TOPlist

Recenze Huawei Mate 50 Pro: cena a absence 5G zabíjejí jinak skvělý telefon

Huawei Mate 50 Pro recenze
  • Jedná se o nový vlajkový model někdejší mobilní jedničky
  • Zaujme displejem s širokým výřezem a hlavním 50Mpx fotoaparátem s variabilní clonou
  • V Česku vyjde na 31 999 Kč, v rámci předobjednávek získáte hodinky Watch GT 3 46 mm

Přestože má společnost Huawei při uvádění nových smartphonů na evropský trh omezenější možnosti, stále chce dokazovat, že v mobilním světě patří k absolutní technologické špičce. Posledním důkazem je smartphone Mate 50 Pro, který v říjnu zavítal také na český trh.

Novinka zaujme především hlavním 50Mpx fotoaparátem s variabilní clonou. Špičková je i výbava, která čítá o 5G ochuzený Snapdragon 8+ Gen 1, velký displej se 120Hz frekvencí, rychlé 66W nabíjení nebo 3D skener obličeje.

Huawei Mate 50 Pro lze předobjednat od 6. do 31. října za cenu 31 999 Kč. V rámci předobjednávek k němu dostanete chytré hodinky Huawei Watch GT 3 ve 46mm variantě. Vyplatí se koupě i přes absenci 5G a oficiální podpory Google služeb? A jak si vede fotoaparát s variabilní clonou? To a mnohem víc vám prozradí naše podrobná recenze.

Povedený design a výborné zpracování

Huawei Mate 50 Pro navazuje vzhledem na své předchůdce. Zakoupit ho můžete ve stříbrné, v námi testované černé a ve speciální oranžové variantě. Verze Orange má na zádech místo skla veganskou kůži a displej kryje vysoce odolné sklo Kunlun, které má být až 7× odolnější než sklo u zbylých dvou verzí, navíc od švýcarské společnosti SGS obdrželo vůbec první pětihvězdičkovou certifikaci odolnosti při pádu.

Huawei Mate 50 Pro 6

Telefon splňuje certifikaci IP68 a vydrží 2 metry pod hladinou po dobu 30 minut, zatímco oranžová varianta zvládne hloubku až 6 metrů. Dílenské zpracování hodnotím velmi kladně. Na kovových bocích naleznete všechny tradiční prvky. Za vypíchnutí stojí infraport a kvalitní stereo reproduktory (doplněk k hlavnímu repráčku obstarává telefonní sluchátko), které hrají hlasitě a docela výrazná je i basová složka.

Jedná se o pořádný kus telefonu. Rozměry činí 162,1 × 75,5 × 8,5 mm a hmotnost se zastavila na 209, respektive 205 gramech u verze Orange. Vzhledem k velikosti mě hmotnost příjemně překvapila a smartphone nepůsobí vůbec těžce. Jedinou vadu na kráse představuje u testované varianty zadní strana, která přitahuje otisky prstů a mírně klouže. Fotomodul na zádech sice vystupuje, ale nijak výrazně. Chválím za jeho umístění do středu – při položení na stůl se zařízení nehoupe.

Perfektní displej, avšak s velkým výřezem

Huawei Mate 50 Pro disponuje obřím 6,75“ OLED displejem s rozlišením 1 212 × 2 616 pixelů (jemnost 428 ppi). Nechybí vysoká 120Hz obnovovací frekvence, avšak zvolit můžete i adaptivní nebo 60Hz frekvenci, kdy displej nespotřebovává tolik energie. 10bitový panel nabízí technologii HDR Vivid, syté barvy a perfektní zobrazovací vlastnosti.

Huawei Mate 50 Pro 7

Jas dostačuje i na přímém slunci a naopak ve tmě dokáže být hodně utlumený. Obrazovka je po stranách mírně zahnutá, díky čemuž nemá prakticky žádné rámečky a zabírá 91,3 % přední plochy. Jediný rušivý prvek představuje podlouhlý výřez, který lze softwarově zamaskovat. Samozřejmě nechybí funkce Always-On.

3D skener obličeje i čtečka otisků prstů

Výřez displeje ukrývá pokročilou technologii pro trojrozměrné skenování obličeje. Odemykání tímto způsobem je velice pohodlné a poměrně rychlé, avšak na Face ID od Applu nestačí. Popravdě bych funkci klidně oželel ve prospěch pouhého kruhového „průstřelu“ pro selfie kamerku.

Kromě toho displej obsahuje optický snímač otisků prstů. Ten prokázal svou vysokou rychlost i přes nalepenou fólii. Jedinou výtku mám k jeho menším rozměrům, a především k umístění. Nachází se při spodním okraji a občas jsem měl problém se na něj na první pokus trefit.

Vysoký výkon, ale chybějící 5G

Mate 50 Pro je pravý vlajkový model, a proto se v něm nachází prakticky ten nejlepší hardware, který je aktuálně k dispozici. Nalezneme zde čipovou sadu Snapdragon 8+ Gen 1, úložiště 256 nebo 512 GB (s možností rozšíření pomocí NM Card) a také 8GB RAM. Tento smartphone má zkrátka výkonu na rozdávání – v benchmarku AnTuTu jsem s ním lehce překročil hranici 1 milionu bodů. Také chválím, že při náročných úkonech se nijak zvlášť nezahřívá.

Hardwarové parametry Huawei Mate 50 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: HarmonyOS, čipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G Mobile Platform, octa-core, 1× 3,19 GHz Cortex-X2 + 3× 2,75 GHz Cortex-A710 + 4× 2,0 GHz Cortex-A510, GPU: Adreno 730, RAM: 8 GB, interní paměť: 256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,1 × 75,5 × 8,5 mm, hmotnost: 209 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,74", OLED, rozlišení: Full HD+, 1212 × 2616 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.4-f/4.0, 24mm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 64 Mpx, teleobjektiv, f/3.5, 90mm, PDAF, OIS, 3,5× optický zoom, třetí: 13 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 120˚, PDAF, selfie kamera: 13 Mpx + TOF 3D, f/2.4, 4K video, HDR, panorama

Pokud nevyužijete slot pro paměťovou kartu, můžete dovnitř vložit až dvě nanoSIM. Nutno poznamenat, že nejnovější telefony Huawei kvůli americkým sankcím stále nepodporují 5G. Ve výbavě nechybí LTE, GPS, BDS, satelitní spojení pro posílání zpráv, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, infraport nebo NFC.

Dobrá výdrž baterie a rychlé nabíjení

Akumulátor o slušné kapacitě 4 700 mAh podporuje rychlé 66W nabíjení, 50W nabíjení Qi a také 5W reverzní bezdrátové dobíjení ze zad telefonu. Huawei dále láká na speciální úsporný režim, který smartphone udrží na 1 % baterie až 3 hodiny, avšak výrazně omezí většinu funkcí.

66W nabíjecí adaptér se chvályhodně nachází přímo v balení, navíc není nijak velký. Také je s ním radost nabíjet – na výsledky jeho práce se můžete podívat v tabulce níže.

Naměřená rychlost nabíjení 66W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 9 minut 17 minut 31 minut 48 minut

Výdrž baterie je mezi současnými vlajkovými smartphony spíše nadprůměrná. Bez větších problémů jsem se bez nabíječky obešel dva dny. Při větší zátěži – při častějším focení, sledování videí a hraní her – jsem se dostal na jeden den. S výdrží jsem byl nadmíru spokojený.

HarmonyOS už není takový problém

Roli operačního systému zastává HarmonyOS 3.0 na bázi AOSP. Prostředí je hezky zpracované, nabízí mnoho funkcí a od běžných nadstaveb se příliš neliší.

Stále zde bohužel chybí podpora Google služeb, s čímž souvisí i absence Obchodu Google Play. Konkurenční AppGallery sice nabízí mnoho oblíbených aplikací, avšak ne všechny. Když ale nějakou nenajdete, nemusíte zoufat. Stačí její název zadat do vyhledávání přímo v AppGallery a vyskočí vám odkazy pro její stažení ze stránek AppParks, ApkPure nebo (pokud to jde) přímo z oficiálních stránek dané aplikace.

Velice užitečným nástrojem je Gspace, který lze stáhnout v AppGallery. Ten v telefonu vytvoří odříznutý „prostor“, ve kterém všem Google serverům, aplikacím i samotnému Obchodu Google Play tvrdí, že používaným zařízením je jiný telefon, který podporuje Google služby (v mém případě to byla Nova 4e).

U Google aplikací pak funguje běžné přihlášení do účtu a jakmile jste v nich, běží naprosto standardně. Odkazy na dané aplikace si můžete umístit na plochu, takže pokaždé nemusíte otevírat aplikaci Gspace, abyste si třeba spustili YouTube. Notifikace z těchto aplikací sice nechodí úplně spolehlivě, ale jedná se o nejlepší řešení, které existuje.

