Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia M4 Aqua: Vyvážená střední třída, která odolá vodě

Recenze Sony Xperia M4 Aqua: Vyvážená střední třída, která odolá vodě

Sony se po delší době rozhodlo vyslat nového zástupce střední třídy, která si s sebou nese designové prvky z vlajkových modelů řady Z a špatně na tom není ani po stránce hardwarové výbavy. Navíc se pyšní voděodolným tělem. Jaká je v praxi, prozradí náš test.

Sony se v poslední době zaměřovalo především na svoji špičkovou řadu Z a levnější zařízení odhalovala spíše sporadicky. V březnu však na veletrhu MWC představila povedený low-end Xperia E4(g) a také sympatickou střední třídu v podobě modelu Xperia M4 Aqua, o kterém si povíme v dnešní recenzi.


Xperia M4 Aqua se vody rozhodně nebojí

Jak již název napovídá, jednou z vlastností novinky je voděodolnost. Výbava sice neútočí na nejvyšší příčky, nic důležitého však nechybí. K dispozici je výkonný osmijádrový procesor od Qualcommu, pětipalcový HD displej či v neposlední řadě 13Mpx fotoaparát. Špičková je také konektivita, která nepostrádá rychlé sítě LTE a na papíře se tak jedná o telefon, jenž má potenciál uspokojit nároky naprosté většiny uživatelů.


Telefon se prodává v několika barevných variantách

Cena lehce pod hranicí osm tisíc korun by se dala označit za přiměřenou, konkurence je ale v této oblasti velmi silná. Má proti ní novinka co nabídnout nebo se vyplatí počkat si na snížení ceny, které na sebe u smartphonů od Sony obvykle nenechává dlouho čekat?

Klady (+)

 • příkladné zpracování
 • certifikace IP68
 • výkonný hardware
 • skvěle odladěný systém
 • prvotřídní konektivita

Zápory (-)

 • průměrný displej
 • nepovedený fotoaparát
 • malá interní paměť
 • chudý obsah balení

Obsah balení

V nevelké krabici toho nenaleznete mnoho. Mimo samotný smartphone se zde totiž nachází pouze nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a stručná příručka. Časy, kdy Sony přidávalo ke svým telefonům i příslušenství navíc (například pouzdro, špuntová sluchátka či NFC tagy) už jsou bohužel nenávratně pryč a japonský výrobce v tomto ohledu klesl na úroveň konkurence.

Konstrukce a design: Rozdíl poznáte až po uchopení

Po stránce designu se Xperia M4 Aqua snaží tvářit jako zástupce prémiové řady Z. To se jí daří do té chvíle, než ji uchopíte do rukou. Kovový rámeček doplněný o skleněné plochy totiž vystřídal plast. Chybí sice onen pocit ekluzivity, jinak se ale samo o sobě rozhodně nejedná o nedostatek.

  

Použitý materiál je totiž pevný, odolává škrábancům a zpracování je celkově na naprosto špičkové úrovni. Telefon působí bytelně, vše na svém místě drží jako přibité a žádné viditelné konstrukční nedostatky jsme nenašli. Snad jen rozviklané odemykací tlačítko tento dojem trochu kazí a ostřejší hrany krycího plastu na zadní straně také nepůsobí úplně nejlépe.

  

Při pohledu na přední stranu trochu zamrzí skutečnost, že rámeček mohl být o něco menší a zařízení tak o chlup kompaktnější. Rozměry konkrétně činí 145,5 x 72,6 x 7,3 mm. Tloušťka je velmi příjemná, zbytek je ale na pětipalcový telefon trochu přes limit. Hmotnost 136 gramů je  však příjemná a celkově se jedná o parametry, nad nimiž stále můžeme přimhouřit oko.

 

Ergonomie, jak už to u Sony bývá, musela trochu ustoupit designu a úchop v ruce tak není úplně nejpohodlnější. Velikost zařízení však stále umožňuje jej alespoň částečně ovládat jednou rukou a dobře umístěné zamykací tlačíko spolu s ovladačem hlasitosti tomu také napomáhají.

 

Jak už jsme zmínili, klávesy jsou poněkud rozviklané, stisk je však jistý a pevný. Ve spodním rohu pravé strany se nachází ještě dvoupolohová digitální spoušť pro ovládání fotoparátu.

