Společnost Lenovo nebyla v posledních letech na poli smartphonů příliš vidět a značka Motorola, kterou tato čínská firma vlastní, tak začala pomalu uvadat. Ohebná Motorola RAZR sice přinesla svěží vítr na trh, ale až Motorolu Edge+ lze brát jako zdařilý návrat této značky mezi high-endová zařízení. Nová vlajková loď výrobce přináší prémiový design, výrazně zahnutý displej s 90Hz obnovovací frekvencí, akumulátor s vysokou kapacitou a rychlým i bezdrátovým dobíjením, stereo reproduktory a 3,5mm audio jack.
Nová Motorola zaujme i vysokým výkonem, 12GB operační pamětí, podporou 5G sítí a hlavním 108Mpx fotoaparátem s podporou záznamu až v 6K rozlišení. Operačním systém je čistý Android 10 s několika užitečnými funkcemi od Motoroly. Nicméně schází zvýšená odolnost proti vodě a prachu nebo také podpora druhé SIM karty.
- Edge+ nabízí prémiový design a špičkový 90Hz displej s výrazným zakřivením
- Vysoký výkon, podpora 5G, 5 000 mAh baterie, 12 GB RAM, stereo reproduktory
- 108Mpx hlavní fotoaparát, záznam 6K videa, teleobjektiv s 3x optickým přiblížením
Motorola Edge+ se na našem trhu prodává za doporučenou cenu 27 990 Kč včetně DPH, což je příjemné zlevnění oproti předpokládané ceně 32 990 Kč. Jaké další vlastnosti smartphone nabízí, jak fotí a jaký na nás udělal dojem? To a mnohem víc se dozvíte v naší podrobné recenzi.
Aktualizováno 5. března 2020: Motorola opět zlevňuje, aktuálně její cena spadla na velice zajímavých 18 390 Kč.
Obsah balení
V prodejním balení se nachází samotný telefon, metr dlouhý USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, 18W napájecí adaptér, spona pro vyjmutí slotu, průhledný gumový obal a kvalitní špuntová sluchátka s pěkným designem.
Prémiový design a kvalitní zpracování
Design Motoroly Edge+ se velice povedl. Výrobce vsadil na netradiční vzhled, který dokáže zaujmout a zároveň se neztratí v záplavě současných smartphonů. Zařízení je poměrně velké, a to především na výšku a tloušťka také není úplně zanedbatelná (161,1 x 71,4 x 9,6 mm). Hmotnost se zastavila na 203 gramech, což už je v kapse a při delším držením telefonu znát, ale vzhledem k proporcím je to přijatelné.
Celková ergonomie je příkladná a smartphone se dobře drží a relativně pohodlně ovládá. Přední strana je dominantní částí tohoto telefonu. Displej se rozprostírá téměř od okraje k okraji, a navíc je po delších stranách výrazně zakřivený, což mimo jiné označuje název Edge.
Chválím za symetrické rámečky a za snahu o jejich redukci, i když by někdo mohl namítat, že spodní a horní rámeček je tlustší, tak mě osobně to vůbec nevadí. Selfie kamerka v displeji je malinkatá, avšak samotný výřez je trochu větší, i když stále dosti malý.
Zvýšená odolnost (ne)chybí
Kovový rám je po delších stranách hodně tenký, i přesto je bok telefonu příjemně zaoblený a dobře padne do ruky. Vypínací tlačítko je poněkud menší, ale naštěstí je zvýrazněno vroubky. Vespodu se nachází slot na jednu nanoSIM, zdířka USB-C a hlasitý reproduktor, kterému dělá stereo doplněk sluchátkový reproduktor.
Na horní straně potěší svou přítomností 3,5mm audio jack, i když bych ho raději viděl vespodu. Na hliníkový rám přesně navazuje skleněná zadní strana, která je po stranách příjemně zaoblena. Záda jsou vzhledově vskutku povedená.
Uprostřed mají jakýsi světlejší nádech, což vypadá moc dobře. Kromě loga Motoroly vás jistě zaujme fotomodul se třemi fotoaparáty. Ten bohužel vystupuje nad povrch, takže při položení na stůl se telefon nepříjemně houpe. Vzhled fotomodulu se mi vcelku líbí a je rozhodně originální.
Záda se nevyhnou otiskům prstů a bohužel jsou i docela kluzká, takže se může lehce stát, že telefon vyklouzne z ruky. Doplním, že telefon nedisponuje zvýšenou odolností vůči vodě a prachu, avšak je opatřen vodoodpudivým povlakem (ochranou).
Displej s výrazným zakřivením a 90Hz frekvencí
Motorola Edge+ nabízí obrovský 6,7palcový displej s poměrně protáhlým poměrem stran 19,5:9. Rozlišení Full HD+ (2340 x 1080 pixelů) je více než dostatečné (jemnost 385 pixelů na palec). OLED panel je po delších stranách výrazně zakřivený, což vypadá velmi pěkně a netradičně. Zahnutí přes okraj je opravdu výrazné a displej tak zasahuje do boku, avšak to nijak zvlášť při používání nevadí a nemusíte se obávat žádných nechtěných dotyků.
Displej je chráněn odolným krycím sklem Gorilla Glass 5, podporuje HDR10+ a zabírá ohromujících 95,8 % přední plochy. Panel nabízí i vyšší 90Hz obnovovací frekvenci pro plynulejší animace, avšak je možné si pro úsporu energie aktivovat i běžnou 60Hz frekvenci.
Zobrazovací schopnosti displeje jsou naprosto perfektní a nemám k nim žádné výhrady, navíc si troufám tvrdit, že patří k nejlepším na trhu. Výborné jsou pozorovací úhly, čitelnost na přímém světle, barevná věrnost a kontrast. Nechybí noční režim (filtr modrého světla), tmavý motiv prostředí nebo oblíbený Always-On displej.
Čtečka otisků prstů v displeji
Telefon disponuje optickou čtečkou otisků prstů v displeji. Snímač je na můj vkus umístěn dost nízko, což při odemykání není příliš pohodlné. Čtečka je dosti rychlá a přesná.
Přívětivé je, že na senzor nemusíte nijak výrazně tlačit.Pokud byste chtěli odemykat telefon pomocí skenu obličeje, tak vás musím zklamat, protože touto funkcí telefon nedisponuje.
Hardwarová výbava na špičkové úrovni
Motorola Edge+ je vlajková loď se vším všudy. Uvnitř totiž tepe velmi výkonný 7nm čipset Qualcomm Snapdragon 865 (1 x 2,84 GHz Kryo 585, 3 x 2,42 GHz Kryo 585 a 4 x 1,8 GHz Kryo 585). Grafický výkon zajišťuje čip Adreno 650 a operační paměť disponuje hned 12 GB. Úložiště nabízí kapacitu 256 GB, avšak to nelze dále rozšířit o microSD kartu.
Smartphone je po stránce výkonu a optimalizace na nejvyšší úrovni, takže reakce systému jsou vždy perfektní a výkonu má tento stroj na rozdávání. To dokazuje i benchmark AnTuTu (v8), ve kterém novinka získala téměř 575 tisíc bodů, čímž se řadí mezi nejvýkonnější smartphony na trhu. Při vysoké zátěži nebo při nabíjení se telefon nijak zvlášť nepřehřívá, za což chválím.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 161,07 × 71,38 × 9,6 mm, hmotnost: 203 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Podle posledních trendů Motorole Edge+ nechybí podpora sítě 5G, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Ve výbavě se dále nachází GPS a NFC. Zamrzí, že se smartphone prodává v single SIM verzi. Stereo reproduktory hrají velice slušně a patří k těm lepším. Navíc se mohou pochlubit, že byly laděny firmou Waves.
Dvoudenní výdrž i bezdrátové nabíjení
Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s nadprůměrně vysokou kapacitou 5 000 mAh. Díky němu telefon zvládá i při náročnějším používání jeden a půl dne na jedno nabití. Já jsem telefon nabíjel v průměru jednou za dva dny. Telefon jsem testoval přes týden, což je dostatečně dlouhá doba na určení běžné výdrže. Ta se opravdu pohybuje okolo dvou dnů, za což výrobce velice chválím. Správa napájení mimo jiné funkce nabízí pouze základní úsporný režim.
Telefon také podporuje vcelku rychlé 18W nabíjení TurboPower, avšak díky nižšímu výkonu než nabízí konkurenční smartphony a větší kapacitě baterie se smartphone nabíjí na můj vkus dost pomalu. Telefon nabijete z 0 na 50 % zhruba za 45 minut a do plna to trvá další hodinu a půl. Velice chválím, že smartphone podporuje bezdrátové nabíjení s maximálním výkonem 15 W a nechybí ani 5W reverzní nabíjení.
Motorola Edge+ běží na operačním systému Android 10 v čisté verzi, i když jak jsme u Motoroly zvyklí, prostředí je obohaceno o plno užitečných funkcí. Systém je bleskurychlý a velmi dobře optimalizovaný. Prostředí lze samozřejmě ovládat gesty nebo přes klasická tlačítka.
Se zahnutým okrajem se pojí funkce Dotyk okraje, což je podobné panelům na okraji na smartphonech Samsung. Můžete si zde přidávat nástroje (pravítko apod.), zástupce aplikací a kontaktů. Při položení telefonu na displej se při přijetí oznámení zobrazují na okrajích světelné efekty. Většina aplikací se zobrazuje přes okraje obrazovky, avšak u vybraných lze zapnout zobrazení bez okraje.
Využít můžete i chytré obrazovky, která zůstane zapnutá, dokud se na ni díváte. Na vypnuté obrazovce lze šikovně zobrazovat podrobnosti přijatých notifikací přidržením ikonky na Always-on displeji a následným potažením spustit přílišnou aplikaci.
Pro hráče je připraven nástroj Moto Gametime, který nabízí pokročilé funkce a lepší soustředění při hraní hry. Moto gesta jsou hodně užitečná, stačí například dvakrát zatřást mobilem a rozsvítí/zhasne se svítilna, dvojitým otočením zápěstí se spustí fotoaparát a pro zachycení snímku obrazovky se stačí jí dotknou třemi prsty.
Fotoaparát a záznam videa
Motorola Edge+ je správná vlajková loď, takže zaujme i soustavou kvalitních fotoaparátů. Celkem se na zadní straně nachází čtveřice snímačů, jejichž parametry jsou následující:
- 108Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.8, optickou stabilizací obrazu (OIS) a fázovým automatickým ostřením
- 8Mpx teleobjektiv s 3x optickým přiblížením (81 mm), světelností f/2.4, OIS a fázovým autofokusem
- 16Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 a autofokusem
- 3D Tof kamerka pro hloubku ostrosti
Přední selfie kamerka dostala vysoké rozlišení 25 MPx (f/2.0). Hlavní fotoaparát nabízí HDR, portrétní režim, noční vidění, makro, plné rozlišení, panorama a ruční fotoaparát (profesionální mód).
Skvělé snímky s každým z fotoaparátů
Hlavní fotoaparát pořizuje skvělé fotografie, kterým nechybí ostrost, detaily, nízký šum a věrnost barev. Za dobrých světelných podmínek dokáže pořídit opravdu kvalitní snímky, které se mohou rovnat konkurenci.
Vyzdvihnout musím především makro snímky, protože hlavní snímač disponuje velkým čipem, takže pozadí bývá hodně rozmazané, což se mi velice líbí.
Makro snímky jsou špičkové i při zapnutí funkce Makro, kdy přijde na řadu širokoúhlý fotoaparát, jenž dokáže vyfotit snímek již ze čtyřech centimetrů od objektu. Těmto snímkům také nechybí ostré detaily a přirozeně rozmazané pozadí.
Rychlost ostření je přijatelná, ale mohla by bát lepší. Snímky s HDR mají tlumenější jas a někdy jsou fotografované objekty až dost tmavé. Portrétní režim lze použít pouze pro teleobjektiv, což je velká škoda, takže kvůli pořízení portrétu budete muset mnohdy couvat. Alespoň potěší, že lze tento režim použít i pro fotografování jiných objektů.
Širokoúhlý fotoaparát jako takový také fotí vcelku dobře a pochválit musím za automatické ostření a o snahu „narovnat“ pokřivené okraje, i když při okrajích jsou snímky dosti neostré. 3x optické přiblížení docela obstojné, ale u těchto snímků se trochu ztrácejí detaily, kontrast a ostrost, takže oproti fotografiím z hlavního fotoaparátů působí dosti odlišně.
Focení v noci a noční vidění
Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se u fotografií začíná objevovat menší neostrost, ale stále s přijatelnou úrovní šumu. Fotografie za tmy jsou podexponované, nevýrazné a málo prosvětlené. V aplikaci fotoaparátu nenajdete úplně klasický noční režim, ale noční vidění.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
V tomto režimu se vyfotí fotografie za delší časový okamžik a s o něco lepšími výsledky, které ale na první pohled nejsou příliš viditelné. Při nočním vidění je znát lepší ostrost a prosvětlenost, ale na konkurenční smartphony to rozhodně nestačí.
Záznam videa až v 6K rozlišení
Motorola Edge+ zvládá nahrávat video maximálně v 6K rozlišení při 30 fps. Nicméně pokud budete chtít natáčet stabilizovanější záběry nebo využít teleobjektiv, či širokoúhlý fotoaparát, budete muset nahrávat ve Full HD rozlišení (30fps).
Pro srovnání jsem pořídil i video ve 4K rozlišení, které není oproti 6K tak datově náročné a má účinnější stabilizaci. Je škoda, že při tomhle rozlišení vám telefon nedovolí používat 60 snímků za vteřinu, ale „pouze“ 30. Ale kdo ví, třeba se zpřístupnění dočkáme s některou z dalších aktualizací.
Pochválit musím za vysoké detaily, nízkou hladinu šumu a přesný a plynulý autofokus, i když i ten je občas trochu pomalejší.
Video má dobrý zvukový záznam, protože telefon disponuje hned třemi mikrofony.
Závěrečné hodnocení
Motorola Edeg+ je povedenou vlajkovou lodí, která se mezi top modely neztratí. Mezi její přednosti patří prémiový a netradiční design, perfektní displej s výrazným zakřivením a s 90Hz obnovovací frekvencí nebo velmi vysoký výkon. Zaujme i dvoudenní výdrži při běžném používání, což je mezi vlajkovými modely spíše výjimkou. Nabíjení by sice mohlo být rychlejší, ale potěší bezdrátové i reverzní nabíjení.
Čtečka otisků prstů je dostatečně rychlá, ale mohla by být lépe umístěná. Zamrzí i absence skenu obličeje, na který jsem si již u většiny smartphonů zvykl. Na druhou stranu musím pochválit za zachování 3,5mm audio výstupu a za slušně hrající stereo reproduktory. Voděodolnost není deklarována žádnou certifikací, což je škoda. Plno uživatelů nepotěší absence slotu na paměťové karty a druhou SIM kartu.
I přes větší rozměry se Motorola Edge+ pohodlně drží. Operační systém je velmi rychlý a nabízí plno funkcí navíc. Hlavní fotoaparát fotí a natáčí velmi dobře. Zbylé dva fotoaparáty také nejsou k zahození, ale celkově to na úplnou špičku není.
Cenově si Motorola Edge+ nevede špatně, ale i tak bych si uměl představit atraktivnější cenovku. Mezi hlavní konkurenty patří Samsung Galaxy S20+, OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro, Huawei P40 Pro, Sony Xperia 1 II a iPhone 11 Pro Max.
Motorola Edge+

Klady
- prémiový a originální design
- perfektní displej, 90Hz frekvence
- výdrž baterie, rychlé a bezdrátové nabíjení
- vysoký výkon a bohatá výbava
- výborné fotoaparáty, makro snímky
- 3,5mm audio jack a stereo reproduktory
- rychlý a čistý systém s funkcemi navíc
Zápory
- vyšší cena
- nemá sken obličeje
- nepodporuje microSD a druhou SIM
- pro někoho větší rozměry
- bez certifikace voděodolnosti
- vystupující fotoaparát
- pomalejší nabíjení
- 4K video pouze při 30 fps