Pro bezkontaktní platby Huawei doporučuje použít službu a aplikaci Curve. Měla by fungovat i aplikace Google Pay přes virtuální stroj Gspace, ovšem raději jsem sem svou kartu nevkládal.

Fotoaparáty patří ke špičce

Smartphony Huawei vždy patřily k těm nejlépe fotícím na trhu. Ani u Mate 50 Pro tomu není jinak. Vprostřed horní poloviny zad se nachází masivní fotomodul s třemi čočkami, okem laserového autofokusu a duálním LED přisvícením. Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 50 Mpx, optickou stabilizací, variabilní clonou f/1.4–4.0 a laserovým AF.

Huawei Mate 50 Pro 1
Vlevo nahoře se nachází „širokáč“, napravo od něj pak hlavní objektiv a pod ním periskopický teleobjektiv

13Mpx s širokoúhlým objektivem a clonou f/2.2 má záběr 120°. Nakonec se na zádech nachází 64Mpx s 3,5× optickým přiblížením, až 100× hybridním přiblížením (výrobce uvádí až 200× přiblížení, avšak to se vztahuje k širokoúhlému objektivu) a optickou stabilizací. Ve výřezu vpředu našla místo 13Mpx autoportrétní kamerka s širokým záběrem pro skupinové selfie.

Huawei Mate 50 Pro 4
Prostředí aplikace fotoaparátu, konkrétně nabídka režimu Pro

O maximální věrnost barev a hloubku ostrosti se má starat technologie Huawei XMAGE. Mezi funkcemi aplikace fotoaparátu nechybí možnost fotografovat na plných 50 Mpx (ve výchozím automatickém režimu se pořizují 12,5 Mpx fotky), umělá inteligence, malování světlem (dlouhá expozice), sken dokumentů, super makro atd.

Hlavní fotoaparát s variabilní clonou

Variabilní clonu jsme v minulosti mohli vidět u smartphonů Samsung Galaxy S10 a S10+, u nichž šlo volit mezi f/1.5 a f/2.4. Byť novinka šla dál a měla by disponovat plně variabilním řešením od hodnoty f/1.4 po f/4.0, rozdíl mezi plně otevřenou clonou a f/3.5 není žádný. Lamely se uzavřou až při hodnotě f/4.0, takže jsou zde vlastně opět jen dvě hodnoty, i když v režimu Pro můžete volit následující: f/1.4, f/1.6, f/1.8, f/2.0, f/2.2, f/2.5, f/2.8, f/3.2, f/3.5 a f/4.0.

Když objektiv není aktivní, clona je otevřená dokonce více než na hodnotu f/1.4 (vidět to můžete na první fotografii v kapitole s parametry). Rozdíl mezi otevřenou clonou a uzavřenou na hodnotu f/4.0 je patrný u DoF. Co se týká ostrosti, nepřijdou mi snímky pořízené s clonou f/4.0 výrazně ostřejší.

Tzv. „na malou díru“ jsem fotil v případě, když jsem u snímků blízkých předmětů nechtěl tak výrazný bokeh. Při cloně f/4.0 jsou mírně ostřejší okraje snímků. S větším clonovým číslem si lze pěkně hrát i se sluníčkem, kdy můžete lépe vytvořit tříštící se paprsky.

Dobré světelné podmínky

Hlavní fotoaparát pořizuje perfektní snímky, avšak za dobrého světla nemáte šanci poznat rozdíl oproti konkurenci. Fotografie jsou velmi detailní i ostré a barvy přirozené. Aktivovat si můžete funkci „Mistr umělé inteligence“, která snímkům dodá barevnost i kontrast a mnohdy zlepší též vyvážení bílé a barevný nádech.

Hlavní objektiv dokáže ostřit přibližně od 10 cm. Pro focení většího detailu je lepší využít toho širokoúhlého, kterému nechybí automatické ostření. Portrétní režim není špatný, ale konkurenční vlajkové modely dokáží lépe odlišit osobu od zbytku scény a bokeh také umí přirozeněji.

Selfie kamerka má širokoúhlý objektiv, díky čemuž toho zachytí mnohem více. Na výběr máte i 0,8× a 1× přiblížení. Musím říct, že i když se jedná o pouhý výřez, je výchozí 1× přiblížení dostatečně kvalitní.

„Šíro“ a schopnosti přiblížení

„Širokáč“ doporučuji používat za dobrého světla. Za horších světelných podmínek jde kvalita snímků dolů a v šeru nastupuje poměrně výrazný šum a hlavně neostrost. Oproti hlavnímu fotoaparátu se bohužel ten širokoúhlý občas vymyká barvami. Jinak chválím za slušnou ostrost při okrajích a za výbornou korekci zkreslení.

Objektiv s 3,5× optickým přiblížením za dobrých světelných podmínek rovněž poskytuje ucházející výsledky. Překvapila mě míra ostrosti i malé množství šumu. S ubývajícím světlem ale opět nutno počítat s horší ostrostí a výraznějším šumem.

Díky vysokému rozlišení jsou poměrně kvalitní i snímky s 10× přiblížením, k jejichž pořízení je v aplikaci dostupný přepínač. Více než desetinásobné přiblížení už ale použitelné není – zde exceluje Samsung Galaxy S22 Ultra, u kterého je i 30× hybridní přiblížení vcelku obstojné.

Focení za horších světelných podmínek

Při focení v noci lze použít Noční mód, který někdy exceluje a pořídí lepší snímky, avšak ve většině případů ne. To mě poměrně dost překvapilo.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Noční režim se snaží scénu více saturovat a vytáhnout stíny, ale i světla. Často volí lepší barvy, ale někdy zase úplně ujede. Věřím, že se Huawei podaří tento režim zlepšit s některou z příštích aktualizací.

Záznam videa

Video lze nahrávat v maximálním rozlišení 4K. U žádného z nabízených formátů není možné během záznamu přepínat mezi objektivy, což mě hodně zamrzelo a osobně tuto funkci velmi postrádám. Nechybí funkce pro super stabilní záběry, i když i bez ní mi stabilizace přijde velice účinná. Přítomný je i režim super makro pro zachycení těch nejmenších detailů u blízkých předmětů. Pro tuto funkci se využívá širokoúhlý objektiv a jde využít jakékoliv přiblížení.

V nastavení si můžete zvolit efektivnější formát videa h.265 a natáčet lze i barevnější a kontrastnější videa pomocí technologie HDR Vivid. Je zajímavé, že u videa není dostupné 3,5× přiblížení, ale hned 4×. A opět zde nechybí ani přepínač pro 10× přiblížení.

Celkově musím říct, že záznam videa není špatný. Kamera pohotově ostří, záběry jsou přiměřeně ostré i přirozeně barevné a vcelku dobrý je také dynamický rozsah. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že se videa někdy trhají a v celkové kvalitě Mate 50 Pro ztrácí na iPhone 14 Pro i Samsung Galaxy S22 Ultra.

Závěrečné hodnocení

Huawei Mate 50 Pro je velmi povedený produkt, avšak prosadit se na českém trhu pro něj bude velice obtížné. Mně osobně nejvíce schází podpora 5G sítí a Google služeb. Obchod Play, aplikace od Googlu a ostatní nástroje sice do telefonu oklikou dostanete, ale něco takového se mi u vlajkového smartphonu nechce řešit.

Huawei Mate 50 Pro 14

Ke zpracování a designu mám dvě výtky: lesklá záda a velký výřez v displeji. Jinak je zařízení vzhledem ke svým rozměrům příjemně lehké a chválím i jeho voděodolnost IP68. Kladné body dostává fantastický displej, kvalitní stereo reproduktory a výkonný hardware. Fotoaparáty podávají velice dobré výkony, avšak těšil jsem se na fotovýbavu jako u Mate Xs, který fotí výborně. Hlavní snímač fotí a natáčí kvalitně za jakýchkoliv podmínek, avšak variabilní clona se ukázala býti spíše marketingovým lákadlem, protože v praxi tolik výhod nepřináší.

Čtečka prstů rozeznává otisky rychle, jen zamrzí její umístění. Výdrž baterie je nadprůměrná – většinou zajistila dva dny používání. Také chválím rychlé drátové i bezdrátové nabíjení. Největším úskalím ale zůstává cena: 31 999 Kč působí až přehnaně sebevědomě, zvlášť když uvážíme to, že schází 5G a oficiální podpora Google služeb.

Huawei Mate 50 Pro

huawei mate 50 pro katalog
9

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

9.5/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

9.3/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • kvalitní zpracování, voděodolnost
  • dobrá výdrž, rychlé nabíjení
  • výborný 120Hz displej
  • vysoký výkon
  • kvalitní fotoaparáty
  • stereo reproduktory, infraport

Zápory

  • velmi sebevědomá cena
  • bez oficiální podpory Google služeb
  • absence 5G
  • během natáčení nelze přepínat mezi fotoaparáty
  • lesklá záda u testované varianty
  • umístění čtečky otisků prstů
  • velký výřez v displeji
  • variabilní clona nemá tolik využití
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku