TOPlist

První dojmy z iPhonu 15 Pro Max: konečně pořádný zoom, USB-C i skvělá ergonomie

iPhone 15 Pro Max v modré barvě
  • Právě dnes se po celém světě začaly prodávat nové iPhony 15 (Pro/Max)
  • Konečně jsme se dočkali USB-C konektoru, nejvybavenější model dostal 5× optický zoom
  • Řada iPhone 15 mezigeneračně o několik tisíc zlevnila, u modelu Pro Max je rozdíl 4 500 Kč

Jeden z nejoblíbenějších a nejprodávanějších smartphonů dnes zamířil do prodeje. Řeč je samozřejmě o iPhonu, letos s číslovkou 15. Modelovou řadu tvoří celkem čtyři telefony – základní iPhone 15 (6,1″), doplněný variantou Plus (6,7″), a vybavenější iPhone 15 Pro (6,1″) a 15 Pro Max (6,7″). Všechny novinky už pro vás v redakci testujeme, stejně jako nové Apple Watch Series 9. V tomto článku se zaměřím na mé bezprostřední dojmy z iPhonu 15 Pro Max.

Lehčí, výrazně lehčí…

První, co mě po vybalení z krabičky překvapilo, byla pocitová hmotnost. Loňský iPhone 14 Pro Max vážil 240 gramů, letošní generace má díky titanovému rámečku o 19 gramů méně. Samotné číslo toho ale příliš mnoho neřekne, nicméně když si uvědomíte, že mezigeneračně „zhubl“ o téměř desetinu své váhy, je to celkem slušná dieta.

Rozměrově jde samozřejmě stále o pořádného macka (159,9 × 76,7 × 8,25 mm), nicméně s naprosto perfektní ergonomií, dobře vyváženým těžištěm a jistým úchopem. Zatímco předchozí generace měla poměrně ostré hrany, tady je Apple více zaoblil, což je při používání mnohem příjemnější. Mimochodem, iPhone 15 Pro je se svými rozměry 146,6 × 70,6 × 8,25 mm dokonce menší než klasický iPhone 15 (147,6 × 71,6 × 7,8 mm).

Nastavení akčního tlačítka na iPhone 15 Pro Max
Nastavení akčního tlačítka

Na levém boku najdeme letošní specialitu v podobě akčního tlačítka, které nahrazuje dřívější přepínač vyzvánění. Na delší stisk ale lze nadefinovat mnohem více voleb – od spuštění fotoaparátu, zapnutí svítilny, aktivace režimu soustředění, přidání hlasové poznámky po vlastní zkratku, která může provádět prakticky cokoliv. Je ale škoda, že (zatím) lze nadefinovat pouze jednu jedinou akci. Přidání dalších funkcionalit pro dvoj/trojstisk by bylo ještě příjemnější. Rychlý stisk nevyvolá žádnou akci, pravděpodobně kvůli případným nechtěným překlikům při nošení v kapse či manipulaci.

V minulých letech byly iPhonům vytýkány poměrně velké rámečky okolo displeje. Už loni se situace nepatrně zlepšila (2,2 mm), u aktuálního iPhonu 15 Pro/Max se hodnotu povedlo snížit na 1,55 mm. To je hodně příjemné. Jen pro srovnání, Galaxy S23 má 1,95mm rámeček, Galaxy S23+ 1,7milimetrový.

iPhone jako herní konzole?

Modelová řada Pro obdržela zatím nejvýkonnější mobilní čipset, který Apple navrhl – A17 Pro. Navíc se jedná o vůbec první mobilní čipset na světě vyráběný 3nm technologií. Jde o 6jádrový procesor se dvěma rychlými jádry a čtyřmi úspornějšími vhodnými pro běžný provoz aplikací.

Nový je i grafický akcelerátor tvořený šesti jádry, který má přibližně o pětinu vyšší výkon, než tomu bylo vloni. Navíc nechybí ani hardwarová akcelerace pro ray tracing. V Geekbenchi v6 jsem v rámci Single-core testu naměřil 2991 bodů, u Multi-core 7565 bodů. Jen pro srovnání, MacBook Air s čipem M1 dosahuje v Single-core okolo 2350 bodů, v Multi-core pak 8174 bodů. Výkon čipsetu Apple A17 Pro je tedy skutečně impozantní. V AnTuTu jsem se průměrem třech testů dostal na hodnotu 1 627 004 bodů.

Hardwarové parametry iPhone 15 Pro Max

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 17, čipset: Apple A17 Pro, 3nm, hexa-core, GPU: Apple GPU (6 jader), RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,9 × 76,7 × 8,25 mm, hmotnost: 221 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,7", OLED, rozlišení: Super Retina, 1290 × 2796 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4 422 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.78, 24, 28 a 35 mm (1×, 1,2× a 1,5×), 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 120 mm, PDAF, OIS, 5× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13 mm, 120˚, PDAF, čtvrtý: TOF 3D LiDAR scanner, hloubkový senzor, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video

Už na keynote nám Apple ukazoval hraní AAA titulů skrze iPhone (Resident Evil, Death Stranding a Assassin’s Creed Mirage) a hratelné demo měl kolega Jakub Fišer možnost vyzkoušet na lokální prezentaci Applu přímo v Praze. Tak nějak mám pocit, že právě herní trh je něco, na co se technologický gigant bude chtít postupně stále více orientovat. Ukázku hraní hororového Resident Evil si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Do budoucna se tak klidně může stát, že iPhony začnou konkurovat zavedeným herním konzolím, jako je Nintendo Switch či Steam Deck. Vše bude záviset především na zájmu vývojářů, nicméně Apple už nám několikrát dokázal, že ten rozhodně vyvolat umí. iPhone 15 Pro je také díky USB-C možné připojit ke 4K displejům, na kterých bude hraní daleko pohodlnější.

Konečně s USB-C!

Parametr, který u smartphonů s Androidem vídáme už roky, konečně zavítal i do jablečného tábora. Řeč samozřejmě nemůže být o ničem jiném než o přítomnosti USB-C konektoru, který nahradil dnes už zastaralý Lightning. Ten Apple poprvé použil u iPhonu 5, tedy před více než 11 lety.

Je dobré zmínit, že označení USB-C se vztahuje pouze na tvar konektoru, nikoliv na protokol, skrze který přes něj proudí energie a data. Některá USB-C tak mají jiné schopnosti než jiná a bohužel ani Apple v tomto nedělá zrovna velký pořádek. Zatímco u iPhonu 15 a 15 Plus využívá specifikaci USB 2.0, u iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max vsází na modernější USB 3.2 Gen 1. Rozdíly mezi těmito verzemi jsou výrazné.



iPhone 15 (2)



Nepřehlédněte

iPhone 15 a USB-C: vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

U USB 2.0 je maximální přenosová rychlost 480 Mbps, u USB 3.2 Gen 1 je to až 10 Gbps. Majitelé základního iPhonu 15 a 15 Plus si proto oproti předchozím modelům v rychlosti přenosu dat nijak nepolepší. I Lightning totiž běžel na protokolu USB 2.0 a zvládal maximálně 480 Mbps.

Nicméně pozor. Součástí základního balení je metrový kabel, který 10 Gbps neumí. V případě, že budete vyžadovat maximální přenosovou rychlost, bude třeba dokoupit kvalitnější kabel s vyšší propustností. Metrový vyjde na webu Applu na téměř dva tisíce korun.

Pokud vás napadlo, že s „novým“ konektorem přijde i rychlejší nabíjení, bohužel si musíme nechat zajít chuť. I pro letošní generaci je maximum 27 W. Podrobněji se na baterii a výdrž samozřejmě zaměříme v chystané recenzi. Bezdrátové reverzní dobíjení se stále nekoná, nicméně skrze USB-C lze při výkonu 4,5 W dobíjet například AirPody, Apple Watch či jakékoliv další příslušenství s podporou USB Power Delivery.

Skvělé fotky a 5× optický zoom

Applu se při prezentaci fotoaparátů v rámci keynote povedlo dokonale zmást méně zkušené spotřebitele. Možná to byl účel, nicméně poměrně dost lidí z mého okolí se mě po představení ptalo, kde má iPhone 15 Pro těch „sedm fotoaparátů“, že na zádech stále vidí tři.

