TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Buds+: bezkonkurenční výdrž a slušný zvuk

Samsung Galaxy Buds Plus 001

Samsung před více než měsícem na tiskové konferenci v San Franciscu představil vlajkové smartphony Galaxy S20, S20+, špičkový S20 Ultra (recenze) nebo ohebný model Z Flip (recenze). Ukázal i druhou generaci bezdrátových sluchátka Galaxy Buds+, na které jsme se podrobně zaměřili. Novinka jde ve šlépějích předchozích Galaxy Buds (recenze) a stejně jako kvalitní drátová sluchátka dodávaná k vlajkovým smartphonům jsou laděná společností AKG.

Galaxy Buds+ lákají na atraktivní design, rychlé nabíjení, jedenáct hodin poslechu nebo slušný zvuk, který zajišťují dvoupásmové reproduktory. Potěší i Bluetooth 5.0, chytré funkce, dotykové ovládání a pohodlné nastavení pomocí aplikace. Nicméně jim chybí technologie ANC (aktivní potlačení okolního hluku), o které se dříve spekulovalo.

Sluchátka se na českém trhu prodávají za doporučenou cenu 4 499 Kč včetně DPH v bílé, černé a modré barevné variantě. Jaká je ve skutečnosti výdrž baterie, jak dobře vzhledem k ceně hrají a dokáží odůvodnit chybějící ANC? To a mnohem více se dočtete v naší podrobné recenzi bezdrátových sluchátek Samsung Galaxy Buds+, které jsme navíc porovnali s předchozí generací Galaxy Buds.

Obsah balení

V prodejním balení se, kromě sluchátek, nachází nabíjecí stanice s integrovaný akumulátorem, která je sympaticky malá (26,5 x 70 x 38,8 mm) a lehká pouze 39,6 gramů (52,2 g i se sluchátky uvnitř). Nechybí ani další dvě velikosti ušních držáků a špuntů, metr dlouhý USB/USB-C kabel a stručná uživatelská příručka.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ & obsah balení (foto: Petr Uhlíř)

Samsung Galaxy Buds+: design a zpracování

Hned v úvodu jsem zmínil, že Galaxy Buds+ jsou dostupné ve třech barevných variantách, takže si vybere každý. Nám do redakce dorazila bílá verze, která je velice elegantní. Design sluchátek se na první pohled nijak nezměnil. Každá z „pecek“ si zachovala rozměry 22,5 x 17,5 x 19,2 mm, akorát hmotnost se nepatrně zvýšila z 5,6 g na stále příznivých 6,3 gramů.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Tělo je stále vyrobeno z kvalitní plastu, držák do ucha a špunt je ze silikonu. Na vrchní straně se nachází lesklá dotyková ploška pro ovládání. Má pěkně vypadající perleťový povrch, takže sluchátka v uších ihned každého zaujmou. Pod ní se nachází primární a sekundární mikrofon.

Hladký povrch sluchátek je pěkný, ale kluzký

Nově je povrch sluchátek lesklý a hladký. Což sice vypadá pěkně, ale hůře se tak sluchátko dává do ucha a z ucha, protože po hladkém povrch kloužou prsty. Takže sluchátko jde v uchu hůře natočit. O něco níže je místo, kam se navléká držák. Ten je ve tvaru žraločí ploutvičky a zajišťuje, aby sluchátko z ucha nevypadlo.

Na spodní straně se nachází výstup sluchátkového reproduktoru a špunt pro vložení do ucha. Také tu najdeme dva kovové piny pro dobíjení, vnitřní mikrofon, čidlo přiblížení pro detekci vložení do ucha a označení sluchátka.

Praktické pouzdro s nepraktickým povrchem

Sluchátka jsou opravdu malá a rozhodně si při přenášení dejte pozor, abyste je neztratili. Naštěstí je můžete uložit do praktické a kompaktní krabičky ve tvaru vajíčka. Tam pěkně zapadnou a díky magnetu jsou i bezpečně přichycena.

Pouzdro pro nabíjení je nově lesklé, což vypadá elegantně. Hladký povrch je ale nepraktický, protože jej můžete snadno poškrábat nebo ušpinit. Pouzdro může snadno vypadnout z ruky, sjet ze stolu nebo například ze zad telefonu při nabíjení.

Pohodlné nošení: vhodné i na sport

Už u předchozích Buds jsem si nemohl vynachválit pohodlnost nošení. Sluchátka v uších nijak zvlášť nevadí a nemusíte se bát ani prudkých pohybů, Buds vám z uší nevypadnou. Brání tomu gumový výstupek, který se zapře o vaše ucho.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Zkoušel jsem se sluchátky i velmi rychle kroutit hlavou nebo skákat a ani jednou se mi nestalo, že by vypadly. Při chůzi, běhu nebo v posilovně zkrátka v uších drží jako přibitá.

Potěší také odolnost vůči stříkající vodě nebo potu s certifikací IPX2 (díky speciální P2i nano vrstvě), na koupání či plavání ale nejsou. Sluchátka v uších vypadají opravdu nenápadně, ale i přesto dokáží svým vzhledem zaujmout.

Hardwarová výbava

I přes nízkou hmotnost a malé rozměry se Samsungu podařilo do každého sluchátka vměstnat velkou spoustu technologií. V každém sluchátku se nachází dvoupásmový dynamický reproduktor, který je rozdělen na tweeter pro čisté výšky a woofer pro bohaté a výkonné basy. Kromě měničů v nich najdeme akcelerometr, senzor přiblížení, Hallův senzor, snímač dotyku a tři mikrofony.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Konektivitu zajišťuje Bluetooth 5.0 (LE až 2 Mbps) a Bluetooth profily A2DP, AVRCP a HFP. Podporovány jsou audiokodeky SBC, AAC a Scalable (proprietární řešení od Samsungu). Co bohužel ve sluchátkách chybí je interní paměť, což je velká škoda, takže běhání pouze se sluchátky musíte oželet.

Skvělá výdrž baterie a rychlé nabíjení

Uvnitř sluchátek najdeme baterii o kapacitě 85 mAh, což je nárůst oproti původním Buds o 27 mAh. Díky ní zvládnou streamovat hudbu nepřežitě až 11 hodin, popřípadě vydrží až 7,5 hodin telefonních hovorů. Předchozí Buds vydržely 6, respektive 5 hodin.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Celkově je možné díky 270mAh akumulátoru v krabičce prodloužit výdrž sluchátek až na 22 hodin. Přičemž 3 minuty rychlého nabíjení dokáží prodloužit výdrž Galaxy Buds+ až o 1 hodinu. To je oproti předchozí generaci trojnásobné zrychlení nabíjení.

Sluchátka se dobíjejí skrze pouzdro, k čemuž slouží dvojice pinů na každém sluchátku. Krabička samotná se nabíjí technologií Qi, takže je možné využít buď jakékoli bezdrátové nabíječky nebo záda vlajkových smartphonů Samsung. Druhou možností je dobíjení skrze USB-C.

Nabití stanice společně se sluchátky trvá zhruba hodinu a čtvrt, což je skvělé (předchozí Buds s nabíjecí stanicí trvalo nabít 2,5 hodiny). Já sám jsem sluchátka po dokončení poslechu vždy ihned umístil do nabíjecího boxu, aby byly na další den (použití) opět nabité.

Patálie při reverzním dobíjení skrze Galaxy Z Flip

Nedávno testovaný Samsung Galaxy Z Flip podporuje reverzní bezdrátové nabíjení (Wireless Power Share). Po jeho aktivaci můžete na záda přiložit kompatibilní zařízení, které se začne nabíjet. Ideální je to právě pro dobíjení sluchátek Galaxy Buds+, nicméně když jsem tuhle funkci testoval, trochu jsem narazil.

Nejen krabička Galaxy Buds+, ale i záda Galaxy Z Flip jsou lesklá a tedy i kluzká. A když jsem na Flipa položil krabičku se sluchátky, začala mi ze zadní strany „sjíždet“ pryč, takže se dobíjení po pár vteřinách přerušilo. Úsměvné je, že loňská generace Galaxy Buds takový problém nemá – dobíjecí pouzdro má matný povrch, který na zádech Flipu drží lépe.

Samsung Galaxy Z Flip 28 1
Samsung Galaxy Z Flip

Telefon jsem samozřejmě vždy měl položený na absolutně rovném povrchu, ale ať je v zavřeném či otevřeném stavu položený, zadní strana, kde se nachází cívka pro bezdrátové dobíjení, je mírně zkosená a jakékoliv příslušenství s lesklým povrchem tak bude klouzat dolů. Pomohlo až sofistikované řešení v podobě podložení kouskem papíru.

Propojení s telefonem a kompatibilita

Stačí otevřít pouzdro a Galaxy Buds+ se samy spárují s vaším zařízením. Tato funkce rychlého párování je k dispozici pouze u smartphonů Samsung s operačním systémem Android 7.1.1 a novějším a s nainstalovanou aplikací SmartThings.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Sluchátka lze také propojit se všemi telefony s Android 5.0 a vyšším s minimální hodnotou RAM 1,5 GB. Ke správě sluchátek slouží aplikace Galaxy Wearables, v níž můžete Buds+ nastavit, aktualizovat, popřípadě je najít. Maté v ní i přehled o úrovni nabití každého sluchátka a nově i pouzdra, za což velice chválím.

Galaxy Buds+ samozřejmě přes Bluetooth spárujete také s iPhonem 7 a novějším s iOS 10 a vyšším. Sluchátka také připojíte k jakémukoli jinému zařízení s Bluetooth (například k počítači). V tomto případě je využijete jen pro přehrávání audia (funguje pauza a play) nebo při volání, na ostatní funkce si budete muset nechat zajít chuť.

Dotykové ovládání přináší nová gesta

Veškeré interakce se sluchátky probíhají skrze dotykovou plošku přes dotyková gesta. Jedním klepnutím spustíte/pozastavíte přehrávání hudby, dvojitým poklepáním přeskočíte na další skladbu, případně přijmete/ukončíte hovor. Trojitým poklepáním se vrátíte na skladbu předchozí.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Přidržením prstu se spustí vámi přednastavená funkce nebo odmítnete hovor. Uživatelskou volbu můžete nastavit pro každé sluchátku zvlášť. Tou může být spuštění asistenta Bixby, popřípadě Google Assisant nebo zadání hlasového příkazu i v češtině skrze Google. Nechybí ani Ambient Sound, kdy skrze sluchátka díky mikrofonům uslyšíte zvuk z okolí.

Ovládání hlasitosti stále pokulhává

Pro dotyk a přidržení můžete nastavit i zvýšení/snížení hlasitosti. Nově se v sekci Labs, která zahrnuje experimentální funkce, můžete zapnout i ovládání hlasitosti. Poté stačí poklepat na pravý okraj sluchátka, čímž se hlasitost zvýší, respektive na levý okraj, kdy se hlasitost sníží.  Nemusíte ale klepat jen na sluchátko, toto gesto funguje i při klepání na ucho, což je pohodlnější pro strefení se. I přesto toto gesto není vždy stoprocentní, občas není rozpoznáno vůbec, jindy je rozpoznáno omylem.

Věřím, že se tato funkcionalita bude zlepšovat a brzy se přesune ze sekce Labs do plnohodnotných gest pro Touchpad. Škoda, že pro zvýšení nebo snížení hlasitosti nefunguje tah prstu po ploše nahoru, respektive dolu, jako tomu bylo u Gear IconX. V nastavení Labs se dá ještě zapnout vysoká hlasitost okolního hluku nebo herní režim pro minimalizaci zpoždění zvuku.

Samsung Galaxy Buds+ & užitečné funkce

Se sluchátky lze samozřejmě také telefonovat, příjem zvuku jde do obou sluchátek. Nově jsou vnější mikrofony dva, proto jsem se těšil na vylepšený zvuk během telefonování. Zkoušel jsem telefonovat v úplném klid (v místnosti nebo v lese), kdy si protistrana pochvalovala vysokou kvalitu zvuku.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Když jsem telefonoval na ulici nebo v MHD, šla kvalita hovoru mírně dolu, ale celkově je telefonování s Buds+ velmi pohodlné pro obě strany. Velice chválím za novou funkci, kterou si můžete zapnout. Jedná se o použití okolního zvuku během hovorů tak, abyste se během telefonování slyšeli.

Této funkce si velice vážím, protože telefonování se sluchátky jsem nikdy neměl rád proto, že jsem se právě moc neslyšel. Hodit se může i funkce Najít moje sluchátka, kdy začnou sluchátka vydávat ptačí zvuky tak, abyste je našli, ale jen pokud jsou k telefonu připojená.

Oznámení: sluchátka vám přečtou i zprávy

Nechybí ani upozornění na oznámení. Můžete si nastavit, na která oznámení vás sluchátka upozornění, dokonce vám je dokáží i přečíst. Pokud máte v telefonu nastavený převod textu na řeč v češtině, tak vám sluchátka přečtou notifikace i česky, což je super. Díky Google hlasovým příkazům můžete hlasově (i v češtině) vytáčet hovory a zadávat zprávy.

Sluchátka se sama zapínají i vypínají. Jednoduše poznají, když je vložíte do uší – tím dojde k jejich aktivaci. Poté stačí klepnout na sluchátko a začne se přehrávat hudba. Po vyjmutí z uší se zase ihned automaticky vypnou. Toto řešení je povedené a ušetří sluchátkům energii.

Zajímavou funkcí je i Okolní zvuk. Pokud si ji zapnete, uslyšíte zvuky ve vašem okolí. Tato funkce se automaticky zaměří na hlas. Můžete si vybrat se tří úrovní. Vězte, že poslední úroveň okolní zvuk hodně vytáhne, dokonce mám takovou zkušenost, že pokud je v pokoji úplné ticho, lze snadno slyšet zvuky z vedlejšího bytu.

Tato funkcionalita se může hodit, když chcete být s okolním svět stále ve spojení, jinak je okolní hluk velmi dobře izolován. Sluchátka tak mohou výborně pomoci těm, kdo mají problémy se sluchem a hůře slyší. Ale pozor, při větru je naopak foukání zesíleno natolik, že to může být hodně nepříjemné.

Zvuk: výrazné výšky a střídmé basy

Jako mladý uživatel mám rád velký důraz na basy, proto jsem byl zvědavý, jak Galaxy Buds+ budou hrát oproti předchozí generaci, kterou každý den používám. Jelikož jsou nové Buds vybaveny dvěma měniči, čekal jsem slušný nárůst zvukového projevu. Zvuk byl opět laděn odborníky ze společnosti AKG. Ale musím říct, že kvalita zvuku mě trochu nemile překvapila.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Hodnocení zvuku je čistě subjektivní a každý jej může vnímat trochu jinak. Sluchátka hrají sice hlasitě, ale dle mého názoru nehrají tak plně, jak jsem zvyklý od původních Buds. Buds+ mají díky tweeteru větší důraz na výšky, které jsou čisté a jasné. Pochválit musím i podání středů.

Sluchátka se skvěle hodí na poslouchání videí, podcastů nebo filmů, protože u nich dobře vynikne mluvené slovo. Trochu víc jsem čekal od basů, i díky wooferu. Podání basů není nijak agresivní, nicméně jsou pořád dostatečně hutné a výrazné, ale oproti předchozí generaci nijak zásadní zlepšení.

Zvukové podání není o tolik lepší než u předchozích Buds

Nově v aplikaci Galaxy Wearables nelze vypnout zvukový ekvalizér. Lze pouze vybrat z režimu normální, zesílení basů, měkký, dynamický, jasný a zesílení výšek. Já nejčastěji používal dynamický profil, který je dobře vyvážný. Ve srovnání s loňskými Buds asi hrají o něco kvalitněji, ale očekával jsem něco víc, hlavně od basové složky.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Ale na tak malý kousek elektroniky hrají Galaxy Buds+ velmi dobře a troufám si tvrdit, že dokáží uspokojit i méně náročné audiofily. Samozřejmě, že tahle sluchátka jsou určena především pro aktivní uživatele, ne pro náročný poslech hudby.

Samsung Galaxy Buds+: závěrečné hodnocení

Na test sluchátek Samsung Galaxy Buds jsem se velice těšil. Jsem spokojený uživatel loňských Buds a byl jsem zvědavý, jaké novinky přinesou ty letošní. Začnu u hodnocení balení, ve kterém najdete vše potřebné. Velice se mi líbila krabička, do které se dají Buds uschovat a zároveň se v ní i dobijí. Akorát její povrch není vůbec praktický a doporučuji všem zájemcům pořídit si rovnou i ochranné pouzdro.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Nesmím zapomenout zmínit ani rychlé párování, stačí otevřít krabičku a je to. S tím souvisí i aplikace, ve které nastavíte vše potřebné. Musím říct, že mám velký problém si vybrat sluchátka, která by mi v uších seděla. Galaxy Buds+ jsou stejně pohodlná jako předchozí verze, která mi v uších drží naprosto perfektně.

Nejenže nevypadnou ani při běhání, skákání apod., ale okolní zvuk zcela utěsní, dokonce není slyšet ani zvuk ze sluchátek ven. Ale přesto jsem se těšil na technologii ANC, která by posunula uživatelský komfort a zážitek na zcela jinou úroveň.

Lepší výdrž a rychlé nabíjení

Proto největším benefitem oproti loňské generaci je bezkonkurenční výdrž baterie na jedno nabití, rychlost dobíjení a v neposlední řadě i kvalitnější zvuk během hovorů. To se Samsungu rozhodně povedlo. Galaxy Buds+ hrají velmi slušně a uspokojí i náročnější uživatele, ale oproti předchozí generaci je přednes méně plný, a naopak s větším důrazem na výšky.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ (foto: Petr Uhlíř)

Co možná zájemce nepotěší je absence interní paměti, což mě jako majitele chytrých hodinek nemusí až tolik trápit, ale je to rozhodně škoda. Bohužel nepotěší cena, která se oproti loňským Buds také zvýšila. Za cenu 4 499 Kč dostanete kvalitní sluchátka, která dlouho vydrží, pěkně vypadají, dobře sedí v uších a slušně hrají.

Samsung Galaxy Buds+

Galaxy Buds Plus white 05
9

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

8.9/10

KVALITA ZVUKU

8.5/10

POHODLNOST NOŠENÍ

9.2/10

VÝDRŽ BATERIE

9.4/10

Klady

  • perfektní výdrž baterie
  • rychlé nabíjení a dokovací stanice s bezdrátovým dobíjením
  • aplikace Galaxy Waerables, snadné párování
  • dobré zvukové podání i při telefonování
  • malé rozměry, pěkný design
  • pohodlné nošení bez vypadání z ucha
  • skvěle se hodí na sport

Zápory

  • vyšší cena
  • hladké povrch krabičky i sluchátek
  • nemají ANC
  • ovládání hlasitosti by mohlo být pohodlnější
  • chybí interní paměť
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku