Domů » Recenze » Recenze ASUS Zenfone 3: Dobře vybavená stylovka

Recenze ASUS Zenfone 3: Dobře vybavená stylovka

Společnost ASUS nepatří v oblasti smartphonů na českém trhu mezi nejetablovanější výrobce, na trh však uvedla již několik konkurenceschopných zařízení. Na loňském Zenfone 2 (recenze) se nám líbil především vyvážený mix výbavy a ceny, která těsně nepřekročila hranici deseti tisíc korun.

Se stejnou taktikou přichází ASUS i u novinky s označením Zenfone 3. Klíčový model výrobce nevyzývá na souboj ty nejvybavenější modely konkurentů, specifikace má však velmi slušné a cenovka má i tentokrát pouze čtyři číslice. Co si tedy pod pojmem „vyvážená výbava“ představit?

img11

Domimantou telefonu je 5,2palcový Full HD displej, který je vsazen do elegantního a převážně skleněného těla. V něm se dále nachází například osmijádrový procesor Snapdragon 625, štědrých 64 GB interní paměti. ASUS láká také na fotografické schopnosti, které zajišťuje senzor Sony doplněný o laserové ostření.

img01

Sečteno podtrženo, výbavou má zařízení potenciál usednout na pomyslný královský trůn vyšší střední třídy. Je ale i praxe natolik růžová?

Konstrukce a design: Ne zrovna praktický elegán

Výrobce se v propagačních materiálech chlubí elegantním zpracováním za využití kovu a hliníku. A má pravdu. Kovový rámeček má za následek dojem bytelnosti, skleněný předek i záda poté vypadají velice působivě.

Především v černé variantě to ale platí jen do té chvíle, než telefon uchopíte do rukou. Otisky prstů jsou zde totiž jako ve výkladní skříni a lesklý materiál také vyžaduje chvíli cviku, než si zvyknete na jeho kluzkost.

Co by se stalo při pádu na zem si asi každý dovede představit a pokud zařízení nebudete neustále nosit v obalu, pravděpodobně se z dlouhodobého hlediska budete muset smířit i s výskytem škrábanců, ačkoliv jim sklo Gorilla Glass odolává velice obstojně.

Takže ano, smartphone je elegantní a dobře zpracovaný. Ale praktičnost s ergonomií na to bohužel tak trochu doplácí. U druhého jmenovaného parametru to trochu kazí i umístění ovladačů na boku, nacházejí se totiž poněkud výše a dosáhnout palcem na přidání hlasitosti vyžaduje při držení v pravé ruce pokročilou prstovou akrobacii. Spodní hrana je také domovem pro USB-C konektor, nebudete tak muset při zapojování hledat správnou stranu.

Na levém boku nenaleznete nic kromě šuplíčku na dvojici nanoSIM karet, potažmo jednu z nich můžete nahradit paměťovou kartou microSD.

Čtečka otisků prstů

Zadní strana je také domovem pro čtečku otisků. Ta má poněkud neobvyklý podlouhlý tvar, funguje však velmi spolehlivě a hmat, kdy telefon přiloženým ukazováčkem odemykáte již při vyndavání z kapsy, je jednoduše návykový.

img08

Displej: Zlatý standard

Dominantou zařízení je 5,2palcový displej s Full HD rozlišením. Jemnost je tak naprosto dostačující a pixely pouhým okem jen tak nerozpoznáte. Super IPS+ panel chválíme také za věrné podání barev.

img16

V praxi oceníte širokou škálu nastavení jasu, kdy minimální hodnota je přípustná i bez osvětlení, zatímco maximální umožní z obrazovky něco vyčíst i za slunečného dne. Tedy pokud otřete otisky prstů, které se na lesklé přední straně pokryté 2,5D sklíčkem Gorilla Glass zachytávají velice rády.

Hardware, zvuk a konektivita: Úložiště, které nevyčerpáte

Možná největší rozdíl oproti současným high-endovým zařízením s cenou atakující hranici dvaceti tisíc je právě v procesoru. V útrobách Zenfonu 3 totiž tepe osmijádrový Snapdragon 625 s frekvencí 2 GHz doplněný o 4 GB RAM. Nesetkali jsme se nicméně s tím, že by telefon na nějakou operaci nestačil a plusem je také úspornost čipu, která se pozitivně podepisuje na výdrži.

Velkou pochvalu si výrobce zaslouží také za velké 64GB úložiště, které nadále můžete rozšířit o paměťové karty. Po prvním spuštění je uživateli k dispozici lehce přes 52 GB, odinstalováním nadbytečného bloatwaru získáte ještě nějaký prostor navíc.

 • 3D Mark IceStorm Unlimited: 13 815 bodů
 • AnTuTu: 62 206 bodů
 • BaseMark OS II: 1 190 bodů

Reproduktor je umístěn na spodní hraně a nepodává vyloženě špatný výkon. Kvalita mírně klesá s přidávající se hlasitostí, ani na max ale není vyloženě tragická a naopak vyzvánění rozhodně jen tak nepřeslechnete. Vyloženě utopené nejsou ani basy a pro nouzový poslech hudby tak zařízení poslouží dobře.

Z hlediska konektivity ASUS prochází s mírným vroubkem. Veškerý standard je zde přítomen včetně všech českých LTE frekvencí, nedostalo se ale bohužel na NFC, které by v této kategorii již mělo být samozřejmostí. Potěší také přítomnost dvou slotů na SIM kartu.

Baterie a výdrž: Moment překvapení

Kapacita 2650 mAh vzbuzovala nejprve velké obavy, pravděpodobně díky úspornému procesoru však ve finále výdrž znamenala velice příjemné překvapení. I při větším zatížení telefonu jsem se totiž bez jakékoliv snahy dostal na dvoudenní výdrž, ani při náročném využití tak nehrozí, že by vám telefon uprostřed dne vypověděl službu.

Nabíjení je díky USB-C konektoru poměrně rychlé, rekordy ale neláme. Na poloviční kapacitu se dostanete rámcově za 40 minut, 80 % zabere dalších 35 minut a do plna se dostanete za něco málo přes dvě hodiny.

Smartphone obstál i v testu přehrávání videa, kde vydržel HD záznam, při maximálním jasu a poloviční hlasitosti zvuku, který byl veden do sluchátek, přehrávat 9 hodin a 20 minut.

Systém a aplikace

ASUS Zenfone 3 nabídne operační systém Android 6.0, který výrazně pozměňuje nadstavba ZenUI 3.0. Ta se oproti předcházejícímu modelu až na verzi Androidu prakticky neproměnila a to s sebou bohužel nese i několik záporných vlastností.

Především jde o ohromné množství bloatwaru a zbytečných předinstalovaných aplikací. Ty od ASUSu lze pouze deaktivovat, nikoliv smazat. Některé z nich jako třeba počasí či správce souborů jsou sice užitečné, jiné se svého využití ale nejspíše mnohdy nedočkají. Alespoň, že software třetích stran můžete z telefonu ale dostat.

Prostředí nicméně nabídne i několik užitečných funkcí. Posunem dolů otevřete z domovské obrazovky nabídku hledání, potáhnete-li od spodního okraje nahoru, objeví se před vámi nastavení některých základních parametrů. Můžete zde například upravovat velikost mřížky a animace, zamykat vybrané aplikace heslem nebo třeba měnit témata či ikony. Nabídka motivů je mimochodem velmi široká a velká část je k dispozici bezplatně. Můžete u nich navíc měnit pozadí, upravovat barvy a dále si je přizpůsobovat k obrazu svému.

Novinkou je také software Game Genie. Plovoucí tlačítko se objeví po spuštění hry a umožní pročistit operační paměť pro zrychlení a především okamžitě streamovat na Twitch či YouTube nebo bez opouštění hry vyhledávat informace, například návod či cheaty.

Pocitově telefon působí mírně pomaleji, než například zařízení s čistým Androidem, během testování ovšem nedošlo k jedinému záseku či pádu aplikace a nikdy nebylo nutné na provedení nějaké operace čekat déle, než by bylo zdrávo.

Fotoaparát a video: Lepší, než jsme čekali

Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 16 Mpx a výrobce neopomněl ani optickou stabilizaci, kterou oceníte především při focení za horších světelných podmínek. Potěší také laserové ostření, díky němuž tento proces zabere pouhý zlomek vteřiny. Celkově fotoaparát reaguje opravdu velice svižně a totéž platí i pro spouštění aplikace – náhlé momentky tak rozhodně nepropásnete.

img15

Samotná kvalita fotografií je příjemným překvapením. Za dobrého světla jsou snímky ostré, s věrnými barvami a dobrou úrovní detailů. Senzor si neporadí s většími světelnými výkyvy a tak při neopatrném focení často dojde k přepalům, výsledná kvalita je nicméně velice dobrá.

Tip: Všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde

Když světla není dostatek, přichází ke slovu zmíněná optická stabilizace. Díky té můžete s trochou snahy i v noci pořídit poměrně ostrý snímek, který navíc netrpí na přebytek šumu. Chválíme také nahrávané 4K video, jež je ostré, s dobrými barvami a rychlým přeostřováním.

Asus ZenFone 3: Camera demo (4k)

Obstojnému fotoaparátu sekunduje i povedená aplikace. Vybírat můžete ze široké škály režimů, ačkoliv nic vyloženě revolučního zde nenaleznete. Přímo v levé liště s rychlým nastavením se nachází přepínač HDR, chválíme také za přítomnost ručního režimu s možností manuálně nastavovat například čas závěrky či ostřící vzdálenost.

Závěrečné hodnocení

Asus Zenfone 3 je ideálním kompromisem mezi tím nezaplatit za telefon cenu levného auta a zároveň si užívat komfortu plně vybaveného zařízení. Použitý procesor možná neláme rekordy v benchmarcích, nicméně postačí na všechny myslitelné činnosti a k tomu je úspornější. Displej nemá Quad HD rozlišení, o jeho praktickém přínosu již ale bylo vyřčeno dost. A v podobném duchu bychom mohli pokračovat. Zkrátka a dobře, jde o ukázkový příklad toho, jak moc se za poslední roky snížil rozdíl mezi high-endy a střední třídou.

V každém případě výrobce chválíme za skvělý displej, dobrou výdrž na baterii i překvapivě podařený fotoaparát. Přímo příkladem jde zařízení v otázce úložiště, které nabídne 64 GB prostoru a je nadále rozšířitelné. Dobrý dojem z elegantního designu trochu kazí jeho nepraktičnost, nejde ale o nic, na co by se nedalo zvyknout. Větší výtku máme k systému zbytečně zahlcenému bloatwarem, jinak je ovšem svižný a stabilní.

Přes své kvality to Asus nebude mít úplně jednoduché, konkurují mu totiž některé loňské vlajkové lodě nebo třeba výtečný a ne o mnoho dražší Honor 8. Zajímavé bude také srovnání s novým Huawei nova, v každém případě má Zenfone 3 své nesporné kvality a jeho koupi vám, i díky rozumně nastavené ceně necelých 10 000 Kč, můžeme s klidným svědomím doporučit.

Asus Zenfone 3

8

design a zpracování

7.7/10

výkon a optimalizace

8.1/10

hardwarová výbava

8.2/10

kvalita fotografií a videa

7.9/10

výdrž baterie

8.3/10

Klady (+)

 • kvalitní displej
 • 64GB úložiště
 • dobrá výdrž baterie
 • kvalita fotografií ve dne
 • přijatelná cena
 • podpora dvou SIM

Zápory (–)

 • chybějící NFC
 • množství předinstalovaných aplikací
 • lesklý a kluzký povrch

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

27 komentářů

 1. Pánové , máte tam chybu – mám doma ASUS ZENFONE 3 ZE 520 KL s 5.2 palce displej a mám tam 4GB RAM + 64GB uložiště. Jinak s recenzí se dá souhlasit Já jsem si koupil telefon v barvě bílá a na té nejsou otisky prstů vůbec vidět , což je výhoda . Dokoupil jsem si k němu pouzdro – originál stavěn přímo na tento model –telefon se dá přes toto pouzdro ovládat aniž by jste museli pouzdro otevřít.Zatím jsem s ním nadmíru spokojen .

  • Jsem na tom úplně stejně a můžu jen souhlasit s tvými názory ;) A ten obal je pecka :)

 2. Někde jsem četl,že má být ješte jedna verze Zenfone 3 a to s displejem 5.5 a baterkou 3000mAh nevíte něco o ni? Jinak nevypadá vůbec špatně tento telefon.

  • Existuje,ale u nás nebude,taky jsem ho sháněl

  • Maník od Asusu mi tvrdil, že bude. Ptal jsem se ho, když mi ukazoval tuhle variantu.

  • Dunímjakslon

   Bohužel ten je jen pro Asijský trh a k nám se pravděpodobně ani nepodívá

 3. Zdravím. Nevíte někdo, jestli má ASUS Zenfone 3 funkci infraport? Někde píší ANO, někde NE! Děkuji za odpověď.

 4. Adam Kahánek

  Řekl bych, že největším konkurentem nebude ani tak Honor 8 a Huawei Nova, ale spíš OnePlus 3 a Samsung Galaxy S6. OP3 má stejný snímač jako ZenFone 3, Galaxy S6 fotí ještě lépe než oba tyto telefony. Každopádně telefon vypadá i tak parádně a myslím, že to bude dobrá volba.

 5. A jak je to s dualSIM?

  • Těžko hádat, u Asusu je třeba přesné typové označení, hovado výrobce pod modelové odbavení skrývá několik konfigurací (zlozvyk z PC segmentu) a není šance dohledat. Tady redakce mohla jednoznačně identifikovat. Podobně u téma s IR.

  • Telefon má možnost až 2 SIM nebo SIM a MicroSD karty

 6. Jak jste docílily tak pěkných fotek??? je něco v nastavení o čem nevím, nebo jste používali stativ??? já jsem vyfotil pár snímků pomocí různých režimů a tak pěkné fotky jsem z toho nedostal.

 7. Výrobce udává, že NFC má. Tak teď nevím.

  • Telefon opravdu NFC funkcí nedisponuje, což bych ale za mínus nepokládal.

  • Upřímně bych to taky za mínus nepokládal. Upřímně si řekněme, kolikrát za rok NFC použijete?
   Já telefon mám a NFC mi ani nijak nechybí :)

  • Nfc pouziji minimalne 2x za den

  • Minulý týden po roce jednou a fiasko, telefony i přes to, že se chtěli tulit se ne a ne najít. Takže klasické BT pašování.
   A jak ukazuje např. Apple (párování AirPods), jde to i bez NFC….

 8. Páni !!
  Za tu cenu mě telefon mile překvapil svou kvalitou a materiály ze kterých je vyrobený a působí tak opravdu honosným dojmem.
  Skvělé fotky jsou pravdou a takhle skvělé fotky jsem u telefnu za 10K ještě neviděl.
  Rychlá a odladěná nadstavba ZenUI, no fakt pecka !

 9. Dunímjakslon

  Já osobně telefon mám v modré variantě, záda občas vyčistím a opečovávám si jej tak celkově a zatím s ním jsem nadmíru spokojen.
  ZA ty peníze skvělá rychlost, krásná nadstavba a dost užitečných předinstalovaných ASUS appek.
  Myslím si, že za tu cenu nemá telefon konkurenci.
  NAvíc 64GB místa nemá ŽÁDNÝ telefon za desítku.

 10. Skvělá recenze !!
  Nakonec jsem si telefon vzal !
  Za mě telefon fakt bezkonkurenční !
  Dlouhá výdrž na baterii, krásné barvy displeje na kterém barvy nejsou vyblité.
  Co se týče fotoaparátu, tak ten je fakt třída ! Od telefonu za 10K víc než skvělý výsledek a rozmázne v tomto směru i silnejší konkurenty !
  CO se týče navigace a rychlsoti zaměřeí, tak opět skvělé. Rychlý a přesný !
  Výkonově telefon rychlý a perfektně odladěný. Nadstavba krásná s velkou možností úprav a hodně se mi líbí, že s každou aktualizací i vidíte změny, kterýma android projde, což vám málokterá konkurence vypíše.
  Celkově telefon hodnotím jako velice podařený telefon a ASUS má u mě velké plus za takto výkonný a krásný telefon za perfektní cenu !!!!

