TOPlist

Recenze Huawei P50 Pro: prémiovka pro náročné

Huawei P50 Pro recenze
  • vlajkový model od Huawei nabízí královskou výbavu a špičkové fotoaparáty
  • novinka na český trh vstupuje s velmi sebevědomou cenou 29 999 Kč včetně DPH
  • chybí podpora Google služeb i 5G sítí. První neduh lze neoficiální cestou vyřešit.

Situace, ve které se nachází čínská společnost Huawei, je nejen každému fanouškovi chytrých technologií velmi dobře známá. Embargo ze strany USA utnulo ambice Číňanů udržet se na pozici světové jedničky mezi výrobci smartphonů a od té doby sledujeme setrvalý pád společnosti mezi marginální výrobce.

I přes nepřízeň světové mocnosti to ovšem inženýři v Huawei nevzdávají a stále se snaží zaujmout nejen domácí čínské publikum, ale také to světové, byť udržení pozice u spotřebitelů je vinou absence Google služeb o poznání těžší. Huawei P50 Pro je letošní vlajkovou lodí technologického giganta, který se snaží širokou veřejnost přesvědčit, že je všechno v pořádku a žádné nepříjemnosti nejsou na pořadu dne. Zvládne P50 Pro okouzlit českého zákazníka, který je zvyklý za prémiovou cenu dostat to nejlepší?

Design a zpracování

Zpracování P50 Pro je na špičkové úrovni, ostatně nic jiného bychom ani nečekali. Samotný design už nepůsobí tak svěže, jako když byl poprvé představen u modelu Nova 9 (respektive Honoru 50), ale stále má své kouzlo a jasně charakteristické prvky. Hlavní filozofií celého zařízení jsou zaoblené hrany, a to jak na přední, tak na zadní straně. Od zahnutého skla konkurenční výrobci pomalu upouštějí (kvůli vyšším výrobním nákladům a dražším opravám), což dělá z Huawei P50 Pro po stránce designu unikátní zařízení. Ač jsou zahnuté hrany lehce nepraktické, rozhodně jim nelze upřít to, že vypadají skvěle.

Huawei P50 Pro 2
Design Huawei P50 Pro je nápaditý a jasně zapamatovatelný

Zadní straně dominuje masivní fotomodul, který sestává ze dvou kruhových prvků, jež ukrývají fotoaparáty. V případě horního kruhu to je trojice běžných snímačů, zatímco v tom spodním se nachází periskopický teleobjektiv. Skleněná záda mají v případě černé barevné varianty (k dispozici je ještě zlatá) jednu nepříjemnou vlastnost – velmi rychle se upatlají. Pokud tedy nevyužijete dodávané silikonové pouzdro, buďte připraveni na neustálé leštění.

Přední straně vévodí prostorný displej s malým výřezem pro selfie fotoaparát a nechybí ani z výroby aplikovaná ochranná fólie. Zahnuté hrany a malé rámečky okolo displeje mají sklony detekovat nechtěné dotyky, nicméně díky odladěnému softwaru jsou tyto potíže minimalizovány na snesitelnou úroveň. Boční tlačítka se tisknou dobře a jsou příhodně umístěná.

Huawei P50 Pro není žádný střízlík, o čemž svědčí rozměry 158,8 x 72,8 x 8,5 milimetrů a hmotnost 195 gramů. Vzhledem k tomu, že se z hlediska rozměrů nejedná o žádného rekordmana, ať pozitivního či negativního, mohu smartphone pochválit za to, jak skvěle padne do ruky. Rovněž pocit z používání je velmi dobrý a rozhodně vás telefon nenechá na pochybách, že držíte prémiové zařízení za pořádný peníz.

Displej a hardwarová výbava

Na přední straně se nachází displej, který je chloubou smartphonu. OLED panel s velikostí 6,6 palce se pyšní rozlišením 1288 x 2700 pixelů (453 ppi), podporou 10bitových barev a barevného spektra DCI-P3, přítomností Always-on režimu, 120Hz obnovovací frekvencí (s možností adaptivní frekvence mezi 60 a 120 Hz) a odezvou na dotyk 300 Hz. Hodnotu maximálního jasu Huawei neudává, nicméně na přímém slunci je displej bez potíží čitelný, stejně tak je příkladné barevné podání a pozorovací úhly.

Huawei P50 Pro 8
Zakřivený 6,6“ OLED displej je chloubou telefonu

Uvnitř smartphonu se nachází 5nm osmijádrový čipset Qualcomm Snapdragon 888 v doprovodu grafiky Adreno 660, 8 GB LPDDR5 RAM a 256 GB UFS 3.1 vnitřní paměti s možností rozšíření o nanoSD karty (systém NM karet využívá pouze Huawei). V benchmarku AnTuTu zvládla tato kombinace získat 808 176 bodů, což na absolutní špičku se 4nm čipsety nové generace sice nedosahuje, pro praktické využití ale tento výkon bohatě dostačuje, stejně jako pro hraní i těch nejnáročnějších her.

Huawei P50 Pro 7
Čtečka otisků prstů je integrována do displeje

Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 s podporou kodeků aptX, LDAC, SBC i AAC, všechny relevantní polohové systémy (GPS, Glonass, Galileo, BeiDou i NavIC System), NFC, infračervený port, USB-C 3.1, stereo reproduktory či odolnost proti vodě a prachu podle standardu IP68. Drobným nedostatkem je absence 3,5mm audio konektoru a FM rádia. Co opravdu zamrzí, je chybějící podpora sítí 5G kvůli americkým sankcím.

Hardwarové parametry Huawei P50 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: Qualcomm Snapdragon 888 4G / Kirin 9000, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 680 + 3× 2,42 GHz Kryo 680 + 4× 1,80 GHz Kryo 680, GPU: Adreno 660, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 128/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,8 × 72,8 × 8,5 mm, hmotnost: 195 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,6", OLED, rozlišení: 1228 × 2700 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4360 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 23mm, 1/1.28", 1.22µm, všesměrové PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 64 Mpx, periskopický teleobjektiv, f/3.5, 90mm, PDAF, OIS, 3.5× optický zoom, třetí: 13 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, čtvrtý: 40 Mpx, monochromatický, f/1.6, 23mm, selfie kamera: 13 Mpx, f/2.4, 4K video

Pár slov ještě ke stereo reproduktorům s certifikací Dolby Atmos – oba hrají čistě a jasně, výšky jsou přesné a basy mají ten správný dunivý zvuk. Mírnou výtku mám jen k hlavnímu reproduktoru, je o něco málo hlasitější než sekundární. Optická čtečka v displeji je poté velmi rychlá a spolehlivá, stejně jako odemykání pomocí obličeje, byť se tentokrát nejedná o technologii 3D skenování obličeje.

Baterie a výdrž

Huawei P50 Pro dostal baterii s kapacitou 4360 mAh, což se nemusí zdát jako hodně, nicméně díky dobré optimalizaci zvládá smartphone bez větších problémů den a půl běžného používání. Pokud se uskromníte a omezíte i nějaké ty procesy na pozadí, můžete se dostat až na dva dny používání. V praxi je nicméně P50 Pro jednodenní telefon, neboť používat smartphone v úsporném režimu po celou dobu bude jen málokdo.

Huawei P50 Pro 24
Výdrž na baterii je poměrně solidní

Baterie má k ruce i svižné 66W drátové nabíjení, které doprovází i extrémně rychlé 50W bezdrátové nabíjení. Dodávaný adaptér zvládne nabít P50 Pro z 0 na 100 procent přibližně za padesát minut, přičemž už za dvacet minut získáte zhruba 50 procent baterie, za půl hodiny pak něco málo přes 70 procent.

