promazaný stroj. A bezpečně to platí i o hrách anebo zábavě v rozšířené realitě. Práci týkající se grafických operací zajišťuje čip Adreno 740.

Sluší se zmínit i výsledky populárních mobilních benchmarků: AnTuTu 1 260 440 bodů, Geekbench 1 410 bodů v Single Core a 5 148 bodů v Multi Core. Doplním, že v testované verzi bylo k dispozici 12 GB RAM s možností virtuálního rozšíření až o dalších 7 GB. Úložiště má kapacitu 256 GB, reálně vám ale po instalaci systému zbyde zhruba 234 GB.

Z další výbavy by byla škoda nezmínit Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, GPS, 5G, NFC pro bezkontaktní placení v obchodě a čtečku otisků prstů, která je zabudovaná v displeji a funguje znamenitě, zhruba v 8 z 10 případů. Využít můžete i 2D čtečku obličeje, ta ale rozhodně není tak přesná.

Android 13 s MIUI 14

Smartphone Xiaomi 13 disponuje nejnovějším Androidem 13 s listopadovou bezpečnostní záplatou a grafickou nadstavbou MIUI 14.0.6. Zároveň výrobce garantuje další 3 velké aktualizace Androidu. Jak specifikovat nadstavbu MIUI, pokud jste o ní nikdy neslyšeli? Je to velmi hravý systém bez balastu, ale s velkým množstvím nativních aplikací přímo od výrobce.

Xiaomi přináší vlastní aplikaci pro SMSky, Záznamník, Témata, Skener, Počasí, Kalkulačku, Kompas, hudební přehrávač, galerii a samozřejmě i obligátní Mi Prohlížeč. Nicméně hlavní slovo tady mají aplikace od Googlu, které jsou všechny předinstalované. Fajn ale je, že má uživatel možnost volby.

Co se týče toho, jak MIUI mění Android, je toho dost. Nechybí velké možnosti kustomizace, množství widgetů a také dvojí stahovací lišta, která je typická pro iOS od Applu a pro Xiaomi – vpravo máte ovládací centrum, vlevo notifikace. Nutno však uznat, že většina „extrabuřtů“ typických právě pro Xiaomi lze vypnout, takže vám nikdo nebrání používat Android více méně tak, jak jste zvyklí.

MIUI však obsahuje i maličkosti, které rozhodně potěší. Třeba možnost změřit si srdeční tep pomocí optické čtečky (moc přesné to není), plovoucí okna na ploše nebo tlačítko Quick ball, které mohou využít hendikepovaní pro lepší pohyb v systému.

Častý problém čínských grafických nadstaveb – hloupé překlady do češtiny – se u Xiaomi nevyskytuje. Všiml jsem si snad jediného úsměvného překladu: zástupce aplikace Google Pay v roletce ovládacího centra telefon nepochopitelně překládá jako „Zobrazit vše“.

Výdrž a nabíjení

Ještě před uvedením na trh prohlásil šéf Xiaomi Lei Jun, že základní model Xiaomi 13 bude mít lepší výdrž než velký iPhone 14 Pro Max. Přesné srovnání v této recenzi nenabídneme, nicméně dobrou zprávou zůstává, že podprůměrné rozměry nepřinutily výrobce sáhnout po malém akumulátoru.

xiaomi 13 recenze obr 06
Plnotučná 67W nabíječka je v balení připravena

V těle se nachází 4500mAh baterie typu lithium polymer, která udrží smartphone v chodu celý pracovní den a omezení v tomto případě není na programu. Nutno však uznat, že u náročných činností (kupříkladu benchmark nebo hraní her) je možné zpozorovat, že procenta ubíhají rychleji než u konkurence s většími akumulátory.

Naměřená rychlost nabíjení 67W adaptérem
Úroveň 30% 50% 80% 100%
Čas 9 minut 15 minut 25 minut 42 minut

Smartphone následně nabízí různé způsoby, jak akumulátor dobít. Přibaleným adaptérem a kabelem s výkonem až 67 W či bezdrátově na licencované nabíječce až 50 W. Dále nechybí reverzní bezdrátové nabíjení s výkonem do 10 W. Výrobce se chlubí tím, že „na 100 % se mobil dobije za 39 minut“. V našem testu se z 1 do 100 % telefon dobil za 42 minut.

Fotoaparát a video

Testované Xiaomi 13 má vlastně vcelku verzatilní a univerzální sestavu fotoaparátů. Na zádech najdeme tyto: 50Mpx hlavní s clonou f/1.8, fázovým ostřením a optickou stabilizací obrazu, dále 12Mpx širokoúhlý se záběrem 120° a nakonec 10Mpx teleobjektiv s optickou stabilizací a 3,2× optickým přiblížením. V čelním výřezu se nachází 32Mpx selfie kamerka.

xiaomi 13 recenze obr 03
Jak fotí Xiaomi 13?

Hlavní fotoaparát budete ze zmíněné trojice používat nejčastěji, ve výchozím stavu fotí ve 12,5Mpx rozlišení, umím ale i plných 50 Mpx. Kromě občas přesycených barev (hlavně žlutá nebo červená, a to i v režimu Leica Authentic) s ním nemám žádný problém.

Snímky s ideálními světelnými podmínkami netrpí na šum, jsou naopak velmi detailní. Obzvlášť dobrou funkci odvádí hlavní fotoaparát u portrétního režimu, přičemž úroveň efektu bokeh lze upravit i po vyfocení. Také širokoúhlý fotoaparát plní svůj účel dobře, i když disponuje jen základním rozlišením 12 Mpx. Ovšem zaznamenal jsem, že někdy nepřirozeně deformuje okraje fotek.

Noční fotky zaujmou svou detailností, sklony k šumu se objevují vlastně jen v opravdové tmě nebo velkém šeru. Nejlepší noční snímky tvoří telefon venku díky světlu pouličních lamp. Pochvalu si zaslouží barevná věrnost při používání nočního režimu.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Co se týče přibližovacího fotoaparátu, ten garantuje 3,2× zoom bez ztráty kvality. Dohromady ale zmákne až 30× přiblížení. To však nelze doporučit – raději si vyfoťte 50Mpx fotografii a požadovaný výsledek vyřízněte. K čemu se ale 3,2× přiblížení hodí, jsou makro fotky. Stačí udržet ruku v klidu a máte pěkné makro snímky i bez speciálního fotosnímače.

Vlajková loď Xiaomi zvládá natáčet videa v maximálním rozlišení 8K při 24 fps. Kromě toho ale umí i 4K 60/30/24 fps. Pokud máte rádi perfektně stabilizovaná videa, bude se vám hodit i rozlišení 1080p, protože režim stabilizace při 4K nefunguje. HDR video rovněž nepodporuje 60snímkovou frekvenci. Krom běžného natáčení zvládá telefon i simultánní video přední a zadní kamerou nebo různé filmové efekty.

Přední kamerka nadchne rozlišením 32 Mpx. S dobrý světelným zdrojem umí pořizovat velmi detailní selfíčka, jinak však není výjimečná. V interiéru s horším světlem slévá textury na vašem obličeji a činí jej nepřirozeně hladký. Bokeh efekt v rámci portrétního režimu zvládá kamerka výborně, videa však natáčí pouze při 30 fps ve Full HD – na vlogování se tak Xiaomi 13 moc nehodí.

Závěrečné hodnocení

Nová vlajková loď čínského Xiaomi je dobře vybavená a s přimhouřeným pohledem i „kompaktní“. Proč by ale měla zajímat zákazníky? Najde si své kupce, když cenou i výbavou balancuje na hranici té totální špičky?

xiaomi 13 recenze obr 01

Je nad slunce jasné, že pro ty skutečně extrémně náročné zákazníky je tu Galaxy S23 Ultra nebo třeba iPhone 14 Pro Max, z garáže Xiaomi snad model 13 Pro. Základní Xiaomi 13 je ale pořád vlajková loď, která se opírá o nižší cenu a výbavu, u které se kompromisy hledají skutečně těžko.



Xiaomi 13 Pro recenze



Nepřehlédněte

Recenze Xiaomi 13 Pro: hardware za jedna, software za tři minus

A v porovnání s konkurencí je Xiaomi 13 také celkem malý telefon. K jeho největším sokům patří Samsung Galaxy S23 či Google Pixel 7. Oproti těm nabízí rychlejší nabíjení, displej s vyšší svítivostí a kompletní prodejní balení.

Xiaomi 13

xiaomi 13 katalog
8.7

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

9.5/10

Hardwarová výbava

8.7/10

Kvalita fotografií a videa

8.4/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady

  • hranatý design a kvalitní zpracování
  • relativně kompaktní rozměry
  • displej se svítivostí až 1 900 nitů
  • vysoký výkon a plynulý operační systém
  • fotoaparát ve dne i v noci
  • video s rozlišením až 8K
  • rychlé 67W nabíjení
  • cena v předprodeji

Zápory

  • slabý reproduktor při telefonování
  • jen listopadová bezpečnostní záplata
  • masivní nadstavba MIUI (jak pro koho)
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku