Domů » Články » Podzimní Creators Update mohl být mnohem větší: tohle vše v něm bude chybět

Podzimní Creators Update mohl být mnohem větší: tohle vše v něm bude chybět

Příští týden vyjde další velká aktualizace systému Windows 10 nazvaná Fall Creators update. V úterý jsme vám přinesli soupis všech novinek, které s sebou tento update přinese (více informací), nyní se podíváme na funkce, které Microsoft na květnové vývojářské konferenci Build přislíbil, ale nakonec je dokončit nestihl.

Timeline

Asi největší propagovanou novinkou podzimního Creators Updatu byla časová osa, tedy chronologická historie činností, které uživatel v systému prováděl.

Z Timeline má být možné přistupovat k nedávno používaným aplikacím či k otevřeným dokumentům přesně v místech, kde byly opuštěny. Časová osa má být navíc synchronizována napříč všemi zařízeními s Windows 10, a v některých případech i se zařízeními Android a iOS (jsou-li na nich podporované aplikace).

Microsoft naštěstí Timeline nezařízl, pouze ji přesunul do další větve Windows 10 Redstone 4, jejíž vývoj se právě rozbíhá a jeho výsledkem bude velká jarní aktualizace, která vyjde v dubnu/březnu příštího roku. V minulých dnech Microsoft ukázal funkční demo Timeline na akci Developer Day v rámci ukázky interních testovacích sestavení Windows 10 a přislíbil, že Insideři se k této funkci dostanou již brzy.

Cloud Clipboard

Odložena byla i funkce Cloud Clipboard, tedy synchronizovaná univerzální schránka, kdy na jednom zařízení zkopírujete text, obrázek, soubor, apod. a díky synchronizaci přes cloud provedete vložení na zařízení druhém. Seznam položek v cloudové schránce bude dostupný přes klávesovou zkratku Win + V, z dialogového okna pak bude možné vybrat si soubor k vložení.

I v tomto případě bychom se měli dočkat této funkce v jarním updatu, první (zatím nefunkční) náznaky této funkce se již objevily v interním testovacím sestavení 17004, tudíž by se k nim brzy mohli dostat Insideři.

3D efekty v editoru videa

V květnu také Microsoft prezentoval svoji novou střižnu videí, který má nahradit zrušený Movie Maker. Program byl nejdřív odhalen jako Story Remix, poté se ukázalo, že se jedná o součást aplikace Fotky, která během testování několikrát změnila název a nakonec si ponechala svůj původní.

Introducing Story Remix in Windows 10

Ve Fotkách lze videa vytvářet a stříhat již nyní, avšak oproti původním slibům chybí možnost přidávat do nich 3D objekty a efekty, ať už vytvořené v novém 3D Malování nebo stažené z knihovny Remix 3D. Tato funkce má být podle posledních vyjádření Microsoftu dostupná v rámci aktualizace, ale…

… vkládání 3D efektů, hudby a textových stylů bude limitováno pouze pro uživatele s předplatným Office 365. Vyzkoušet si tyto schopnosti budou moci všichni, avšak pouze předplatitelům Office 365, kterých je aktuálně asi 27 milionů, půjde video s těmito prvky vyexportovat.

Moderní průzkumník

Microsoft postupně „přemalovává“ Windows 10 do moderního hávu a pomalu zbavuje se starých aplikací, za které vytváří univerzální náhrady. Dlouze se spekuluje, že obměnou projde i Průzkumník souborů, v prezentaci na květnové konferenci Build se dokonce objevil následující obrázek.

Univerzálního průzkumníka najdeme ve Windows již nyní, stačí vytvořit zástupce s následující adresou:

explorer shell:AppsFolderc5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

Aplikace se však od svého objevu z května letošního roku nijak nezměnila, a Microsoft na ní zdá se nepracuje.

Finální verze již dnes?

Podzimní Creators Update oficiálně vyjde příští úterý 17. října, stáhnout si jej můžete ale již nyní jako Insider. Microsoft finální verzi s číslem 16299.15 vypustil nejprve do rychlého kruhu aktualizací, následně do pomalého, a nyní je k dispozici v kruhu Release Preview, do něhož je vpouštěn hotový software těsně před vypuštěním. Doporučujeme však vyčkat, až vám aktualizaci nabídne sama služba Windows Update.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Vůbec nekopírují macOS :-D Vůůůůůbec :-D

  • Hlavní věc co kopírují je systém „stáhni si update a všechno se ti rozesere“ :-D Jinak pro lidi SKUTEČNĚ pracující tenhle systém fakt není, takže kde můžu rvu sedmičky, ty pracujícímu člověku slouží na jedničku s hvězdičkou (teda pokud zakáže aktualizace :-D ).

  • @bkf1 No ty si mi š-odborník na všetko pchať 7 rokov starý systém so zakázanými aktualizáciami… čiže tvoje pc majú starý OS ktorý je deravý ako ementál :D ľutujem tvoje okolie a tvoje pc

 2. Co mas konkretne na mysli ? Lebo system ako sluzba a funkcie viazane na predplatné nema nic s macos spolocné

 3. Tá timeline mala byt snad už v jarnom update :D ach jaj..

  • Ne, nejlepsi je funknci a hned. Kdyz to dokaze Apple tak proc ne MS?

  • Viktor : Pretoze MS nemusí – ked to nebude tak sa nic nestane – v podstate Android v PC svete – kazdy musi pouzivat windejsi a ci to tam je alebo nie je je sumafuk

  • Viktor: Aj Apple posúva termíny. Viď napr multitasking cez swipe, ktorý sa akosi nestihol dostať do vydania iOS 11.

 4. Veď to je úplná klasika už od počiatku Win10. Ohlásia nejaké funkcie, prisľúbia ich do “XY Update”, a následne to posunú na nejaký další termín.

  • :D alebo tá VR aplikacia čo ti vytvori 3D model na základe kamery. Presne minuly rok ju prezentovali a odvtedy o nej nebolo počuť

 5. To mi je fuk. Co mi vadi je ze strany Microsoftu ignorace dalsich zemi takze nefunguje Cortana a sluzby s ni, nefunguje database 3D objektu takze, nakup knih…

  • Přesně, nějakej timeline si můžou strčit… Bohužel lokalizace služeb MS neumí, pravděpodobně je česká pobočka připosraná a neumí nic prosadit. Velmi ostrý kontrast oproti Google.

  • Problém není překlad Cortany, přeložit to umí každý trouba. Problémem je dostat do ní a hlavně potom stále udržovat lokalizované údaje. Aby například uměla najít spojení z Prahy do Kolína a neposlala vás z Prague ve státě Oklahoma do Kolína nad Rýnem. A to se musí Microsoftu nějak vyplatit.

   Jen si vzpomeňte na potíže se zveřejňováním českých jízdních řádů…

  • Však jsem psal „lokalizace“, najděte si někde, co to znamená…

 6. Ani nie, kaslu na nas vsetci.. Hadaj, kolko z nedavno predstavenych HW noviniek Googlu sa bude dat kupit v CZ a SK?

  • Všechny? Oficialně určitě ne, ale v dnešní době žádný problém. :)

 7. S tím průzkumníkem to je vtip, nebo tam vážně nejsou větve adresáře? To aby se v tom pak prase vyznalo…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).