Nové modely od značky OnePlus patří již od počátku existence firmy mezi nejočekávanější smartphony. Nejinak tomu bylo také u nejnovějšího kousku s číslovkou pět v názvu. OnePlus 5 se dočkal oficiálního odhalení 20. června a již podle prvních parametrů bylo jasné, že bude tato novinka opět soupeřit s vlajkovými modely ostatních výrobců.
Po prvotním nadšení se však začaly objevovat první problémy. Podvádění v benchmarcích není nic, co by nějak omezovalo celkový dojem z telefonu, ale bohužel nejde o jediný problém. Další problémy se vyskytly u displeje a také u fotoaparátu. Jedná se i přes tyto nedostatky stále o povedený telefon, nebo bude lepší se OnePlus 5 vyhnout? To vám prozradí naše dnešní recenze.
Video recenze OnePlus 5
Proč výrobce přeskočil model OnePlus 4
Výslovnost číslovky 4 se vybraných asijských jazycích podobá slovu smrt, a z tohoto důvodu je považováno za nešťastné. V některých budovách tak například chybí čtvrté patro, čtyřka se také vynechává v telefonních číslech, v adresách, cenách výrobků, apod. Čína také údajně kvůli Tetrafobii neusilovala o Olympijské hry v roce 2004, ale až o 4 roky později. Ve světě mobilních technologií (na asijském trhu) se čtyřce vyhýbá například Samsung, který ji vynechává v kódovém označení svých telefonů.
Dokonalá kopie iPhonu?
Spoustu rozruchu při představení způsobil vzhled telefonu. Zadní kovový kryt totiž jako by z oka vypadnul iPhonu 7 Plus. Rozeznat od sebe tyty dva smartphony můžete snad jen podle loga výrobce. Shodné je umístění čoček duálního fotoaparátu i provedení plastových předělů antén. Námi testovaná verze je v provedení Midnight Black (jde o variantu s 8 GB RAM). K dostání je také o něco světlejší verze Slate Gray, která se však pojí také se slabší hardwarovou výbavou.
Celkové rozměry těla činí 154,2 × 74,1 × 7,3 mm, hmotnost je 153 gramů. Výrobce použil stejný 5,5palcový displej jako v případě staršího modelu OnePlus 3(T). Musíte se tak smířit s rámečky kolem displeje. Ty sice nejsou nijak silné, ale nepatří ani mezi ty nejtenčí. Pod displejem sídlí čtečka otisků prstů. Její rychlost i přesnost je opravdu vynikající a podle našeho názoru se jedná aktuálně o jedno z nejrychlejších řešení na trhu.
V levém rohu nad displejem se ukrývá notifikační dioda. V její blízkosti je umístěna čočka čelního 16megapixelového fotoaparátu, který disponuje dokonce i elektronickou stabilizací obrazu. Poslední prvek, který stojí na čelní straně za zmínku, je reproduktor. Celý předek kryje odolné sklo Gorilla Glass 5.

Škoda pomalejšího USB
Na prostředku spodní hrany sídlí datový konektor USB-C. I tato novinka však disponuje pouze standardem USB 2.0, který zaručuje maximální datovou propustnost 480 Mbps. Konektor doplňuje mřížka ukrývající hlasitý reproduktor a potěší také to, že výrobce zachoval i sluchátkový výstup (3,5mm jack). Kvalita hlasitého reproduktoru se řadí ke standardu.
Tlačítko pro spuštění je umístěno tradičně na pravém boku. Slot pro dvě karty nanoSIM je hned nad ním. Kolébka ovládající hlasitost je na opačné straně telefonu. Společnost jí dělá také třípolohový přepínač režimů (normální režim, pouze prioritní notifikace a tichý režim).
Celkové zpracování je na výborné úrovni. Díky zakulaceným bokům se telefon velmi dobře drží v ruce. Jediným nedostatkem je tak chybějící odolnost vůči vodě a prachu. Tuto výhodu nabízí hned celá řada hlavních konkurentů a je škoda, že OnePlus v tomto ohledu zaostává.
Displej: Full HD zcela postačí
Zatímco většina aktuálních vlajkových modelů od konkurenčních výrobců vsází na displeje s nestandardním poměrem stran a vysokým rozlišením, OnePlus se zatím drží při zemi. 5,5palcový displej s rozlišením Full HD (1080 × 1920 pixelů) využívající technologii Optic AMOLED je shodný, jaký měl i předchůdce. Ne, že by se jednalo o špatnou volbu. Barevné podání, pozorovací úhly i čitelnost jsou na výborné úrovni, ale konkurence je v tomto ohledu zkrátka o krok dále.
Celkový dojem sráží také to, že displej trpí tzv. želé efektem. O tomto problému jsme vás již informovali. Vše je způsobeno osazení displeje vzhůru nohama proti OnePlus 3(T). Uvidíme, zda bude možné tento problém odstranit softwarovou aktualizací, či nikoliv. Efekt naštěstí není příliš výrazný.
Displej podporuje i ambientní režim. Pokud máte tento mód aktivovaný, tak v momentě, kdy vám dorazí některá z notifikací, uvidíte její zkrácenou formu na pár sekund i při zhasnutém displeji. Tento mód je aktivní pouze po příchodu notifikace, případně pokud telefon uchopíte do ruky. Díky panelu Optic AMOLED jsou aktivní pouze potřebné jednotlivé pixely, což má příznivý vliv na výdrž.
Pokořitel rekordů
Hnacím motorem se stal pochopitelně jeden z nejvýkonnějších čipsetů současnosti – Qualcomm Snapdragon 835. Ten nabízí celkem 8 jader (4 × Kryo s frekvencí 2,45 GHz, 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) a grafický čip Adreno 540. Ve OnePlus nikdy nešetřili s kapacitou operační paměti a ani tato novinka není výjimkou. K dispozici je totiž hned 8 GB RAM. Tento údaj platí pouze pro dražší verzi telefonu, která stojí 559 EUR (cca 14 700 Kč). Levnější varianta s cenovkou 499 EUR (cca 13 100 Kč) nabídne stále luxusních 6 GB RAM.
Odlišnosti mezi verzemi jsou také v případě datového úložiště. Námi testovaná dražší verze nabízí 128 GB vnitřní paměti (111 GB volného místa pro uživatelská data), zatímco levnější si musí vystačit s poloviční kapacitou. OnePlus 5 bohužel nenabízí slot pro paměťovou kartu, což může některé zákazníky odradit.
Celkový výkon testované novinky je vynikající. Problém nečiní ani ty nejnáročnější mobilní hry a díky obrovské kapacitě operační paměti je chod celého systému krásně plynulý a rychlý. V benchmarku AnTuTu se nám povedlo naměřit výsledné skóre necelých 180 tisíc bodů.
Výborná je i konektivita. OnePlus 5 nabízí podporu všech českých LTE pásem, dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 a nechybí ani NFC. Jediné, co by mohlo někomu chybět je tak snad jen infračervený port pro dálkové ovládání. Díky podpoře GPS, GLONASS a BDS je určení přesné polohy otázkou několika okamžiků.
Operační systém: rychlý a stabilní Android
Operační systém Android ve verzi 7.1.1 Nougat doplňuje nadstavba OxygenOS. Doby, kdy grafické nadstavby od výrobců měnily systém k nepoznání, jsou doufejme navždy pryč. Dnešní nadstavby se na vzhledu uživatelského prostředí podílejí jen minimálně a OxygenOS není výjimkou.
Celé prostředí se od „čistého“ Androidu liší pouze minimálně což chválíme. Největší pochvalu si však zaslouží optimalizace. Reakce jsou opravdu bleskurychlé a během testování se nám nestalo, že by došlo k pádu některé z aplikací. V tomto ohledu mohou ostatní konkurenti závidět.
Rychlosti systému přispívá také to, že zde nenajdete v podstatě žádné přebytečné aplikace. Kromě několika programů od Googlu a systémových nástrojů stojí za zmínku snad jen Shelf. Toto rozšíření je součástí launcheru a nachází se na ploše nalevo od domovské stránky. Shelf je jakási alternativa ke kartám Google Now. Najdete zde například oblíbené kontakty, můžete přidávat poznámky, sledovat počasí nebo přidávat další samostatné widgety.
Baterie a výdrž: z 0 na 100 za hodinu a čtvrt
Akumulátor se ukrývá pod kovovými zády. Jeho kapacita je 3300 mAh, což je o 100 mAh méně, než kolik nabízí OnePlus 3T. Díky dobré optimalizaci systému a displeji s nižším rozlišením je celková výdrž na slušné úrovni. Po běžném celodenním používání nám ukazatel stavu akumulátoru ukazoval ještě přibližně třetinu zbývající kapacity. Při šetrném využití by tak nemuselo být problémem dosáhnout i na dva dny výdrže.
Kromě slušné výdrže musíme ocenit velmi rychlé nabíjení. Součástí balení je totiž adaptér podporující technologii Dash Charge (5 V/4 A). Nabití z prázdného stavu do plna je tak otázkou přibližně hodiny a čtvrt. Příjemnou zprávou je také to, že se při nabíjení telefon nijak zvlášť nezahřívá.
Fotoaparát: stále tomu něco chybí
Při vývoji nového modelu se výrobce soustředil právě na fotoaparát. Na pomoc si přizval odborníky ze serveru DxOMark, který se věnuje právě testování kvality fotoaparátů u smartphonů. Výsledkem je duální fotoaparát s primárním čipem Sony IMX 398 s maximálním rozlišením 16 megapixelů, který doplňuje druhý senzor s rozlišením 20 megapixelů. Primární objektiv se chlubí světelností f/1,7. Sekundární objektiv má světelnost horší (f/2,6).
OnePlus 5 využívá druhý fotoaparát pro hrátky s hloubkou ostrosti, kdy můžete u snímků dosáhnout pěkného bokeh efektu. Druhým způsobem, jak můžete sekundární fotoaparát využít, je pro dvojnásobné přiblížení. Samotný objektiv však disponuje pouze 1,6násobným zoomem, zbytek je digitálně dopočtený díky technologii SmartCapture.
Aplikace pro obsluhu fotoaparátu obsahuje vše potřebné. Nechybí ani plně manuální režim, kde si můžete kromě nastavení všech potřebných parametrů rovněž zvolit ukládání snímků v „surovém“ stavu (formát RAW). Z fotoaparátu tak můžete dostat opravdové maximum.
Při představení se výrobce chlubil, že se bude nový model kvalitou fotografií řadit ke špičce. V současném stavu to tak zatím bohužel není. Snímky mají velmi dobré barevné podání, nízkou hladinu šumu i dynamický rozsah. Horší je to však s vykreslením detailů, které se v mnoha případech slévají, což nepůsobí vůbec dobře. Na vině je z části komprese do JPEG, u snímků uložených ve formátu RAW není tento efekt tolik výrazný. Nápravu by měla přinést některá z budoucích aktualizací softwaru.
Záznam videa zatím bez stabilizace
Kvalita záznamu videa je také na slušné úrovni, byť ani v tomto případě OnePlus 5 zatím na špičku lehce ztrácí. Maximem je pochopitelně rozlišení 4K a frekvence 30 snímků za sekundu. Navolit si také můžete i nižší rozlišení Full HD, kde je maximem 60 snímků za sekundu, případně HD se 120 snímky za sekundu.
Největším nedostatkem videa je stabilizace obrazu. Kvůli použití duálního fotoaparátu nemá novinka optickou stabilizaci, ale pouze elektronickou. Ta však v současném stavu nefunguje při použití rozlišení 4K, ale pouze s nižším rozlišením Full HD. Nápravu má přinést aktualizace softwaru. Ta by měla také opravit prohození kanálů u záznamu zvuku.
Fotoaparát OnePlus 5 se tedy zatím s konkurenčními vlajkovými modely rovnat nemůže. Potenciál má novinka velmi dobrý a většinu problémů by mohly odstranit softwarové aktualizace.
Závěrečné hodnocení recenze OnePlus 5
OnePlus 5 je rozhodně dobrý smartphone. Je škoda, že tato novinka trpí celou řadou různých problémů, které tak kazí celkový dojem. Testovaný kousek působí, jako by jeho vydání výrobce uspíšil i na úkor některých nedodělků. Tento krok by se však nemusel vyplatit.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Tradiční silnou stránkou OnePlus je však cena. Levnější verze se 6 GB RAM a 64GB vnitřní úložištěm pořídíte za cenu lehce přes 13 tisíc korun. I námi testovaná dražší varianta s 8 GB RAM a dvojnásobnou kapacitou vnitřní paměti nemá cenu stanovenou přehnaně vysoko a pořídíte ji za 14 700 korun. Za hlavní konkurenty zaplatíte zpravidla o několik tisícovek více. Silným konkurentem by však mohl být například nový Honor 9, který stojí přibližně stejně.
Celkově tedy převažují dobré dojmy. OnePlus 5 nás uchvátil svým zpracováním, povedeným displejem, špičkovým výkonem a perfektně odladěným systémem. Pokud by výrobce lépe zapracoval na optimalizaci fotoaparátu, bylo by naše hodnocení ještě o něco vyšší.
OnePlus 5

Klady
- velmi vysoký výkon
- optimalizovaný systém
- duální fotoaparát
- příznivá cena
- výtečná čtečka otisků prstů
- poměr cena & výkon
Zápory
- fotoaparát nestačí na špičku
- tělo není voděodolné
- pomalejší USB 2.0
- „želé“ efekt displeje