 11. Telefon jsem poridilav prosinci. Velky negativem je ze neustale zamrza .

 12. Ako mám chápať oznam na displeji:
  “ Preferovaná dátová sieť môže byť pripojená len k sieti 4G.“

  znamená to že ak si zvolím napr SIMM2 ako preferovanú na data, tak SIMM2 môže byť pripojená len k 4G ? ..sa mi nezdá.

 13. Vezmu to postupně.
  Telefon, nebo spíš stroj, jsem pořídil napříč velké konkurenci. Do mého výběru se dostalo i jabko, kteréhož nejsem úplným příznivcem.
  Ale na úkor pár drobností obstál v mém výběru. Pokusím se k recenzi postavit ze svého pohledu.

  1. „omakatelnost“ telefonu
  Bohužel jak je řečeno, trpí na otisky. Ale vyvracim přední displej. Na něm to znát není.

  2. Fotoaparát
  Čekal jsem víc. Opravdu. Ve srovnání s mým předchozím Sony XA jsou sice fotky lepší, ale spíše srovnatelné. Režim auto funguje dobře oproti Sony, a rád vyvratim názory kolující internetem o špatných fotkách ve tmě. Naopak. V tomhle směru Sony je horší.

  3. Vykon
  Svižně, rychle, naplno. Asi tak.

  4. Baterie
  Osobně jsem překvapen. S větším displayem se vracím domu s více procenty. Mnou zkoušená, z her pravidelně hraných, mortal kombat X… Po hodině a třictvrtě 20%? Pecka na stroj za 10k

  5. Nepodsvicená ovládací tlačítka
  Je to o zvyku. O ničem jiném. Osobně mi to trvalo 1 den?

  6. Asus ZENUI
  Za mě naprostá genilita napříč nadstavbami. Nemam rad huawei nadstavbu. Nemam rad nic kde nemůžu manipulovat s aplikacemi a všechno si pěkně uklidit“ na jednu obrazovku. Jak s běžnou obrazovkou, tak olv oblasti menu. ZenUI „chytrá slozka“ je naprosto úžasné řešení co se o vse postará.

  7. Čtečka prstů
  Není úplný skvost. V tomhle směru je Samsung a huawei jinde. Stačí mírně vlhký prst a už reaguje špatně. Osobně jsem nastavil a nakonec vypnul. Je to o datech. Mě firemní emaily nejsou tak nebezpečným odvětvím, že bych potřeboval supr bezpečný telefon. Ale… Reakce u jiných zařízení jsou lepší. Naopak ale chválím ovládání foťáku skrze čtečku. Velice rychle jsem si zvykl ovládat spoušť foťáku levou rukou. A to jsem udělal cca 20 fotek.

  8.asus Flip view cover
  Jako poslední zmíním obal od asus. Po zkušenostech jsem jej bral automaticky, a výsledkem je sama chvála. Obal ala LG G je nejen povedený, ale i funkční. Za dvě třetiny ceny oproti lg/Samsung. „okynko“ funguje spolehlivě, skvěle. Investice za cca 600, která eliminuje zmiňované otisky apod.

  9. Bloatware
  Asus dává do telefonu spoustu aplikaci. Ale nesouhlasím s recenzi. Většina je použitelná. A využijete ji. Těch pár, které zabírají minimum místa deaktivujete. Ale… 64gb je dostatečně velké úložiště ve chvíli kdy používate jak já 2 simky. A toho půl giga co bloatware spotřebuje, je opravdu nic.

  10. Můj osobní verdikt
  Po dlouhém vybírání, kdy se do výběru dostaly modely jak lg g4, iPhone se, huawei p9 plus a další, asus vyhrál. Přiznávám, že na úkor drobnosti. Nepodsvicena tlačítka, nfc… Proč? Na tlačítka si zvyknete ani nevíte jak…. A ruku na srdce.. Kolik vás už použilo nfc?

  Tudíž. Výkonem, fungováním, a testováním, kdybych vybíral nový smartphone, asus za mě jedinečná volba.

  P.S. Design? Mám model ve zlaté barvě a je opravdu líbivý.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).