Domů » Články » Velký přehled: za týden vyjde velký update Windows 10. Jaké přinese novinky?

Velký přehled: za týden vyjde velký update Windows 10. Jaké přinese novinky?

Microsoft se letos zavázal vydávat každý rok dvě velké aktualizace systému Windows 10. Jarní aktualizace nesla Creators Update a přinesla do systému spoustu novinek pro tvořivé uživatele, podzimní aktualizace se bude jmenovat prakticky stejně (Fall Creators Update), vypuštěna bude příští týden 17. října a přinese změny napříč celým systémem. Pojďme se tedy podívat, co přinese nového.

Smíšená realita

Počínaje příštím týdnem začnou desítky podporovat smíšenou virtuální a rozšířenou realitu. Pro její konzumaci bude připraveno několik náhlavních souprav od známých výrobců (Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo a Samsung), které lze již nyní předobjednat na stránkách Microsoftu.

Pokud váš počítač splňuje minimální požadavky, postačí některou z podporovaných souprav připojit k počítači a konzumovat rozličný obsah – k dispozici bude jak ve Windows Store, tak skrze Steam a další kanály. Microsoft slibuje, že už příští týden má být pro Mixed Reality připraveno více než 20 tisíc titulů, včetně těch, které již dnes fungují na helmách Oculus Rift a HTC Vive. Více o smíšené realitě se dozvíte v našem starším článku.

Windows 10 a smíšená realita: jaké jsou první náhlavní soupravy a minimální požadavky na PC?

Designové změny a CShell

Microsoft se u desítek rozhodl sáhnout po dvou letech ke změně prostředí, aby se systém tvářil moderně a konzistentně; bohužel tato změna bude probíhat postupně, takže nás nyní čeká období nekonzistence. Nové prostředí nazval Microsoft jako Fluent Design, opírat se bude o pět základních pilířů, které jsme si rozebrali v tomto článku.

Microsoft Fluent Design: takto budou vypadat Windows 10 na podzim (galerie) 

Ve Fall Creators Updatu bude nejviditelnější průhlednost rámečků oken (vítej zpět Aero z Windows 7) a efekt zvýraznění při přejíždění kurzorem myši nad vybranými položkami. Bohužel druhá jmenovaná položka nebude viditelná zdaleka všude, například do nabídky Start se dostane až s příštím velkým updatem, který vyjde na jaře příštího roku. Pozměněn byl i vzhled Centra akcí.

Designové změny v systému nicméně nastanou i za hranicemi Fluent Designu:

 • animace jsou plynulejší (například změna velikosti oken či nabídky Start)
 • scrollovací lišta se při nepřítomnosti kurzoru ztenčuje
 • notifikace ve spodním pravém rohu vyjíždějí zespodu a na místo křížku pro zavření obsahují šipku pro „odsunutí“ do Centra akcí
 • v menu Start jsou nové ikonky v kontextovém menu
 • ukazatel baterie má nový posuvník pro aktivaci úsporného režimu
 • menu pro sdílení je zcela nové
 • a spousta dalších drobností.

S novým prostředím půjde ruku v ruce i nové rozhraní CShell, které si klade za úkol udělat systém skutečně univerzálním a přizpůsobivým pro všechny úhlopříčky displejů a způsoby ovládání. Skončí tak roztříštěnost, která dosud doprovází jednotlivé verze desítek – pro počítače, mobily či Xbox.

„Andromeda OS“: Windows 10 budou modulární a pojedou úplně na všem

Windows 10 mají mít v budoucnu pro všechna zařízení jedno jádro, jedno přizpůsobitelné rozhraní, jedno univerzální prostředí a ostatní prvky mají být do systému přidávány modulárně. To je ovšem opět běh na dlouhou trať, a Microsoft je zatím na samotném startu.

Moji blízcí v hlavním panelu

Na hlavní panel je možné nepřipínat pouze aplikace, ale i oblíbené kontakty (maximálně tři). Každý z nich pak dostane vlastní kartu, z níž se dostanete okamžitě ke komunikačním kanálům, aniž byste museli otvírat vlastní aplikace.

Z karty kontaktu lze prozatím přistupovat k emailovým konverzacím a Skype, doufáme, že se nabídka podporovaných programů do budoucna rozšíří. Moji blízcí si pamatují, kterou formu komunikace jste použili naposledy, a tu vám příště předloží automaticky; je také možné podívat se u konkrétního kontaktu na chronologický kanál všech komunikací.

Pokud vám někdo z připnutých kontaktů zašle emoji, zobrazí se přímo nad ikonou kontaktu, u ikon připnutých kontaktů uvidíte počítadlo s počtem zmeškaných zpráv. Soubory lze posílat přímo tažením položky na ikonu připnutého kontaktu, případně na ikonku všech kontaktů s pozdějším výběrem (například při hromadné korespondenci).

OneDrive uvidí i online soubory

Stejně jako se do Windows vrací průhlednost oken, vrací se i systém synchronizace souborů na OneDrive. V desítkách bylo dosud možné vybrat si složky k synchronizaci, zatímco ty nesynchronizované nebyly v systému vůbec vidět. Nyní se vrací stav ze starších Windows, kdy jsou vidět všechny – jak ty online, tak ty offline. Pochopitelně, že k otevření těch online souborů je zapotřebí připojení k internetu, výhodou však je, že jejich zástupci prakticky nezabírají žádné místo na disku.

Změnu mezi online/offline souborem či složkou lze měnit jednoduše v kontextové nabídce, aktuální stav prozrazuje stavová ikonka. Z kontextové nabídky je možné i rychle vygenerovat odkaz na konkrétní soubor/složku pro zaslání ostatním.

Fotky jako střižna videa

Aktualizací prošla i aplikace Fotky, která již není pouhým správcem a prohlížečem fotografií, ale umí zastat i funkci jednoduché střižny videa, čímž má suplovat zručený Microsoft Movie Maker. Aplikace umí proskenovat vaši knihovnu fotografií, videí a audiosouborů, a dokáže z nich automaticky vytvářet tematická videa; zdrojová data vybírá na základě porozumění kontextu, a to včetně hudebního podkresu, tématu apod.

Jednotlivé příběhy lze vytvářet z automaticky vytvořených kolekcí na základě podobného času, místa, osob, apod. Díky strojovému učení a umělé inteligenci dokáže aplikace shlukovat související fotografie a videa, přičemž uživatel má pochopitelně možnost do příběhu zasahovat, přidávat do něj další obsah, filtry, hudbu. Bohužel práce s 3D objekty a efekty, která byla slibována letos na konferenci Build, v aplikaci zatím chybí.

Introducing Story Remix in Windows 10

Microsoft Edge se zase vylepšuje

Novinek dorazilo spoustu i do internetového Microsoft Edge. Po updatu se například lépe pracuje se soubory PDF, neboť prohlížeč podporuje obsah, formuláře, a umožňuje i pro soubory PDF používat funkci „přidat poznámky“. PDF lze také nově prohlížet buď po stránkách či jako jeden souvislý blok textu. Novinek v Edge je ale mnohem více:

 • lépe bude pracovat i čtečka knih ve formátu EPUB, které lze nově anotovat a progres ve čtení knih se synchronizuje napříč zařízeními.
 • na hlavní panel je možné připínat oblíbené webové stránky, kde je bude reprezentovat ikonka konkrétní stránky.
 • konečně je také možné používat Microsoft Edge v celoobrazovkovém režimu, a to stisknutím klávesy F11 nebo vyhledáním položky pod třemi tečkami.
 • Microsoft Edge také umí lépe pracovat s přidáváním oblíbených záložek, které se nově zobrazují ve stromové struktuře. URL oblíbeného webu lze nově upravovat přímo z panelu oblíbených položek

Virtuální klávesnice a emojis

Microsoft také změnil virtuální klávesnici, což nejvíce ocení majitelé tabletů a hybridů. Rozložení klávesnice se více podobá mobilním Windows, nově je například možné psát tahy. Podporována je nová sada smajlíků Emoji 5.0, které lze navíc psát velmi jednoduše pomocí nového panelu vyvolaného klávesovou zkratkou „win + .“.

Smajlíky je možné vybírat šipkami, případě se lze klávesou tab přepínat mezi jednotlivými sekcemi, konečná volba vyžaduje potvrzení enterem. V sekci obličeje je dokonce možné vybrat si z šesti tónů pleti.

Psaní na široké klávesnici nemusí být vždy zcela komfortní, proto Microsoft přidal možnost zmenšit klávesnici na mobilní velikost a připnout ji k okraji pro pohodlné psaní jednou rukou.

Ruční psaní

Zvláštní kapitolou nové klávesnice je mód psaní rukou, který ocení zejména majitelé tabletů s podporou stylusu. Řádek, do něhož vepisujete nová slova, provádí automatický převod do strojově čitelného textu.

Pokud se vám převod znelíbí, nebo si uvědomíte chybu, je možné přímo v řádku napsaný text označit a upravit, klidně i písmenko po písmenku.

Nová je také možnost dělat opravy různými gesty, například pro rozdělení slova na dvě části, pro spojení dvou slov v jedno apod.

Novinky v nastavení

Spousta novinek přibyla i do nastavení systému – přibyly do něj například dvě nové ikony Telefon a Cortana (u podporovaných jazyků). V první je možné propojit počítač se smartphonem s Androidem a iOS, druhá pak sdružuje všechna nastavení týkající se personální asistentky.

Změn v nastavení je ale mnohem více:

 • na pravou stranu byl přidán informační panel obsahující nápovědu, tipy a rychlé odkazy do souvisejících sekcí
 • položka „O systému“ nově zobrazuje informace o zdraví počítače
 • funkce inteligentní úložiště umožňuje automaticky mazat soubory a složky ve složce Stažené soubory, které nebyly v posledních 30 dnech změněny
 • z inteligentního úložiště je také možné odstranit předchozí verze Windows (po aktualizaci)
 • do moderního nastavení se přesunula vzdálená plocha
 • je možné nastavit přehrávání videa (zlepšování kvality, podpora HDR, apod)
 • v nastavení je možné měnit asociace souborů a protokolů k jednotlivým programům
 • v nastavení služby Windows update je možné nastavit maximální rychlost stahování aktualizací, aby nebyla narušena normální činnost zařízení
 • u služby Windows update lze také nově monitorovat, kolik dat stáhla z internetu či od ostatních zařízení v síti

Windows Sonic

Microsoft s podzimním updatem přidává do Windows 10 funkci Windows Sonic, která sem má ve Windows 10 starat o prostorový zvuk, pochopitelně pouze podporovaných zvukových karet, a zařízení. Podrobně bude možné konfigurovat rozložení 5.1, 7.1, formáty jako Dolby Atmos apod. Vývojáři navíc dostanou do rukou nové nástroje, aby mohli podporu prostorového zvuku pod taktovkou Windows Sonic přidat do svých aplikací.

Cortana

Vylepšovala se i personální asistentka Cortana, byť kvůli absenci podpory češtiny si jejích služeb stále neužijeme. Pokud však máte zařízení přepnuté do jazyků, kterým rozumí, můžete si užít hledání na webu přímo z okna Cortany bez nutnosti otvírat prohlížeč. Kromě toho se Cortana umí připojit k různým reproduktorům v sekci příslušenství a také umí ukazovat notifikace o zmeškaných hovorech v Centru akcí, pokud s ní máte spárovaný telefon s Androidem či iOS. Cortana také nově umí vypnout a restarovat počítač, případně odhlásit uživatele.

Novinkou je také funkce laso, která umožňuje zakroužkovat část textu na obrazovce, a Cortana si z ní „vyzobe“ důležité údaje, např. čas, název akce, apod., které pak dále použije.

Zabezpečení

Novinkou v zabezpečení je možnost nechávat si kontrolovat vybrané složky a monitorovat, které aplikace v nich provádějí nějaké změny. Pokud se nějaká aplikace pro změnu ve složce pokusí, dostanete o tomto stavu oznámení. Aplikace, kterým chcete změny ve složce povolit, lze přidat do “whitelistu”. Do seznamu kontrolovaných míst lze přidat libovolné složky na disku, systémové složky Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa a Plocha jsou přednastavené automaticky.

Další drobné novinky

 • systém má na noteboocích a tabletech lépe hospodařit s akumulátory
 • lze individuálně nastavovat hlasitost i u univerzálních aplikací
 • přímo z přihlašovací obrazovky je možné vyvolat dialog „zapomněl jsem heslo“
 • je možné měnit DPI desktopových aplikací bez nutnosti odhlášení ze systému
 • Windows 10 inteligentněji uspávají aplikace běžící na pozadí
 • ve správci úloh je možné sledovat výkon a vytížení grafické jednotky a jejích komponent
 • funkce Najdi moje zařízení umí nově vyhledat i ztracený stylus, a to na základě polohy posledního spárování
 • nový je font Bahnschrift, který se neomezuje pouze na tenké, široké a kurzívu, ale je možné využít širokou škálu šířek, tlouštěk a naklonění, a to dokonce v rámci jednoho slova.

Dostupnost

Podzimní Creators Update by měla zdarma dostat všechna zařízení, která běží na jarním Creators Updatu. Aktualizace bude vypouštěna od 17. října, na některá zařízení však může dorazit později.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

27 komentářů

 1. Paráda, už jsem přisel konečne na chuť i Win 10 na PC a konečně klidem mohl opustit Win7.Microsoft opravdu jak mobilni Win, tak velké PC Win dotáhnul/domazlil k dokonalosti. ☺

  • taky bych asi uz presel ale nechce se mi davat zase bura kdyz tenhle furt jede

  • z Win7 nebo Win8 jde stale upgradovat na Win10 zdarma. Ma to vyzkouseno a funguje vcetne aktivace.
   goo.gl/aNGsU6

  • Přesně tak, upgradovat lze stále.Teď už má konečně smysl toho využít.Určitě pak po upgrade udělat čistou instalaci.

  • „Určitě pak po upgrade udělat čistou instalaci.“
   „Microsoft opravdu jak mobilni Win, tak velké PC Win dotáhnul/domazlil k dokonalosti“
   aha.

  • htcjirka: Ano, mobilní Win MS vymazlil tak, že je pohřbil. Desítky na desktop jsou pořád kočkopes plný bordelu a je to přiznání MS, že vlastně sám moc nevěří tomu, co dělá. Namátkou – Internet Explorer x Edge. V systému je i Win Media Player, když máme úžasný Groove. A i nastavení je velice schizofrenní. Desítky pro desktop by měli pohřbít stejně, jako mobilní větev a postavit „jedenáctky“ na zelené louce. Od začátku, byl by to svěží systém bez toho bordelu, co je tam teď.

  • a co ??? ponechali to tam len kvoli konzervam. V dalsich verziach a updatoch by to mohli odstranit uplne. ci uz namatkou Internet explorer a win media player alebo spominane nastavenia

  • Vím že Ti to asi nic neříká…ale je spousta státních institucí, které jedou na exploreru….daňová správa, veřejné zakázky apod..na ničem jiném je nespustíš..a celý stát nebude hned upgradovat..prostě tam Explorer zůstal a Ty máš krásnou volbu ho nepoužívat :-)
   Osobně používám na mobilu WP a když to srovnám se svými kolegy, ani jabko ani zelený trpaslík na to nemají. A když provedeš čistou instalaci, jak máš, žádný balast tam mít nebudeš :-)

  • kočkopes plný bordelu – naprostý souhlas. To nepochopí nikdo, kdo se nestará o 300 počítačů a 700 uživatelů. Jeden aby měl hlavu jak balón, co se kde už nenastavuje a nastavuje se to jinde, zatím co 90% se toho pořád nastavuje jako ve Windows 95 nebo XP.

 2. „Na některá zařízení může dorazit později“ bych změnil na „Na většinu zařízení dorazí mnohem později“. S největší pravděpodobností budete čekat i několik měsíců, pokud si upgrade aktivně neprovedete sami. MS se poučil z problémů s předchozími upgrady a postupuje mnohem opatrněji, než dříve.

  A ještě bych podotkl, že to má být poslední velký upgrade, který bude prováděn formou reinstalace systému. Ty další už se mají chovat stejně jako updaty, včetně toho, že se budou stahovat a instalovat jen změněné části systému – i když se dá čekat, že jich bude hodně.

  • Dá se tedy počkat až na ty další updaty? Nebo to za půl roku s novou verzí bude vyžadovat nejdříve Fail Creators Update? Chci totiž využít možnost odložení instalace minimálně o půl roku.

 3. LOL, ještě mi ani na jednom počítači nepřistála ta jarní nádhera a oni už hrnou další:)

  Ad virtuální klávesnice, bude už konečně použitelná, tedy když kliknu vstupní pole, že se stane zázrak a zobrazí se?

  • LOL.Jaká jarní nádhera?Klávesnice se bez potíží zobrazí, ty budeš pěkné PC dřevo/neumětel.. ????

  • un si ten vosel mysli ze to je update na XPcka

  • Tak to ani prd milí chlapče, min přeš Remote Desktop a neboj, není tam na to žádná volba:D
   Jarní nádhera = předešlý Creators. Ostatně, stejně přesně tak hovoří i „Karel Endler (neregistrovaný)“, očividně někde soudruzi udělali chybu:)

  • CU update dorazil na nejnovější i na tu nejstarší plečku co doma mám, celkem 4 PC + 1PC v práci.Doporučuji si někde udělat kurz „jak na pc“.

  • htcjirka: Mmt, na updaty Winů je třeba nějaký návod, kury, IT odborné znalosti? Docela fail ne?

  • Pro tebe ze zvláštní třídy ano, pro tebe je potřeba návod krok za krokem.
   Začni zapnout pc, připojit na internet a tak dále.Vím, je to zpočátku hodně kroků na markeťáka.

  • uni: na RDP je docela logický, že ti SW klávesnice nevyskočí, protože tam obsluhu GUI provádí ten počítač na druhým konci, a klientovi není nic po tom, jestli jsi mousedown poslal do textboxu nebo obrázku. pokud chceš s RDP používat soft klávesnici, musíš oželet fullscreen, hodit RDP do okna, a soft klávesnici si otevřít vedle.

  • MasoxCZ (neregistrovaný): Bereš to moc složitě. HID je jasně definován, dotyk pouze. Tedy LOGICKY, pokud vstupní pole, tak SW klávesnice. Žádná velká věda:) Tedy ve skutečném světe, v Redmontu bohužel scifi….

  • u tebe by byl zazrak kdyby si dostal rozum

  • „bob (neregistrovaný) 10.10.2017 v 9:43
   un si ten vosel mysli ze to je update na XPcka“

   +100 ????????

 4. Pro boba, update z win7 na win 10 je zdarma a stále dostupný.

  • Dokonce je stále dostupná možnost nainstalovat si desítky na čisto a aktivovat je klíčem ze sedmiček nebo osmiček, samozřejmě příslušné edice.

 5. Budu muset zkusit, jestli konečně půjde do USB nastrkat víc zvukovek a nakonfigurovat si je jako multikanál pro surround. To by totiž byla docela bomba fičura na domácí kino.
  A ještě by se hodilo, kdyby aspoň demo virtuální / mixované reality šlo spustit i přes Googlí Cardboard.

 6. Tak schvalne co se zas timhle nucenym updatem rozbije

 7. Musim rict ze jak sem driv 10 ky kazdymu doporucoval tak travim vic a vic casu vypinanim toho vnuceneho bordelu.

  Vetsina veci se ani normalne vypnout neda otravne rizeni uzivatelskych uctu co blokuje instalacni cd co nejsou nove a nezajima ho ze treba zrovna nemate net a defender co maze bezne rar soubory protoze obsahuji instalacni scrypt.

  A to vse musim vypinat Jedine pres registry protoze po vypnuti normalne se sami bezdovoleni znovu zapnou.

  10 ky zacali jako dobry napad co se ale pomalu meni v orvelovksy sledovany a omezeny system.

  Chcete vypnout nejakou funkci ? Pokud nejste znali uzivatel mate smulu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).