Domů » Bleskovky » HarmonyOS: náhrada Huawei za Android s Googlem

HarmonyOS: náhrada Huawei za Android s Googlem

Dnešní tisková konference společnosti Huawei odhalila kromě nových produktů také operační systém HarmonyOS, který by měl v produktech čínského giganta nahradit Android se službami od Googlu. Po vizuální stránce žádné výrazné změny nečekejte, neboť podobu zajišťuje známá nadstavba EMUI. To podstatné se odehrává „pod kapotou“.

HarmonyOS
HarmonyOS

Hlavní výhodou operačního systému z dílny Huawei je společné propojení všech zařízení s HarmonyOS. Takzvaný systém Super Device umožňuje plynulé používání všech zařízení – například pro sledování filmu na televizi stačí otevřít ovládací panel a přetáhnout ikonu inteligentní obrazovky na ikonu telefonu a film přeskočí z telefonu přímo na televizi. Pokud využíváte sluchátka Huawei FreeBuds 4, můžete přetáhnout ikonu sluchátek na ikonu telefonu, načež se film přehraje na vašem displeji a zvuk přesměruje přes FreeBuds.

Nová domovská obrazovka HarmonyOS je přehlednější. Mezi nové funkce hlavní obrazovky patří Service Widgets, které nabízejí snadno přístupné informace nebo služby v reálném čase, aniž byste museli otevírat samotnou aplikaci. Aplikace Huawei HiLink byla upgradována na HarmonyOS Connect, jež umožní propojení s dalšími zařízeními mimo produkty od Huawei, například s chytrou troubou značky Midea.

HarmonyOS 3
HarmonyOS

Plynulost HarmonyOS je jednou z priorit Huawei. Telefony s HarmonyOS dokáží po 36 měsících používání udržet rychlost čtení/zápisu podobnou novému telefonu, a to i při velmi malém zbývajícím úložném prostoru. HarmonyOS navíc spravuje uživatelská data podle kategorií a chrání zařízení podle úrovně a nastavuje specifické prahové hodnoty zabezpečení.

HarmonyOS bude k dispozici ve všech následujících zařízeních Huawei, přičemž téměř 100 zařízení v Číně dostane aktualizaci na HarmonyOS 2, včetně Huawei Mate 40, Mate 30, P40, Mate X2, série Nova 8 a MatePad Pro. O dostupnosti aktualizace na HarmonyOS pro zařízení z tuzemské distribuce prozatím nemáme žádné informace.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

16 komentářů

 1. To by jeden blul. Vypadá to jak navrát 10 let zpět, ostatní už jsou graficky dávno jinde.

 2. Mě se to líbí a to jsem Applista. Asi neuteču, ale jsem rád za každou konkurenci. Konkurence je to co žene všechny k inovacím… Jsou tam některé věci co se mi líbí. Asi si jako druhý přístroj pořídím nějaký Hua s podporou Harmony ať vím jak se to chová

 3. A mě se to líbí…

 4. Mě by zajímalo proč tu té čínské mrtvole věnujete tolik prostoru…

 5. Vy někdo vidíte nový systém? Já vidím je čínský okopírovaný odpad.

  • já jen nechápu, proč vedle Huawei Freebuds Pro je ikona Apple Airpods PRO :-/

  • Johny: To nechápeš správně, protože to je ikona Huawei Freebuds Pro. Je to vcelku i logické, vzhledem k tomu, že je ten nápis právě vedlé té ikony.

 6. Tohle je strašnej bizár. Okopírovanej Android s vzhledem iOS. To nemůže vymyslet nikdo jinej než Huawei.

 7. No hezky ti v té diskusi drbete já jen , aby jste se za 5 let neocitli ve světě bez jablka a zeleného panáčka. Ono v Číně je trh 1,5 miliardy lidí a ve spoustě dalších zemí to pojede také . Mě to připomíná doby kdy Nokia byla jednička na trhu a za 5 let už pomalu ani nikdo nevěděl co to jméno znamená . Huawei podceňujete a podceňujete i HarmonyOS !

  • Ne mimo čínskou diktaturu to nepojede skoro nikde.Harmony není nic jiného než Android s hnusnou nástavbou a bez Google služeb.Tedy pořád ta nezajímavá mrtvola…
   ty hodinky jsou za dané peníze neprodejné.Pokud běží na upraveném Androidu tak výdrž je naprostý nesmysl…

  • To je první věc, ale ta druhá je, že analogie s Nokií je uplně mimo. Nokia si za pád může sama, nejdřív nezachytila včas nástup pořádných dotykáčů, a pak jí ve finále dodělal trojský kůň Elop. A nikdo normální, kdo má všech pět pohromadě, a aspoň trochu mu záleží na bezpečnosti, si tenhle obšlehnutej odpadek dobrovolně do mobilu nedá ani zadarmo. Je pravda, že na bezpečnost část lidí rezignovala a tyhle často i reklamou prolezlý odpadky s dvířkama kdo ví kam používá. Ale z toho bychom neměli dělat příklad pro ostatní, věřím, že je tu dost lidí, kterým takové věci jednou nejsou, a ti pád iOS od Apple a Androidu prostě nedovolí.

  • Tomas: Stejne jako takovy WeChat, ac extremne popularni (a vlastne nezbytny) v Cine, tak se proste za hranice popularni uplne nestane. Nejak netusim v cem ti to pripomina Nokii, tu anologii jsem fakt uplne nepochopil.

 8. na bezpecnost rezignovali vsetci co maju Android. A vlastne akykolvek smartfon. Nemyslim ochranu pred hackermi ale spiclovanie a pouzitie svojich dat na reklamu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).