TOPlist

Apple Watch Series 9 odhaleny! Nový čipset, lepší displej i užitečné gesto

Apple Watch Series 9
  • Apple Watch Series 9 mají stejný design, přicházejí ale s lepším displejem
  • Hlavní novinkou je použití výkonnějšího čipsetu Apple S9
  • Funkce Double Tap vám usnadní ovládání hodinek
  • Oproti loňsku zlevnily!

Vůbec prvním produktem, který Apple na dnešní keynote představil, byla další generace chytrých hodinek Apple Watch Series 9. Hlavním lákadlem má být použití zcela nového čipsetu Apple S9, který obsahuje 5,6 miliardy tranzistorů a nabízí až o 30 % vyšší grafický výkon. To by se mělo v praxi projevit v ještě plynulejším používání operačního systému watchOS 10.

Nový čipset rovněž nabídne až o 20 % rychlejší zpracování příkazů skrze Siri, včetně diktování. Zajímavé je, že celou řadu základních příkazů bude Siri vyhodnocovat přímo v hodinkách bez nutnosti připojení k internetu. Pokud se vám líbí funkce NameDrop z iOS 17, využít ji můžete i s novými Apple Watch Series 9. Stačí jen přiblížit hodinky k sobě a rázem dojde ke sdílení kontaktu. Chybět samozřejmě nebude ani elegantní animace.

Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9

Apple zapracoval i na displeji, který nově nabízí maximální úroveň jasu až 2000 nitů, což je ve světě chytrých hodinek extrémně vysoká hodnota. Zobrazovač přitom zvládne jas snížit až na hodnotu 1 nitu, což se může hodit například v kině nebo divadle, kde nebudete zbytečně oslňovat okolí.

Dočkali jsme se i nové generace UWB čipu. Ta slibuje výrazně rychlejší a přesnější hledání okolních předmětů, od AirTagů po sluchátka AirPods.

Přehled všech novinek v Apple Watch Series 9
Přehled všech novinek v Apple Watch Series 9

Double Tap pro snadné ovládání

Apple na keynote představil novou funkci, která by měla podstatně usnadnit ovládání hodinek. Jde o jednoduché gesto dvojitého poklepání palce a ukazováčku, které bude sloužit pro potvrzování akcí. Pokud vám například bude někdo volat, nemusíte se vůbec dívat na displej, stačí jen provést Double Tap a hovor se přijme. Pokud budete na hlavní obrazovce a provedete gesto, otevře se ve watchOS 10 obrazovka s widgety.

Apple Watch Series 9 a gesto DoubleTap
Apple Watch Series 9 a gesto Double Tap (dvojité poklepání)

Double Tap ovládá hlavní tlačítko v aplikacích, takže jej lze použít k zastavení časomíry, spuštění či přerušení přehrávání hudby nebo vypnutí budíku. Gesto lze také použít k pořizování fotografií pomocí dálkového ovládání na hodinkách.

Apple Watch Series 9 – všechny barevné varianty

Gesto samozřejmě bude fungovat i v jiných aplikacích, jakmile pro něj vývojáři přidají podporu. Klidně tak může fungovat například ve Spotify pro spuštění/pozastavení skladby. Zatím nevíme, zda se Double Tap dočkají i některé starší modely, a půjde tedy o záležitost spojenou s watchOS 10, nebo se bude jednat o exkluzivní funkci určenou pouze pro Series 9. Spíše ale tipuji druhou variantu.

Dvě nové barevné varianty

Klasické hliníkové Apple Watch Series 9 budou dostupné v pěti barevných variantách – ke grafitové, stříbrné a zlaté přibyla růžová a červená (ProductRed). Varianta z nerezové oceli se bude prodávat ve zlaté, stříbrné a grafitové. K dispozici budou samozřejmě i Cellular verze s podporou eSIM. Tu lze u nás zatím využívat s operátory T-Mobile a O2, brzy by se měl přidat i Vodafone.

Apple Watch Series 9 - barevné varianty
Barevné varianty Apple Watch Series 9

Tim Cook se také pochlubil tím, že od letošního roku je veškerá výroba Apple Watch poháněna pouze tzv. čistou elektřinou. Vůbec poprvé si zákazníci budou moci při nákupu hodinek Apple Watch vybrat uhlíkově neutrální variantu, což pro Apple představuje důležitý milník na cestě za dosažením uhlíkové neutrality v rámci všech aktivit, výrobního dodavatelského řetězce a životního cyklu produktů do roku 2030.

Levnější než loni

Nové hodinky Apple Watch je možné objednat již dnes, k dispozici budou v pátek 22. září. Kompletní přehled českých cen všech dnes představených produktů (včetně iPhonů) naleznete v tomto článku.

Cena Předobjednávky Prodej
Apple Watch Series 9 (41 mm) 11 490 Kč 12. září 22. září
Apple Watch Series 9 Cellular (41 mm) 14 490 Kč 12. září 22. září
Apple Watch Series 9 (45 mm) 12 290 Kč 12. září 22. září
Apple Watch Series 9 Cellular (45 mm) 15 290 Kč 12. září 22. září
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku