Čínská značka OnePlus je především známa jako výrobce levných vlajkových smartphonů, které sebevědomě nazývá zabijáky. V posledních letech od příznivých cen postupně ustoupila, a tak se rozhodla přijít na trh s levnějším modelem. Řeč je o OnePlus Nord, který má za cíl dobýt střední třídu. Žhavá novinka zaujme podporou 5G sítí, 90Hz AMOLED displejem s integrovanou čtečkou otisků prstů nebo čtveřicí zadních fotoaparátů.
Smartphone potěší i atraktivním designem, dlouhou výdrží na baterii s 30W rychlým nabíjením, téměř čistým Androidem 10 s funkcemi navíc a slušnou hardwarovou výbavou. Zamrzí však absence zvýšené odolnosti, bezdrátového nabíjení nebo 3,5mm výstupu na sluchátka.
- 90Hz AMOLED displej s integrovanou čtečkou otisků prstů, téměř čistý Android 10
- Celkem 6 fotoaparátů, dobrá výdrž baterie s 30W nabíjením, podpora 5G
- Postrádá 3,5mm výstup na sluchátka, zvýšenou odolnost a slot na microSD kartu
OnePlus Nord se na našem trhu prodává za doporučenou cenu 10 999 Kč za paměťovou variantu s 8 GB RAM a 128 GB úložištěm a námi testovaná verze s 12 GB RAM a 256GB pamětí vás vyjde na 13 999 Kč včetně DPH. Jaké další vlastnosti smartphone nabízí, jak fotí a jaký na nás udělal dojem? To a mnohem víc se dozvíte v naší podrobné recenzi.
Obsah balení
Prodejní balení nabízí vše potřebné. V krabičce se nachází samotný telefon, jehož displej již z výroby opatřen ochranou fólií. Fólie je příjemná na dotyk a zejména musím pochválit hladké hrany, proto při používání neřeže do ruky.
Dále se v balení nachází tlustší metr dlouhý USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu, průhledný gumový obal se zajímavým designem a 30W napájecí adaptér.
Konstrukce a design: stylovka pro mladé
Smartphony společnosti OnePlus vždy patřily k designově nejpovedenějším, a ani levnější model Nord se za svůj vzhled nemusí stydět. Ba naopak bych chtěl jeho design pochválit. Obzvlášť v námi testované modré variantě Blue Marble jde o pořádnou stylovku.
Záda jsou skleněná (Gorilla Glass 5), a proto na nich rády ulpívají otisky prstů. Také jsou dosti kluzká, proto může telefon snadno vypadnout z ruky. Na výběr je také o poznání konzervativnější šedá barevná varianta Grey Onyx. Záda jsou po stranách mírně zaoblená, což dopomáhá k lepšímu úchytu. Ergonomie telefonu je dobrá, avšak telefon není žádný drobeček, takže přední stranu jednou rukou neobsáhnete.
Rozměry zařízení činí 158,3 x 73,3 x 8,2 mm a hmotnost se zastavila na přijatelných 184 gramech. Fotomodul na zádech mírně vystupuje nad povrch, takže při položení na stůl dochází k nepříjemnému houpání, ale nejde o nic dramatického.
Plastový rám nevadí, absence zvýšené odolnosti už ano
O něco více jsem nespokojen s absencí zvýšené odolnosti, která by telefonu rozhodně slušela. Rám telefonu je vyroben z plastu, což může být bráno za menší ústupek vůči ceně, nicméně mě osobně to nijak nevadí.
Vespodu se nachází slot pro dvě nanoSIM karty, avšak slot pro microSD kartu schází. Vedle zdířky USB-C je umístěn hlasitý reproduktor, který hraje vcelku dobře, avšak stereo reproduktory nečekejte. Na pravém boku nad vypínacím tlačítkem se tradičně nachází vroubkovaný třípolohový přepínač pro manuální volbu zvukového profilu (hlasitý, vibrace a tichý), za což výrobce velice chválím.
Přední straně dominuje protáhlý displej s oválným výřezem pro dvě selfie kamerky. Rámečky okolo displeje sice nejsou nejtenčí, alespoň chválím za snahu o jejich symetrii.
Displej s 90Hz obnovovací frekvencí
OnePlus Nord nabízí přiměřeně velký 6,44palcový displej s poměrem stran 20:9. Rozlišení Full HD+ (2400 x 1080 pixelů) už je dnes takovým standardem a je více než dostatečné (jemnost 408 pixelů na palec). Fluid AMOLED panel je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5, zabírá příjemných 86,7 % přední plochy a disponuje 90Hz obnovovací frekvencí. Ta je ve střední třídě velice vítaná, i když o něco levnější Realme X50 nabízí dokonce 120Hz frekvenci.
Vyšší obnovovací frekvence je ve výchozím stavu zapnutá, což zaručuje pěkně plynulé animace, ale pro úsporu energie lze zvolit i standardní frekvenci 60 Hz. Potěší i pokročilé možnosti kalibrace obrazovky nebo funkce pro efekt živých barev u videa. Nechybí automatická regulace jasu, která má hodně úrovní a vždy nabízí skvělou čitelnost, režim čtení (filtr modrého světla), tmavý režim prostředí nebo podpora HDR10+.
Telefon lze probudit dvojím poklepáním na displej a uvítáte i ambientní zobrazení, které při přijetí nového oznámení, při zvednutí telefonu nebo při klepnutí na displej zobrazí aktuální čas, datum, stav baterie a veškeré notifikace. Displej nabízí skvělé pozorovací úhly a výbornou čitelnost za jakýkoliv podmínek. Celkově tak nemám ke zobrazovacím schopnostem displej žádné výhrady.
Čtečka otisků prstů v displeji a odemykání obličejem
Spolehnout se můžete i na čtečku otisků prstů v displeji, která je příjemně svižná a příkladně přesná. Jediné, co mi poměrně dost vadilo, je její umístění. Na můj vkus je totiž dost nízko, ale neříkám, že se na to nedá zvyknout.
Telefon samozřejmě nabízí i odemykání 2D skenem obličeje, které je také rychlé a pohodlné. K odemknutí dochází i při používání telefonu na šířku a i za horších světelných podmínek, kdy je odemčení smartphonu stále hodně rychlé.
Výbava na slušné úrovni, nechybí ani 5G
Novinku pohání již několika smartphony prověřený 7nm čipset střední třídy Qualcomm Snapdragon 765G (1 x 2,4 GHz Kryo 475 Prime, 1 x 2,2 GHz Kryo 475 Gold a 6 x 1,8 GHz Kryo 475 Silver). Procesor doplňuje grafický čip Adreno 620 a vřelých 8 nebo 12 GB operační paměti. Výkon telefonu je tak na přijatelné úrovni. Reakce systému byly při používání vždy perfektní a nikdy jsem se nesetkal s žádným omezením.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 158,3 × 73,3 × 8,2 mm, hmotnost: 184 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4 115 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Mimochodem v AnTuTu benchmarku (v8) jsem naměřil něco málo přes 315 tisíc bodů. Telefon disponuje úložištěm o kapacitě 128 nebo 256 GB, které bohužel nelze rozšířit o paměťovou microSD kartu. Smartphone také podporuje 5G sítě, i když to nás zatím příliš trápit nemusí. Ve výbavě dále nechybí LTE, GPS, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 a NFC.
Dlouhá výdrž baterie a 30W rychlé nabíjení
Akumulátor disponuje poměrně vysokou kapacitou 4 115 mAh. Telefon také podporuje velmi rychlé 30W nabíjení Warp Charge 30T, za což velice chválím. Telefon tak za 15 minut dobijete na 35 % kapacity, za dalších patnáct minutek už bude baterie nabita na 70 % a do plna pak za dalších 25 minut, což je skvělý výsledek. Dobrou zprávou je, že výkon nabíjení není nijak omezen ani při hraní her nebo při jiných náročných úkonech.
Plno uživatelů nepotěší absence bezdrátového nabíjení, které se pomalu dostává i do střední třídy. Telefon zvládá i při náročnějším používání více než jeden den na jedno nabití. Osobně se mi během týdenního testování nepodařilo telefon za den úplně vybít, proto není problém se při běžném provozu dostat na 1,5 až 2 dny na jedno nabití. Správa napájení nabízí pouze základní úsporný režim a funkce pro optimalizaci výdrže.
Operační systém: téměř čistý Android 10
OnePlus Nord je vybaven operačním systémem Android 10, respektive prostředím Oxygen OS ve verzi 10.5, za jehož vývojem stojí přímo společnost OnePlus. Vzhledově se prostředí od čistého Androidu prakticky neliší, avšak najdeme zde několik užitečných funkcí navíc. Systém je bleskurychlý a s jeho používáním jsem neměl žádný problém. Velice jsem uvítal obsáhlé možnosti nastavení obrazovky a hojně jsem využíval ovládání gesty.
Hodně se mi líbili zkratky na zhasnuté obrazovce, kde stačí prstem nakreslit např. písmeno „O“ a ihned se spustí fotoaparát. Rovnou ze zamykací obrazovky můžete dlouhým přidržením prstu na čtečce otisků prstů přistupovat k poznámkám, hlasovému vyhledávání, k platbám Google Pay a k mnoha dalším nástrojům. Mezi funkcemi nechybí ani herní režim FNatic, respektive aplikace Game Space, která vám umožní mnoho nastavení a vylepší zážitek z hraní.
Nechybí ani možnost přenesení dat z/do nového zařízení pomocí OnePlus Switch. Mezi předinstalovanými aplikacemi najdeme Facebook, Messenger, Instagram, které lze odinstalovat, ale Netflix už bohužel neodinstalujete. Další funkcí je režim Zen, který vám pomůže si odpočinout od telefonu. Doplním, že OnePlus se zavazuje ke dvěma rokům aktualizací softwaru a ke třem rokům aktualizací zabezpečení.
OnePlus Nord: fotoaparát a záznam videa
Smartphony OnePlus vždy vynikaly i kvalitními fotoaparáty a model Nord si nepočíná jinak. Hlavní snímač byl dokonce převzat z vlajkové lodi OnePlus 8 a díky dobré světelnosti a optické stabilizaci obrazu poskytuje skvělé fotografie za jakýchkoliv podmínek. Na zádech ale najdeme celkově čtyři fotoaparáty:
- Hlavní má vysoké rozlišení 48 Mpx, skvělou světelnost f/1.75, ohniskovou vzdálenost 26 mm, fázový autofokus, OIS a 1/2palcový senzor
- 8Mpx ultra-širokoúhlý snímač se záběrem 119° a světelností f/2.3
- 5Mpx snímač s detekcí hloubky scény
- 2Mpx makro kamerka
Hlavní přední selfie kamerka dostala vysoké 32Mpx rozlišení (f/2.5), což je nejvyšší rozlišení, které kdy bylo použito u jakéhokoliv selfie fotoaparátu v telefonu OnePlus. Druhá do počtu je 8Mpx ultra-širokoúhlá kamerka.
Hlavní fotoaparát nabízí „vylepšení“ pomocí umělé inteligence, HDR, portrétní režim, 48Mpx mód, noční scénu a profesionální režim. Aplikace pro fotografování je zpracována perfektně, akorát rychlost přepínání mezi fotoaparáty (zatím) trochu hapruje.
Fotografie z hlavního fotoaparátu jako u vlajkové lodi
Kvalita fotografií z hlavního fotoaparátu je velmi dobrá a v dané cenové kategorii nadprůměrná. Pochválit musím za věrné barvy, slušnou ostrost, úroveň detailů a nízkou míru šumu. I dynamický rozsah je slušný, obzvlášť při zapnuté funkci HDR, která se navíc díky umělé inteligenci dále zdokonaluje.
Vyzdvihnout musím i rychlost ostření, proto není problém zachytit tekoucí vodu nebo projíždějící auto. Skvěle si vedou i makro snímky z hlavního snímače. Těm nechybí přirozeně rozostřené pozadí ani ostré detaily. Speciální makro kamerka zvládá zachytit objekty již ze 4 centimetrů, avšak podává podprůměrné výkony a osobně mi přijde zbytečná (jako u všech telefonů střední a nižší třídy).
Další funkcí je portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt. Je příjemné, že jej lze použít i pro fotografování jiných objektů než jen lidí. I když se jedná o softwarový efekt, tak jsou fotografie dosti povedené.
Širokoúhlé fotografie a možnosti přiblížení
Soustava fotoaparátů je rozsáhlá, avšak není tajemstvím, že hlavní fotoaparát je největším lákadlem. V aplikaci je, kromě přepínače pro „širokáč“ a makro kamerku, dostupný i přepínač pro 2x přiblížení, které je v tomto případě „pouhým“ výřezem z hlavního snímače, avšak i tak se jedná o slušně vypadající snímky.
Širokoúhlý snímač je vhodný pro zachycení krajiny, budov nebo větší skupiny lidí. Akorát svou kvalitou příliš neohromí, zejména při okrajích bývají snímky dosti neostré a s vysokým šumem. Jedná se tak pouze o „doplňkový“ fotoaparát.
Focení v noci a noční režim
Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se začíná objevovat v některých oblastech snímků neostrost, avšak fotografie si zachovávají stále přijatelnou úroveň šumu. Noční režim musím pochválit, protože zvýrazní kontury, projasní scénu, obrysy jsou lépe čitelné, scéna je ostřejší a bez výraznějšího šumu.
Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
Tento mód se hodí nejen pro focení za tmy, ale i za šera nebo v budově při nedostatku světla. Navíc se dá použít i pro širokoúhlý fotoaparát. Za zmínku stojí i to, že fotografie pořízené nočním režimem jsou o něco málo oříznuté.
Záznam stabilizovaného videa při 4K/30FPS
OnePlus Nord zvládá nahrávat video maximálně ve 4K rozlišení při 30 fps. Při tomto záznamu je dostupná i stabilizace obrazu a je možné použít i širokoúhlý snímač, akorát není možné se přepínat mezi fotoaparáty během natáčení.
Kvalita záznamu z hlavního fotoaparátu je velmi dobrá, video má pěkné barvy a ostrost a šum jsou v přijatelné rovině. Menší výtku mám k automatickému ostření, které někdy neumí včas zaostřit na daný objekt. Přeostřování je ale dobré a vyzdvihnout musím i velice účinnou stabilizaci. Dalším mínusem je občasné škubání obrazu při záznamu ve 4K.
Závěrečné hodnocení
Společnosti OnePlus se dle mého názoru podařilo vytvořit smartphone, který jistě dokáže ve střední třídě udělat průvan. OnePlus zvládlo představení této očekávané novinky i marketingově, protože v posledních týdnech o ní bylo hodně slyšet. Bude zajímavé sledovat, jestli tento smartphone najde své uživatele, protože mezi největší konkurenty jednoznačně patří nedávno testovaný Realme X50 5G, který láká na skvělý poměr cena/výkon, a velmi povedený Xiaomi Mi 10 Lite.
V dané cenové kategorii se nachází i jiné telefony – například Motorola Moto G Plus 5G, Oppo Reno 3, Samsung Galaxy A51, Sony Xperia 10 II nebo iPhone SE (2020). Zpátky ale k OnePlus Nord a k jeho hodnocení. Mě osobně se na něm líbí čistý design bez výstřelků, kvalitní hlavní fotoaparát, kterým dokáže své konkurenty pořádně zastrašit, nebo rychlý a vzhledově i funkčně povedený systém. Užíval jsem si i pohledu na skvělý 90Hz AMOLED displej.
Nesmím zapomenout zmínit ani rychlou čtečku otisků prstů, i když její umístění pro mě nebylo příliš pohodlné. Zamrzí absence zvýšené odolnosti, bezdrátového nabíjení nebo 3,5mm výstupu na sluchátka. Drátové nabíjení je vskutku rychlé a pochválit musím i za dobrou výdrž na baterii. Plno uživatelů ocení i slot na dvě nanoSIM, akorát slot na paměťovou kartu chybí.
I přes větší rozměry se telefon dobře drží, jen záda jsou trochu kluzčí, avšak hmotnost je poměrně příznivá. Ostatní fotoaparáty (zejména makro kamerka) jsou trochu dopočtu, což je škoda. Cena OnePlus Nord za základní verzi s 8 GB RAM a 128 úložištěm je nastaven na stále přijatelných 10 999 Kč, avšak 13 999 Kč za vyšší paměťovou variantu s 12 GB a 256GB úložištěm už je hodně sebevědomé.
OnePlus Nord

Klady
- kvalitní hlavní fotoaparát
- prostředí systému a optimalizace
- skvělý 90Hz displej, ambientní zobrazení
- výdrž baterie a rychlé dobíjení + 30W nabíječka v balení
- bohatá výbava, včetně 5G
- rychlá čtečka otisků prstů v displeji a odemykání obličejem
- povedený design, přepínač zvukových profilů na boku
Zápory
- vyšší cena za lepší paměťovou verzi
- zbylé fotoaparáty jsou spíše do počtu
- absence 3,5mm audio jacku
- postrádá slot na paměťové karty
- žádná zvýšená odolnost
- chybí bezdrátové nabíjení