I když konkurenti umí i 120W nabíjení, které dobije telefon kompletně za 20 minut, poloviční hodnota od Huawei se nevymyká dnešnímu standardu vlajkových lodí a v praxi bohatě dostačuje. Rychlé bezdrátové nabíjení jsem bohužel nemohl otestovat, protože P50 Pro podporuje takto vysoké nabíjecí výkony pouze u vlastních nabíječek, a žádnou takovou jsme zatím v redakci neměli k dispozici.

Operační systém

Huawei se minulý rok pochlubil vlastním operačním systémem HarmonyOS 2.0, který má ambici nahradit Android po všech stránkách, byť pod kapotou z něj pochopitelně vychází. Pokud jste se těšili na to, že P50 Pro nabídne v našich končinách vlastní systém čínského obra, budete zklamáni – vlajková loď totiž dostala „pouze“ Android 12 AOSP s nadstavbou EMUI 12.0.1.

Huawei P50 Pro 22
Na Google služby opět musíte zapomenout

Pokud jste už někdy telefony od Huawei používali, budete zde jako ryba ve vodě. EMUI nedává žádným okatým způsobem najevo, že se nejedná o standardní verzi Androidu, jako najdeme v konkurenčních telefonech. Pochopitelně ale P50 Pro chybí podpora Google služeb, což znamená nejen absenci Obchodu Play a aplikací firmy z Mountain View, ale potenciální problémy s kompatibilitou u celé řady aplikací. Google služby totiž využívají i aplikace třetích stran, například jako možnost rychlého přihlášení či pro získání mapových podkladů.

Jestli se bez Google služeb neobejdete, je zde možnost využít různé okliky (nebo třeba oficiální nástroj Phone Clone pro přenos aplikací ze starého telefonu) a získat ke kýženým aplikacím přístup. Další z možností je například GSpace. Tento nástroj vznikl jako modifikace pro funkci Dual Space, která umožňuje vytvářet klony aplikací pro jejich plnohodnotné využití s vícero účty.



Huawei Nova 9 Google clanek



Nepřehlédněte

Jak dostat do Huawei telefonů Google aplikace? Vyzkoušejte GSpace

Ve virtuálním prostoru GSpace tedy vytvoříte kopii aplikace, která zde může normálně fungovat, neboť emulátoru neschází vrstva GMS (Google Mobile Services). Jen pozor na to, že v rámci GSpace se bude smartphone hlásit jako Honor 8X, z čehož mohou potenciálně vzniknout potíže (na ty jsem nicméně během testování nenarazil).

Huawei P50 Pro 9
Aplikace od Googlu lze do telefonu dostat neoficiální cestou

Osobně ale doporučuji se už při koupi Huawei P50 Pro s absencí aplikací od Googlu smířit a snažit se telefon využívat tak, jak to čínský gigant zamýšlí. Většina náhrad za tyto aplikace sice ještě má své nedostatky (například Petal Maps či Huawei Cloud), nicméně Huawei své softwarové produkty velmi aktivně vylepšuje, o čemž nás přesvědčuje každý jeho nový smartphone, který nám do redakce doputuje.

V loňském roce například Huawei oznámil spolupráci s Curve, čímž se placení skrze NFC zpřístupnilo také zákazníkům v Česku. Zmínit musím také povedenou aplikaci Petal Klip, která nabízí možnost stříhat vlastní videa v rámci intuitivního prostředí, kterému ale nechybí celá řada užitečných funkcí.