Jednou z předností novinky je certifikace IP68, jež zajišťuje voděodolnost do jednoho a půl metru až po dobu třiceti minut. V praxi si telefon můžete s klidným srdcem vzít do vany, nemusíte se bát jej používat za deště a pokud jej zašpiníte, stačí jej strčit pod vodu, otřít a je po problému.

Displej: Převzatý z low-endu

Sony vsadilo na kombinaci pětipalcové úhlopříčky a rozlišení HD (720 x 1280 px). To jsou parametry, které jsme zvyklí vídat u telefonů o poznání levnějších. Jak ovšem ukázala například Nokia Lumia 830, samo o sobě se nejedná o nic vyloženě špatného. U Xperie M4 Aqua se nicméně obrazovka příliš nepovedla ani v ostatních ohledech.

Jemnost je paradoxně v pořádku, ale podání barev je poněkud mdlejší a nejvyšší jas vám rozhodně nezajistí čitelnost v horších světelných podmínkách. Displej zkrátka neodpovídá tomu, co je v této kategorii standardem a ačkoliv není vyloženě tragický, rozhodně by výrobce měl na této oblasti zapracovat.

Hardware a zvuk: Dostatek výkonu a nedostatek místa

Sony vsadilo na 64bitový čip Qualcomm Snapdragon 615 s osmi jádry, z nichž polovina běží na frekvenci 1,5 GHz a druhá na 1,0 GHz. V kombinaci s grafickým akcelerátorem Adreno 405 a 2GB operační pamětí podává dostatek výkonu pro naprosto většinu činností a to včetně hraní náročnějších her. O něco vyšší by mohla být interní paměť, která činí pouze 8 GB, z čehož je pro uživatelská data dostupných jen 2,75 GB. Slot na paměťové karty je sice přítomen, ale s přihlédnutím k ceně by nám dvojnásobná hodnota přišla adekvátnější.

 

Výkon jsme změřili také pomocí několika benchmarků:

 • AnTuTu: 27 780 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Extreme: 4 775 bodů
 • Geekbench 3: 574/2 299 bodů

Reproduktor na spodní straně dokáže vyvinout velmi slušnou hlasitost a produkovaný zvuk není vůbec špatný. Má hloubku, dočkáte se i náznaku basů a projev je vcelku čistý. Samozřejmě se stále jedná o mono reproduktor v telefonu, pro nouzové přehrávání je však dobře použitelný. Zvukový výstup do sluchátek nabízí vyrovnané a vcelku čisté podání, běžný posluchač v něm tak žádné nedostatky shledávat nebude.

Baterie a výdrž: Dva dny nejsou problémem

Sony osadilo Xperii M4 Aqua baterií o kapacitě 2400 mAh. Výdrž lze zařadit do lehkého nadprůměru – při běžném používání s aktivním využíváním internetové komunikace, hodinkou poslechu hudby a několika zprávami a hovory vám při  celodenním používání bude k večeru zbývat něco mezi 30 – 40 %. Pokud se trochu uskromníte, pak tedy není problém dosáhnout na dva dny výdrže.

 

K tomu vám může dopomoci také vestavěný STAMINA režim. Ten omezí výkon procesoru, běh aplikací a datových přenosů na pozadí a snaží se šetřit energii kde to jde, avšak tak, abyste to při používání příliš nepoznali. To se mu více méně daří a výdrž jeho používáním můžete skutečně prodloužit. Pokud byste byli v nouzi, pak lze aktivovat mód Ultra STAMINA, jenž zpřístupní pouze základní funkce telefonu a zablokuje i datové přenosy. Odměnou je výrazně delší čas, po který se telefon obejde bez nabíječky. Jen je poněkud zarážející, že po jeho deaktivaci musíte telefon restartovat.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, jenž zahrnuje přehrávání HD  videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Zařízení se vybilo po 6 hodinách a 20 minutách.

Operační systém, bonusový software

Výrobce sáhl po operačním systému Android 5.0 Lollipop. Venku je sice již novější verze, tak však nepřináší zásadní změny a tak nic nenamítáme. Jak už je u Sony zvykem, úpravy proběhly především po grafické stránce a kontury čistého Androidu zde stále můžete rozeznat. Díky tomu musíme vyzdvihnout naprosto prvotřídní odladění, kdy telefon fungoval naprosto plynule a maximálně u náročných úkonů bylo potřeba si vteřinku dvě počkat. Stejně příkladná je i stabilita aplikací – s žádnými náhlými pády jsme se nesetkali.

 

Po stránce rozložení tak nehledejte nic nového. Na základní plochy si můžete umisťovat zástupce a widgety, hlavní nabídka poté umožní filtrovat programy podle několika kritérií a nezvykle je také třídit do složek. Notifikační lišta obsahuje přepínače a rychlý přístup do nastavení, v němž jsou položky roztříděny do několika kategorií.

 

Vzhled systému se nese v duchu jednoduchosti a celkově je velmi přehledný. Pokud by se vám snad nezdál, zařízení podporuje také schémata, pro něž je vyhrazena speciální aplikace. Velká část z nich je ovšem placená a to v rozmezí od 20 do 50 Kč. Například zdarma dostupné téma Tri Flat ovšem působí velmi dobře a rozhodně se nejedná o jedinou povedenou záležitost v seznamu.

 

Z bonusových aplikací by majitelům herní konzole od Sony mohla udělat radost aplikace Playstation, která umožní jednak brouzdat po obchodě PS Store a také využít funkci Remote Play, kdy je obraz z Playstation 4 přenášen přímo do vašeho telefonu. Pomocí TrackID zase naleznete název skladby, která někde hraje a vy si nedokážete vybavit, o co konkrétně se jedná. Jde tedy o obdobu Soundhoundu či Shazamu z dílen Sony, která funguje poměrně dobře.

Pro kreativní duše je připraven program Náčrt. V něm můžete pomocí různých nástrojů tvořit výkresy, potažmo malovat na své fotografie. Potěší přítomnost povedeného kancelářského balíku OfficeSuite 8, jedná se však pouze o základní verzi, která postrádá některé funkce. Umožní nicméně pracovat s dokumenty, tabulkami a prezentacemi a svůj primární účel tak splňuje.

 

Celkově software nelze hodnotit jinak než jako podařený. Sony to s úpravami systému nepřehání a ve výsledku je to jedině dobře, jelikož nabídne rychlé, stabilní a přehledné prostředí, které není zahlceno zbytečným bloatwarem a nijak vás neomezuje. Ještě by se výrobce mohl trochu pochlapit s podporou, třeba v případě nového Androidu M bychom si vůbec nebyli jistí tím, že jej Xperia M4 Aqua dostane. Snad nás Sony příjemně překvapí.

Telefonování, zprávy, konektivita

Aplikace pro telefonování a zprávy nabídnou tradiční rozložení, které znáte z naprosté většiny jiných Androidů. Výtku musím v této oblasti směřovat k hlasitosti sluchátka, jež je nedostatečná a v hlučnějším prostředí protistranu zkrátka neuslyšíte. Pro psaní zpráv má Sony připravenou vlastní klávesnici, která podporuje všechny pokročilejší funkce včetně autokorekce a psaní tahem. Pokud však preferujete tradiční metodu zadávání, lze veškeré výše uvedené záležitosti deaktivovat.

Výrobce sice neopomněl notifikační diodu, bohužel se mu však příliš nepovedla. Je velice nevýrazná a bliká ve velmi dlouhých intervalech, díky čemuž si často jejího signálu vůbec nevšimnete.

Naprosto prvotřídní je u Xperie M4 Aqua konektivita. Nechybí samozřejmě WiFi a Bluetooth 4.0, k dispozici je také GPS v kombinaci s GLONASS. Rychlost fixace je velmi dobrá i v zahuštěnějších oblastech a pro navigování je tak telefon jako stvořený. Zařízení podporuje rychlá data LTE, což už má i v našich končinách rozhodně význam. Navíc nechybí podpora žádné ze zde využívaných frekvencí. Výčet zakončíme NFC, jež symbolizuje malá ikonka na zadní straně.

Fotoaparát a video: Stále stejná písnička

Sony osadilo do Xperie M4 Aqua fotoaparát s rozlišením 13 Mpx. Pokud uvážíme tento parametr a doplníme jej cenou zařízení, pak naše očekávání nebyla nízko. Jenže japonskému výrobci se to nepovedlo ani tentokrát. Barevné podání je místy poněkud mdlé, snímač má navíc velké tendence k přepalům. Ostrost a úroveň detailů je ve větších vzdálenostech od objektivu  taktéž nevalná. Jediní, kdo si přijdou na své, jsou příznivci makro fotografie, kterou fotoaparát zvládá obstojně. Jinak ovšem kdejaký telefon za poloviční cenu podává lepší výsledky. Dodejme ještě, že k dispozici je také přední kamerka s rozlišením 5 Mpx.

Obdobně můžeme hovořit i o videu, které s fotografiemi sdílí takřka všechny neduhy. Drobnou náplastí je dobrá rychlost přeostřování, celkově automatika ale nefunguje úplně perfektně a občas nastavení aktuální scéně příliš neodpovídá. Nahrávaný zvuk také neexceluje a jeho původ poznáte okamžitě. Celkově tak fotografické schopnosti Xperie M4 Aqua nelze zařadit jinam, než do obyčejného průměru. Je to škoda, protože příslušná aplikace je velmi vydařená.

-

- - -

- - -

Po jejím spuštění automatika rovnou zvolí scénu, v jaké se podle ní aktuálně nacházíte a tomu přizpůsobí nastavení. Přepínačem režimů v pravém spodním rohu pak můžete volit mezi manuálem (ten ovšem spočívá pouze v nastavení ISO a vyvážení bílé, na ruční exponování či ostření zapomeňte) a spoustou dalších režimů, v nichž můžete například přidávat na scénu různé virtuální objekty, přidat k fotografii zvuk a podobně.

 Nabídka režimů je široká a pokud by vám základní balíček nestačil, k dispozici jich je spousta ke stažení

-

- - -
Další snímky naleznete v naší galerii

- -

V nastavení lze vybírat z nabídky rozlišení, nechybí zde také již vcelku běžné funkce jako zachycení úsměvu, přidání místa pořízení snímku či rozpoznání tváře. HDR režim je samozřejmostí. Škoda jen, že ostření dotykem je občas nepříliš spolehlivé a celkově se někdy fotografování kvůli špatně reagující automatice trochu protáhlo, po softwarové stránce je fotoaparát, pokud pomineme nepovedený post-processing, zvládnutý dobře.

Sony Xperia M4 Aqua: Camera demo

Konkurence

S cenou osm tisíc korun to Sony nemá vůbec jednoduché. Prvním z konkurentů, které zmíníme, je povedený Honor 6 (recenze). První model tohoto výrobce na českém trhu se k dostání za tutéž částku, nabídne však výkonnější procesor, kvalitnější displej a také fotoaparát, jenž svými výsledky Sony nechává za sebou. Větší je také baterie, praktický rozdíl ve výdrži však není nijak výrazný. Sony může kontrovat především voděodolností, jeho kryt se také neškrábe tak rychle a Androidu 5.0 se Honor 6 zatím nedočkal. Někdo by také mohl postrádat NFC, které Xperia M4 Aqua má.

Obdobně vybavenou střední třídu má v nabídce také Acer. Model Liquid Jade S shodně nabídne pětipalcový HD displej, osmijádrový procesor a tělo s tloušťkou pod osm milimetrů. 13megapixelový fotoaparát podává nepřekvapivě lepší výsledky, než ten u Sony, pod vodou s ním ale na rozdíl od Xperie M4 Aqua nic nevyfotíte. Acer také běží na starším Androidu 4.4 KitKat, určitá skupina uživatelů ale určitě ocení dva sloty na SIM.

  

Nedávno uvedlo Huawei na trh odlehčenou variantu své vlajkové lodi P8 s označením P8 Lite. Elegantní DualSIM dostal také do vínku pětipalcový displej s HD rozlišením v kombinaci s osmijádrovým procesorem, k dispozici je také třináctimegapixelový fotoaparát. Oproti Sony chybí voděodolnost, cena nižší o tisíc korun by ale mohla být dobrým argumentem ve prospěch Huawei.

 

Jestliže Android pro vás není to pravé, potažmo pokud nemáte v této oblasti vyhraněné preference, skvělou volbou je za cenu okolo osmi tisíc korun Nokia Lumia 830 (recenze) nabídne precizní zpracování, skvěle odladěný systém Windows Phone a také výtečný 10Mpx fotoaparát s širokými možnostmi nastavení. K užitku do budoucna určitě bude také podpora bezdrátového nabíjení dle standardu Qi. Po hardwarové stránce je Lumia 830 nicméně o třídu níže.

 

Závěrečné hodnocení

Pohled na specifikace a cenu Sony Xperia M4 Aqua odhalí, že smartphone se nesnaží zaujmout kombinací co nejlepší výbavy za co nejnižší cenu. Rozhodně na tom ale není špatně – použitý procesor má výkonu více než dostatek a 2GB operační paměť je také velkorysá. Příliš se bohužel nepovedl pětipalcový HD displej, který zkrátka nedosahuje takových kvalit, jaké bychom očekávali.

Po uchopení do ruky určitě potěší příkladné zpracování, příjemným bonusem je také voděodolnost. Pochválit je potřeba skvěle odladěný Android 5.0 Lollipop, naopak je ale třeba pokárat výrobce za výsledky třináctimegapixelového fotoaparátu, jež mají k dokonalosti daleko. Nepříliš dobře udělaná notifikační dioda je pak jen drobným vroubkem, tiché sluchátko však v praxi může být na překážku.

Pokud jste ovšem ochotní přehlédnout výše uvedené nedostatky, je Xperia M4 Aqua velmi vyváženým telefonem střední třídy, který jako celek funguje a můžete s ním být spokojeni. Pokud si však potrpíte na kvalitu displeje a nebo telefonem hodně fotíte, pak by pro vás přeci jen některý z konkurentů mohl být lepší volbou. Je škoda, že zrovna tyto dvě věci jsme výrobci vyčítali v minulosti již mnohokrát a dodnes se nepoučil. Pokud by totiž tyto nedostatky byly zmírněny, pak bychom vám Xperii M4 Aqua mohli doporučit zcela jednomyslně.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

13 komentářů

 1. aje (neregistrovaný)

  To ze zbzva 1.2 gb pro uzivatele je hodne mizerne.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   To sis precetl na SA. V recenzi se jasne uvadi temer 3 GB, cili presne to, co pise Sony v dokumentaci.

  • Aje: Dobrý den, údaj 1,2 GB u volné interní paměti není správný, v recenzi uvádíme 2,75 GB. Je ale pravda, že to také není nijak oslnivá kapacita.

  • Marek (neregistrovaný)

   Spousta článků v angličtině a i v dalších českých webech píše, že paměť je opravdu pouze 1,2 GB. Tak jak normální zákazník si může něčím být jist, když všude píší něco jiného?

  • aje (neregistrovaný)

   [odkaz]

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Podle obrazku je to porad ten samy zdroj, ktery uvadi nesmyslne udaje a z ktereho cerpal treba i SA.

 2. Velda (neregistrovaný)

  Máte chybu na první straně:

  „chudý obsah balení“ máte v záporech.

  • A to má být jako v plusech?? :-D To je plusová vlastnost, že je balení chudé?

  • cetelak (neregistrovaný)

   Do zaporu to nepatri, k lumiim dava ms take prdlacku a v zaporech to neni, tohle je proste stranka tvrdojisne propagujici a zehnajici pomalu wp, takze asi tak a ty jsi taktez dobry kaspar v diskuzich ze te to bavi delat ze sebe trubku.

  • Ale jdi ty brepto.Do záporů to samozrejme patri a je to zcela bezna nebo opravnena výtka.I Lumie maji v zaporech napr. chybejici sluchatka v baleni apod a taky to tam patri.Trosku rozumu do hrsti :-)

  • Osobně bych uvítal možnost koupit telefon v mini balení, bez sluchátek který mám svoje, nabíječky kterých mám doma dost, atd…

  • To lze napr. u nekterych Lumii.Tkzv. EcoPack.Jen telefon, bez nabijecky, sluchatek, USB kabelu.

 3. Je o něm hodně slyšet, ale proč? Za 8k+ takovej šmejd? Není už snad z domácí stáje lepší Xperia Z1 Compact (či Z3 Compact)?

  Bídné provedení, lowend HW, a tu paměť v roce 2015 myslí vážně??

  Ale asi se najde pár tupců co jej budou za každou cenu obhajovat a dokonce jej zakoupí….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).