TOPlist

PSX 4droid: PlayStation emulátor je konečně dostupný i pro operační systém Android

Jste fandové konzolových her a nevydržíte bez nich ani cestu v MHD či si chcete občas zahrát i jinde než na PC nebo Xboxu? S tím vám pomůže nově vydaný PlayStation emulátor pro operační systém Android. PSX4Droid plně nahrazuje konzoli a umožní tak hrát většinu méně náročných her ze starších dob.

PSX 4droid podporuje formáty BIN, ISO, IMG, PBP, Z, ZNX a Eboot, takže by s kompatibilitou u her neměl být problém. Další výhodou tohoto emulátoru je ovládání. Pokud máte displej, který podporuje multidotekové ovládání, je po starostech. Na rozdíl od předchozích emulátorů, například pro Windows Mobile, tuto funkci Pxs4droid zvládá na jedničku. Během hraní tedy můžete třeba přidávat plyn a zatáčet zároveň). PSX4Droid nabízí ovládání přes virtuální PlayStation ovladač na obrazovce, což se z počátku může jevit trochu komplikovaně, ale po několika minutách hraní si na něj snadno zvyknete.

PSX4Droid emulátor běží svižně pouze na výkonnějších zařízení jako je Nexus One, HTC Desire, Motorola Milestone nebo Samsung Galaxy S. Na slabších telefonech je nutné počítat s výrazným zpomalením během hraní, a to i u méně náročných titulů. Aplikace samotná stojí necelých 6 USD a zakoupit ji lze skrze Android Market, bohužel oficiální cestou to v České republice ani na Slovensku nejde. Další věc, která je k rozjetí emulátoru potřebná, je PSX bios, bez kterého nejde spustit žádná hra. BIOS ale není problém během několika vteřin dohledat třeba přes Google (doporučuji použít SCHPH1001.bin). Když už máte tyhle dvě věci, neměl by být problém s následným načtením image hry přímo do emulátoru. Hry stačí umístit na SD kartu (stejně jako soubor s BIOSem) a pak už je jen vybrat skrze interního průzkumníka souborů přímo v emulátoru.

- - -

PSX4droid nabízí jednoduché nastavení, ve kterém můžete upravit namapování tlačítek. Emulátor rovněž spolupracuje s ovladačem Game Gripper, takže pokud jej vlastníte, můžete si hraní užívat opravdu naplno. Právě kvůli možnosti připojení externího ovladače se v nastavení nachází možnost skrytí softwarových tlačítek na displeji. Pokud byste chtěli plynulost hry trochu zrychlit, můžete zkusit změnit framerate nebo vypnout zvuky. V konfiguraci pak nechybí položky pro nastavení rotace obrazu či aktivace celoobrazovkového režimu.

- -

Samotné hraní je bezproblémové, ovládání reaguje vskutku dobře a až na drobné nedostatky emulátor svou funkci velmi dobře splňuje. Na zařízeních s WVGA displejem je počítat s celkem hrubou grafikou, což lze ale částečně upravit nastavením hodnoty zvětšení obrazu přímo v emulátoru. Já jsem emulátor testoval na HTC Desire a Samsungu Galaxy S, kde jsem vyzkoušel hned několik her, ale očekávaný úspěch se dostavil jen u malé hrstky z nich. Bez problémů fungovalo například starší GTA, ale u titulů jako Colin McRae Rally, Nascar racing či Need for Speed 5, jsem příliš neuspěl a hry se po zobrazení úvodní obrazovky odmítaly dále načíst. Ve videích ze zahraničních serverů lze spatřit také hraní Final Fantasy či Crash Bandicoot. V komentářích níže se s námi můžete podělit o názvy titulů, které vám na vašich Androidech s PSX4Droid emulátorem fungují.

- -

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku