Cena:

Recenze Realme TechLife Robot Vacuum: domácí pomocník

Robotické vysavače patří mezi neodmyslitelné pomocníky v moderní chytré domácnosti. Naštěstí už dávno není pravda, že se jedná o drahé kusy elektroniky, které citelně ovlivní rozpočet nejedné domácnosti. S dostupným robotickým vysavačem přispěchala i čínská firma Realme, která je v našich končinách známá především svými telefony. Povede se jí prorazit také v tomto odvětví?

Design a konstrukce

Inovativní design od Realme TechLife Robot Vacuum určitě nečekejte. Vysavač je postaven na platformě Tuya, což sice zajišťuje nízké výrobní náklady a relativně spolehlivou funkčnost, s originalitou to nicméně nepřehání. Vysavač je tedy vyvedený v tradiční černé barvě a z kruhového designu se taktéž nikdo na zadek neposadí.

Realme TechLife Robot Vacuum 7
Design Realme TechLife Robot Vacuum nikterak nevybočuje z průměru

Na horní straně zaujme jen malá „věžička“, která je sídlem LiDAR senzoru pro mapování okolí, a dvě pogumovaná tlačítka pro ovládání. Jinak je lesklý černý plastový povrch ideálním magnetem na prach, takže počítejte s tím, že se o robota budete muset více starat. Na spodní straně najdeme, jak je dobrým zvykem, dvě metličky, sběrný kartáč a také dvě kolečka pro pohyb.

Dokovací stanice je malá a nenápadná, což rozhodně oceňuji. Stejně tak si pochvalu zaslouží i balení, jehož součástí je sada na čištění či náhradní HEPA filtr. Sadu pro mopování, které Realme TechLife Robot Vacuum taktéž zvládá, si bohužel musíte dokoupit zvlášť. Hlučnost robota se pohybuje okolo 55 dB, což je velmi přijatelná hodnota.

Sání zajišťuje tlak 3000 Pa a o výdrž při úklidu se stará baterie s kapacitou 5200 mAh, která si poradí i s větší domácností. Odpadní nádržka dostala objem 600 mililitrů, zatímco nádržka na vodu pro mopování se musí spokojit s objemem 350 mililitrů pro prach a 300 mililitrů pro vodu.

Mobilní aplikace a chytrá domácnost

Ovládání má na starost aplikace Realme Link, jež umožňuje párovat i jiná zařízení z chytré domácnosti od Realme. V aplikaci si můžete nastavit časování úklidu, režim Nerušit, ovládat Realme TechLife Robot Vacuum vzdáleně, nastavit hlasitost a jazyk mluvení robota a mnoho dalších drobností.

Realme TechLife Robot Vacuum 9
Aplikace nabízí mnoho nastavení, škoda jen, že není v češtině

Nastavení mapy uklízení je poměrně snadné a intuitivní, stejně jako úprava místností či zón, které má Realme TechLife Robot Vacuum vynechat. Nastavit si můžete konkrétní místa k luxování, intenzitu vysávání, druh vysávání a v případě mopování také vzorec, podle kterého má Realme TechLife Robot Vacuum vytřít.

K aplikaci mám jednu zásadní výtku – je v češtině jen částečně, či abych to lépe popsal, český jazyk se v aplikaci vyskytuje spíše náhodně. Například podnabídka Podrobnosti o zařízení je lokalizována, ale samotné nastavení robotického vysavače už nikoli. S trochou nadsázky se dá říci, že Realme lokalizovalo pouze méně důležité segmenty aplikace a nikoli to nejdůležitější, tedy nastavení vysavače. Pokud anglickým jazykem nevládnete, budete zpočátku s nastavením bojovat.

Robot rovněž umí „mluvit“, ale taktéž jen v angličtině (na výběr máte z dětského či ženského hlasu), případně si můžete nechat informace sdělovat v čínštině.

realme Link
realme Link
Autor: realme Mobile
Cena: zdarma
 • realme Link Screenshot
 • realme Link Screenshot
 • realme Link Screenshot
 • realme Link Screenshot
 • realme Link Screenshot
‎realme Link
Cena: zdarma

Předností Realme TechLife Robot Vacuum je propojení s chytrou domácností. Napojení na Google Home či Amazon Alexa je bezesporu přidanou hodnotou, jen je škoda absence propojení s Apple HomeKit. Pokud neplánujete používat robota každý den, ale jen příležitostně, dejte si pozor na jeho občasné odpojování od Wi-Fi.

Pouze na běžný úklid

Má domácnost je pro prakticky každý robotický vysavač jako minové pole – křesla, rohy židlí a konferenčního stolku, koberce s nízkým a vysokým vlasem, lišty, linoleum, kachličky, volné kabely či prahy o výšce 1,5 a 2,5 centimetru tvoří ideální překážkovou dráhu pro jakýkoli robotický vysavač.

Realme TechLife Robot Vacuum 11
Realme TechLife Robot Vacuum

S ní si bohužel Realme TechLife Robot Vacuum neporadil příliš dobře. Pokud jde o vysávání, jeho metodice a preciznosti toho příliš vytknout nemohu. Občas bylo potřeba jej pustit ještě jednou, neboť s některými místy měl problém, ale jinak za sebou zanechával jen malé množství zbytkových nečistot. Potěší také automatické přizpůsobení sacího výkonu, byť jsem za celou dobu nevypozoroval, na jakém základě robotický vysavač výkon přidává či ubírá.

Problém pro něj ovšem byly koberce. I na koberci s relativně nízkým vlasem se Realme TechLife Robot Vacuum zvládal zaseknout s hláškou, že se pravděpodobně zasekl kartáč. V tuto chvíli stačilo pouze stisknout tlačítko pro pokračování v úklidu a Realme TechLife Robot Vacuum rázem zapomněl, že měl vůbec nějaký problém.

Volné kabely robotovi taktéž vůbec nesvědčí. Pokud necháte nějakou kabeláž v jeho dosahu, připravte se na to, že se pokusí ji vzít s sebou na svá úklidová dobrodružství. Co se týče prahů, s 1,5centimetrovým si občas poradí, jindy je nad jeho síly. Větší prahy bohužel nezvládá.

Realme TechLife Robot Vacuum 10
Pokud nemáte v domácnosti žádné překážky pro robotický vysavač, s úklidem si jistě poradí

Realme TechLife Robot Vacuum se taktéž rád zasekává v místech, kde by mu LiDAR senzor mohl říci, že se pravděpodobně nevleze. Bohužel do nich robotický vysavač zběsile najede a poté žadoní o pomoc a vysvobození. V překonávání překážek se také příliš nepředvedl – často se stávalo, že Realme TechLife Robot Vacuum na nějakou překážku úspěšně najel, nicméně přecenil své síly a zasekl se takovým způsobem, že byl nutný lidský zásah.

S vytíráním není situace o moc lepší, neboť Realme TechLife Robot Vacuum plochu navlhčí a občas se bohužel stane, že k mopování dochází nerovnoměrně, a tudíž je nutné opakovat. Samotné mopování tak slouží spíše jako prevence proti usazování prachu než jako náhrada za klasický mop, nicméně to je u robotických vysavačů standardem.

Vysavači sice můžete nastavit takzvané NoGo zóny, nicméně pokud máte v domácnosti více problematických úseků, bude vysávací mapa připomínat spíše klasickou hru Miny z Windows než mapu vaší domácnosti. Ke cti mu alespoň slouží možnost zapamatovat si až 5 map, takže pokud máte vícepatrový dům, stačí jej jenom přenést a robotický vysavač se automaticky zorientuje.

Pokud jde tedy o úklid, je Realme TechLife Robot Vacuum spíše přítěží než pomocníkem. Samostatně zvládl během mého testování pouze dva úklidové cykly, což spíše přisuzuji náhodě. Většinou jsem ho po příchodu domů našel zaseknutého na koberci a během této nucené pauzy již na své úklidové povinnosti zapomněl.

Baterie s kapacitou 5200 mAh podle výrobce zajistí 90 až 300 minut vysávání dle zvoleného režimu. V praxi mohu tyto časy potvrdit, byť jsem musel mou malou domácnost nechat vysávat a vytírat několikrát, neboť kompletní úklid Realme TechLife Robot Vacuum zvládl rychleji. Pokud máte domácnost větší, než je mých 55 m², doporučuji nevyužívat maximální sací výkon a zároveň mopovat, neboť v tomto případě vysavač vydrží něco mezi hodinou a hodinou a půl. Kompletně se vysavač dobije za zhruba 5 a půl hodiny.

Závěrečné hodnocení

Lhal bych, kdybych řekl něco jiného, než že Realme TechLife Robot Vacuum je zklamáním. Těžko říct, kde se stala chyba, nicméně robotický vysavač od Realme vám starosti neubere, ba právě naopak. Pokud nemáte z pohledu robotického vysavače ideální domácnost, neporadí si s ní tento model příliš dobře.

Realme TechLife Robot Vacuum 14
Realme TechLife Robot Vacuum má jistě velké ambice, nicméně selhává v naprostých základech

Předností Realme TechLife Robot Vacuum je adaptivní přizpůsobení sacího výkonu, široké možnosti nastavení v aplikaci, mapování prostoru pomocí LiDAR senzoru, možnost vysávání i mopování a nízká hlučnost. Nevýhodou jsou chabé výkony při vysávání, problémy s překonáváním překážek, aplikace je pouze částečně v češtině, občasné odpojování robota od Wi-Fi či slabší mopování.

Realme TechLife Robot Vacuum 8
V podobné cenové relaci naleznete schopnější vysavače

Za cenu 8 990 Kč se rozhodně nejedná o úplně dobrou koupi, zvláště pokud nemáte domácnost bez prahů a pouze s rovnými a hladkými povrchy. V podobné cenové kategorii můžete pořídit například schopné vysavače od Xiaomi, společnosti Symbo či za nepatrně vyšší cenu také dostupné modely iRobot Roomba, které odvedou mnohonásobně lepší práci.

Realme TechLife Robot Vacuum

7

Design a zpracování

7.2/10

Úklid

5.8/10

Chytré funkce

7.6/10

Čištění a údržba

7.3/10

Klady (+)

 • adaptivní přizpůsobení sacího výkonu
 • široké možnosti nastavení v aplikaci
 • mapování prostoru pomocí LiDAR senzoru
 • napojení na chytrou domácnost od Googlu a Amazonu
 • možnost vysávání i mopování

Zápory (–)

 • chabé výkony při vysávání a mopování
 • problémy s překonáváním překážek
 • aplikace pouze částečně v češtině
 • občasné odpojování robota od sítě
 • chybí podpora pro Apple HomeKit
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.