Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy J5 (2016): Pro nenáročné

Recenze Samsung Galaxy J5 (2016): Pro nenáročné

Samsung uvedl na trh novou generaci modelu Galaxy J5, který v nabídce výrobce patří do nižší střední třídy. Změn oproti předchozí generaci není mnoho. V čem si tedy edice pro rok 2016 polepšila a co přináší nového?

Jihokorejský Samsung dříve platil za výrobce, který se ve své nabídce mobilních telefonů nemohl vyznat sám, natož aby se v ní orientoval běžný zákazník. Modelů bylo enormní množství a různých omlazených či odvozených přístrojů také. Nabídka smartphonů tedy byla obrovská, ale také extrémně nepřehledná.

galaxyj5_banner

Aktuálně Samsung nabízí čtyři základní modelové řady. Galaxy J, Galaxy A, Galaxy S a Galaxy Note, což je oproti minulosti v přehlednosti nabídky obrovský krok kupředu. V dnešní recenzi se podíváme na prostřední model řady J – Galaxy J5 (2016).

Obsah balení je klasikou

Telefon je dodáván v malé a úzké krabičce, výrobce tedy neplýtvá místem a vše je uvnitř uložené těsně vedle sebe. Po otevření vás čeká samotný mobilní telefon s baterií, pod ním naleznete 5 V/1,55 A nabíječku, microUSB kabel a obyčejná, nepříliš dobře hrající plastová sluchátka, která zároveň slouží jako handsfree.

Konstrukce kombinuje kov, sklo a plast

Kovové rámečky, plastová záda, skleněná přední část. I tak by se dal charakterizovat Samsung Galaxy J5 pro rok 2016. I když výrobce použil na zadní stranu plast, musím konstrukci pochválit za její pevnost a dílenské zpracování. V této cenové kategorii rozhodně není kovový rámeček standardem – Samsung si za tento materiál, který celému mobilu dodává pevnost a robustnost, zaslouží kladné body. Design telefonu je skutečně povedený a ve své třídě telefon působí hodnotným dojmem.

Levý bok přístroje nese dvě samostatné klávesy hlasitosti, pravý bok klávesu pro uspání. Na horní hraně nenaleznete nic kromě dvou plastových pásků, které usnadňují signálu cestu k anténám. Spodní hrana hostí klasické microUSB, mikrofon a zdířku pro sluchátka. I zde naleznete dvě plastová přerušení kovového rámu.

img01

Přední straně dominuje displej, pod ním se nachází mechanická klávesa, které sekundují dvě senzorové. Ty bohužel nejsou podsvícené, takže ve tmě to bude chtít pro neznalé chvíli cviku. Nad displejem se nachází čočka fotoaparátu, potřebná čidla a LED dioda pro přisvícení, pokud budete tvořit selfie ve tmě. Naopak zcela chybí dioda notifikační, což je myslím velká škoda.

Ke slotu na obě SIM (na recenzi jsme měli variantu Duos) a k microSD kartě se dostanete po odloupnutí plastových zad. Dobrou zprávou je také přítomnost vyměnitelného akumulátoru. Celkově je dílenské zpracování precizní a telefon se i přes větší rozměry velmi dobře drží v ruce.

Displej se povedl, jen čidlo jasu chybí

Samsung Galaxy J5 disponuje, stejně jako starší model, Super AMOLED displejem s rozlišením 720 × 1280 pixelů. Jediný rozdíl oproti starší generaci je mírně větší úhlopříčka, která nyní dosahuje 5,2″, hustota pixelů tak poklesla z 294 ppi na 282 ppi. Jemnost zobrazení určitě nelze označit za výbornou, pro běžné použití ale toto rozlišení dostačuje. Čím naopak Galaxy J5 boduje, je výborné barevné podání, špičkové pozorovací úhly a dokonalé zobrazení černé barvy. AMOLED displeje v tomto dosud nemají konkurenci.

img12

Displej mě ale nepotěšil příliš vysokou úrovní minimálního jasu. Čtení v naprosté tmě tedy není na tak komfortní úrovni jako u některých konkurentů. Naopak čitelnost na přímém slunečním světle je dobrá. Pokud použijete režim Venku, který je dostupný přímo z notifikační lišty, displej se rozzáří ještě více a i na zcela přímém slunečním světle je dobře použitelný. Nedosahuje samozřejmě takové maximální svítivosti jako modely Galaxy S, ale přesto při běžném použití nebudete mít problém.

Co jako problém vnímám, je absence čidla okolního osvětlení. Už delší dobu se mi nestalo, abych musel pro komfortní zobrazení neustále měnit jas displeje manuálně. Zde se to bohužel stává pravidlem, pokud nepreferujete neustále vytažený jas na maximum.

Hráči, pozor: Hardware postačí pouze nenáročným

Samsung Galaxy J5 pro rok 2016 obsahuje, až na dvě změny, zcela identický hardware jako před rokem uvedený starší sourozenec. To není dobrá zpráva pro ty, kteří hledají smartphone v ideální kombinaci ceny a výkonu. Pro běžné použití bez vyšších nároků ale bude postačovat. Oproti starší verzi máte o 0,5 GB operační paměti více, konkrétně 2 GB RAM a také zde naleznete dvojnásobné úložiště, které narostlo z 8 GB na 16 GB. Po zapnutí přístroje na vás čeká necelých 12 GB místa.

Jako procesor je použit starší Qualcomm Snapdragon 410 s grafickým akcelerátorem Adreno 306. Z hlediska procesorového výkonu se sice nejedná o žádný zázrak, pro klasické použití smartphonu na volání, internet či prohlížení fotografií ale samozřejmě dostačuje. GPU Adreno 306 je na tom nicméně již podstatně hůře a jeho 3D výkon lze označit za mizerný. S výkonem budete bojovat ve většině 3D her, nehledě na to, že Adreno 306 nepodporuje moderní rozhraní typu Open GL 3.1 a OpenCL 2.0.

Hry, které toto rozhraní vyžadují, například Sky Force Anniversary nebo Sonic Racing, tak vůbec nespustíte. U dalších titulů, mezi které můžeme zařadit Pokémon GO, Beach Buggy Racing či N.O.V.A 3, si buď budete muset snížit detaily, pokud to hra umožňuje, nebo se připravte na nepříliš plynulé zobrazení, které občas hraničí s nemožností danou hru normálně hrát.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, a to s následujícími výsledky:

 • AnTuTu Benchmark: 23 659 bodů
 • GeekBench 3: 472 / 1 435 bodů
 • 3D Mark SLing Shot ES 3.1: nelze spustit
 • 3D Mark SLing Shot ES 3.0: 53 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 4 333 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: 2 599 bodů
 • PC Mark Work: 3 710 bodů
 • PC Mark Storage: 4 618 bodů

Baterie a výdrž budou dostačovat

Vyměnitelný akumulátor v Samsungu Galaxy J5 dosahuje kapacity 3 100 mAh. Při běžném použití, kdy nebudete nadměrně využívat data a GPS, můžete s mobilem vydržet bez problémů dva dny. Při náročnějším použití baterie vydrží celý den až do nočních hodin. Pokud tedy nehrajete Pokémon GO :-)

img05

Baterie se z nuly na sto procent dobije za dvě a půl hodiny. Během třiceti minut se kapacita doplní o 25 procent.

Operační systém a konektivita jsou klasikou bez překvapení

Stejně jako ostatní Samsung smartphony používá Galaxy J5 pro rok 2016 nadstavbu TouchWiz, která aktuálně překrývá Android 6.0.1. I když TouchWiz prošel oproti minulým letům odtučňovací kúrou, kvůli nízkému výkonu testovaného mobilu se občas nevyhnete drobnému zaváhání či ne zcela plynulé animaci.

Možnosti nadstavby jsou jinak příjemné, uživatel si například může zvolit počet ikon aplikací na ploše či sestavu zástupců v notifikační liště. Nadstavbu TouchWiz doplňují u Samsungu tradiční aplikace Galerie, Galaxy Apps či S Health. Samsung aplikace bohužel nelze odinstalovat, ani když je nebudete používat.

Z hlediska datové výbavy  má nová verze Galaxy J5 zcela identické možnosti jako starší kousek. Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 s podporou AD2P, NFC či FM rádio jsou standardem. Škoda chybějící podpory 5GHz bezdrátových sítí. Na druhou stranu potěší plná podpora LTE sítí.

Fotoaparát a video poslouží, ale nenadchnou

Samsung Galaxy J5 2016 disponuje 13Mpx zadním fotoaparátem s na mobilní telefony světelným objektivem f1.9 a LED přisvícením. Přední fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a stejnou světelnost. Navíc ho také doprovází LED osvětlení – noční selfie snímky tak získávají novou úroveň.

img09

Při běžném fotografování za velmi dobrých světelných podmínek, typicky při slunečném dni, se dočkáte poměrně slušných fotografií s nadprůměrnou kresbou, ale vysokou náchylností na přepaly. Při horších podmínkách již počítejte s šumem, který nastupuje poměrně rychle a likviduje drobnokresbu.

Detaily se poté slévají a fotografie se stává nekvalitní. Automatický režim navíc i při špatných podmínkách volil často nesmyslně nízké hodnoty ISO, což mělo za následek použití delších časů a rozmazání fotografie. A jelikož není k dispozici optický stabilizátor obrazu, dojde k rozmazání poměrně jednoduše.

Další snímky v plném rozlišení naleznete zde

Videosekvence, které umí J5 natáčet maximálně v rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů, jsou při dobrém světle detailní, mají ale sklony k častějšímu přeostřování autofokusu a trhání obrazu při švenkování. Hodí se tak spíše k natáčení statických scén. Při chůzi se navíc plně projeví absence stabilizace obrazu, kvůli které je výsledné video velmi roztřesené.  Při nočním natáčení je zcela nepoužitelné, jelikož obraz je velmi tmavý a plný digitálního šumu.

Samsung Galaxy J5 (2016): Camera demo

Aplikace určená pro natáčení a focení je povedená. Na jedné obrazovce máte možnost jak fotografovat, tak natáčet bez nutnosti přepínat režimy. Potěší také sada zástupců rychlých voleb po levé straně obrazovky či možnost přepnout do PRO režimu, kde si můžete sami zvolit například ISO či vyvážení bílé barvy. Opravdu pokročilé volby zde ale nenaleznete.

Konkurence a závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy J5 2016 to nebude mít v nabité konkurenci jednoduché. V cenové kategorii kolem šesti tisíc je spousta konkurentů lepší.  Za mírně nižší částku tak můžete mít například povedenou Sony Xperii M4 Aqua, která disponuje silnějším procesorem i grafickým akcelerátorem a již dle názvu očekávanou vodotěsností. Na druhou stranu má tato Xperie horší displej a menší vnitřní paměť.

galaxyj5_banner

Zaujmout také může Acer Liquid Z630s, který dosahuje podobného výkonu, ale disponuje větší operační pamětí a také dvojnásobným úložištěm.

Největší hrozbou pro Samsung Galaxy J5 2016 je ale Honor 7 lite. Mobilní telefon se stejnou cenou, ale s téměř trojnásobným výkonem ve hrách, rychlejším procesorem, čtečkou otisků prstů či podstatně jemnějším displejem. Na druhou stranu, Honor 7 Lite má hůře čitelný displej na přímém slunečním světle a chybí mu NFC.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Pokud bych měl jednoznačně doporučit koupi Samsungu Galaxy J5 2016, neudělám to. V dané cenové kategorii je aktuálně pravděpodobně nejlepší volbou Honor 7 Lite. Příznivcům značky Samsung a SuperAMOLED displejům ale možná udělá Galaxy J5 pro rok 2016 radost. Pokračuje tam, kde skončil předchozí model. Dostal do vínku větší paměť RAM, dvojnásobné úložiště a větší displej, bohužel si ale nijak nepolepšil po stránce výkonu ani v kvalitě fotografií. Chce se mi až říct, že aktuální model je pouze lehkým faceliftem toho předchozího. Stačí vám to?

Samsung Galaxy J5 (2016)

7

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

5.4/10

Hardwarová výbava

6.8/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady (+)

 • povedený displej s dobrou čitelností
 • kvalitní konstrukce
 • kovové tělo
 • slušná výdrž na jedno nabití
 • dobrá konektivita

Zápory (–)

 • občas ne zcela plynulé prostředí
 • nízký výkon, ve 3D hrách zcela nedostačující
 • klávesy pod displejem nejsou podsvícené
 • špatné fotografie v horších podmínkách
 • nepříliš kvalitní video
 • absence světelného čidla

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

32 komentářů

 1. Nox (neregistrovaný)

  Konecne nekoho napadlo v recenzi uvest proud u nabijecky. Dekuji.

 2. Slusny mobil, za dobrou cenu, proste Samsung ale bohužel to chybejici cidlo jasu (dolarova? položka) to trochu kazi.

 3. cena na pikaču (neregistrovaný)

  Tak jsem si připlatil 2500,-, to není taková raketa a pořídil si lumii 950, sice konkurenční os, ale jsem spokojen. Continum je pecka, v práci připojím mobil k monitoru a k wifi a můžu ouřadovat, natož že jsem četl o mobilních woknech spoustu negativa tak z osobní zkušenosti musím říct že to je pecka.

  • Ten OS je vybirny, treba ja ho rad pouzival a posledni finalni buildy byly take na me byvale L640 v poradku.
   Samotnybos ale nestaci systrm delaji aplikace, na store jichuz dost,situace lepsi nez pred tremi lett, jenzr nekterenstale chybi a kvalita tech stavajicich, neni ve spouste pripadu nejlepsi a funkcne na sve protejsky na aOS a iOS mnohdy nedosahuji.

  • cena na pikaču (neregistrovaný)

   Samozřejmě samsung s androidem je pro někoho lepší varianta co se app týče, ale pro mě byla 950ka s příplatkem pouhých 2500,-(8079,- v lsmobil)mnohem lepší koupě a všechny funkce, které na mobilu využívám tam fungují tak jak mají(mail,volání, sms, edge prohlížeč, navigace, whatsapp, viber, počasí, word, exel, onenote + premiovka v podobě continum atd)

  • lerion (neregistrovaný)

   Ty nejzasadnejsi aplikace nechybi. Co chybi, tak jsou zejmena herni tituly a ruzne blbustky. U vseho ostatniho jsem se nesetkal s vaznejsim nedostatkem.

  • Pořád jsem si ale jist, že drtivá většina lidí upřednostní bez příplatku tento přístroj a že bude mít tento přístroj mnohonásobně větší prodeje, než tebou zmiňovaná 950.

   lerion: Jenže na tohle se v konkurenčním boji nehraje. Vážné nedostatky jsou a byly, že ty ses nesetkal s vážnějšími to je hezký, jenže je to jak spokojit se s Favoritem, když za stejný prachy můžu mít Mercedes. Taky má Fávo určitý nedostatky, ale jezdí. Jen proto, že ale jezdí nemůže konkurovat Mercedesu, kterej má navíc třeba airbagy, posilovač řízení apod.

  • lerion (neregistrovaný)

   Takze podle tebe je Lumia 950 favorit a Galaxy J5 mercedes? Aha :D

  • jmenopriezvisko

   J5 je typický Favorit, ale Lumia 950? Lumia 950 je Trabant s motorem z Passata předělaným na dřevoplyn.

  • lerion: Je to tak. Nejde o výkon, ale o ekosystém, kvuli němu si většina lidí vybírá smartphone. Sám si vpodsatatě řekl, že 950 je horší stroj „Ty nejzasadnejsi aplikace nechybi. Co chybi, tak jsou zejmena herni tituly a ruzne blbustky. U vseho ostatniho jsem se nesetkal s vaznejsim nedostatkem.“ – tudíž je v roli, kdy má více nedostatků, než papírově o hodně slabší „konkurent“. Já jsem narážel čistě na ekosystém a tam je to Favorit, kdo ví jestli. Už třeba jenom proto považuju J5 za daleko rozumnější a pro uživatele výhodnější koupi, než jak kolega tvrdí připlatit si dva a půl za „hiend“, se kterym paradoxně udělám míň práce.

  • Menty: Posuzovat mobilní platformu podle aplikací je blbost. Každá má svoje klady a zápory.

   Určitá skupina (pracující Lidé), potřebují jen obyčejné aplikace (systémové + MS Office, Onedrive, Skype for Business, Outlook, Whatssap, úpravy foto, FB, Twitter, Navigace) a tedy potřebují telefon na práci, nějaké to focení a komunikaci.
   Hry a sociální blbůstky, až tak pro ně potřebné nejsou.

   Je mi jasné, že většina lidí, používá smartphone na hry a sociální blbůstky.

   Také jsem se přesvědčil, že 70% českého národa jsou hlupáci.

  • Olí (neregistrovaný)

   Asi dobře se ti píše na tom tvém uindousu…????

  • marek1: Tedy napsat tolik blbosti do jednoho prispevku, skoro unikum:)

  • Petr (neregistrovaný)

   Marek1, svým příspěvkem jsi sám sebe zařadil do oněch 70 procent o kterých píšeš. Taková snůška nesmyslů se jen tak nevidí.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Marek1 a podle ceho jineho, nez aplikaci a zajmu vyvojaru vyvijet je, bys chtel platformu posuzovat??? :-O

  • Petr (neregistrovaný)

   Priplacet si za telefon s mrtvym os, tak to uz opravdu chce „fistrona“

  • Veľmi vtipné, ako sem už pribehli niektorí menšou kapacitou obdarení jedinci, aby ti vysvetlili, že si si vybral uuuplne zle :)
   Užívaj. Oproti tomuto konkrétnemu telefónu je ten tvoj neporovnateľne lepší.

  • Cobot (neregistrovaný)

   Vidim tu dva jedince s mensi kapacitou – jeden, se stupidnim nickem, ktery pod recenzi Samsung J5 vytahne Lumii 950 s priplatkem za OS bez budoucnosti a druheho, ktery mu za to zatleska a ostatni oznaci jako jednince s mensi kapacitou. Bravo!

  • Keďže nemienim rozpútavať flejm pod článkom o Samsungu, zaželám ti pekný letný deň. Slnko predsa svieti aj na takých, ako si ty.

  • Cobot (neregistrovaný)

   Ty si ale radeji uz zalez do stinu. ;-)

  • Ďakujem, ale práve naopak, po 4 mesiacoch mám konečne dovolenku :P

 4. Jea (neregistrovaný)

  MegaShits, tady tenhle samsung….. bez čidla světla(to maji i nejlevnější telefony od konkurence htc, sony, lg) příšerný foťák, sekání alá klasika samshits, a výkon je úplně směšný možná až smutný… (vím že je výkon v antutu orientační ale kdo držel telefon v ruce tak ví, a takové telefony dělají androidu hanbu…

 5. maser (neregistrovaný)

  Jako příznivce AMOLED bych vzal spíš model J7 (2016), který napravuje některé nedostatky: výrazně výkonnější SoC, lepší foťák a lepší výdrž na baterii. Je ale škoda, že se sem nedostala varianta s FHD a 3 GB RAM.

 6. Blanka (neregistrovaný)

  Můžu dotaz ohledně Dual Sim?
  Budou mi opravdu fungovat obě karty najednou? Slyšela jsem, že u některých telefonů to je problém a nerada bych na toto narazila u tohoto.

  Jediný důvod, proč tento telefon, je, protože je na 2 simkarty + má navíc paměťový slot.

  Mockrát děkuji za odpovědi!

  • [odkaz]
   SIM Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)
   Tedy budou ti obě SIM fungovat na příjmu, v případě příchozího hovoru bude druhá nedostupná.

 7. co vybrat Samsung Galaxy J5 (2016) nebo Huawei P9 lite

 8. Vím, že to sem možná nepatří…. ale nevím, kam se mám obrátit… třeba mi zde někdo pomůže… Mám Samsung Galaxy J5 a nějakou nešťastnou náhodou jsem si zablokovala číslo mé dcery, takže když mi volá…tak se mi u jejího čísla objeví – automaticky odmítnutý hovor…a nevím, jak to zrušit.
  Budu moc ráda za pomoc…

 9. Díky moc za článek, při koupi nového telefonu mi také pomohl porovnávač telefonů na: [odkaz]

 10. jak se nastavý mmsky…děkuji

 11. Prosím o radu – nejde mi nastavit časovač zhasnutí displeje. Továrně nastaveno 10 sekund. Když změním časovač na 30 sekund, změna se zobrazí, ale po neudrží se. Nelze nikde potvrdit. Prostě po 10 sekundách telefon zhasne a nejde to změnit. Předem děkuji za každou radu.

 12. David Kováč

  Mám Samsung Galaxy J5 2016 jsem s nim moc spokojen nejsen náročný umí to co sem chtěl jen se chci zeptat je voděodolný?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).