Domů » Bleskovky » Potvrzeno: pokud USA necouvnou, Huawei P40 zamíří na trh s HarmonyOS

Potvrzeno: pokud USA necouvnou, Huawei P40 zamíří na trh s HarmonyOS

Berlínská IFA 2019 přinesla spoustu zajímavých novinek ze světa hardwaru, mnohé firmy veletrh využily také jako příležitost k vlastní tiskové konferenci. Jednu uspořádal i Huawei a během následujícího odpovídání na otázky padlo jedno poměrně zásadní oznámení.

CEO Huawei Consumer Business Group Richard Yu totiž prohlásil, že pokud nebude Huawei dovoleno používat služby Googlu, model P40 na trh zamíří s vlastním HarmonyOS. Představení Huawei P40 je plánováno na březen příštího roku.

Je HarmonyOS připraven? Vyjádření zástupců Huawei si odporují

Huawei má podle Richarda Yu historii dobré spolupráce s Googlem. Vzhledem ke krokům americké vlády zabraňujícím jim v tomto partnerství dále pokračovat však podle něj nezbývá, než přijít s vlastní alternativou. Tou je pochopitelně v poslední době často skloňovaný HarmonyOS.

TIP: U zaměstnanců Huawei prý zvoní agenti FBI. Američané mají útočit na intranet firmy

Vlastní operační systém Huawei má představovat plnohodnotnou náhradu Androidu, firma se například snaží zlákat vývojáře k „plnění“ jejich obchodu s aplikacemi. Podle Richarda Yu je systém již nyní připraven pro použití ve smartphonech. Zatím se ale prý rozhodli ho nevyužívat a vyčkat, jak se zachová americká vláda.

CEO Huawei při účasti na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě (Zdroj: HuaweiPress)

Toto ujištění se však poněkud rozchází z předchozími tvrzeními zástupců firmy. Existenci reálné alternativy popírají nejen anonymní zdroje z firmy, ale ještě v červenci v podobném tónu mluvil dokonce sám zakladatel Huawei Ren Zhengfei. V rozhovoru pro YahooFinance doslova řekl, že aktuálně neplánují vyvíjet vlastní alternativu k Androidu.

Huawei má dohodu s Googlem a respektujeme jejich práci a úspěchy, kterých dosáhli. Na vyvíjení vlastního OS pro smartphony se zaměříme jen tehdy, pokud Android nebude nadále možností. Prozatím to ale neplánujeme.

Je otázkou, co si z takto rozporuplných vyjádření vysoce postavených zástupců čínské firmy vzít. Tvrzení, že HarmonyOS je již stoprocentně připraven, bychom každopádně brali s rezervou. Je však diskutabilní, jestli je reálné, aby byl v použitelném stavu připraven už v březnu. Pokud bychom totiž věřili zakladateli a šéfovi Huawei, ještě koncem července žádná intenzivní práce na vývoji neprobíhala. Přitom už však byla pod značkou Honor představena chytrá televize využívající právě HarmonyOS.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. USA se bojí konkurence a tak bubákujou. Nepomůžou si. Každý už dnes ví, že nešlo o šmírování, ale strach z konkurence.

  • Co to meleš o konkurenci??? Copak Čínské firmy podléhají tržní ekonomice jako Apple, Sony, HTC atd. Proboha, dneska ty lidi jsou fakt vymýtý…

  • Btw. rozhodnutí naopak konkurenci zvyšuje, další OS na trhu. Přemýšlej trochu, než něco plácneš…

   • No měl zřejmě na mysli konkurenci ve formě zařízení, kde Huawei docela sílu má. Nesouhlasím s tím, že další OS na trhu, zejména HarmonyOS by mohl představovat konkurenci. To už taky nehrozí, jak víme. Nicméně bych byl dost opatrný s tím strachem z konkurence…o zákulisí stopky pro Huawei víme všichni prd a rozhodně by se to netýkalo jen Huawei.

   • Nevíme, co tím myslel.
    Huawei jasně řeklo, že je technology před USA (ať je tedy to USA cokoli). Tak snad k tomu nepotřebují zaostalé do z USA ne?

   • Uni. Technologicky pred usa nevylučuje fakt ze zabehnutý os je ťažké nahradit. V iných sferach ako hw pred usa môžu kludne byt. Dokonca aj 5g sieť je technológia a vyvijaju ju prevažne huawei

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).