Huawei Nova 9 Curve Pay clanek



Nepřehlédněte

S telefony Huawei už v obchodě zaplatíte. Vyzkoušeli jsme Curve Pay

Pojďme si ale říci více o přednostech softwaru v P50 Pro. Jednou z nich je rychlost a odladěnost systému, která je příkladná. Aplikace nepadají, nikde na nic nečekáte a na záškub či trhnutí animace nenarazíte. EMUI v rámci svých funkcí nabízí například dělenou notifikační a ovládací lištu (potažení z levé horní hrany zobrazí notifikace, z pravé horní hrany ovládací centrum), bohaté přizpůsobení grafického stylu (vlastní témata, ikony, celá řada povedených tapet či vlastních stylů Always-on režimu) či podobné nastavení barevného podání.

Huawei P50 Pro 10
Kromě zjevného hendikepu v podobě absence Google služeb je Huawei P50 Pro příkladně svižný a odladěný

Pakliže vlastníte další zařízení od Huawei, jako je třeba tablet či notebook, využijete naplno také prvotřídní spolupráci v rámci ekosystému – ať už jde o rychlé sdílení odkazů, fotografií či souborů nebo třeba interakce s telefonem v rámci notebooku, Huawei má rozhodně co nabídnout.

Fotoaparát a záznam videa

Tím hlavním tahákem Huawei P50 Pro je ovšem fotoaparát, na kterém se naposledy podílela ikonická německá společnost Leica. V testu DxOMark získal smartphone celkově 144 bodů, přičemž za fotografii to bylo 149 bodů a za video 116 bodů.

Huawei P50 Pro 23
Na fotoaparátech si Huawei dal opravdu záležet

Hlavní CMOS snímač Omnivision OV50A o velikosti 1/1,55“ dostal rozlišení 50 Mpx, clonu f/1.8, velikost pixelů 1 µm, PDAF, optickou stabilizaci obrazu a laserové ostření. Širokoúhlý PureCel snímač Omnivision OV13B10 o velikosti 1/3,06“ se pyšní rozlišením 13 Mpx, clonou f/2.2 a velikostí pixelů 1,12 µm. Třetím do party je černobílý CMOS senzor Omnivision OV40A s velikostí 1/1,7“, rozlišením 40 Mpx, clonou f/1.6 a velikostí pixelů 1 µm.

Huawei P50 Pro 19
Fotoaplikace je přehledná a jednoduchá

Ve spodním kruhu fotomodulu má své místo periskopický teleobjektiv se snímačem CMOS Omnivision OV64B s velikostí 1/2“, rozlišením 64 Mpx, clonou f/3.5, velikostí pixelů 0,70 µm, 3,5x optickým zoomem, 10x hybridním bezztrátovým zoomem a až 100x digitálním přiblížením, PDAF a optickou stabilizací obrazu. Pro pořádek je potřeba ještě zmínit přední selfie fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2.4.

Mezi přednosti fotoaparátu patří také systém Huawei XD Optics, který má za úkol vylepšit kvalitu snímků až o 25 procent, kupříkladu skrze korekci světla či obnovením ztracených detailů. Zatímco systém XD Optics se stará o zvýšení kvality po hardwarové stránce, XD Fusion Pro Engine si vzalo na starosti softwarové vylepšení obrazu s pomocí technologií Super Colour Filter System (podpora 10 kanálů barevného spektra), True-Chroma Image Engine a Super HDR, které zajišťují například o 50 procent lepší rozeznání okolního světla či o 20 procent větší přesnost barev. Černobílý True-Chroma objektiv poté slouží ke sběru dodatečných informací a vylepšuje výsledky hlavního fotoaparátu ve zhoršených světelných podmínkách.

Jak si ale fotoaparáty vedou v praxi? Začněme nejprve hlavním snímačem. Za dobrých světelných podmínek podává špičkový výkon – barvy jsou věrné, prosvětlení snímků je dostatečné, ostrost je příkladná, šum je prakticky nepřítomný a míra detailů je pozoruhodná. Rovněž HDR je podle mého názoru velmi citlivé a neodstraňuje ze snímku všechny stíny. Drobnou výtku mám jen k jemným detailům, které mají občas tendenci splývat, a také k neostrostem při okrajích fotografií, které si P50 Pro mohlo odpustit.

Širokoúhlý objektiv za dobrého světla nepodává tak dobré výkony jako hlavní fotoaparát, což je pochopitelné – nejenže má slabší parametry, ale ani mu neasistuje černobílý senzor. Oproti hlavnímu snímači je vidět posun ve vyvážení bílé směrem k teplejším odstínům, světla je ve snímku méně a neostrosti při okrajích jsou vcelku běžné. Širokáč slouží také pro pořizování makro snímků, neboť ostří už od 2,5 centimetrů (a při ponechání rozpoznávání umělé inteligence sám přepíná do režimu super makro). Makro umí širokáč na výbornou, snímky jsou plné detailů a ve středu jsou velmi ostré. Jen si pohlídejte dostatek světla.

Periskopický teleobjektiv je velkou přidanou hodnotou, nicméně vzhledem ke světelnosti f/3.5 je dostatek světla naprostou podmínkou pro pořízení kvalitní fotografie. Pokud tuto podmínku splníte, dostanete skvělé přiblížení a snímky obdivuhodné kvality, alespoň na poli mobilní fotografie. Snímky jsou detailní, ostré (pakliže udržíte ruku alespoň trochu v klidu) a barevně věrné. Periskop umí také až 100x digitální zoom, nicméně ten je v telefonu přítomný spíše pro honění marketingových čísel než pro skutečnou přidanou hodnotu.

Za zhoršených světelných podmínek umí hlavní fotoaparát získat ze scény poměrně dostatek světla, snímky jsou vesměs detailní, barevně poměrně až na výjimky věrné a docela dobře si poradí i s protisvětlem. Občas se nicméně stalo, že automatika s vyvážením bílé trochu ustřelila a fotografii zbarvila do modrozelené barvy. Zmínit musím také příležitostné neostrosti a poměrně velké množství šumu, obzvláště pokud máte světla méně.

O použití širokoúhlého objektivu v noci raději ani neuvažujte – fotky z něj jsou velmi tmavé, plné šumu a ztrácejí velké množství detailů. Jen výjimečně pořídíte s širokáčem dobrou noční fotku, což je rozhodně škoda. Na 3,5x digitální zoom z hlavního snímače raději také zapomeňte, stejně jako na použití periskopického teleobjektivu, který produkuje podprůměrné snímky.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde

Video umí Huawei P50 Pro natáčet v maximálním rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu. Puristům by mohlo chybět rozlišení 8K, nicméně u konkurence, která umožňuje natáčet videa v takto vysokém rozlišení, záznamy často trpí na nižší kvalitu, než je tomu v případě 4K.

Během natáčení můžete plynule zoomovat z hlavního fotoaparátu až do 3,5x zoomu, kde se automaticky fotoaparát přepne na periskopický objektiv a následně vám umožní až 10x hybridní přiblížení, to vše při plné stabilizaci. Je ovšem třeba mít na paměti znatelně nižší clonu u teleobjektivu, obzvláště v horších světelných podmínkách. Zajímavostí je, že smartphone vám neumožní natáčet na širokoúhlý objektiv, nicméně vzhledem k jeho technickým parametrům se nejedná o zase tak velký handicap.

Video z P50 Pro je poměrně kvalitní a plné detailů, netrpí na agresivní přeostřování a přepínání objektivů je vcelku plynulé. Optická stabilizace záznamům citelně pomáhá a eliminuje velké množství drobných otřesů – jen pozor při používání periskopického teleobjektivu, na kterém je roztřesená ruka poměrně znát. Výtku mám jen k automatickému vyvážení bílé, které nedělá problémy přepínat mezi teplejšími a studenějšími odstíny, klidně i několikrát během natáčení. Záznam zvuku je spíše průměrný, s větrem si neporadí a při použití periskopického teleobjektivu jeho kvalita ještě klesá.