Fotíme s iPhone 15 Pro Max
Fotíme s iPhonem 15 Pro Max

Apple totiž u hlavního snímače s rozlišením 48 Mpx, světelností f/1.78, optickou stabilizací a ohniskovou vzdáleností 24 mm (1×) nabízí ještě možnost přepínat se na ohniska 28 a 35 mm, což přidává 1,2× a 1,5× přiblížení. Už tedy chápete komunikační strategii Applu? Mimochodem, fotografie se nově ukládají v rozlišení 24 Mpx, v případě potřeby lze v nastavení hodnotu změnit na 12 Mpx. Pokud ale budete fotit v nočním režimu, automaticky se budou ukládat ve 12 Mpx.

iPhone 15 Pro Max v barvě modrý titan
iPhone 15 Pro Max v barvě modrý titan

Skvělou a velice praktickou novinkou je možnost dodatečného variabilního přeostřování u již uložené fotografie. A dokonce ani nemusíte fotit v portrétovém režimu. I když budete fotit klasicky a software v záběru detekuje osobu, zvíře či nějaký blízký objekt, snímek vyfotí normálně, ale k .heif souboru přidá informaci o hloubce ostrosti jednotlivých objektů. Díky tomu můžete v galerii takový snímek následně proměnit v portrétový a ještě mezi jednotlivými objekty přeostřovat.

Ve výbavě dále najdeme 12Mpx širokáč s podporou makra s 13mm ohniskovou vzdáleností a clonou f/2.2. Třetím v pořadí je 12Mpx teleobjektiv s až 120mm ohniskovou vzdáleností a clonou f/2.8. Ten nabízí 5× optický zoom a až 10× hybridní. To ale platí pro mnou testovaný iPhone 15 Pro Max, který má větší senzor a vylepšenou stabilizaci. Jakékoliv přiblížení mezi 2× až 4,9× je hybridní, optické je pouze 5×.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

iPhone 15 Pro si oproti tomu ponechává 3× optické přiblížení a 6× hybridní. Apple vylepšil i krycí skla čoček, u kterých slibuje lepší eliminaci odlesků v objektivu (lens flare) zejména při focení v noci. Oproti loňskému roku je zlepšení vidět, ale úplně se jich nezbavíte.

Video lze nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 60 fps. V případě, že k iPhonu připojíte přes USB-C externí úložiště, nabídne vám aplikace ukládání záznamu ve formátu ProRes (4K/60 fps, Log), což je pro pokročilé tvůrce obsahu hodně velký benefit. Podrobně se na možnosti fotoaparátů zaměříme v samostatném článku, který vyjde po víkendu.

K iPhone 15 Pro Max můžete přes USB-C připojit například i SSD disk
K iPhonu 15 Pro Max můžete přes USB-C připojit například i SSD disk

A jak tedy Apple přišel na oněch „sedm fotoaparátů“? Šlo jen o marketingový trik. Jednoduše jde o sedm různých ohnisek – 13 mm (0,5×), 24 mm (1×), 28 mm (1,2×), 35 mm (1,5×), 48 mm (2×), 120 mm (5×) + makro.

iPhone 15 hned, iPhone 15 Pro až za několik týdnů

Nejen vrcholové modely se Applu letos opravdu povedly. Za velmi zajímavou nabídku se nebojím označit ani iPhone 15, který se prakticky dostává na úroveň loňského iPhonu 14 Pro. A právě základní iPhone 15 oproti loňsku zlevnil o 2 500 Kč, iPhone 15 Plus dokonce o 3 000 Kč. Cena překvapivě spadla také u iPhonu 15 Pro, který je o rovné 4 000 Kč levnější.

iPhone 15 Pro Max

A zatímco iPhone 14 Pro Max v 256GB verzi startoval na 40 490 Kč, jeho nástupce se stejnou pamětí vyjde na 35 990 Kč. To je o 4 500 Kč méně. Ukažte mi jiného výrobce, který by něco takového v posledních deseti letech udělal.

128 GB 256 GB 512 GB 1 TB
iPhone 15 23 990 Kč 26 990 Kč 32 990 Kč
iPhone 15 Plus 26 990 Kč 29 990 Kč 35 990 Kč
iPhone 15 Pro 29 990 Kč 32 990 Kč 38 990 Kč 44 990 Kč
iPhone 15 Pro Max 35 990 Kč 41 990 Kč 47 990 Kč

Jak jsem psal v tomto článku, čekací doba na iPhone 15 Pro (Max) se aktuálně pohybuje v rozmezí od 4 do 8 týdnů. U základního iPhonu 15 je situace zcela opačná a skladem je už dnes.

Nové iPhony můžete nakoupit u Mobil Pohotovosti. Díky službě Koupíš, Prodáš, Splácíš je pořídíte za vůbec nejnižší měsíční splátku (již od 557 Kč měsíčně). Více se dozvíte zde.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma

Kapitoly článku