Domů » Články » Oppo slaví 10 let novými technologiemi: 10x zoomem a revoluční čtečkou v displeji

Oppo slaví 10 let novými technologiemi: 10x zoomem a revoluční čtečkou v displeji

Čínská značka Oppo v letošním roce slaví 10 let svého působení. U nás sice není tolik známá, jedná se však o technologického giganta, který se z hlediska prodejů smartphonů nachází v Číně na druhém místě za Huawei, což mu stačí na páté místo mezi výrobci globálně. Za loňský rok bude počet prodaných smartphonů této značky překračovat metu 100 milionů kusů.

Věděli jste, že značky OnePlus, Oppo a Vivo vlastní jedna společnost?

Oppo je velmi silné ve vývoji vlastních technologií, což v minulosti několikrát dokázalo svými neotřelými nápady, které nezůstaly pouze na papíře, ale dostaly se i do komerčních zařízení. Ty nejvýznamnější vynálezy z vlastní dílny Oppo zrekapitulovalo v oslavném výročním článku a vzpomnělo na ně i na dnešní tiskové konferenci v Pekingu, která byla věnována právě technologiím. A kromě vzpomínek došlo i na dvě nové technologie, se kterými se brzy ve smartphonech setkáme.

Oppo 10 Year's Of Evolution - 2008 to 2018

Oppo a první telefony

Jedním z prvních telefonů značky Oppo byl model A103, jehož záda zdobil vysmátý smajlík ukrývající ve svých očích čočku fotoaparátu a LED blesk. O rok později Oppo představilo smartphone model P51 s lomografickými efekty, následovaly modely T9 s možností přehrávání zvuku v bezztrátové kvalitě nebo v Číně populární véčko U529.

Vysouvací klávesnice, tenká těla a otočné fotoaparáty

Do éry smartphonů Oppo vstoupilo v roce 2011 modelem X903, což byl první smartphone této značky s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, která se vysouvala z boku. O rok později firma od hardwarové klávesnice upustila a představila model Oppo Find, který se pyšnil velmi tělem s tloušťkou pouhých 6,65 mm. Tuto hodnotu dále posunul smartphone Oppo R5, který měl v pase pouze 4,85 mm a nějakou dobu se chlubil titulem nejtenčí smartphone na světě.

Ve světe smartphonů se Oppo etablovalo a přinášelo nové nápady, určitě si pamatujete smartphone Oppo N1 z roku 2014, který smazal rozdíly mezi přední a zadní kamerou a nabídl neotřelé řešení s otočným fotomodulem. Kromě toho přišel s dotykovými zády, integrací Google Now a na tehdejší dobu ohromným 5,9palcovým displejem.

Oppo N1: Videopohled z MWC 2014

Koncept otočného fotoaprátu dále rozvinul smartphone Oppo N3, který jsme recenzovali v roce 2015.

VOOC: synonymum pro rychlé nabíjení

Oppo rozvíjelo i svoji řadu elegantních smartphonů řady Find, model Find 7 (recenze) z roku 2014 například jako první přinesl rychlé dobíjení VOOC, které zvládla nabít baterii z nuly na 70 procent za 30 minut. Oppo tuto technologii nadále rozvíjí, poslední generace Super VOOC, kterou disponuje smartphone Find X Lamborghini Edition, zvládne dobít telefon z nuly na 100 procent za 35 minut.

V roce 2015 byly představeny smartphony Oppo R7 a R7s, které byly prezentovány jako vlajkové lodě, avšak postrádaly jak vlajkové čipsety. Jejich nástupci R9 a R9 Plus se zase příliš zhlédli v iPhonech, jejich největší inovací byla integrace funkcí tlačítek pro ovládání systému Android do jednoho. S telefony Oppo R11 a R11 Plus firma naskočila do éry telefonů s duálním fotoaparáty, u R11s zase do éry protáhlých displejů a užších rámečků okolo nich.

Netradiční vysouvák bez rámečků

Rozhodně nejkomentovanějším smartphonem čínské značky se stal model Oppo Find X z loňského roku, který po krátkém období dohánění konkurence opět přinesl malou revoluci – nabídl originální vysouvací motorizovanou konstrukci, která schovává přední i zadní fotoaparát. Díky tomu telefon dostal obrovský displej, který zabírá 93,8 procent čelní plochy.

Budoucí technologie Oppo

Jak je patrné, firma Oppo přinesla do světa mobilních smartphonů několik zajímavých nápadů a v blízké budoucnosti se můžeme těšit na další. Loni například Oppo na veletrhu MWC prezentovalo vlastní mobilní fotoaparát schopný 5násobného přiblížení bez ztráty kvality. Tento fotoaparát se bohužel zatím do žádného komerčně dostupného smartphonu nedostal, avšak za rok se tato technologie posunula opět o krůček dál.

Vyzkoušeli jsme duální fotoaparát od Oppo s pětinásobným optickým zoomem

Dnes na tiskové konferenci v Pekingu bylo demonstrováno novější řešení, které poskytuje 10násobný hybridní zoom, který pokrývá spektrum od širokoúhlých záběrů až po teleobjektivy (15,9 – 159 mm při ekvivalentní ohniskové vzdálenosti 35 mm). Fotoaparát opět staví na lámání obrazu přes hranol a soustavu čoček umístěných po délce smartphonu, k tomu má k ruce širokoúhlou čočku a pak klasickou kameru.

Oppo se chlubí, že celý modul fotoaparátu disponuje duální optickou stabilizací a obsahuje více než stovku vlastních patentovaných technologií. Na rozdíl od loňského fotoaparátu má být tento připraven na hromadou produkci, tudíž se s ním patrně setkáme již letos v některých smartphonech.

Druhou novou technologií, kterou Oppo dnes představilo, je poddisplejová čtečka otisků prstů, která umí fungovat po výrazně větší ploše displeje, než současné čtečky. Senzor má být 15× větší, než je dnes běžné, a je dokonce schopný přečíst dva otisky prstů najednou.

Tato technologie je zatím pouze ve fázi prototypu, avšak i s ní bychom se měli setkat ve smartphonech ještě na konci letošního roku. Obě technologie bude Oppo ukazovat příští měsíc na veletrhu MWC v Barceloně.

OPPO optical screen fingerprint recognition presentation- modified R17 Pro

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. A jakou pak asi bude mít takový foťák světelnost?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).