Huawei P50 Pro 1
Přes všechnu péči, kterou dal Huawei fotoaparátům P50 Pro, bych si představoval o trochu lepší výsledky

Za zhoršených světelných podmínek poznáte zmatkování při vyvážení bílé naplno, do záznamu se dostane značné množství šumu, telefon má potíže se zaostřením, záznamy mají mlžný opar a snímač střídavě propouští dostatek světla a chvíli zase méně světla. Jinými slovy, natáčení videa ve zhoršených světelných podmínkách patří mezi největší slabiny fotoaparátů.

Závěrečné hodnocení

Huawei P50 Pro je letošním vlajkovým modelem čínského giganta se vším všudy. I přes veškerou nepřízeň osudu je obdivuhodné, jak čínská společnost neztratila odvahu přijít na trh se smartphonem, který má dostatek sebevědomí na to, aby se popral s vlajkovými modely konkurentů. Ačkoli P50 Pro tahá za slabší konec, rozhodně ze souboje vyjde se ctí.

Huawei P50 Pro 20
Vlajkový model čínského výrobce si na svou konkurenci opravdu věří

Mezi přednosti telefonu patří prvotřídní displej, dobrá výdrž na baterii a rychlé nabíjení (včetně toho bezdrátového), dostatek výkonu pro hraní i náročných her, odolnost vůči vodě a prachu podle standardu IP68, povedený design, skvělé snímky za dobrých světelných podmínek, periskopický teleobjektiv či rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů.

Nevýhodou je absence Google služeb, chybějící podpora sítí 5. generace, průměrná kvalita záznamu videa či sebevědomá prodejní cena. Neoficiální cestou je naštěstí možné Google služby do systému dostat, stejně tak možnosti záznamu videa lze vylepšit pomocí budoucích softwarových aktualizací. Díky spolupráci s Curve se nemusíte obávat ani placení skrze NFC. Jediné, bez čeho se budete muset obejít, je podpora 5G.

Huawei P50 Pro 16
Huawei P50 Pro je skvělý smartphone, jen ta cena příliš nepotěší

Právě odvážná cena je jednou z velkých překážek, které mohou být pro Huawei P50 Pro smrtící. Čínský gigant si za prémiový model s 8 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti řekne o 29 999 Kč, což je vzhledem k handicapům na pováženou, a nezachrání to ani fakt, že v rámci předobjednávek mezi 26. lednem a 6. únorem získáte k telefonu zdarma sluchátka FreeBuds Pro v hodnotě 3 500 Kč.

Z pohledu zákazníka se cena jeví jako vysoká, ale podle mého názoru si Huawei pro své produkty chce udržet dříve nastavenou cenovou politiku a stále se profilovat jako prémiová značka, které v tuto chvíli primárně nejde o prodejní čísla, ale spíše o to ukázat, že svůj boj rozhodně nevzdává a neusíná na vavřínech. A vzhledem k tomu, jak masivně šlape do vývoje, je docela možné, že za rok už absence aplikací od Googlu nikomu vadit nebude právě proto, že služby Huawei budou na takové úrovni, že si s nimi bez problémů vystačíte. A právě kvůli tomu by nedávalo smysl podrážet teď ceny, protože jestli se něco buduje opravdu těžko, je to právě image prémiové značky.

Huawei P50 Pro

huaweip50pro
9

Design a zpracování

9.4/10

Výkon a optimalizace

9.4/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

8.8/10

Výdrž baterie

8.7/10

Klady

  • prvotřídní displej
  • dobrá výdrž na baterii a podpora rychlého nabíjení
  • dostatek výkonu i pro hraní náročných her
  • odolnost proti vodě a prachu
  • nápaditý design
  • skvělé snímky za dobrých světelných podmínek

Zápory

  • absence Google služeb
  • chybějící podpora 5G
  • kvalita videa za zhoršených světelných podmínek
  • sebevědomá cena
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku